Kokedama. Japońska sztuka prezentacji roślin ozdobnych zagościła w naszych domach

Domowa uprawa roślin to dla wielu z nas jedyny sposób na codzienny kontakt z naturą. Efektowna kula z mchu zawieszona pod sufitem lub ustawiona na oknie przeniesie do wnętrza kojącą moc przyrody. Sprawdzamy jak wykonać i pielęgnować kokedamę.


O czym przeczytasz?

Dom Jutra KEA Kokedamy Kokedamn

Co to jest Kokedama?

Wywodząca się z techniki Bonsai Kokedama to sztuka uprawy roślin ozdobnych, która dotarła do nas z Japonii. Kokedama dosłownie oznacza kulę mchu. Jest to kompozycja z roślin ozdobnych, których korzenie, zamiast w doniczce, znajdują się w obłożonej mchem kuli ziemi. Kokedamę możemy zawiesić lub postawić w płaskim naczyniu. Wyeksponować w ten sposób możemy niemal każdą roślinę doniczkową, która nadaje się do uprawy w domu. Efekt nas zachwyci a kompozycja może cieszyć oko nawet przez lata.

Kokedama bonsai

Kokedama DIY. Jak zrobić Kokedamę?

Kokedamę możemy wykonać samodzielnie. Co będzie potrzebne?

  1. Roślina, którą chcemy zasadzić.

  2. Ziemia. Do klasycznych japońskich kompozycji stosuje się mieszankę podłoża do drzewek bonsai (czyli torfu keto i gliny akadama) ze zwykłą ziemią kwiatową.

  3. Mech. Pamiętajmy, że w Polsce mech jest pod ochroną. W sklepach ogrodniczych możemy jednak kupić mech naturalny pochodzący z upraw.

  4. Cienki sznurek z naturalnych włókien, np. jutowy lub bawełniany. Jeżeli chcemy zawiesić kompozycję dodatkowo przyda się mocny sznurek z tworzywa sztucznego.

  5. Materiały i przybory: miska, woda i nożyczki.

Mamy już składniki na piękną Kokedamę. Jak ją wykonać?

Ziemię wsypujemy do miski i dolewamy wody. Zagniatamy masę, z której formujemy kulę odpowiednią do wielkości rośliny. Kula powinna być zwarta. Odciskamy z niej nadmiar wody. Następnie przepoławiamy kulę, umieszczamy w środku oczyszczone z ziemi korzenie rośliny i zamykamy, formując z powrotem w całość. Kulę owijamy szczelnie płatami mchu i oplatamy sznurkiem w różnych kierunkach. Robimy zawieszenie ze sznurka, lub umieszczamy kompozycję w płaskim naczyniu, np. w talerzu.

Aby samemu zrobić kokedamę, możemy również wybrać się na specjalne warsztaty. W Polsce prowadzi je np. Joanna Hobora z Kokedamn, twórczyni m.in. roślinnych instalacji w Domu Jutra IKEA (widocznych na pierwszym zdjęciu). Roślinne warsztaty to dobry pomysł, jeżeli pragniemy mieć własnoręcznie wykonaną kokedamę, ale wolimy zrobić ją pod okiem fachowca i skorzystać z zapewnionych przez niego materiałów. Warsztaty to również ciekawa forma twórczego spędzenia czasu. Możemy wybrać się na nie z kimś bliskim.

Kokedamy, kwiaty

Gotowa Kokedama. Gdzie kupić i w jakiej cenie?

Wymarzonej kompozycji nie musimy oczywiście wykonywać sami. Kokedamy możemy zamówić w pracowniach florystycznych lub kupić w specjalistycznych sklepach, także internetowych. Cena kokedamy to, w zależności od wielkości rośliny, od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kokedama, iglak

Jakie rośliny do kokedamy?

W formie kokedamy możemy uprawiać wiele różnych gatunków roślin o płytkich korzeniach, czyli właściwie wszystkie, które nadają się do domowych doniczek. Najbezpieczniej jednak użyć roślin niewymagających zbyt wiele światła i atencji. Popularne kompozycje tworzone są z asparagusów, paproci bądź storczyków. Sprawdzą się także sukulenty, grubosze (tzw. drzewka szczęścia), zielistki czy bluszcze. W formie kokedamy możemy również wykonać dekoracje sezonowe, umieszczając w puszystych kulach kwiaty cebulowe albo drobne iglaki.

Kokedamy, drzewka

Jak dbać o Kokedamę?

Pielęgnacja kokedamy nie jest trudna. Wystarczy co kilka dni zanurzyć kulę na kilka minut w wodzie, a następnie wyjąć i zaczekać aż ziemia z mchem odciekną. Częstotliwość „kąpieli” zależy oczywiście od wymagań konkretnej rośliny a ich czas od wielkości kuli.

Ozdobne kokedamy pomogą nam odmienić wnętrze i przenieść do niego cząstkę natury. Dzięki różnorodności roślin możemy stworzyć instalacje o różnej wielkości, kształcie i charakterze. Wiszące kokedamy możemy zawiesić na różne sposoby, prosto lub pod kątem. Ten pomysł na rośliny wiszące jest alternatywą dla koszy czy np. popularnych doniczek w makramach. Kokedamy możemy także wyeksponować w ciekawych naczyniach lub tworzyć z nich kompozycje. Nie ogranicza nas nic poza wyobraźnią.

Zdjęcia:

https://www.facebook.com/kokedamn/

Pinterest.com

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować