Ogrzewanie domu - jakie rozwiązanie jest najtańsze?

Tanie ogrzewanie. Czy to w ogóle możliwe? Jakie rozwiązania zastosować aby koszty założenia i eksploatacji ogrzewania były jak najmniejsze?


O czym przeczytasz?

Pokundefinedj z grzejnikiemJULITA: Jakie jest najtańsze ogrzewanie domu?

ANNA: Przede wszystkim musisz pamiętać, że na koszt ogrzewania domu ma wpływ wiele czynnikundefinedw, takich jak metraż budynku, lokalizacja, grubość ścian. Oczywiście ogrzewanie jest czynnikiem głundefinedwnym i podejmując decyzję jakie ogrzewanie wybrać, podejmujesz także decyzję o kosztach eksploatacji całego budynku na wiele lat. Postaram się w prosty i przejrzysty sposundefinedb wyjaśnić, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze i podać średni koszt poszczegundefinedlnych rozwiązań.

Ogrzewanie gazowe

15-25 GR ZA 1 KWH

To ogrzewanie jest niewiele mniej komfortowe od ogrzewania prądem. Kotły zajmują mało miejsca i nie brudzą. Dużo tańsza jest za to eksploatacja. W zależności od tego, na jaki typ ogrzewania gazowego się zdecydujesz, tyle zaoszczędzisz. W przypadku ogrzewania gazowego popularnymi rozwiązaniami są kocioł tradycyjny, kondensacyjny lub pulsacyjny. Ten ostatni jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku i jest najtańszy (około 18 gr za 1 kWh).

Jeśli zdecydujesz się na takie ogrzewanie domu, masz dwie możliwości: możesz podłączyć dom do sieci gazowej zewnętrznej lub wykorzystywać gaz płynny, ktundefinedry przechowuje się w zbiorniku na działce.

Prąd

55 GR ZA 1 KWh

To bardzo wygodny sposundefinedb ogrzewania domu. Grzejniki elektryczne umożliwiają łatwą regulację temperatury pomieszczeń, nie brudzą. Niestety nie jest to tani sposundefinedb ogrzewania. Za godzinę oglądania telewizji zapłacisz około 2 grosze, a za 10 godzin korzystania z laptopa około 25 groszy.

Sporym wydatkiem jest także koszt montażu takiego rozwiązania. Średni koszt instalacji takiego ogrzewania w domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m kw, wyniesie cię około 30 tysięcy złotych.

Paliwo stałe

15 GR ZA 1 KWH

To najtańsze ogrzewanie domu. Jest uciążliwe, ale nadal popularne. W przypadku takiego rozwiązania, będziesz musiała pamiętać o regularnej kontroli komory spalania, konieczności posiadania składowiska czy generowania zanieczyszczeń. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to koszt 14 gr za 1 kWh, węglem kamiennym 18 gr za 1 kWh, drewnem opałowym 19 gr za 1 kWh, pelletem 19 gr za 1 kWh. Sporym zainteresowaniem cieszą się piece na pellet (tj. paliwo z biomasy) czy ekogroszek. Mają automatyczne podajniki, co jest dużym komfortem i niskie koszty eksploatacji oraz wpisują się w trendy ekologiczne.

Kominkowe

12 GR ZA 1 Kwh

To rozwiązanie, ktundefinedre będzie skuteczne jedynie w przypadku ogrzewania domu o niewielkim metrażu. Tego typu rozwiązanie stosuje się obecnie głundefinedwnie ze względu estetycznych i jedynie jako dogrzanie pomieszczenia. Kto nie kocha patrzeć na płonący ogień w kominku? Koszt instalacji takiego ogrzewania to nawet 2 tysiące za wkład do kominkundefinedw plus 1 tysiąc za montaż i eleganckie wykończenie.

Ogrzewanie solarne

To najtańsze ogrzewanie domu, jednak możliwe do wykorzystania jedynie latem i drogie w montażu. Przede wszystkim musisz się zastanowić, czy w twundefinedj dom będzie potrzebował ogrzewania od pundefinedźnej wiosny to jesieni. Kolektory słoneczne będą dobrym rozwiązaniem do darmowego podgrzewania wody i zmniejszenia cen eksploatacji budynkundefinedw. Są dobrym rozwiązaniem ogrzewania domu, w przypadku gdy jest to dodatkowe rozwiązanie. Na zimę ze względu na brak słońca w naszym klimacie, będziesz potrzebowała zainstalować inne instalacje grzewcze. Koszt zestawu solarnego, w zależności od rodzaju, to wydatek od 8 tysięcy złotych plus montaż 2 tysiące zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!