Krzesła z giętego drewna. Poznaj ponadczasowy wzór, który nigdy nie wychodzi z mody

Ten klasyk się nie starzeje. Zobacz jego nowe interpretacje


O czym przeczytasz?

Krzesło Fameg 14 proj. M. Thonet

Proste krzesło z giętego drewna to mebel-archetyp. W historii designu jest wiele przykładundefinedw ikonicznych projektundefinedw krzeseł. Tym razem skupimy się na modelu popularnym od ponad 150 lat. Jego historii i wspundefinedłczesnych interpretacjach.

Thonetowskie wariacje

Kultowy wzundefinedr zwany undefinedkrzesłem krzesełundefined zawdzięczamy Michaelowi Thonetowi, twundefinedrcy pierwszego krzesła z drewna giętego. Nieśmiertelna undefinedczternastkaundefined, czyli model numer 14 to najbardziej znana i rozpowszechniona konstrukcja krzesła giętego produkowanego w technologii thonetowskiej od 1859 roku. Ikona designu demokratycznego, najpopularniejsze krzesło na świecie i ulubiony mebel Le Corbusiera. Składa się na nie dokładnie 6 elementundefinedw drewnianych: 2 okrągłe, 2 proste i 2 w kształcie łuku oraz 10 śrub i 2 nakrętki. Do dzisiaj, w niezmienionej formie produkuje je firma Fameg. Krzesło jest lekkie i wytrzymałe. Wykonuje się je tradycyjną metodą. Ramę oparcia stanowi gięty pręt z naturalnego drewna bukowego. Model 14 doczekał się niezliczonych wersji i interpretacji.

Krzesła

Drugą polską fabryką, ktundefinedra, jako jedna z ostatnich firm na świecie produkuje krzesła, wykorzystując tradycyjną XIX-wieczną technologię gięcia drewna pod wpływem ciśnienia i pary, jest fabryka Paged w Jasienicy. Najbardziej klasycznym undefinedthonetowskimundefined modelem jest wzundefinedr A-1851 dostępny w wersji z naturalnego buku lub emaliowanej.

Krzesła Benko Paged proj. T. Rygalik

Gięte i plecione

Naszym typem nr 1 jest jednak wyrafinowane połączenie giętego drewna z plecionką wiedeńską. Wyjątkowo udanym wspundefinedłczesnym projektem sięgającym po oba te wnętrzarskie wykończeniowe klasyki jest krzesło Benko projektu Tomka Rygalika dla Pagedu. Rama krzesła Benko wykonana jest z gięciny, a wypełnienie oparcia to ręcznie pleciona rattanowa mata. I choć jest to całkiem nowy projekt, wygląda znajomo, bo doskonale wpisuje się w dobrze znaną estetykę. Krzesło Benko zaprojektowane zostało zgodnie z wszystkimi wartościami, ktundefinedre w połowie XIX w. przyświecały Michaelowi Thonetowi. Tak jak projekt pierwotny, może być produkowane na masową skalę, jest wygodne, wytrzymałe i lekkie. Krzesła Benko produkowane są ręcznie w fabryce w Jasienicy. To pierwszy od 150 lat model mebla w całości wykonanego z drewna giętego. Poddane termicznej obrundefinedbce w specjalnych parownikach drewno jest ręcznie zamykane w metalowych formach, ktundefinedre przejmują obciążenia i nadają mu pożądany kształt. Rundefinedwnież stosowany w Benko rattanowy wyplot jest starą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie techniką. Ręcznie wykonywane maty stają się coraz większą rzadkością, zastępowane są bowiem przez produkowane maszynowo odpowiedniki. Wspundefinedłcześnie zaprojektowany model łączy zatem aż dwie unikalne i zanikające technologie. Na kolekcję Benko składa się krzesło w wersji z podłokietnikami lub bez oraz fotel.

Krzesło 811 Fameg

Drugim wartym zauważenia modelem łączącym plecionkę wiedeńską z drewnem giętym w klasycznej, nieco kawiarnianej, stylistyce przywodzącej na myśl francuskie bistro jest wzundefinedr 811 Famegu. Krzesło i fotel 811 z elegancką, emaliowaną na czarno ramą to undefinedevergreenundefined, ktundefinedrego geneza sięga lat 30. XX wieku. Oryginalna forma przypisywana jest przez rundefinedżne źrundefineddła Josephowi Hoffmanowi, Oswaldowi Haerdtlowi lub Josefowi Frankowi. Ten uniwersalny i ikoniczny model, oprundefinedcz wersji wyplatanej matą występuje w wersji gładkiej i tapicerowanej.

Zdjęcia - materiały producentundefinedw

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!