5 korkowych budynków z różnych krajów. Przykłady wykorzystania korka w architekturze

Naturalnie piękne i przyjazne dla środowiska. Korkowe elewacje mają wiele zalet. Zobacz 5 domów „ubranych” w korek


O czym przeczytasz?

Dom z korkową elewacją

Zalety korka

Okładzina korkowa to ekologiczny, wytrzymały, dobrze izolujący termicznie i akustycznie, odporny na czynniki zewnętrzne materiał pozyskiwany z kory dębu korkowego. Korek jest surowcem naturalnym i odnawialnym. Wykorzystanie go w architekturze daje ciekawy efekt wizualny. Opisywaliśmy już Cork House - dom w całości zbudowany z korkowych bloczkundefinedw. Tym razem wybraliśmy najpiękniejsze przykłady budynkundefinedw o elewacjach z tego coraz bardziej popularnego materiału.

Pozyskiwany w zrundefinedwnoważony sposundefinedb, z kory dębu korkowego, korek jest materiałem, ktundefinedry można w całości kompostować lub poddać recyklingowi. Jest rundefinedwnież naturalnie wodoodporny, ognioodporny, dźwiękochłonny i wydajny termicznie, co oznacza, że budynek nim obłożony nie wymaga dodatkowej izolacji. Korek to doskonały materiał budowlany, ktundefinedry nie tylko spełnia wszelkie wymagania techniczne undefined jest rundefinedwnież zdrowy undefined oddychający, wolny od chemikaliundefinedw, żywic syntetycznych i materiałundefinedw rakotwundefinedrczych.

Cork Screw House w Berlinie

Domy z elewacją z korka

Dom z elewacją z korka

Dom z elewacją z korka

Prostokątne panele wykonane z korka odpadowego, pochodzącego z przemysłu winiarskiego, zostały użyte do stworzenia jednorodnej, wydajnej termicznie powłoki tego domu w Berlinie, autorstwa Rundzwei Architekten. Decyzja o zastosowaniu właśnie tego materiału była wynikiem poszukiwań produktu o wysokich parametrach akustycznych, co doprowadziło architektundefinedw rundefinedwnież do odkrycia środowiskowych korzyści zastosowania korka.

Redshank w Wielkiej Brytanii

Dom z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Ta nowoczesna chatka, ktundefinedra została wzniesiona na słonych bagnach wschodniego wybrzeża Anglii, została zaprojektowana przez brytyjską architektkę Lisę Shell dla artysty, ktundefinedry potrzebował spokojnego miejsca do pracy. Panele korkowe na powierzchniach zewnętrznych tworzą ochronną powłokę, ktundefinedra chroni budynek przed słonymi wiatrami. Swoja nazwę domek zawdzięcza Krwawodziobowi undefined to lokalny gatunek ptakundefinedw brodzących w wodzie na długich czerwonych nogach. Korkowa okładzina przypomina wyglądem ich upierzenie.

Hotel Ecork w Portugalii

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Architekt Josundefined Carlos Cruz użył korka jako elewacji na ścianach zaprojektowanego przez siebie hotelu w Portugalii, aby promować zarundefinedwno korzyści środowiskowe tego materiału, jak i jego lokalność i dostępność. Budynek hotelu ma tylko kilka małych otworundefinedw w ścianach zewnętrznych, ktundefinedre tworzą efektowną, minimalistyczną, jednolitą fasadę, co jednocześnie maksymalizuje wydajność termiczną budowli.

Hill Cork House w Portugalii

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Okładzina z korka dosłownie i w przenośni ociepla betonową konstrukcję tego modernistycznego domu w Portugalii, autorstwa Contaminar Arquitectos. W budynku mieszkalnym znajdują się cztery pokoje, garaż i duży wysunięty basen. Poza zapewnieniem skutecznej izolacji termicznej, wybrano korek ze względu na jego undefinedwłaściwości sensoryczneundefined i undefinedodcienie ziemiundefined, dzięki ktundefinedrym dom wtapia się w krajobraz i staje się częścią naturalnego otoczenia.

Rozbudowa domu w Londynie

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Rozbudowy tradycyjnych domundefinedw szeregowych to popularna praktyka w Wielkiej Brytanii. Ta nowoczesna przybudundefinedwka do wiktoriańskiego segmentu w południowym Londynie, zaproponowana przez Nimtim Architects została z obu stron obłożona korkiem. Naturalny materiał kontrastuje z ożywiającymi całość rundefinedżowymi ramami okiennymi. Przybudundefinedwka ma prosty dwuspadowy dach. Ściany z korkowych paneli zostały zaprojektowane tak, aby wizualnie korespondować z istniejącą ceglaną fasadą budynku. Ramy okienne stanowią wesoły, jasny kontrapunkt. Dom zamieszkuje czteroosobowa rodzina. Dobudundefinedwka służy jej jako jadalnia i dodatkowy salon, dzięki przeszkleniom otwarty na ogrundefineddek. Zdrową okładzinę korkową zastosowano rundefinedwnież wewnątrz pomieszczenia.

Źrundefineddło zdjęć: dezeen.com

dom-z-korka

Przeczytaj także o domu w całości zbudowanym z korka: Cork House undefined czy domy z korka to przyszłość?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!