Jakie mieszkanie na wynajem najlepiej kupić?

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem wymaga rozwagi. Tu też można stracić.


O czym przeczytasz?

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Załóżmy, że masz całkiem spore oszczędności i chcesz je dobrze zainwestować. Pojawia się ciekawa oferta – znajomi sprzedają mieszkanie w bardzo atrakcyjnej cenie. Myślisz: kupię i przeznaczę na wynajem. Już liczysz w głowie potencjalne zyski i co potem? No właśnie. Potem pojawiamy się my i mówimy: nie tak szybko.


Nie każde mieszkanie pozwoli Ci zarabiać na wynajmie. Co więcej, jest całe mnóstwo nieruchomości, które – wbrew wcześniejszym oczekiwaniom inwestorów – zamiast zysków, przynoszą straty. Najczęściej jest to wynikiem kiepskiej lokalizacji mieszkania albo jego nieodpowiedniego urządzenia. Lokal przez dużą część roku stoi pusty, tymczasem jego właściciel systematycznie płaci czynsz, pokrywa koszty ewentualnych usterek czy ubezpieczenia. I w ostatecznym rozrachunku, "ląduje" na przysłowiowym minusie. 

Co zatem zrobić, by się nie naciąć? Jaki lokal wybrać, aby nie zabrakło na niego chętnych? 

Przeczytaj też: Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Mieszkanie dla studenta: blisko uczelni, pubów i metra

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Planując zakup mieszkania na wynajem, powinieneś przede wszystkim określić swoją grupę docelową. Jeśli nie zamierzasz szczególnie inwestować w standard nieruchomości i chcesz, by Twoimi lokatorami byli studenci, weź "pod lupę" przede wszystkim lokalizację.

Młodzi ludzie docenią bliskość uczelni wyższych, pubów, klubów, siłowni i innych miejsc rozrywki. Będą oczekiwali także dobrego dostępu do transportu publicznego. Pamiętaj, nie każdy student ma samochód, ale każdy będzie chciał od czasu do czasu odwiedzić znajomych czy wybrać się z nimi do pubu. A do tego potrzeba sprawnej komunikacji. 

Jeśli oglądasz lokal większy niż kawalerka, zwróć uwagę, czy wszystkie pokoje są nieprzechodnie. Każdy młody człowiek ma inny styl życia, przyzwyczajenia i tryb nauki, dlatego powinien mieć do dyspozycji przestrzeń, która zapewni mu prywatność.

Jeśli chodzi o standard budynku to oczekiwania żaków cały czas rosną, ale to nie znaczy, że odrzucają oni wielką płytę. Wręcz przeciwnie, jeśli tylko mieszkanie wyróżnia atrakcyjne położenie, rodzaj budownictwa schodzi na drugi plan. 

Podczas oględzin nieruchomości zwróć koniecznie uwagę, czy wszystkie pomieszczenia są widne. Pamietaj, nie ma znaczenia, ile czasu ktoś poświęca na naukę – dostęp do naturalnego światła wpływa korzystnie nie tylko na jego wzrok, ale i komfort psychiczny, dlatego jest niezbędny! Być może trudno w to uwierzyć, ale w starych budynkach wciąż zdarzają się pokoje bez okna. Bez względu na cenę takiego mieszkania, nie kupuj go pod wynajem. W pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego możesz na upartego urządzić garderobę, ale nie przestrzeń dla młodego, uczącego się człowieka.

Przeczytaj też: Najemcy potrafią dać w kość

Turyści docenią centrum miasta, widok z okna i gastronomię

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

W ostatnich latach bardzo popularne stało się udostępnianie mieszkań na wynajem na takich portalach jak np. Airbnb. To dobry sposób na zarobek, zwłaszcza, że z serwisu korzysta sporo cudzoziemców, którzy są skłonni słono zapłacić za nocleg. Jeśli chciałbyś, by w Twojej nieruchomości pomieszkiwali turyści, kluczowe będzie jej położenie - w centrum miasta albo w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych, np. na Starówce.

Jeśli stać Cię na zakup dużego, kilkupokojowego mieszkania, które mógłbyś wynajmować jednocześnie wielu turystom, koniecznie zadbaj o nieprzechodnie pokoje.

Turyści uwielbiają mieszkania klimatyczne, w zrewitalizowanych kamienicach, z widokiem na miasto. Chcą mieć „pod ręką” usługi gastronomiczne, dlatego mieszkanie w kamienicy z kameralną restauracyjką albo kawiarnią na parterze to dla wielu z nich oferta idealna.

Przeczytaj też: Najem okazjonalny a najem instytucjonalny

Zakup nieruchomości przy lotnisku? To może być "strzał w dziesiątkę"

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Bardzo dobrym rozwiązaniem bywają też inwestycje w mieszkania blisko lotniska. Tego typu lokale są wręcz rozchwytywane przez podróżnych, którzy przylecieli do danego miasta tylko „na chwilę” – mają tu przesiadkę albo ich samolot startuje o bardzo wczesnej godzinie. Przy terminalach lotniczych zazwyczaj nie brakuje hoteli, jednak ceny oferowanych w nich noclegów nie należą do niskich, a to oznacza, że wielu podróżujących szuka w sąsiedztwie czegoś tańszego.

Standard mieszkania przy lotnisku nie musi być wysoki. Pamiętaj, że większość Twoich lokatorów spędzi w nim tylko jedną noc.

Przeczytaj też: Najem instytucjonalny

Park, plac zabaw i ochrona w bloku, czyli czego oczekują rodziny z dziećmi

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Wielu właścicieli ogranicza się do wynajmowania swoich mieszkań rodzinom z dziećmi, uważając takich lokatorów za „najbardziej godnych zaufania”. Jeśli należysz do tej grupy inwestorów, szukając odpowiedniej nieruchomości, skoncentruj się na nowych osiedlach. Wiele inwestycji, budowanych obecnie przez deweloperów oferuje nowoczesne place zabaw, rowerownie i wózkownie – są to elementy szczególnie pożądane przez rodziny z dziećmi.

Tego typu najemcom zależy również na bezpieczeństwie, dlatego zwróć uwagę, czy osiedle jest chronione. Rodziny szukają ponadto spokoju i bliskości terenów zielonych. Chcą mieć „pod ręką” przedszkola, żłobki, przychodnie, a także supermarkety. Docenią również dostęp do punktów usługowych, takich jak poczta, oddział banku, pralnia czy salon manicure.

Wiele rodzin posiada zwierzaki, dlatego przychodnia weterynaryjna w okolicy będzie dodatkowym atutem.

I oczywiście winda w budynku – tego elementu pod żadnym pozorem nie może zabraknąć.

Przeczytaj też: Umowa najmu. Ulepszenia zwiększające wartość

Mieszkanie na wynajem dla pracowników firmy - jakie powinno być?

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Część inwestorów kupuje nieruchomości z myślą o wynajmie firmom, w szczególności takim, które mają oddziały w różnych miastach i potrzebują przestrzeni na nocleg dla podróżujących pracowników. Firmy to często stabilni i długodystansowi najemcy.

Preferują mieszkania położone w sąsiedztwie zagłębi biurowych. Docenią również bliskość pralni, lokali gastronomicznych i postojów taksówek.

Firmy szukają najczęściej mieszkań bądź apartamentów z kilkoma oddzielnymi pokojami, duży salonem i przestronną kuchnią. Zdarza się, że oczekują, by w lokalu znajdowały się co najmniej dwie łazienki, a nawet dodatkowa przestrzeń do wstawienia stołu z piłkarzykami albo konsoli do gier.

Standard nieruchomości, wynajmowanych biznesmenom musi być wysoki. Tego typu lokatorzy cenią udogodnienia typu smart home, klimatyzacja i dostęp do kilku miejsc parkingowych.

Przeczytaj też: Szkoła przetrwania podczas wynajmu

Budowlańcy nie wymagają luksusu 

Jakie mieszkanie na wynajem kupić?

Jeśli mieszkanie, którego zakup rozważasz, znajduje się nieopodal powstających osiedli mieszkaniowych, masz szasnę, że któraś z firm budowlanych będzie chciała je wynająć dla swoich pracowników. W tym przypadku, wysoki standard nie jest zwykle wymagany. Kluczowa jest bliskość miejsca pracy.

Kupując mieszkanie z myślą o wynajmie budowlańcom, musisz jednak mieć świadomość, że kiedyś okoliczne osiedla powstaną, a pracownicy przestaną być w tym miejscu potrzebni. Może się okazać, że na wynajem Twojego mieszkanie nie ma chętnych, ponieważ – na tle nowych inwestycji – wypada ono "blado".

Przeczytaj też: Wstąpienie osób bliskich w stosunek najmu.

Wskazówki uniwersalne dla zainteresowanych zakupem mieszkania na wynajem

Na koniec pięć wskazówek, które warto wziąć sobie do serca, bez względu na to, w jakiej grupie osób widzimy swoich potencjalnych lokatorów.

Nie kupuj mieszkania na wynajem:

- w okolicy wysypiska śmieci

- przy samym przystanku tramwajowym (bliskość może kusić, jednak odgłos nadjeżdżającego pojazdu już niespecjalnie)

- na osiedlu, zamieszkiwanym przez „szemrane” towarzystwo

- w wysokim budynku bez windy

- tuż nad klubem nocnym

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement