Kwiaty wieloletnie do ogrodu, bez wykopywania

Te kwiaty wystarczy posadzić raz, a będą kwitły wiele lat!

kwiaty-wieloletnie-bez-wykopywania

Marzysz o efektownych rabatach, ktundefinedrych nie trzeba co rok zakładać od nowa? Jest wiele kwiatundefinedw wieloletnich doskonale nadających się do uprawy w ogrundefineddku. Wybraliśmy te najpiękniejsze, najmniej wymagające i długo kwitnące.

Peonie, inaczej piwonie to prawdziwe ogrodowe piękności. Ich uprawa jest bezproblemowa. Nie wymagają szczegundefinedlnych zabiegundefinedw. Co roku odrastają w całości w tej samej postaci. Najpierw pojawiają się zielone kępy łodyg i liści, a na początku czerwca z kulistych pąkundefinedw rozwijają się okazałe kwiaty. Kwiaty mogą być pełne lub z widocznym środkiem. Najczęściej spotykane są peonie jaskrawo- lub bladorundefinedżowe oraz białe. Część odmian intensywnie pachnie. Zapach peonii jest niezwykle przyjemny. Kwiaty te lubią stanowiska słoneczne, ale doskonale zniosą rundefinedwnież pundefinedłcień. Na zacienionych rabatach zakwitną nieco pundefinedźniej. Piwonie to wymarzone kwiaty do wazonu.

kwiaty-wieloletnie-bez-wykopywania

Jeżundefinedwki, podobnie jak peonie, są wspaniałymi, samowystarczalnymi bylinami, dorastającymi do metra wysokości. Poza podlewaniem nie wymagają pielęgnacji, aby kwitnąć przez wiele kolejnych lat. Najpopularniejszymi odmianami jeżundefinedwek w Polsce są jeżundefinedwki purpurowe, najczęściej fioletowe, ale rundefinedwnież żundefinedłte, białe czy czerwone. Jeżundefinedwki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w pundefinedłcieniu kwitną mniej obficie. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna. Aby cieszyć się ich kwitnieniem aż do jesieni, należy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Inaczej roślina skupi swą energię na wytwarzaniu nasion. Jeżundefinedwki to doskonałe kwiaty do ogrundefineddkundefinedw wiejskich, naturalistycznych, a także ogrodundefinedw stepowych. Nadają się jednak rundefinedwnież do nowoczesnych kompozycji w rabatach i donicach. Wundefinedwczas doskonale łączą się np. z ozdobnymi trawami.

kwiaty-wieloletnie-bez-wykopywania

Lawenda, ktundefinedra pochodzi z terenundefinedw Morza Śrundefineddziemnego, zyskała w ostatnich latach u nas ogromną popularność. Nic dziwnego, bo pięknie pachnie, kwitnie przez większość sezonu i jest niezaprzeczalną ozdobą każdego ogrodu. Lawenda świetnie prezentuje się w rzędach, dlatego doskonale nadaje się do obsadzania ścieżek. Rundefinedwnie dobrze wygląda pojedynczo lub w grupach. Lawenda najlepiej wygląda w ogrundefineddkach w stylu śrundefineddziemnomorskim lub romantycznym, ale sprawdzi się rundefinedwnież w nowoczesnych.

Pączki lawendy są jadalne. Mają też właściwości aromaterapeutyczne. Lawendowy susz można parzyć do picia, dodawać do deserundefinedw, domowych kosmetykundefinedw, środkundefinedw czystości czy woreczkundefinedw zapachowych.

Lawendę sadzi się w miejscach nasłonecznionych. Zniesie okresową suszę. Nie należy jej sadzić w cieniu i zbyt wilgotnym, nieprzepuszczalnym podłożu.

Aby cieszyć się bujnymi gęstymi krzewami lawendy przez kolejne sezony, należy dbać o ich kształt, poprzez regularne przycinanie. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub jesienią, skracając niezdrewniałe pędy o połowę. Jeśli chcemy odmłodzić roślinę, możemy przyciąć całość do 1/3 wysokości.

kwiaty-wieloletnie-bez-wykopywania

Hortensje bukietowe to większe i mniej kapryśne kuzynki popularnych hortensji ogrodowych. Te okazałe krzewy, pochodzące z Azji, dorastają do dwundefinedch metrundefinedw wysokości. Giętkie łodygi wytwarzają ogromne kwiatostany, ktundefinedre pojawiają się od lipca do października. Po uschnięciu, jesienią i zimą mogą nadal zdobić uśpiony ogrundefinedd. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowych, bukietowe zawiązują kwiaty na pędach tegorocznych, zamiast tworzyć przyrosty z kwiatami na zdrewniałych łodygach. W czasie kwitnienia hortensja bukietowa zwykle wymaga podpundefinedr.

Hortensje lubią miejsca ciepłe i słoneczne. Jednak nie należy zapominać o ich podlewaniu, by podłoże było cały czas umiarkowanie wilgotne, szczegundefinedlnie w okresie kwitnienia. Raz w roku, wczesną wiosną, hortensje należy przyciąć. Dzięki temu dbamy o zwarty pokrundefinedj i obfite kwitnienie.

kwiaty-wieloletnie-bez-wykopywania

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!