Krzesła z giętego drewna. Poznaj ponadczasowy wzór, który nigdy nie wychodzi z mody

Ten klasyk się nie starzeje. Zobacz jego nowe interpretacje


O czym przeczytasz?

Krzesło Fameg 14 proj. M. Thonet

Proste krzesło z giętego drewna to mebel-archetyp. W historii designu jest wiele przykładów ikonicznych projektów krzeseł. Tym razem skupimy się na modelu popularnym od ponad 150 lat. Jego historii i współczesnych interpretacjach.

Thonetowskie wariacje

Kultowy wzór zwany „krzesłem krzeseł” zawdzięczamy Michaelowi Thonetowi, twórcy pierwszego krzesła z drewna giętego. Nieśmiertelna „czternastka”, czyli model numer 14 to najbardziej znana i rozpowszechniona konstrukcja krzesła giętego produkowanego w technologii thonetowskiej od 1859 roku. Ikona designu demokratycznego, najpopularniejsze krzesło na świecie i ulubiony mebel Le Corbusiera. Składa się na nie dokładnie 6 elementów drewnianych: 2 okrągłe, 2 proste i 2 w kształcie łuku oraz 10 śrub i 2 nakrętki. Do dzisiaj, w niezmienionej formie produkuje je firma Fameg. Krzesło jest lekkie i wytrzymałe. Wykonuje się je tradycyjną metodą. Ramę oparcia stanowi gięty pręt z naturalnego drewna bukowego. Model 14 doczekał się niezliczonych wersji i interpretacji.

Krzesła

Drugą polską fabryką, która, jako jedna z ostatnich firm na świecie produkuje krzesła, wykorzystując tradycyjną XIX-wieczną technologię gięcia drewna pod wpływem ciśnienia i pary, jest fabryka Paged w Jasienicy. Najbardziej klasycznym „thonetowskim” modelem jest wzór A-1851 dostępny w wersji z naturalnego buku lub emaliowanej.

Krzesła Benko Paged proj. T. Rygalik

Gięte i plecione

Naszym typem nr 1 jest jednak wyrafinowane połączenie giętego drewna z plecionką wiedeńską. Wyjątkowo udanym współczesnym projektem sięgającym po oba te wnętrzarskie wykończeniowe klasyki jest krzesło Benko projektu Tomka Rygalika dla Pagedu. Rama krzesła Benko wykonana jest z gięciny, a wypełnienie oparcia to ręcznie pleciona rattanowa mata. I choć jest to całkiem nowy projekt, wygląda znajomo, bo doskonale wpisuje się w dobrze znaną estetykę. Krzesło Benko zaprojektowane zostało zgodnie z wszystkimi wartościami, które w połowie XIX w. przyświecały Michaelowi Thonetowi. Tak jak projekt pierwotny, może być produkowane na masową skalę, jest wygodne, wytrzymałe i lekkie. Krzesła Benko produkowane są ręcznie w fabryce w Jasienicy. To pierwszy od 150 lat model mebla w całości wykonanego z drewna giętego. Poddane termicznej obróbce w specjalnych parownikach drewno jest ręcznie zamykane w metalowych formach, które przejmują obciążenia i nadają mu pożądany kształt. Również stosowany w Benko rattanowy wyplot jest starą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie techniką. Ręcznie wykonywane maty stają się coraz większą rzadkością, zastępowane są bowiem przez produkowane maszynowo odpowiedniki. Współcześnie zaprojektowany model łączy zatem aż dwie unikalne i zanikające technologie. Na kolekcję Benko składa się krzesło w wersji z podłokietnikami lub bez oraz fotel.

Krzesło 811 Fameg

Drugim wartym zauważenia modelem łączącym plecionkę wiedeńską z drewnem giętym w klasycznej, nieco kawiarnianej, stylistyce przywodzącej na myśl francuskie bistro jest wzór 811 Famegu. Krzesło i fotel 811 z elegancką, emaliowaną na czarno ramą to „evergreen”, którego geneza sięga lat 30. XX wieku. Oryginalna forma przypisywana jest przez różne źródła Josephowi Hoffmanowi, Oswaldowi Haerdtlowi lub Josefowi Frankowi. Ten uniwersalny i ikoniczny model, oprócz wersji wyplatanej matą występuje w wersji gładkiej i tapicerowanej.

Zdjęcia - materiały producentów

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement