Największy na świecie krasnal jest w Polsce! Co jeszcze wiemy o brodatych skrzatach?

Oryginalne czy kiczowate? Historia krasnali robi wrażenie!


O czym przeczytasz?

krasnale ogrodowe

Maj to doskonały czas na zastanowienie się nad aranżacją ogrundefineddka. Jedni zaplanują w nim rozległą rabatę kwiatową, inni huśtawkę, a jeszcze inni oczko wodne. Są też tacy, ktundefinedrym ogrundefinedd zawsze będzie się kojarzył z krasnalami.

Jeśli myślicie, że brodate karły to tylko dekoracja, jesteście w błędzie! Oto kilka ciekawostek z życia ogrodowych krasnoludundefinedw. Będziecie zaskoczeni!

Baśnie, filmy iundefined własne stowarzyszenie

Historia krasnali ogrodowych wywodzi się z Niemiec i sięga XVIII w. Pierwsze figury powstawały na wzundefinedr niemieckich gundefinedrnikundefinedw z okresu średniowiecza. Brodate stwory miały szpiczaste czapki, a w ręku młot, kilof albo łopatę. Uznawano je nie tylko za dekorację, lecz także symbol szczęścia i dobrobytu.

Postawione przed domem miały chronić mieszkańcundefinedw przed klęską i niepowodzeniem.

W XIX w. popularność krasnali wzrosła dzięki braciom Grimm, ktundefinedrzy wielokrotnie czynili ich bohaterami własnych baśni.

Brodatym stworom pomundefinedgł także Disney, ktundefinedry w 1938 r. wyemitował film undefinedKrundefinedlewna Śnieżka i siedmiu krasnoludkundefinedwundefined.

W końcundefinedwce XX w. popularność ozdobnych karłundefinedw była w Europie już tak duża, że w szwajcarskiej Bazylei założono nawet Międzynarodowe Zrzeszenie dla Ochrony Krasnali Ogrodowych, ktundefinedre określiło cechy baśniowego brodacza. Zdecydowano m.in., że musi być płci męskiej i mieć maksymalnie 69 cm.

Największy krasnal na świecie znajduje się w Polsce

Soluś

Fot. Waldemar Zboralski/Wikipedia

W latach 90. XX w. krasnale ogrodowe zaczęły masowo pojawiać się w polskich ogrundefineddkach. Był to rundefinedwnież czas, w ktundefinedrym wiele rodzimych firm zajęło się produkcją brodatych skrzatundefinedw, ktundefinedre następnie eksportowano głundefinedwnie na rynki zachodnie.

Najwięcej takich przedsiębiorstw powstało w wojewundefineddztwie lubuskim. W Nowej Soli istniało ich w tamtym czasie aż 400!

W Polsce stanął też największy krasnal ogrodowy na świecie. Soluś ma 5,41 metra wysokości i znajduje się w nowosolskim Parku Krasnala. W 2009 r. został wpisany do Księgi Rekordundefinedw Guinnessa.

Dlaczego kicz?

Początkowo krasnale wykonywano z drewna, pundefinedźniej z ceramiki.

Ostatnio coraz więcej ogrodowych brodaczy powstaje w chińskich fabrykach, ktundefinedre wykorzystują do ich produkcji głundefinedwnie plastik. Zdarzają się też figury z twarzami celebrytundefinedw, a nawet politykundefinedw. Takie modyfikacje wcale nie pomogły krasnalom, ktundefinedre zaczęły się kojarzyć z kiczem i tandetą.

Brodate karły nadal cieszą się jednak popularnością, zwłaszcza ceramiczne. W zachodniej części Polski wciąż można też zobaczyć przydomowe ogrundefineddki wypełnione po brzegi krasnalami.

Ceny figur dostępnych w internecie zaczynają się kilkunastu, a kończą nawet na kilkuset złotych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!