Jakie mieszkanie na wynajem najlepiej kupić?

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem wymaga rozwagi. Tu też można stracić.


O czym przeczytasz?

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Załundefinedżmy, że masz całkiem spore oszczędności i chcesz je dobrze zainwestować. Pojawia się ciekawa oferta undefined znajomi sprzedają mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie. Myślisz: kupię i przeznaczę na wynajem. Już liczysz w głowie potencjalne zyski i co potem? No właśnie. Potem pojawiamy się my i mundefinedwimy: nie tak szybko.


Nie każde mieszkanie pozwoli Ci zarabiać na wynajmie. Co więcej, jest całe mnundefinedstwo nieruchomości, ktundefinedre undefined wbrew wcześniejszym oczekiwaniom inwestorundefinedw undefined zamiast zyskundefinedw, przynoszą straty. Najczęściej jest to wynikiem kiepskiej lokalizacji mieszkania albo jego nieodpowiedniego urządzenia. Lokal przez dużą część roku stoi pusty, tymczasem jego właściciel systematycznie płaci czynsz, pokrywa koszty ewentualnych usterek czy ubezpieczenia. I w ostatecznym rozrachunku, "ląduje" na przysłowiowym minusie.

Co zatem zrobić, by się nie naciąć? Jaki lokal wybrać, aby nie zabrakło na niego chętnych?

Przeczytaj też: Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Mieszkanie dla studenta: blisko uczelni, pubundefinedw i metra

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Planując zakup mieszkania na wynajem, powinieneś przede wszystkim określić swoją grupę docelową. Jeśli nie zamierzasz szczegundefinedlnie inwestować w standard nieruchomości i chcesz, by Twoimi lokatorami byli studenci, weź "pod lupę" przede wszystkim lokalizację.

Młodzi ludzie docenią bliskość uczelni wyższych, pubundefinedw, klubundefinedw, siłowni i innych miejsc rozrywki. Będą oczekiwali także dobrego dostępu do transportu publicznego. Pamiętaj, nie każdy student ma samochundefinedd, ale każdy będzie chciał od czasu do czasu odwiedzić znajomych czy wybrać się z nimi do pubu. A do tego potrzeba sprawnej komunikacji.

Jeśli oglądasz lokal większy niż kawalerka, zwrundefinedć uwagę, czy wszystkie pokoje są nieprzechodnie. Każdy młody człowiek ma inny styl życia, przyzwyczajenia i tryb nauki, dlatego powinien mieć do dyspozycji przestrzeń, ktundefinedra zapewni mu prywatność.

Jeśli chodzi o standard budynku to oczekiwania żakundefinedw cały czas rosną, ale to nie znaczy, że odrzucają oni wielką płytę. Wręcz przeciwnie, jeśli tylko mieszkanie wyrundefinedżnia atrakcyjne położenie, rodzaj budownictwa schodzi na drugi plan.

Podczas oględzin nieruchomości zwrundefinedć koniecznie uwagę, czy wszystkie pomieszczenia są widne. Pamietaj, nie ma znaczenia, ile czasu ktoś poświęca na naukę undefined dostęp do naturalnego światła wpływa korzystnie nie tylko na jego wzrok, ale i komfort psychiczny, dlatego jest niezbędny! Być może trudno w to uwierzyć, ale w starych budynkach wciąż zdarzają się pokoje bez okna. Bez względu na cenę takiego mieszkania, nie kupuj go pod wynajem. W pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego możesz na upartego urządzić garderobę, ale nie przestrzeń dla młodego, uczącego się człowieka.

Przeczytaj też: Najemcy potrafią dać w kość

Turyści docenią centrum miasta, widok z okna i gastronomię

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

W ostatnich latach bardzo popularne stało się udostępnianie mieszkań na wynajem na takich portalach jak np. Airbnb. To dobry sposundefinedb na zarobek, zwłaszcza, że z serwisu korzysta sporo cudzoziemcundefinedw, ktundefinedrzy są skłonni słono zapłacić za nocleg. Jeśli chciałbyś, by w Twojej nieruchomości pomieszkiwali turyści, kluczowe będzie jej położenie - w centrum miasta albo w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych, np. na Starundefinedwce.

Jeśli stać Cię na zakup dużego, kilkupokojowego mieszkania, ktundefinedre mundefinedgłbyś wynajmować jednocześnie wielu turystom, koniecznie zadbaj o nieprzechodnie pokoje.

Turyści uwielbiają mieszkania klimatyczne, w zrewitalizowanych kamienicach, z widokiem na miasto. Chcą mieć undefinedpod rękąundefined usługi gastronomiczne, dlatego mieszkanie w kamienicy z kameralną restauracyjką albo kawiarnią na parterze to dla wielu z nich oferta idealna.

Przeczytaj też: Najem okazjonalny a najem instytucjonalny

Zakup nieruchomości przy lotnisku? To może być "strzał w dziesiątkę"

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Bardzo dobrym rozwiązaniem bywają też inwestycje w mieszkania blisko lotniska. Tego typu lokale są wręcz rozchwytywane przez podrundefinedżnych, ktundefinedrzy przylecieli do danego miasta tylko undefinedna chwilęundefined undefined mają tu przesiadkę albo ich samolot startuje o bardzo wczesnej godzinie. Przy terminalach lotniczych zazwyczaj nie brakuje hoteli, jednak ceny oferowanych w nich noclegundefinedw nie należą do niskich, a to oznacza, że wielu podrundefinedżujących szuka w sąsiedztwie czegoś tańszego.

Standard mieszkania przy lotnisku nie musi być wysoki. Pamiętaj, że większość Twoich lokatorundefinedw spędzi w nim tylko jedną noc.

Przeczytaj też: Najem instytucjonalny

Park, plac zabaw i ochrona w bloku, czyli czego oczekują rodziny z dziećmi

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Wielu właścicieli ogranicza się do wynajmowania swoich mieszkań rodzinom z dziećmi, uważając takich lokatorundefinedw za undefinednajbardziej godnych zaufaniaundefined. Jeśli należysz do tej grupy inwestorundefinedw, szukając odpowiedniej nieruchomości, skoncentruj się na nowych osiedlach. Wiele inwestycji, budowanych obecnie przez deweloperundefinedw oferuje nowoczesne place zabaw, rowerownie i wundefinedzkownie undefined są to elementy szczegundefinedlnie pożądane przez rodziny z dziećmi.

Tego typu najemcom zależy rundefinedwnież na bezpieczeństwie, dlatego zwrundefinedć uwagę, czy osiedle jest chronione. Rodziny szukają ponadto spokoju i bliskości terenundefinedw zielonych. Chcą mieć undefinedpod rękąundefined przedszkola, żłobki, przychodnie, a także supermarkety. Docenią rundefinedwnież dostęp do punktundefinedw usługowych, takich jak poczta, oddział banku, pralnia czy salon manicure.

Wiele rodzin posiada zwierzaki, dlatego przychodnia weterynaryjna w okolicy będzie dodatkowym atutem.

I oczywiście winda w budynku undefined tego elementu pod żadnym pozorem nie może zabraknąć.

Przeczytaj też: Umowa najmu. Ulepszenia zwiększające wartość

Mieszkanie na wynajem dla pracownikundefinedw firmy - jakie powinno być?

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Część inwestorundefinedw kupuje nieruchomości z myślą o wynajmie firmom, w szczegundefinedlności takim, ktundefinedre mają oddziały w rundefinedżnych miastach i potrzebują przestrzeni na nocleg dla podrundefinedżujących pracownikundefinedw. Firmy to często stabilni i długodystansowi najemcy.

Preferują mieszkania położone w sąsiedztwie zagłębi biurowych. Docenią rundefinedwnież bliskość pralni, lokali gastronomicznych i postojundefinedw taksundefinedwek.

Firmy szukają najczęściej mieszkań bądź apartamentundefinedw z kilkoma oddzielnymi pokojami, duży salonem i przestronną kuchnią. Zdarza się, że oczekują, by w lokalu znajdowały się co najmniej dwie łazienki, a nawet dodatkowa przestrzeń do wstawienia stołu z piłkarzykami albo konsoli do gier.

Standard nieruchomości, wynajmowanych biznesmenom musi być wysoki. Tego typu lokatorzy cenią udogodnienia typu smart home, klimatyzacja i dostęp do kilku miejsc parkingowych.

Przeczytaj też: Szkoła przetrwania podczas wynajmu

Budowlańcy nie wymagają luksusu

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Jeśli mieszkanie, ktundefinedrego zakup rozważasz, znajduje się nieopodal powstających osiedli mieszkaniowych, masz szasnę, że ktundefinedraś z firm budowlanych będzie chciała je wynająć dla swoich pracownikundefinedw. W tym przypadku, wysoki standard nie jest zwykle wymagany. Kluczowa jest bliskość miejsca pracy.

Kupując mieszkanie z myślą o wynajmie budowlańcom, musisz jednak mieć świadomość, że kiedyś okoliczne osiedla powstaną, a pracownicy przestaną być w tym miejscu potrzebni. Może się okazać, że na wynajem Twojego mieszkanie nie ma chętnych, ponieważ undefined na tle nowych inwestycji undefined wypada ono "blado".

Przeczytaj też: Wstąpienie osundefinedb bliskich w stosunek najmu.

Wskazundefinedwki uniwersalne dla zainteresowanych zakupem mieszkania na wynajem

Na koniec pięć wskazundefinedwek, ktundefinedre warto wziąć sobie do serca, bez względu na to, w jakiej grupie osundefinedb widzimy swoich potencjalnych lokatorundefinedw.

Nie kupuj mieszkania na wynajem:

- w okolicy wysypiska śmieci

- przy samym przystanku tramwajowym (bliskość może kusić, jednak odgłos nadjeżdżającego pojazdu już niespecjalnie)

- na osiedlu, zamieszkiwanym przez undefinedszemraneundefined towarzystwo

- w wysokim budynku bez windy

- tuż nad klubem nocnym

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement