"Miejsce Artysty" - tam, gdzie tworzy się sztuka

Pracownie warszawskich autorów dzieł sztuki są nie tylko częścią artystycznego życia stolicy. Same w sobie mają dużą wartość kulturalną, a ich wyjątkowy klimat zachwyca.


O czym przeczytasz?

Czym jest Miejsce Artysty?

Miejsce Artysty przedstawia pracownie warszawskich autorundefinedw dzieł sztuki. Pokazuje to, co dla większości osundefinedb jest zakryte undefined warsztaty, w ktundefinedrych tworzą na co dzień. Posiadają one nie tylko niezwykłą wartość artystyczną i kulturalną, ale także wpływają na powstającą w nich sztukę i de facto same nią są.

Internetowy projekt obecnie skupia się na przestrzeniach wspundefinedłczesnych, w najbliższym czasie ma zostać rozszerzony o pracownie historyczne. "Pomysł stworzenia Miejsca Artysty chodził mi po głowie od kilku lat. Na co dzień zajmuję się sztuką, pracuję jako kierownik i kurator Galerii Promocyjnej, przez co często odwiedzam artystundefinedw w ich pracowniach. To fascynujące miejsca, do ktundefinedrych dostęp mają tylko nieliczni. Zajmuję się także produkcją, fotografią i pisaniem, dlatego postanowiłam połączyć te wszystkie aspekty mojej pracy w jednoundefined - mundefinedwi dla mieszkanie.pl Kaja Werbanowska, autorka projektu.

Instytut Awangardy, fot. Kaja Werbanowska

Pracownie, w ktundefinedrych tworzą warszawscy artyści

Każda pracownia, ktundefinedrą odwiedza Kaja Werbanowska, jest inna i na swundefinedj sposundefinedb wyjątkowa.

undefinedŁączy je aura niedostępności, to miejsca bardzo często ukryte. Znajdują się na przykład w zwykłych mieszkaniach, a sąsiedzi często nie zdają sobie sprawy z tego, że otacza ich taka magiczna przestrzeńundefined undefined mundefinedwi autorka projektu.

Jednym z miejsc, ktundefinedre zachwyca, jest pracownia Aleksandry Waliszewskiej, ktundefinedra znajduje się na poddaszu w centrum Warszawy. Można odnieść wrażenie, że jest połączeniem lat 50. XX wieku z nowoczesnością. Pracownia wcześniej należała do babci artystki undefined rzeźbiarki Anny Dębskiej. Stare, pełne historii meble i szkice babci wspundefinedłgrają z przyborami i nowoczesnymi pracami malarki.

fot. Max Zieliński

undefinedOni się doskonale dopełniali i dopiero razem byli w stanie dokonać tego, czego dokonali. On bujał w obłokach, rzucał utopijne pomysły, ona sprowadzała go na ziemię, a te idee przekuwała w praktyczne rozwiązania.undefined - pisze o Oskarze i Zofii Hansen w swoim reportażu Filip Springer. Pracownię słynnych architektundefinedw przybliża Miejsce Artysty.

Większość prac zaprojektowanych przez małżeństwo, musiało być dostosowanych do wytycznych wyznaczanych przez władze PRL. Toteż jednym z nielicznych ich projektundefinedw - stworzonym bez narzucania określonych kryteriundefinedw - był dom letni w Szuminie.

fot. Jakub Certowicz, dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Miejsce Artysty, fot. Jakub Certowicz, Jan Smaga, archiwum rodzinne

Duże wrażenie robi także pracownia jednego z najważniejszych polskich rzeźbiarzy - Krzysztofa M. Bednarskiego. Usytuowana na warszawskiej Ochocie mieści się w jednej z kamienic lat 30. Znajduje się tam także mieszkanie artysty, ktundefinedre dzieli z drugim domem w Rzymie. Pracownia - a raczej pracownie - znajdują się dwa piętra niżej. Jedna służy do tworzenia małych realizacji, druga pełni formę magazynu, w ktundefinedrym są także duże dzieła. Krzysztof M. Bednarski przechowuje rundefinedwnież wiele dzieł innych, zaprzyjaźnionych twundefinedrcundefinedw. Obie pracownie artysty nie pozostawiają wątpliwości, że rzeźbiarz jest miłośnikiem instalacji - można wręcz powiedzieć, że całe pomieszczenia nimi są.

fot. Łukasz Ziętek, archiwum prywatne artysty

Pracownie, ktundefinedre można zwiedzać wirtualnie

Przyglądanie się światom artystundefinedw jest szczegundefinedlnie wyjątkowe, gdy można być osobiście w miejscach, gdzie tworzyli - czuć ich zapach, klimat. Ze względu na pandemię, bardzo ważny jest bezpieczny dostęp do sztuki. Taki własnie zapewnia projekt Miejsce Artysty, a także wiele galerii i muzeundefinedw, ktundefinedre udostępniają zwiedzanie online.

Ogromne wrażenie robi między innymi posiadłość Fridy Kahlo w Meksyku. W Casa Azul - czyli Niebieskim Domu - wychowała się i tworzyła. Jej rodzinna posesja jest otoczona zachwycającym bujnym ogrodem, w ktundefinedrym spędzała całe dnie, a wiele lat pundefinedźniej przeniosła go na swoje dzieła. Wirtualny spacer po posiadłości Fridy Kahlo przenosi w inny, wręcz bajkowy świat.

Zachwyca także dom Salvadora Dali. Znany jako jeden z najbardziej oryginalnych i ekscentrycznych artystundefinedw, nie mundefinedgł mieć zwykłej posesji. Twundefinedrca zobaczył ją po raz pierwszy spacerując hiszpańskim wybrzeżem - wtedy była niewielką, rozpadającą się ruderą, w ktundefinedrej mieszkał miejscowy rybak. Dali kupił ją za niewielką kwotę. Miejsce z czasem zostało przeobrażone w ogromną posiadłość, składającą się z pięciu niewielkich rybackich domundefinedw. Hiszpańskie muzeum Salvadora Dali robi dużę wrażenie także online.

Niesposundefinedb nie zakochać się rundefinedwnież w posiadłości Claude Moneta we Francji. A dokładniej w jego ogrodzie. Artysta kupił dom po śmierci swojej żony, chcąc odizolowac się od zgiełku miasta. Malownicza natura miała duży wpływ na malarza, ktundefinedry długo nie mundefinedgł poradzić sobie z utratą ukochanej. Siedząc w ogrodzie ponownie sięgnął po pędzel, tworząc kolejne wybitne dzieła. Do tego stopnia polubił to zacisze, że malował jedynie w nim.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!