Więcej znaczy więcej. Maksymalizm we wnętrzach. Trend, który Cię zadziwi [ABC stylu]

Kolorowe, oryginalne i urządzone z fantazją, czy raczej pstrokate, ekscentryczne i przeładowane? Przytulne i poprawiające nastrój czy przytłaczające i zagracone? Wnętrza w duchu maksymalizmu wywołują skrajne reakcje. Zobacz, jak się je urządza


O czym przeczytasz?

Hotel-les-deux-gares-Paris-wnetrze

Hotel Les Deux Gares w Paryżu / wnętrza: Luke Edward Hall / fot.: dezeen.com

Less is more vs less is a bore

We wspundefinedłczesnych wnętrzach panuje rundefinedżnorodność. Obowiązujące trendy w aranżacji wnętrz są bardzo zrundefinedżnicowane, niekiedy nawet nawzajem się wykluczają. Tak, jak niemal każda para przeciwstawnych życiowych mądrości ma swoje odzwierciedlenie w języku - w potocznych powiedzeniach, tak radykalnie rundefinedżne gusta reprezentują skrajnie rundefinedżne style w urządzaniu wnętrz. Zatem undefinedco za dużo to niezdrowoundefined, czy raczejundefined undefinedod przybytku głowa nie boliundefined?

Zwolennik powściągliwości, samoograniczenia i estetycznego umiaru zdecydowanie wybierze pierwszą sentencję i urządzi swoje wnętrze w stylu minimalistycznym. Orędownikiem drugiego przekonania będzieundefined no właśnieundefined kto?

kolorowy, eklektyczny salon

www.sarahakwisombe.com

Maksymalizm to trend dla indywidualistundefinedw, oryginałundefinedw, czy wręcz ekscentrykundefinedw. Dla wszystkich, ktundefinedrym nie w smak jest żyć i mieszkać tak, jak inni. Miłośnik maksymalizmu jak ognia wystrzega się przeciętności i wnętrz prosto z katalogu szwedzkiej sieci (chyba, że w grę wchodzą kreatywne Ikea hacks). Maksymalizm jest pewnego rodzaju manifestacją - swoistym buntem przeciwko nudnym, powtarzalnym wnętrzom, sztampie i narzuconej z zewnątrz uniformizacji.

W przeciwieństwie do wnętrza w stylu minimalistycznym, ktundefinedre niektundefinedrym może wydawać się zbyt bezosobowe, zimne i kliniczne, przestrzeń urządzona w duchu maksymalizmu uznawana jest za wyjątkowo osobistą i przytulną.

Ekspresyjne, barwne wnętrza pełnią rundefinedwnież funkcję odskoczni od rzeczywistości. Są niczym prywatne światy, czasem galerie sztuki, ktundefinedre za pomocą kompozycji kolorundefinedw, wzorundefinedw oraz pięknych i oryginalnych przedmiotundefinedw wprawiają w dobry nastrundefinedj i pozwalają zapomnieć o zewnętrznym świecie.

ekscentryczny salon z jadalnią w rundefinedżu

sashabikoff.com

Maksymalizm idzie w parze z indywidualizmem, dlatego trudno go sprowadzić do jednej określonej estetyki. Każde wnętrze w stylu maksymalizmu jest inne, ponieważ bazuje na indywidualnych upodobaniach i nieskrępowanej ekspresji projektanta - a może nim być zarundefinedwno profesjonalny architekt wnętrz, jak i sam właściciel mieszkania czy domu, oddający się dekoratorskiej pasji. Indywidualizm i oryginalność nie oznaczają jednak, że maksymalizm nie rządzi się żadnymi prawidłami, czy, że wnętrza w takim stylu nie mają żadnych wspundefinedlnych cech. Jakie to cechy? Przyjrzyjmy się im zatem i sprundefinedbujmy rozłożyć maksymalizm na undefinedczynniki pierwszeundefined.

klasycystyczny salon w rundefinedżu i turkusie

sashabikoff.com

W tym szaleństwie jest metoda undefined cechy maksymalizmu

Wnętrza maksymalistyczne nie odżegnują się od funkcjonalności, jednak są przede wszystkim krundefinedlestwem formy. To podejście undefinedna bogatoundefined, czyli undefineddużo wszystkiegoundefined. Z jednej strony chodzi o mnogość przedmiotundefinedw, z drugiej o mnogość i rundefinedżnorodność kolorundefinedw, wzorundefinedw i motywundefinedw. W maksymalistycznych wnętrzach mamy do czynienia z zestawieniami rundefinedżnych kształtundefinedw, barw, faktur i stylundefinedw. Maksymalizmowi zdecydowanie po drodze z eklektyzmem. Powiem więcej, maksymalizm to eklektyzm undefinedekstremalnyundefined undefined mieszanie porządkundefinedw i epok, klasyki i awangardy. Nie dajmy się jednak zwieźć pozorom. W takim mix and match jest zawsze jakiś klucz, metoda. Do łączenia stylundefinedw potrzebne jest dobre wyczucie. Maksymalizm, choć niektundefinedrym mogłoby się tak zdawać, nie jest przypadkową zbieraniną mebli i dekoracji z rundefinedżnych undefinedbajekundefined. Co zatem może stać się owym kluczem undefined metodą spinającą rundefinedżne elementy wnętrza w jedną całość? Może to być kolor (lub paleta kilku kolorundefinedw), wybundefinedr głundefinedwnych nurtundefinedw w sztuce czy architekturze wnętrz, do ktundefinedrych nawiązujemy, a także motyw przewodni powtarzający się we wzorach i kształtach dekoracji czy przedmiotundefinedw użytkowych.

salon w stylu glamour, kolorowe meble

sashabikoff.com

Żyj kolorowo

Kolory odgrywają ważną rolę w kreowaniu maksymalistycznych wnętrz i powinny być dogłębnie przemyślane. Chociaż, gdy spoglądamy na projekty wnętrz w tym stylu i na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że zestawionych ze sobą kolorundefinedw nic nie łączy, przyjrzyjmy się. Być może wykorzystano ich jednakową intensywność undefined natężenie, temperaturę undefined użyto tylko kolorundefinedw jaskrawych lub przeciwnie: zgaszonych albo pasteli? Barwy można we wnętrzu zestawić na zasadzie podobieństwa undefinedzastosować rundefinedżne odcienie tego samego koloru czy użyć wyłącznie zimnej lub ciepłej palety. Można rundefinedwnież z powodzeniem połączyć barwy kontrastujące. Zwykle wybundefinedr pada wundefinedwczas na głundefinedwne dwa kolory względem siebie przeciwstawne i trzeci jako uzupełniający.

Haime Hayon projekt wnetrza

Salon FRITZ HANSEN Seul, proj. hayonstudio.com

Wzorowe wnętrze

Maksymalizmu raczej nie pokocha zwolennik monochromatycznych szarości czy beżundefinedw. To styl dla tych, ktundefinedrzy lubią szaleństwo rundefinedżnych wzorundefinedw i od połączenia paskundefinedw z kratką nie dostają oczopląsu. Maksymalizm lubi zestawiać ze sobą rundefinedżne undefinedprinty i paternyundefined. Lubuje się w tapetach i wzorzystych tekstyliach. Wzory mogą być zarundefinedwno nowoczesne, jak i nawiązujące do motywundefinedw klasycznych (np. orientalne dywany). Fauna i flora, jako inspiracja są mile widziane undefined chętnie sięga się do motywundefinedw botanicznych, jak kwiaty czy liście, oraz do printundefinedw imitujących skundefinedrę dzikich zwierząt czy po bardziej rustykalne, sielskie wzory przedstawiające świat natury. Maksymalizm lubi kontrasty, dlatego chętnie sięga po wyraziste, graficzne połączenia, np. w postaci biało-czarnych geometrycznych wzorundefinedw.

Kolorowe lobby hotelu Barcelo Torre de Madrid

Hotel Barcelo Torre w Madrycie, proj. hayonstudio.com

Eklektyzm

Maksymalizm to pochwała rundefinedżnorodności. Wystrundefinedj w tym stylu jest demokratyczny w tym sensie, że bez skrępowania i kompleksundefinedw łączy tak odległe od siebie estetyki jak np. styl kolonialny z pop-artem. Motywy z wnętrza pałacowego w stylu glomour zestawia z elementami rustykalnymi. Sztukę wysoką i antyki konfrontuje z kiczem. W tym aspekcie maksymalizm jest bliski postmodernizmowi undefined czerpie z przerundefinedżnych źrundefineddeł nie zważając na konwenanse, łamiąc dotychczasowe zasady i zmieniając reguły gry.

Wnętrza w stylu maksymalizmu są więc zbiorem mebli i dodatkundefinedw z rundefinedżnych okresundefinedw oraz mieszanką rundefinedżnych stylundefinedw. Eklektyczne co do zasady, romansują zarundefinedwno ze stylem klasycznym jak i z kulturą masową. Antyki i działa sztuki łączą z osobliwymi starociami, meblami z sieciundefinedwek i wspundefinedłczesnym awangardowym designem.

Kobiecy salon

Mieszkanie w Warszawie. proj. KAROL SMAGACZ Interior designer, karolsmagacz.com

Lata 80. jako inspiracja

Wspundefinedłczesne projekty wnętrz w duchu maksymalizmu często sięgają do estetyki lat 80. Inspiracja latami osiemdziesiątymi jest chyba najbardziej zaskakującym trendem w ostatnim czasie. Mundefinedwiąc o estetyce lat 80. mam na myśli skojarzenia z tą dekadą powszechne raczej po zachodniej stronie żelaznej kurtyny i za oceanem. Zarundefinedwno w modzie, jak i aranżacji wnętrz panował wundefinedwczas blichtr i ekstrawagancja połączone z pragnieniem luksusu i atmosferą beztroskiej zabawy. Lata 80. to bogactwo form i dekoracyjność. Awangardowe eksperymenty z kształtem i tworzywem, zestawienia jaskrawych kolorundefinedw i kontrastowych wzorundefinedw, balansujące niekiedy na granicy kiczu. To mix modernistycznych, maskulinistycznych form z krzykliwym szykiem w stylu glamour i hedonistycznym dążeniem do komfortu. Szalone lata 80. powracają. Dostrzeżemy je w najnowszych projektach. To nimi inspirowane są najmodniejsze obecnie wnętrza. Cechami charakterystycznymi dla stylu lat 80. Są puszyste wykładziny, tworzywa sztuczne, pleksi i szkło, meble wykończone na wysoki połysk, metal i skundefinedra, motywy zwierzęce, połyskliwe tekstylia, marszczenia i falbany, cukierkowe pastele i jaskrawe kolory, a także kolorowa ceramika i glazura.

Wnętrze salonu, kobalt , marmur i łuki

Projekt mieszkania Wielki Błękit IMA Interiors

Wnętrza w stylu lat 80. to rundefinedwnież inspiracja działającą w tej dekadzie we Włoszech awangardową grupą Memphis, ktundefinedrej dzieła trafiły do masowej wyobraźni i wywarły szeroki wpływ na kulturę popularną. Do stylu Memphis oraz estetyki szalonych lat 80. odwołuje się wielu wspundefinedłczesnych projektantundefinedw na całym świecie. M.in. Jaime Hayon, Sasha Bikoff, czy Camille Walala.

Przeczytaj Jak słynny ruch Memphis group, ktundefinedry zachwycił Davida Bowie i Karla Lagerfelda, nadal inspiruje projektantundefinedw

Salon w stylu lat 80.

jentalbotdesign.com

Maksymalizm z Instagrama undefined przepis na mieszkanie

Maksymalizm to trend, ktundefinedry zdobywa media społecznościowe oraz wielu zwolennikundefinedw. Na Instagramie działają profile, na ktundefinedrych możemy podziwiać barwne prywatne wnętrza urządzone w oryginalny sposundefinedb. Z polskich profili warto zajrzeć np. do @na_czwartym czy @takduzoitakladnie. Prezentowane wnętrza to często niewielkie mieszkania w bloku pełne kolorundefinedw, wzorundefinedw, oryginalnych dekoracji i osobistych kolekcji przedmiotundefinedw. Wnętrza z duszą, w ktundefinedrych ich mieszkańcy dobrze się czują. W takich mieszkaniach ciągle coś się zmienia. Meble i dodatki są często niedrogimi meblami z sieciundefinedwek lub perełkami z pchlego targu, ktundefinedre poddawane są wciąż nowym metamorfozom. Aranzacje z Instagrama udowodniają, że dekoracyjny wystrundefinedj nie musi być kosztowny. Wystarczy kreatywność, pasja i twundefinedrczy zapał.

kolorowy salon @na_czwartym

Instagram.com/@na_czwartym

Przyglądając się mieszkaniom prezentowanym na Instagramie dostrzegamy, że ich wnętrza nie są wcale chaotyczną zbieraniną przedmiotundefinedw. Nie panuje w nich bałagan. Każda rzecz ma swoje uzasadnione miejsce. Przedmioty tworzą przemyślane kompozycje. Ich ilość jest także określona i ograniczona. Możemy rundefinedwnież wymienić wspundefinedlne dla nich wszystkich reguły aranżacji. Jeżeli zatem podoba Ci się ten styl urządzania, po pierwsze, postaw na odważne kolory undefined farby na ścianach i meblach mogą zdziałać cuda. Po drugie, nie obawiaj się miksowania wzorundefinedw undefined pomyśl o wzorzystej tapecie i miękkich dekoracyjnych poduszkach. Po trzecie, stwundefinedrz ścienną galerię z plakatundefinedw, zdjęć, rysunkundefinedw dzieci i ręcznie wykonanych dekoracji. Po czwarte, nie zapomnij o roślinach doniczkowych, ktundefinedre dodadzą życia wnętrzu. Po piąte, meble nie muszą do siebie undefinedpasowaćundefined. Każde krzesło w jadalni inne? Proszę bardzo! Dekoracje znajdziesz na pchlich targach i internetowych aukcjach. Przerabiaj, przemalowuj, zmieniaj iundefined baw się dobrze!

jadalnia ze ścienną galerią @na_czwartym

Instagram.com/@na_czwartym

Cluttercore - przytulne czy zagracone?

Zapał do kolekcjonowania i dekorowania własnego M może jednak iść jeszcze dalej. Jego skrajną formą jest zjawisko, ktundefinedre w mediach społecznościowych zyskało miano Cluttercore. Hasło to można by przetłumaczyć na: undefinedhardkorowe zagracanieundefined. Hardkorowi zagracacze, czyli miłośnicy twundefinedrczego bałaganu, chwalący się swoimi pokojami pojawili się tłumnie na Tic Tocu. Tysiące postundefinedw opatrzonych hasztagiem #cluttercore znajdziemy także na Pintreście czy Instagramie.

Efektem cluttercore ma być undefinedekstremalna przytulnośćundefined i poczucie bezpieczeństwa. Otoczony osobistymi przedmiotami czujesz się bezpiecznie, jak w kokonie. Przebywanie w własnym twundefinedrczym chaosie ma inspiraować, ale rundefinedwnież poprawiać nastrundefinedj i zapewniać odskocznię od niewesołej rzeczywistości. Takie wnętrze wyraża indywidualność swoich mieszkańcundefinedw, jest odzwierciedleniem ich gustundefinedw, pasji i zainteresowań. Jednocześnie stanowi azyl, strefę psychicznego komfortu.

Salon w stylu Cluttercore

Instagram.com/@moreismore__

Cluttercore, jak każde ekstremum, nie jest dla każdego. Większość z nas poczułoby się raczej przytłoczonym taką ilością przedmiotundefinedw (i gromadzącego się na nich kurzu). Najważniejsze jednak jest to, by każdy, przynajmniej we własnym mieszkaniu, czuł się dobrze i mundefinedgł w pełni być sobą. Nie każde wnętrze musi wyglądać jak z magazynu, ważne by urządzić je po swojemu.

Kuchnia w rundefinedżu, kolekcja talerzy na ścianie

Instagram.com/@takduzoitakladnie

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!