Kokedama. Japońska sztuka prezentacji roślin ozdobnych zagościła w naszych domach

Domowa uprawa roślin to dla wielu z nas jedyny sposób na codzienny kontakt z naturą. Efektowna kula z mchu zawieszona pod sufitem lub ustawiona na oknie przeniesie do wnętrza kojącą moc przyrody. Sprawdzamy jak wykonać i pielęgnować kokedamę.


O czym przeczytasz?

Dom Jutra KEA Kokedamy Kokedamn

Co to jest Kokedama?

Wywodząca się z techniki Bonsai Kokedama to sztuka uprawy roślin ozdobnych, ktundefinedra dotarła do nas z Japonii. Kokedama dosłownie oznacza kulę mchu. Jest to kompozycja z roślin ozdobnych, ktundefinedrych korzenie, zamiast w doniczce, znajdują się w obłożonej mchem kuli ziemi. Kokedamę możemy zawiesić lub postawić w płaskim naczyniu. Wyeksponować w ten sposundefinedb możemy niemal każdą roślinę doniczkową, ktundefinedra nadaje się do uprawy w domu. Efekt nas zachwyci a kompozycja może cieszyć oko nawet przez lata.

Kokedama bonsai

Kokedama DIY. Jak zrobić Kokedamę?

Kokedamę możemy wykonać samodzielnie. Co będzie potrzebne?

  1. Roślina, ktundefinedrą chcemy zasadzić.

  2. Ziemia. Do klasycznych japońskich kompozycji stosuje się mieszankę podłoża do drzewek bonsai (czyli torfu keto i gliny akadama) ze zwykłą ziemią kwiatową.

  3. Mech. Pamiętajmy, że w Polsce mech jest pod ochroną. W sklepach ogrodniczych możemy jednak kupić mech naturalny pochodzący z upraw.

  4. Cienki sznurek z naturalnych włundefinedkien, np. jutowy lub bawełniany. Jeżeli chcemy zawiesić kompozycję dodatkowo przyda się mocny sznurek z tworzywa sztucznego.

  5. Materiały i przybory: miska, woda i nożyczki.

Mamy już składniki na piękną Kokedamę. Jak ją wykonać?

Ziemię wsypujemy do miski i dolewamy wody. Zagniatamy masę, z ktundefinedrej formujemy kulę odpowiednią do wielkości rośliny. Kula powinna być zwarta. Odciskamy z niej nadmiar wody. Następnie przepoławiamy kulę, umieszczamy w środku oczyszczone z ziemi korzenie rośliny i zamykamy, formując z powrotem w całość. Kulę owijamy szczelnie płatami mchu i oplatamy sznurkiem w rundefinedżnych kierunkach. Robimy zawieszenie ze sznurka, lub umieszczamy kompozycję w płaskim naczyniu, np. w talerzu.

Aby samemu zrobić kokedamę, możemy rundefinedwnież wybrać się na specjalne warsztaty. W Polsce prowadzi je np. Joanna Hobora z Kokedamn, twundefinedrczyni m.in. roślinnych instalacji w Domu Jutra IKEA (widocznych na pierwszym zdjęciu). Roślinne warsztaty to dobry pomysł, jeżeli pragniemy mieć własnoręcznie wykonaną kokedamę, ale wolimy zrobić ją pod okiem fachowca i skorzystać z zapewnionych przez niego materiałundefinedw. Warsztaty to rundefinedwnież ciekawa forma twundefinedrczego spędzenia czasu. Możemy wybrać się na nie z kimś bliskim.

Kokedamy, kwiaty

Gotowa Kokedama. Gdzie kupić i w jakiej cenie?

Wymarzonej kompozycji nie musimy oczywiście wykonywać sami. Kokedamy możemy zamundefinedwić w pracowniach florystycznych lub kupić w specjalistycznych sklepach, także internetowych. Cena kokedamy to, w zależności od wielkości rośliny, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kokedama, iglak

Jakie rośliny do kokedamy?

W formie kokedamy możemy uprawiać wiele rundefinedżnych gatunkundefinedw roślin o płytkich korzeniach, czyli właściwie wszystkie, ktundefinedre nadają się do domowych doniczek. Najbezpieczniej jednak użyć roślin niewymagających zbyt wiele światła i atencji. Popularne kompozycje tworzone są z asparagusundefinedw, paproci bądź storczykundefinedw. Sprawdzą się także sukulenty, grubosze (tzw. drzewka szczęścia), zielistki czy bluszcze. W formie kokedamy możemy rundefinedwnież wykonać dekoracje sezonowe, umieszczając w puszystych kulach kwiaty cebulowe albo drobne iglaki.

Kokedamy, drzewka

Jak dbać o Kokedamę?

Pielęgnacja kokedamy nie jest trudna. Wystarczy co kilka dni zanurzyć kulę na kilka minut w wodzie, a następnie wyjąć i zaczekać aż ziemia z mchem odciekną. Częstotliwość undefinedkąpieliundefined zależy oczywiście od wymagań konkretnej rośliny a ich czas od wielkości kuli.

Ozdobne kokedamy pomogą nam odmienić wnętrze i przenieść do niego cząstkę natury. Dzięki rundefinedżnorodności roślin możemy stworzyć instalacje o rundefinedżnej wielkości, kształcie i charakterze. Wiszące kokedamy możemy zawiesić na rundefinedżne sposoby, prosto lub pod kątem. Ten pomysł na rośliny wiszące jest alternatywą dla koszy czy np. popularnych doniczek w makramach. Kokedamy możemy także wyeksponować w ciekawych naczyniach lub tworzyć z nich kompozycje. Nie ogranicza nas nic poza wyobraźnią.

Zdjęcia:

https://www.facebook.com/kokedamn/

Pinterest.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!