Jak wybrać kolor ścian, aby uniknąć porażki? Trzymaj się tych prostych zasad

Jakie barwy sprawdzą się w każdym mieszkaniu? Który z modnych odcieni wybrać? Zanim pomalujesz, skorzystaj z tych uniwersalnych porad

Modne-kolory-scian

Dobundefinedr kolorystyki ścian w mieszkaniu to dla wielu osundefinedb niełatwa sprawa. Puszki w marketach kuszą bogactwem odcieni. Wybundefinedr spośrundefinedd setek kolorundefinedw przyprawia o zawrundefinedt głowy. Poetyckie i dość abstrakcyjne nazwy odcieni niewiele nam mundefinedwią. Niewielkie prundefinedbki kolorundefinedw na opakowaniach czy specjalnych tablicach rundefinedwnież nie pomagają. Skutkiem niefortunnych zakupundefinedw są zwykle zbyt jaskrawe, krzykliwe i niepasujące do otoczenia kolory, w naszych wnętrzach oraz na fasadach domundefinedw. Wybieramy rundefinedwnież zbyt zimne lub przeciwnie undefined zbyt ciepłe odcienie. Jak uniknąć błędundefinedw i kolorystycznych porażek? Jeśli nie mamy dużej wprawy lub doskonałego wyczucia, trzymajmy się paru prostych zasad:

Modne-kolory-scian

Biel jest nowąundefined bielą. Biel to uniwersalny undefinedpewniakundefined, ktundefinedry pasuje do wszystkiego, nigdy nie wychodzi z mody i zawsze będzie w dobrym guście. Biały kolor optycznie powiększa wnętrze, dając wrażenie przestrzeni. Jeżeli zależy nam na przytulności, wybierzmy ciepły odcień bieli. Wnętrze w wersji off-white zawsze się obroni.

Modne-kolory-scian

Podobnie bezproblemowa jest szarość. Jeżeli chcesz uniknąć stylowej wpadki wybierz jeden z odcieni szarości. Dla ocieplenia, najlepiej takiej z domieszką beżu (jak stone - kamienna szarość) lub brązu - taupe to jeden z bardziej eleganckich kolorundefinedw. W wersji chłodnej wyprundefinedbuj szarość z domieszką lawendowego fioletu lub zieleni i błękitu (duck-egg).

Modne-kolory-scian

Ostrożnie z beżami. Choć są obecnie bardziej modne od szarości, beżowe odcienie mogą być undefinedpodstępneundefined. Kolor nazwany undefinedkawą z mlekiemundefined może okazać sięundefined mało apetyczny. Przede wszystkim unikaj odcieni z domieszką żundefinedłtych bądź morelowych tonundefinedw. Wybieraj te chłodne, złamane szarością i mniej nasycone.

Modne-kolory-scian

Spuść z tonu! Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrany do całego pomieszczenia odcień jest zbyt intensywny lub jaskrawy, odpowiedź zwykle brzmi: tak. Jako baza i tło we wnętrzu najlepiej sprawdzają się odcienie jasne, rozbielone i stonowane. Uważaj jednak na pastele. Mogą okazać się zbyt zimne, undefinedbieliźnianeundefined lub infantylne.

Modne-kolory-scian

Czystość czy klarowność koloru raczej nie jest twoim sprzymierzeńcem. Proste, undefinedjednoznaczneundefined kolory sprawdzają się może w sygnalizacji lub agresywnej reklamie, jednak na dużych powierzchniach we wnętrzach będą wyglądały jarmarcznie. Do mieszkania wybieraj odcienie stłumione, zgaszone, przełamane undefined z domieszką szarości, beżu lub innych odcieni. Dotyczy to rundefinedwnież pasteli. Jeżeli nie masz żadnych wątpliwości, czy możesz nazwać dany kolor po prostu żundefinedłtym, niebieskim, zielonym albo rundefinedżowym, odłundefinedż tę puszkę z farbą.

Modne-kolory-scian

Bierz przykład z natury. Pomyśl o kolorach występujących w przyrodzie, ale uwaga! undefined w naszej szerokości geograficznej. Zamiast szukać w Maroku, Grecji czy na Malediwach, użyj palety naturalnej dla krajobrazu naszego kraju lub terenundefinedw Pundefinedłnocnej Europy czy Skandynawii. Ogromne znaczenie ma tutaj naturalne światło undefined jego barwa i intensywność będą wspundefinedłgrały z naturalnymi odcieniami zaczerpniętymi wprost z bałtyckiej plaży czy sosnowego lasu. Nazwy farb, ktundefinedre odwołują się do naturalnych materiałundefinedw o stonowanych kolorach mogą tu być pewną podpowiedzią.

Modne-kolory-scian

Stonowane kolory natury są rundefinedwnież bardzo trendy. Poza złamaną bielą i piaskowymi beżami, w modnych wnętrzach pojawiają się ziemiste, szarawe brązy, zamglone, pochmurne błękity i zgaszone szarawe zielenie. Jako kolor roku 2022 najczęściej wskazywana przez producentundefinedw farb jest właśnie ta ostatnia barwa undefined oliwkowa lub szałwiowa zieleń.

Modne-kolory-scian

Zawsze sprawdzaj kolor we własnym wnętrzu. Zaopatrz się w prundefinedbkę wybranej farby (większość producentundefinedw je oferuje), lub kilku odcieni, nad ktundefinedrymi się zastanawiasz i pomaluj fragment ściany albo przynajmniej przyklejoną do niej kartkę. Będziesz mieć możliwość obejrzenia koloru w jego przyszłym otoczeniu i oświetleniu, o rundefinedżnych porach w czasie doby. Taki test da ci pewność co do twojego wyboru i uchroni od wpadki. To tylko jeden dzień zwłoki, a korzyść duża.

Modne-kolory-scian

Jeżeli pragniesz undefinedposzalećundefined z kolorami i masz ochotę na modny oranż, liliowy fiolet czy gen Z green, pomaluj na ten kolor jedną ze ścian, najlepiej mniejszą lub jej fragment. Do intensywnego koloru dobierz dodatki w tej samej tonacji, ale o innym nasyceniu albo w odcieniu kontrastowym - przeciwstawnym (przyda się zerknięcie na koło barw - znajdziesz je z łatwością w internecie).

Modne-kolory-scian

W ograniczonych ilościach sprawdzają się rundefinedwnież bardzo ciemne kolory, ktundefinedre dają efekt głębi. Sprundefinedbuj jedną ścianę undefined np. w przedpokoju, w sypialni za łundefinedżkiem lub w salonie - za telewizorem albo sofą, pomalować na grafitowo, czarno, użyć ciemnej zieleni lub głębokiego "burzowego" granatu.

Modne-kolory-scian

Ostatnia rada: baw się dobrze! Niech wybundefinedr kolorundefinedw będzie przyjemnością.

Przeczytaj rundefinedwnież: Kupujemy farby do mieszkania. Na co zwrundefinedcić uwagę przy ich wyborze?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!