Koniec ze sprzątaniem! Te rzeczy sprawią, że w mieszkaniu zawsze będzie porządek!

Poznaj skuteczne sposoby na przechowywanie i proste zasady, dzięki którym ogarniesz chaos.


O czym przeczytasz?

Skuteczne sposoby na porządek

Najważniejsze zasady, czyli trzy kroki do porządku

Jak ogarnąć chaos? Posłuchaj specjalistundefinedw od decluterringu, czyli - w wolnym tłumaczeniu - odgracania. Radzą oni, by na początek pozbyć się z domu wszystkich rzeczy, ktundefinedre zabierają przestrzeń, a są tak naprawdę niepotrzebne. Zacznij więc od przeglądu rzeczy. Zrundefinedb go tematycznie, a więc najpierw przejrzyj ubrania, kosmetyki, potem naczynia, sprzęty, na koniec dokumenty, pamiątki i wszelkie undefinedprzydasieundefined, ktundefinedrych wcześniej szkoda było wyrzucić. Pozostaw wyłącznie rzeczy niezbędne oraz te, ktundefinedre sprawiają ci radość i wywołują pozytywne uczucia. Nie zostawiaj rzeczy, ktundefinedre undefinedmoże kiedyś komuś się przydadząundefined, zbyt małych ubrań, nieważnych dokumentundefinedw, niepotrzebnych książek ani nietrafionych prezentundefinedw. Wszystko to oddaj, sprzedaj lub wyrzuć. Uff! Od razu lżej!

Znajdź jedno miejsce w domu, do ktundefinedrego trafią wszystkie rzeczy z jednej kategorii. Dzięki temu zawsze łatwo je znajdziesz i odłożysz na miejsce. Upewnij się, że wszystko się zmieści i będzie łatwo dostępne. Przyczyną bałaganu, oprundefinedcz posiadania zbyt wielu rzeczy, jest zła organizacja przestrzeni. Kiedy przedmioty nie mają swojego określonego miejsca lub tych miejsc jest kilka, tracisz czas na szukanie, bo undefinedbezdomneundefined rzeczy błąkają się i zwykle lądują na wierzchu, generując chaos.

Dlatego właśnie szczegundefinedlnie zadbaj o organizację i optymalizację przechowywania. Utrzymanie porządku na stałe wymaga przechowywania w odpowiedni sposundefinedb. Podejdź do tego kreatywnie. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń i sprytne sposoby, ktundefinedre ułatwią organizację. Oto kilka z nich.

Przeczytaj rundefinedwnież: Magia sprzątania metodą Marie Kondo

Skuteczne sposoby na porządek

Przechowywanie. Najskuteczniejsze patenty

Pojemniki i organizery

Posegreguj rzeczy w szufladach i na pundefinedłkach, umieszczając je w osobnych pojemnikach lub specjalnych organizerach z przegrundefineddkami.

Wyjmowane lekkie pojemniki ułatwią utrzymanie porządku na pundefinedłkach i ułatwią dostęp do ich głębszych partii.

W miękkich tekstylnych pokrowcach przechowasz zapasową pościel i odzież na zimę. Możesz do tego użyć rundefinedwnież workundefinedw prundefinedżniowych. Umieść je na szafie lub pod łundefinedżkiem.

W sztywnych pojemnikach z grubej tektury przechowasz przybory biurowe, zdjęcia czy pamiątki. Możesz wykorzystać do tego rundefinedwnież pudełka po butach. W pojemnikach z tworzywa trzymaj na pundefinedłkach kosmetyki, detergenty, drobne akcesoria czy produkty spożywcze w lodundefinedwce.

Miękkie wkładki z przegrundefineddkami pomogą segregować bieliznę i akcesoria, takie jak paski, krawaty oraz apaszki w szufladzie szafy czy komody. Ewentualnie możesz użyć do tego pudełek po rundefinedżnych produktach.

Sortowanie drobnych przedmiotundefinedw, np. biżuterii, akcesoriundefinedw do szycia, kluczy, żetonundefinedw czy monet ułatwi specjalna wkładka do szuflady z wgłębieniami. Możesz zastąpić ją rundefinedwnież wytłoczkami do jajek.

Segregatory pomogą zachować porządek w dokumentach. Te metalowe ażurowe przydadzą się rundefinedwnież w kuchni. Przechowasz w nich warzywa i owoce.

Przeczytaj rundefinedwnież: Przechowywanie dokumentundefinedw w domu

Wykorzystaj każdy kąt

Każdą niewykorzystaną przestrzeń da się mądrze zagospodarować.

Użyj koszy do zawieszenia po wewnętrznej stronie drzwi szafek. Przechowasz w nich torby na zakupy, worki na śmieci, zapas papieru toaletowego czy ręcznikundefinedw papierowych, a także np. przybory do zmywania.

Na haczykach w szafkach zawiesisz ściereczki i szczotki.

Do piętrowego przechowywania szklanek, kubkundefinedw i talerzy na pundefinedłkach w szafkach użyj specjalnych nadstawek.

Niewielką przerwę pomiędzy szafkami w kuchni wykorzystaj na przegrundefineddki na butelki lub pundefinedłeczkę na książki kucharskie.

Na ścianie w kuchni zamontuj reling. Zawiesisz na nim ręcznik papierowy, haczyki na kubki, pojemnik na duże łyżki czy pundefinedłkę na doniczki z ziołami.

Listwy magnetyczne sprawdzą się do przechowywania noży i metalowych narzędzi.

Przeczytaj rundefinedwnież: 6 wskazundefinedwek, ktundefinedre pomogą ci opanować chaos w domu

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement