Płynna pamięć. Kolaże Aleksandry Morawiak. Na czym polega ich fenomen?

Jej prace pokochał świat designu. Projekty Liquid Memory Colleges znajdziemy w prasie, na plakatach, ubraniach, domowych tekstyliach, puzzlach czy opakowaniach produktów. Czemu zawdzięczają swój sukces?

v

Projekty Aleksandry Morawiak powstają najpierw w wyobraźni i składają się z fragmentów snów oraz wycinków ze wspomnień zarówno artystki, jak i innych spotkanych przez nią osób. Zwykle są opowieścią o kobietach. Wszystkie elementy jej prac mają swoje znaczenie i razem składają się na historie, które jednak każdy odbiorca może interpretować na własny sposób. Nazwa Liquid memory oznacza „płynną pamięć”.

Kolaże Liquid Memory obfitują w motywy botaniczne i krajobrazy z natury. Przeplatają się one z postaciami ludzkimi, przedstawionymi zagadkowo, fragmentarycznie. To wszystko stwarza aurę tajemniczości. Prace artystki są jak zagadka, której nie pragniemy rozwikłać.

Kolaż, plecy, dekolt, brązy

Prace Oli Morawiak tworzą spójny oniryczny wszechświat, w którym pragniemy się zanurzyć. Są poetyckie przez nieoczywistość, niedopowiedzenie i pomieszanie kontekstów a także baśniowe dzięki swojej głębi i charakterystycznym motywom. Ich doskonałość bazuje na mistrzowskim zestawianiu kolorów i wyrafinowanym połączeniu artystycznej fotografii z ilustracją. Tak o „magii tworzenia” mówi sama projektantka:

Technika kolażu to idealne medium do powoływania nowych światów

kolaż na ścianę

Dzieła artystki potwierdzają jej niezwykłą wrażliwość na kolor, światło, formę i kompozycję. Inspiracje artystka czerpie m.in. ze świata wnętrz, a także z własnych przeżyć i obserwacji codzienności. 

Inspiracje czerpię głównie z eklektycznych realizacji z dziedziny projektowania wnętrz, uwielbiam poszukiwać ciekawych połączeń kolorystycznych i formalnych, to bardzo otwiera umysł na inne kierunki twórczego działania. Za największego sprzymierzeńca uważam swoją intuicję i jestem jej wierna.

Plakat na ścianę. Kolaż leśna kompozycja z twarzą

Aleksandra Morawiak swoją pasję odnalazła podczas studiów w Łódzkiej Szkole Filmowej na wydziale fotografii, kiedy wpadła na pomysł stworzenia, w ramach pracy na zaliczenie, kolażu ze zdjęć, które wykonali inni. Wówczas odkryła w sobie talent, który dzisiaj stał się jej drogą zawodową.

Materiałów do tworzenia kolaży dostarcza pokaźne archiwum fotografii i ilustracji, które projektantka gromadzi i pieczołowicie kataloguje. Większość z nich pochodzi z bibliotek z całego świata, które digitalizują swoje zbiory i udostępniają je twórcom.

Kolaż na ścianę Aleksandra Morawiak

Aleksandra Morawiak tworzy ilustracje dla prasy m.in. dla magazynów „Kukbuk”, „ELLE” „Zwierciadło”, „Wysokie Obcasy”, „Pani”, „Design Alive”, czy „Label Magazine”. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, markami, oraz agencjami w Polsce i za granicą. Jej prace zostały wyróżnione znakiem jakości must have, przyznawanym przez Łódź Design Festival oraz Złotą Nagrodą KTR Klubu Twórców Reklamy w kategorii Ilustracja za "Zmysłownik" stworzony dla magazynu KUKBUK w 2018 roku. Projektantka otrzymała również pierwszą nagrodę w konkursie European Product Design Award 2019 za wzór pościeli „Liquid memory” dla marki Foonka.

Uwielbiam tworzyć ilustracje na zamówienie, pod konkretny temat. Bardzo pomagają mi ograniczenia oraz odniesienia, do których wracam myślami w procesie twórczym

opakowanie pierniczków z kolażem

W Toruniu przy ulicy Kopernika 14 znajduje się nietuzinkowy butik ze słodkościami autorstwa Igi Sarzyńskiej - Iga Sarzyńska wzrusza Toruń, w którym znajdziemy piękne, ręcznie dekorowane pierniczki, smakołyki z nutką piernika i aksamitne czekolady. Aleksandra Morawiak stworzyła związane z Toruniem i piernikami ilustracje na opakowania dla tej słodkiej pracowni.

b

ministerstwodobregomydla.pl

Kolaż Liquid Memory zdobi również opakowanie zestawu naturalnych różanych kosmetyków do twarzy manufaktury Ministerstwo Dobrego Mydła

szlafrok kimono w botaniczny wzór

Dla marki Miss Liberte tworzącej kobiecą bieliznę Aleksandra Morawiak zaprojektowała roślinny wzór na domowe kimono, który ma wyrażać kobiecą swobodę, naturalność i wolność. „Kimono jest lekkie, niezwykle przyjemne w dotyku i przywodzi na myśl wspomnienie naszych mam i babć, które miały taką podomkę, a ona towarzyszyła im przez lata”.

Pościel FOONKA Liquid Memory

Pościel Liquid Memory artystka zaprojektowana dla marki FOONKA. Kolaż budzi skojarzenia z sennymi marzeniami, sprawia niesamowite wrażenie swoją gęstą kompozycją i precyzyjnym detalem. Nieprzewidywalność snów oraz silna więź człowieka z naturą to główne motywy tego wzoru.

Więcej o pościeli Liquid Memory FOONKA przeczytasz w naszym zestawieniu:  Pościel polskich marek. Wybieramy najpiekniejsze wzory

Aleksandra Morawiak kolaż granat

Serię czterech korespondujących ze sobą kolaży BBC Philharmonic Orchestra zamówiła od Aleksandry Morawiak w celu promocji sezonu koncertowego 2019/2020 w filharmonii w Manchesterze i towarzyszącym mu wydarzeniom.

Modelka prezentuje T-shirt z kolażem

Dla odzieżowej marki TOVA Aleksandra Morawiak stworzyła kolażowe wzory na koszulki. „Minimalistyczne światy, które wykreowałam w oparciu o geometryczne formy świetnie odnalazły się na ubraniach o prostym kroju”.

Notes w kwiaty

papiery.pl

Notatnik w kwiaty w twardej, płóciennej oprawie z wzorem Liquid Memory Collages dla marki Papiery Wartościowe to 208 stron na wszelkie formy twórczości: notatki, zapiski, szkice. Może też być wdzięcznym pamiętnikiem.

Zmysłownik KUKBUK  x Aleksandra Morawiak

Ulubionym projektem Aleksandry Morawiak wykonanym na zlecenie jest Zmysłownik przygotowany dla magazynu KUKBUK. „Każdy dzień to kolaż. Zdarzeń, obrazów, myśli, smaków, dźwięków. Obowiązków i przyjemności. Dlatego Zmysłownik ma coś z kalendarza i coś z pamiętnika, ale nie jest ani jednym, ani drugim”. Każdy miesiąc zdobi wyjątkowy kolaż. Całość zamknięta jest w eleganckiej oprawie książkowej, przyjemnej w dotyku, z elementami tkaniny flokowej, złoconymi brzegami i wstążką.

Świeca Biotika x Aleksandra Morawiak

Naturalna świeca zapachowa do wnętrz marki Biotika z ilustracją Aleksandry Morawiak.

Aleksandra Morawiak kolaże

Projektantka w swojej pracowni

Niepodpisane zdjęcia pochodzą ze strony projektantki: aleksandramorawiak.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować