5 korkowych budynków z różnych krajów. Przykłady wykorzystania korka w architekturze

Naturalnie piękne i przyjazne dla środowiska. Korkowe elewacje mają wiele zalet. Zobacz 5 domów „ubranych” w korek


O czym przeczytasz?

Dom z korkową elewacją

Zalety korka

Okładzina korkowa to ekologiczny, wytrzymały, dobrze izolujący termicznie i akustycznie, odporny na czynniki zewnętrzne materiał pozyskiwany z kory dębu korkowego. Korek jest surowcem naturalnym i odnawialnym. Wykorzystanie go w architekturze daje ciekawy efekt wizualny. Opisywaliśmy już Cork House - dom w całości zbudowany z korkowych bloczków. Tym razem wybraliśmy najpiękniejsze przykłady budynków o elewacjach z tego coraz bardziej popularnego materiału.

Pozyskiwany w zrównoważony sposób, z kory dębu korkowego, korek jest materiałem, który można w całości kompostować lub poddać recyklingowi. Jest również naturalnie wodoodporny, ognioodporny, dźwiękochłonny i wydajny termicznie, co oznacza, że budynek nim obłożony nie wymaga dodatkowej izolacji. Korek to doskonały materiał budowlany, który nie tylko spełnia wszelkie wymagania techniczne – jest również zdrowy – oddychający, wolny od chemikaliów, żywic syntetycznych i materiałów rakotwórczych.

Cork Screw House w Berlinie

Domy z elewacją z korka

Dom z elewacją z korka

Dom z elewacją z korka

Prostokątne panele wykonane z korka odpadowego, pochodzącego z przemysłu winiarskiego, zostały użyte do stworzenia jednorodnej, wydajnej termicznie powłoki tego domu w Berlinie, autorstwa Rundzwei Architekten. Decyzja o zastosowaniu właśnie tego materiału była wynikiem poszukiwań produktu o wysokich parametrach akustycznych, co doprowadziło architektów również do odkrycia środowiskowych korzyści zastosowania korka.

Redshank w Wielkiej Brytanii

Dom z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Ta nowoczesna chatka, która została wzniesiona na słonych bagnach wschodniego wybrzeża Anglii, została zaprojektowana przez brytyjską architektkę Lisę Shell dla artysty, który potrzebował spokojnego miejsca do pracy. Panele korkowe na powierzchniach zewnętrznych tworzą ochronną powłokę, która chroni budynek przed słonymi wiatrami. Swoja nazwę domek zawdzięcza Krwawodziobowi – to lokalny gatunek ptaków brodzących w wodzie na długich czerwonych nogach. Korkowa okładzina przypomina wyglądem ich upierzenie.

Hotel Ecork w Portugalii

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Architekt José Carlos Cruz użył korka jako elewacji na ścianach zaprojektowanego przez siebie hotelu w Portugalii, aby promować zarówno korzyści środowiskowe tego materiału, jak i jego lokalność i dostępność. Budynek hotelu ma tylko kilka małych otworów w ścianach zewnętrznych, które tworzą efektowną, minimalistyczną, jednolitą fasadę, co jednocześnie maksymalizuje wydajność termiczną budowli.

Hill Cork House w Portugalii

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Okładzina z korka dosłownie i w przenośni ociepla betonową konstrukcję tego modernistycznego domu w Portugalii, autorstwa Contaminar Arquitectos. W budynku mieszkalnym znajdują się cztery pokoje, garaż i duży wysunięty basen. Poza zapewnieniem skutecznej izolacji termicznej, wybrano korek ze względu na jego „właściwości sensoryczne” i „odcienie ziemi”, dzięki którym dom wtapia się w krajobraz i staje się częścią naturalnego otoczenia.

Rozbudowa domu w Londynie

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Domy z elewacją z korka

Rozbudowy tradycyjnych domów szeregowych to popularna praktyka w Wielkiej Brytanii. Ta nowoczesna przybudówka do wiktoriańskiego segmentu w południowym Londynie, zaproponowana przez Nimtim Architects została z obu stron obłożona korkiem. Naturalny materiał kontrastuje z ożywiającymi całość różowymi ramami okiennymi. Przybudówka ma prosty dwuspadowy dach. Ściany z korkowych paneli zostały zaprojektowane tak, aby wizualnie korespondować z istniejącą ceglaną fasadą budynku. Ramy okienne stanowią wesoły, jasny kontrapunkt. Dom zamieszkuje czteroosobowa rodzina. Dobudówka służy jej jako jadalnia i dodatkowy salon, dzięki przeszkleniom otwarty na ogródek. Zdrową okładzinę korkową zastosowano również wewnątrz pomieszczenia.

Źródło zdjęć: dezeen.com

dom-z-korka

Przeczytaj także o domu w całości zbudowanym z korka: Cork House – czy domy z korka to przyszłość?

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement