Kawa i papierosy, czyli jak doskonały polski design z lat 60. został uratowany od zapomnienia

Meble projektu Rajmunda Teofila Hałasa. Perełki polskiego wzornictwa


O czym przeczytasz?

Nowymodel Kawa i papierosy stolik

Profesor Rajmund Teofil Hałas jeden z najwybitniejszych polskich projektantundefinedw, na przełomie lat 50. i 60. XX w. stworzył wiele doskonałych wzorundefinedw mebli, ktundefinedre ze względu na peerelowskie realia nie zostały wdrożone do produkcji. Na szczęście, w rodzinnych zbiorach przetrwały prototypy. Zainteresowała się nimi marka Nowymodel.org, ktundefinedra zajmuje się wprowadzaniem na rynek dawnych ikon polskiego designu. Meble projektu Rajmunda Teofila Hałasa są w końcu produkowane. Wskrzeszone zostały takie wzory jak: stolik Kawa i Papierosy, Pundefinedłka (obecnie Regał) o zmiennych wysokościach, seria Imugo czy krzesła Czerwone-Białe-Czarne.

Rundefinedwnież marka 366 Concept wprowadziła do sprzedaży serię krzeseł 200-190 produkowanych według słynnego projektu Rajmunda Teofila Hałasa.

Stolik kawowy proj. Hałas

Stolik kawowy Kawa i Papierosy

Okazuje się, że nazwa undefinedKawa i papierosyundefined została wymyślona długo przed premierą filmu Jima Jarmuscha z 1986 r. o takim tytule.

Nie pamiętam, kiedy dokładnie powstał ten projekt. Prototyp mamy od wczesnych lat 60. Mąż mundefinedwił o tym stoliczku Kawa i Papierosyundefined

undefined wspominała Pani Stanisława Hałasowa, pokazując prototyp stolika kawowego twundefinedrcom marki Nowymodel.org. Zgrabna, lekka, organiczna forma stolika dziś znakomicie sprawdza się zarundefinedwno w mieszkaniach prywatnych, jak i w przestrzeniach kawiarnianych czy usługowych. Toczone z drewna bukowego nogi stolika wykończono naturalnym olejem, melaminowany biały blat ma zaokrąglone krawędzie, ktundefinedre pokryto czerwoną taśmą PCV tak jak prototyp z dawnych lat. Dostępna jest rundefinedwnież w całości naturalna wersja undefined z nogami i blatem z drewna bukowego.

Regał Rajmunda Teofila Hałasa

Regał o zmiennych wysokościach

Regał zaprojektowany przez prof. Hałasa w 1959 r. został po raz pierwszy wdrożony do produkcji po ponad 60 latach undefined przez Nowymodel.org w 2013 r. To niezwykle prosty i funkcjonalny mebel, ktundefinedrego złożenie zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Unikalny system łączenia pundefinedłek za pomocą klamer ze stali nierdzewnej pozwala dowolnie konfigurować je w pionie i w poziomie. Regał może pełnić funkcję zarundefinedwno mebla przyściennego, jak i wolnostojącego, dzielącego przestrzeń. Pundefinedłki regału wykonane są z olejowanego drewna dębowego. Oryginalny projekt zdobył tytuły must have Łundefineddź Design Festival (2014) oraz Dobry Wzundefinedr (2016) organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

taborety Imugo hałas

Imugo plus Nowymodel Hałas

Taboret Imugo

Zaprojektowany w 1960 roku taboret Imugo zachwyca nowoczesną formą undefined jego ergonomiczne siedzisko przypomina skrzydła owada. Taborety, produkowane są przez Nowymodel.org od 2014 r, kiedy projekt prof. Hałasa po raz pierwszy ujrzał światło dzienne. Stołki rundefinedżnią się kolorami siedzisk. Można wybrać między siedziskiem lakierowanym na biało, seledynowo albo pokrytym naturalnym fornirem z orzecha amerykańskiego wykończonego lakierem. Stelaż wykonany jest z drewna bukowego. Projekt został wyrundefinedżniony na Łundefineddź Design Festival 2017 znakiem jakości must have.

Projekt zainspirował Nowymodel.org do pracy nad całą kolekcją siedzisk nawiązujących do oryginalnego taboretu z roku 1960. Rodzina Imugo+ składa się z nowej wersji taboretu Imugo undefined nieco większej i mocniejszej od pierwowzoru, dopasowanej do wspundefinedłczesnych norm i wymagań, oraz dwundefinedch modeli hokerundefinedw rundefinedżniących się wysokością (stołka kuchennego i barowego).

Krzesła czerwone projektu prof. Hałasa

Krzesła Rajmunda Teofila Hałasa

Krzesła Hałasa czarne Nowymodel

Krzesła Czerwone Białe Czarne

Rodzina trzech drewnianych krzeseł została zaprojektowana przez prof. Rajmunda Teofila Hałasa w latach 1957-62. Ich prototypy wykonano w latach 60. Krzesła nie weszły jednak do produkcji. Na szczęście prototypy przetrwały w zbiorach rodzinnych w Krajkowie. Po ponad 60 latach zostały zrekonstruowane i po raz pierwszy wdrożone do produkcji undefined to najnowszy produkt z serii undefinedIkony Polskiego Designuundefined Nowymodel.org. Trzy wersje krzesła rundefinedżnią się detalami oparć i siedzisk. Każda z nich może występować w trzech kolorach: czerwonym, białym lub czarnym. Ich dynamiczna, bardzo oryginalna a zarazem prosta i funkcjonalna forma sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych we wspundefinedłczesnym stylu skandynawskim.

Krzesła 200-190 Hałasa nowe

Krzesła 200-190 barowe tapicerowane

Krzesło 200-190

Niekwestionowaną ikoną polskiego wzornictwa jest rundefinedwnież krzesło 200-190 - projekt prof. Hałasa z początku lat 60., ktundefinedry wskrzesiła obecnie marka 366 Concept. Krzesła wykonywane są z ekskluzywnego drewna jesionowego z mosiężnymi dodatkami. Dostępne są trzy wersje krzeseł: tapicerowana, z siedziskiem i oparciem z fornirowanej sklejki oraz mix - z tapicerowanym siedziskiem i oparciem ze sklejki. Krzesła z welurową tapicerką w wyselekcjonowanej palecie kolorundefinedw prezentują się niezwykle elegancko. W kolekcji 200-190 366 Concept znajdują się rundefinedwnież stołki i krzesła w wersjach barowych oraz ławka.

prof. Rajmund Teofil Hałas

fot. wikipedia.org

Prof. Rajmund Teofil Hałas

Rajmund Teofil Hałas (1925-2008) był artystą plastykiem, architektem, projektantem mebli, pedagogiem, długoletnim profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Urodził się w miejscowości Krobia w południowej Wielkopolsce w rodzinie o długiej tradycji w dziedzinie rzemiosła stolarskiego, zapoczątkowanej przez pradziadka Jakuba Węcławskiego w połowie XIX wieku. Zakład Jakuba przejął jego zięć Franciszek Hałas, ktundefinedry wyuczył fachu swego syna Teofila. Ten zaś w 1922 r. wybudował fabrykę mebli. Tradycje rodzinne kontynuowali synowie Teofila undefined Zygmunt i Rajmund Teofil, ktundefinedry po nauce w Gimnazjum Stolarsko-Rzeźbiarskim w Cieplicach Zdroju uzyskał dyplom mistrza stolarskiego. W 1951 r. Rajmund T. Hałas podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie otrzymał dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Staniszkisa. Po studiach R. T. Hałas związał się z przemysłem meblarskim, kierował Pracownią Projektowania Mebli, działającą na potrzeby całej undefinedwczesnej branży meblarskiej. W tamtym czasie zaprojektował Pundefinedłkę o zmiennych wysokościach (1959) oraz grupę krzeseł: Czerwone undefined Białe undefined Czarne (1957-62). W 1960 r. Rajmund Teofil Hałas wraz z Czesławem Kowalskim (wspundefinedłautorem Meblościanki Kowalskich), Leonardem Kuczmą i Januszem Rundefinedżańskim założył grupę Koło. Grupa ta zainicjowała starania o zorganizowanie Biennale Mebla w Poznaniu. W 1978 r. powołano Komitet Organizacyjny I Międzynarodowego Triennale Mebla. W 1964 r. Rajmund Teofil Hałas przebywał na stypendium w Finlandii, w helsińskim Instytucie Sztuk Przemysłowych, a rok pundefinedźniej w Wielkiej Brytanii. Tam zetknął się z twundefinedrcami takimi jak Alvar Aalto czy Gordon Russell. Podrundefinedże na zachundefinedd zaowocowały po powrocie do kraju powołaniem w 1971 r. Katedry Wzornictwa Przemysłowego w PWSSP w Poznaniu, gdzie R.T. Hałas prowadził Pracownię Designu Inspirującego. Do końca życia profesor Hałas był aktywnie związany z poznańską uczelnią. Na emeryturze był konsultantem w Katedrze Designu oraz wykładał na Wydziale Architektury i Wzornictwa historię architektury i designu.
Z inicjatywy Marka Hałasa, bratanka Profesora, w budynkach dawnej fabryki mebli jego dziadka Teofila w Krobi powstało Muzeum Stolarstwa i Biskupizny, ktundefinedrego patronem jest Rajmund Teofil Hałas. W 2005 roku prof. Rajmund Teofil Hałas został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źrundefineddło: Nowymodel.org, 366concept.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!