Juka domowa - pielęgnacja, rozmnażanie, przesadzanie

Juka domowa należy do grupy roślin doniczkowych najczęściej wybieranych przez Polki i Polaków. Nic dziwnego. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca w kwestii pielęgnacji, do tego wygląda niezwykle efektownie. Jak pielęgnować i rozmnażać jukę domową?


O czym przeczytasz?

juka domowa

Masywna łodyga, na szczycie ktundefinedrej wyrasta rozetka wąskich liści - trzeba przyznać, że juka domowa prezentuje się wyjątkowo efektownie i wnosi do pomieszczenia powiew egzotycznego klimatu. Nie bez powodu jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Rodzaj, o ktundefinedrym mowa, liczy ponad 50 gatunkundefinedw. W warunkach domowych najczęściej uprawiana jest odmiana gwatemalska, nazywana też słoniostopą. Dużą popularnością cieszy się też juka wyniosła i aloesowa. Zaznaczamy, nie są to jedyne odmiany juki domowej.

Juka domowa - pielęgnacja

Uprawa juki domowej nie jest specjalnie kłopotliwa. Najważniejsze kwestie, o ktundefinedrych nie można zapomnieć, to zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości światła i właściwe podlewanie. To właśnie błędy popełniane w tych obszarach najczęściej doprowadzają do zniszczenia juki. 

Aby roślina mogła zachować swoje walory ozdobne, należy jej zapewnić sporo światła. W celu uniknięcia poparzenia liści, nie można ustawiać jej tuż przy oknie wychodzącym na południe, ale nie może też być uprawiana w cieniu lub nawet pundefinedłcieniu.

Podlewanie juki nie powinno być częstsze niż jedno na 10 dni (zimą, gdy temperatura w pomieszczeniu spada, ograniczamy częstość podlewania do jednego na 15 dni). Ta roślina nie przepada za nadmiarem wilgoci. Należy zaczekać, aż wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Dopiero wtedy można podać kolejną porcję wody.

Juka lubi pomieszczenia przewiewne, w ktundefinedrych panuje odpowiednia temperatura. Co należy przez to rozumieć? W sezonie wiosennym, letnim i jesiennym, należy utrzymywać temperaturę w przedziale 22-24 st. Celsjusza. Zimą warto zapewnić juce temperaturę na poziomie 15 st.

Juka domowa na balkonie? W sezonie letnim, nie ma żadnych przeciwwskazań przed wystawieniem rośliny na świeże powietrze. Należy tylko dbać o to, by gorące słońce nie spaliło liści.

Juka domowa - przycinanie

Jeżeli pozwolimy juce swobodnie rosnąć, po pewnym czasie sięgnie sufitu. Gdy roślina osiągnie znaczne rozmiary, należy ją przyciąć. Jeżeli juka ma więcej niż jeden pieniek, przycinanie zawsze rozpoczynamy od jednego na raz. Jeżeli ma tylko jeden pieniek, przycinamy ją w połowie. Uciętą część (, ktundefinedra pozostała w doniczce) zabezpieczamy za pomocą maści ogrodniczej. Najlepiej wystawić ją na balkon (od kwietnia do końca lata). Dzięki temu, roślina pięknie odrośnie. Część odciętą wsadzamy w ziemię i pozwalamy jej zapuścić pędy w innej doniczce.

Przesadzanie juki domowej

Juki powinny być uprawiane w odpowiednio dużej doniczce, więc jeżeli roślina potrzebuje nowego pojemnika, nie należy zwlekać z jego wymianą. Jak bardzo wymagająca pod tym względem jest juka domowa? Przesadzanie okazundefinedw, ktundefinedre mają już zbyt dużą bryłę korzeniową, najlepiej wykonać wiosną. Podłoże powinno być przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się ziemia do palm, dracen i juk, ale ziemia uniwersalna (najlepiej z domieszką piasku) też zda egzamin. Starsze okazy wymagają sporadycznego przesadzania. Najczęściej wystarczy raz w roku wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

Juka domowa - rozmnażanie

Rozmnażanie juki domowej polega na pobraniu sadzonek pędowych - od pnia odcinamy młodą rozetkę pędową. Najlepszym okresem na jej pobranie jest wiosna. Pamiętaj, miejsce po odciętej rozetce należy posmarować węglem drzewnym! Następnie, z sadzonki usuwamy dolne liście i zanurzamy ją w ukorzeniaczu. Przygotowujemy podłoże do sadzonkowania. Powinno składać się z torfu i piasku, w stosunku 2:1. Sadzonkę wkładamy w dołek i delikatnie ją ugniatamy. Trzymamy ją w miejscu średnio oświetlonym, w ktundefinedrym panuje temperatura przekraczająca 20 st. Celsjusza. Po 4-6 tygodniach, przesadzamy ją do doniczki.

Choroby juki domowej

Jeżeli szukasz efektownej, a jednocześnie bezproblemowej rośliny, dobrym wyborem będzie właśnie juka domowa. Choroby nie trapią jej zbyt często, należy jednak podkreślić, że od czasu do czasu występują pewne problemy. Wśrundefinedd najczęstszych, należy wymienić następujące przypadłości:

  • miękka zgnilizna bakteryjna - objawia się brązowiejącymi liśćmi od nasady do wierzchołka, mięknącymi tkankami i nieprzyjemnym zapachem;
  • zgnilizna kłodziny - wywołana grzybami, objawia się kłodziną ciemniejącą od nasady ku gundefinedrze, czasami także brązowymi strzępkami grzybni;
  • plamistość liści i antraknoza - objawiają się podłużnymi albo okrągłymi plamami, ktundefinedre z czasem zmieniają barwę z szarej na brązową.

Juka domowa - cena

Jukę domową możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym i w większości marketundefinedw z artykułami do domu i ogrodu. Cena rośliny zwykle zamyka się w przedziale 80-150 zł, zależnie od jej wielkości i gatunku.

Najczęstsze pytania dotyczące juki domowej:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat juki domowej.

Juka domowa - jak uratować?

Zdarza się, że mimo systematycznej opieki, juka zaczyna usychać. Taki stan może mieć kilka przyczyn. Najczęściej okazuje się, że roślina jest uprawiana w zbyt małej doniczce i wyczerpała już znajdujące się w ziemi substancje odżywcze. Wundefinedwczas, nie należy ją przesadzić i regularnie stosować nawundefinedz do juki domowej. Inną przyczyną może być zbyt częste i zbyt obfite podlewanie. Jeżeli korzenie i nasada łodygi zaczęły gnić, jedynym ratunkiem może okazać się pobranie sadzonek i ukorzenienie ich.

Jaka ziemia do juki domowej?

Ziemia do juki domowej powinna odpowiadać wymogom palm, juk i dracen. Jeżeli nie mamy takiej pod ręką, możemy zastosować ziemię uniwersalną, najlepiej z domieszką piasku.

Jak przyciąć jukę domową?

Jeżeli juka domowa ma więcej niż jeden pieniek, zawsze należy przycinać jeden na raz. W sytuacji, w ktundefinedrej roślina ma jeden pieniek, przycinamy go w połowie. Rozsadzanie juki domowej powinno nastąpić niezwłocznie - część odciętą wsadzamy do innej doniczki, uciętą smarujemy maścią ogrodniczą.

Jak kwitnie juka domowa?

Istnieje wiele odmian juki domowej, ale rundefinedżnice między nimi są bardzo subtelne. Juki wyrastają w formie rozłożystej rozetki, składającej się ze szpiczastych, sztywnych, podłużnych liści. W przypadku niektundefinedrych gatunkundefinedw, brzegi liści są pokryte skręconymi włundefinedknami. W naturze, juki zakwitają, w dodatku niezwykle efektownie. Biały kwiat juki domowej ma kształt dzwonka. Niestety, kwitnąca juka domowa, uprawiana w mieszkaniu, to zjawisko niemal niewystępujące. Czy można coś zrobić, by w mieszkaniu stanęła pokryta kwiatami juka domowa? Kwitnienie można wywołać tylko w szklarni. 

Juka domowa - jaka doniczka?

Juka domowa powinna być uprawiana w dużej, stabilnej donicy. Jeżeli roślina została kupiona w niewielkiej doniczce, najlepiej od razu ją przesadzić.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!