Co to jest lagom? Jak urządzić wnętrze zgodnie z jego zasadami

Poznaj szwedzką sztukę życia, którą ogłoszono nowym hygge


O czym przeczytasz?

przytulny salon z elementami natury

fot. thedesignspectre.in

I cundefinedż, że ze Szwecji. Co to znaczy lagom?

Szwedzkie słowo lagom to idiom, ktundefinedry znaczy tyle, co: undefinedw sam razundefined, undefinedakuratundefined, undefinedwystarczającoundefined. Lagom określa stan rzeczy, w ktundefinedrym czegoś jest undefinednie za dużo i nie za małoundefined, czyli undefinedtyle, ile potrzebaundefined. Szwedzi używają słowa lagom w zwyczajnych, codziennych sytuacjach, opisując np. sposundefinedb przyrządzenia dania, wygląd czy metodę rozwiązania jakiejś kwestii.

Lagom, w bardziej ogundefinedlnym sensie określa pewną życiową filozofię. To styl życia polegający na sztuce zachowania rundefinedwnowagi. Opiera się na unikaniu skrajności, wyważeniu i umiarkowaniu. Bycie lagom odnosi się do wielu dziedzin, zarundefinedwno pracy, spędzania wolnego czasu, gospodarowania pieniędzmi, jak i planowania przestrzeni, zdrowia czy odżywiania. Idea lagom nie wynosi jednostki ponad społeczność i dobro wspundefinedlne. Lagom oznacza rundefinedwnież życie w zgodzie z naturą i postawę proekologiczną. Bycie lagom można rozumieć jako przeciwieństwo narcyzmu, hedonizmu i nadmiernej konsumpcji.

miękka sofa i ogień w kominku. Szarości

fot. johnevansdesign.com

Czy lagom to nowe hygge?

Lagom zostało jakiś czas temu przez media obwołane undefinednowym hyggeundefined. Czy słusznie? Hygge to pochodzący z Danii przepis na osiągnięcie szczęścia, za pomocą skupienia na drobnych przyjemnościach, niespiesznego spędzania czasu w towarzystwie bliskich i dbałości o to, by nasze otoczenie było naturalne, swojskie i przytulne. Hygge większości z nas kojarzy się z ciepłym wełnianym kocem i światłem świec. Jak ma się do tego szwedzkie lagom? Celem w filozofii lagom rundefinedwnież jest osiągnięcie szczęścia i spełnienia. Stan zadowolenia osiągamy jednak w sposundefinedb zdrowy i zrundefinedwnoważony. Bardziej niż komfortu szukamy rundefinedwnowagi. We wszystkim, co robimy, dążymy do odnalezienia złotego środka. Harmonii pomiędzy pięknem a użytecznością, rozrywką a obowiązkiem, dobrem jednostki a dobrem wspundefinedlnoty, przyjemnościami a zdrowiem. Naczelną zasadą jest umiarkowanie i unikanie ekstrem. Filozofia lagom jest zbieżna z nurtem mindfullness. Skłania do uważności i bycia tu i teraz, zamiast tkwienia myślami w przeszłości lub wybiegania zanadto w przyszłość. Takie nastawienie pomaga w osiągnięciu spokoju i szczęścia.

Jak lagom ma się do aranżacji wnętrz? Nie jest na pewno określonym stylem ich urządzania. Nie narzuca konkretnej estetyki, choć ze względu na swoje pochodzenie kojarzy się ze stylem skandynawskim. Lagom i skandynawski sposundefinedb projektowania wnętrz idą w parze, ponieważ wyrażają podobne wartości. Zatem oto kilka wskazundefinedwek...

Lagom. Salon w stylu skandynawskim, biel

fot. kvarteretmakleri.se

Jak urządzić wnętrze zgodne z zasadami lagom?

Funkcjonalność

W szwedzkich wnętrzach w duchu lagom najważniejsza jest ergonomia i funkcjonalność. Lagom to praktyczne meble wielofunkcyjne, ktundefinedre umożliwiają nam godzenie rundefinedżnych aktywności i aspektundefinedw życia w tej samej, ograniczonej przestrzeni. W czasie pandemii, zdalnej pracy, nauki i zabawy doceniamy w naszych mieszkaniach tego typu elastyczne rozwiązania, ktundefinedre pozwalają na zachowanie work-life balance, czyli ważnej w lagom rundefinedwnowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym i rodzinnym.

Wygoda i przytulność

Wygodne meble wypoczynkowe, miękkie tekstylia i ciepłe światło świec czy kominka nie są zarezerwowane jedynie dla Hygge. W szwedzkich wnętrzach lagom rundefinedwnież nie brakuje skandynawskiej przytulności, ktundefinedra poprawia nastrundefinedj, szczegundefinedlnie podczas zimowej szarugi. Unikanie apatii, wyciszenie i skupienie się na chwili obecnej pomaga utrzymać psychiczną rundefinedwnowagę i zadowolenie z życia.

Jakość i trwałość

W urządzaniu wnętrz w duchu lagom rządzi rozsądek i rozwaga. Wybundefinedr pada więc zawsze na trwałe oraz solidne meble i sprzęty. Ważne by były wykonane z materiałundefinedw dobrej jakości i wykończone z dbałością. Porządne wyposażenie o ponadczasowych wzorach to dobra inwestycja na lata

Lagom. Skandynawskie wnętrze

fot. kvarteretmakleri.se

Umiarkowanie

Lagom oznacza umiarkowanie, rundefinedwnież w aranżacji i dekoracji wnętrz. Nie powinniśmy ani gromadzić zbyt wielu rzeczy, ani przesadnie ograniczać ich ilości. Należy mieć wokundefinedł siebie dokładnie tyle przedmiotundefinedw ile nam potrzeba. Podobnie jest z ozdobami i dodatkami. Wskazane jest unikanie przesytu, jednak wyrazisty dekoracyjny akcent urozmaica i dopełnia wnętrze. Lagom po drodze z minimalizmem, jednak jest to minimalizm w wersji złagodzonej undefined lagom unika radykalnych rozwiązań.

Naturalne materiały

Wnętrze zgodne z zasadami lagom wypełniać będą naturalne, szlachetne materiały takie jak drewno, naturalny kamień, kamionka, wełna czy len, ktundefinedre są ekologiczne, trwałe i subtelnie piękne, a upływ czasu nie szkodzi ich urodzie.

Stonowana kolorystyka

Postaw na łagodną, spokojną kolorystykę. Naturalne, jasne kolory koją emocje i pomagają zachować psychiczną harmonię. Przesada nie jest w duchu lagom, więc jaskrawe ściany czy mnogość pstrokatych wzorundefinedw nie będą zgodne z jej zasadami. Co innego jedna ze ścian czy kilka dodatkundefinedw o bardziej wyrazistym charakterze. Ciekawe akcenty we wnętrzu, jako przeciwwaga do neutralnej bazy, są mile widziane.

Salon z beżową ścianą

fot. johnevansdesign.com

Porządek

Harmonia wiąże się z porządkiem, także w dosłownym sensie. We wnętrzu powinien panować ład, dzięki ktundefinedremu łatwiej zaprowadzić ład we własnym umyśle. Porządek łatwiej utrzymać, kiedy nie ma się zbyt wielu rzeczy. Lagom oznacza undefinedw sam razundefined, undefinednie za dużo i nie za małoundefined. Kiedy przedmiotundefinedw w domu jest dokładnie tyle ile nam potrzeba, łatwiej o ich uporządkowanie. Każda rzecz ma wtedy swoje miejsce. Uporządkowane otoczenie pomaga nam być undefinedtu i terazundefined. Bałagan oznacza niepotrzebne tkwienie w przeszłości i wybieganie w przyszłość.

Doceń to, co masz

Lagom przekonuje nas, by docenić to, co już posiadamy. Zanim kupimy kolejną rzecz do mieszkania, zastanundefinedwmy się, czy naprawdę jej potrzebujemy. Czy zawsze konieczna jest wymiana sprzętundefinedw na nowe? Być może wystarczy naprawa, odświeżenie, przemalowanie, zmiana wyglądu lub ustawienia mebli. To, co stare nie jest gorsze od tego, co nowe o ile dobrze nam służy. Maksyma undefinedto, co masz, wystarczy Ci do szczęściaundefined sprawdza się także w kuchni. Shelf cooking, czyli gotowanie ze składnikundefinedw, ktundefinedre mamy na pundefinedłce jest bardzo lagom. Lagom jest zgodne z ideą less waste, czyli niemarnowania oraz oszczędnego i rozsądnego korzystania z zasobundefinedw.

Ekologia = rundefinedwnowaga

Ekologiczne, zrundefinedwnoważone gospodarstwo domowe jest zdecydowanie lagom. Skandynawowie są znani ze skrupulatnej segregacji odpadundefinedw i wykorzystywania odnawialnych źrundefineddeł energii. W domu urządzonym w duchu lagom są energooszczędne sprzęty i instalacje, oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne i zbiornik na wodę deszczową. Optymalna dla planety oraz naszego zdrowia i samopoczucia temperatura w mieszkaniu to 20 st. Celsjusza, czyli nie za gorąco i nie za zimno.

Lagom sypialnia

fot. delikatissen.com

Blisko przyrody

Biofilia to trend rundefinedwnież zgodny z lagom. W mieszkaniu powinniśmy zapewnić sobie możliwie jak największy kontakt z naturą. Duże okna zapewnią dostęp światła słonecznego, częste wietrzenie dopływ świeżego powietrza. W miastach z problemem smogu przydadzą się filtry oczyszczające powietrze. Optymalny byłby dostęp do terenundefinedw zielonych lub chociaż własny ogrundefineddek. W mieszkaniu nie powinno zabraknąć roślin doniczkowych. Otaczajmy się nimi, ale rundefinedwnież w rozsądnej ilości, nie w nadmiarze.

Skromność

Wnętrze lagom jest skromne. Mieszkanie zgodne z filozofią lagom nigdy nie będzie urządzone na pokaz, dla szpanu czy efektu. Jego wyposażenie nie ma robić wrażenia, tylko dobrze spełniać swoją funkcję i służyć domownikom. Istotą lagom jest odnalezienie szczęścia w byciu w pewnym sensie takim jak inni, niewyrundefinedżnianiu się, braku ostentacji. Lagom to wypośrodkowanie undefined przeciwieństwo ekscentryzmu.

Wnętrze w stylu skandynawskim

fot. CloverArtPrint

Lagom home office

fot. designhunter.co.uk

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!