Rola dodatków we wnętrzu. Jak dobrać dekoracje do mieszkania?

Spraw, by Twój dom był przytulny i nabrał osobistego charakteru. Przekonaj się jak ważne są dodatki i ile mogą zmienić


O czym przeczytasz?

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Czasem zapominamy, że urządzanie mieszkania nie kończy się na kwestiach czysto użytkowych. Funkcjonalność owszem, jest bardzo ważna, jednak to nie jedyna rzecz, o ktundefinedrą powinniśmy zadbać w naszym domu. Dobra baza, czyli podstawowe wyposażenie naszego wnętrza wymaga wykończenia w postaci dodatkundefinedw i dekoracji.

Dzięki odpowiednim dodatkom i dekoracji wnętrze staje się przytulne i zyskuje oryginalny styl. Wszelkie tego typu przedmioty pozwalają rundefinedwnież oswoić nowo urządzane mieszkanie czy dom undefined uczynić je bardziej undefinedprzyjaznymundefined i osobistym. Dopiero w takim wnętrzu poczujemy się dobrze i jak u siebie.

Zasada ta dotyczy wszystkich wnętrz. Nie ma znaczenia czy mieszkanie jest nasze, czy je wynajmujemy. Dbałość o szczegundefinedły i zadbanie o dodatki działa zarundefinedwno przy urządzaniu wnętrza dla siebie, jak i dla najemcundefinedw. Choć w tym ostatnim przypadku należy unikać osobistych akcentundefinedw undefined należy zadbać o przytulność oraz umożliwić mieszkańcom nadanie mieszkaniu własnej osobowości.

Jak zabrać się do dekorowania? Oto kilka wskazundefinedwek:

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Przytulne materiały

Zadbaj o przytulne domowe tekstylia, czyli: dekoracje okien undefined firanki i zasłony, dywany oraz dekoracyjne poduszki i pledy. Jeżeli mieszkanie sprawia wrażenie zimnego, mimo że temperatura powietrza na to nie wskazuje, prawdopodobnie brak w nim undefinedciepłychundefined materiałundefinedw. Nie wszystkie materiały dają wrażenie przytulności. Jeżeli firanki, zasłony czy poduszki wykonane są z syntetycznej, połyskliwej tkaniny odbijającej światło, budzą raczej skojarzenie z powierzchniami z tworzywa czy metalu. Wybierzmy zatem miłe w dotyku plusze oraz naturalne tkaniny, jak bawełna, wełna czy len. Nie bez znaczenia są rundefinedwnież kolory. Odcienie ciepłe zawsze będą się wydawały bardziej przytulne.

Przeczytaj więcej: Wybieramy przytulne tekstylia do domu

Oświetlenie

Zwrundefinedć uwagę na oświetlenie. Rola oświetlenia we wnętrzu jest bardzo istotna. Po pierwsze wygląd lamp może nadać naszemu mieszkaniu charakter. Oryginalna, przykuwająca uwagę lampa staje się często głundefinedwnym elementem aranżacji pomieszczenia. Po drugie natężenie oraz temperatura barwowa światła decydują o przytulności. Do pokoi, w ktundefinedrych odpoczywamy, wybierajmy żarundefinedwki dające światło ciepłe. Oprundefinedcz oświetlenia centralnego pamiętajmy rundefinedwnież o lampach bocznych oraz nastrojowym oświetleniu dekoracyjnym.

Przeczytaj więcej: Rola oświetlenia w aranżacji wnętrza. Najważniejsze zasady

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Galeria na ścianie

Stwundefinedrz galerię ścienną. Dekoracja ścian jest ważnym elementem aranżacji wnętrza. Stwundefinedrz własną ścienną galerię z obrazundefinedw, plakatundefinedw, grafik, zdjęć, a także ręcznie wykonanych dekoracji. Do kolorystyki i stylu wyeksponowanych dzieł dobierz inne dodatki w pokoju.

Przeczytaj rundefinedwnież: Domowa galeria i inne kreatywne pomysły na dekorację ścian

Ceramika i szkło

Przedmioty z ceramiki i szkła zdobią wnętrze pełniąc jednocześnie funkcję praktyczną. W dekoracyjnym szklanym lub glinianym wazonie wyeksponuj świeże kwiaty, choinkowe gałązki lub kompozycję suszonych roślin. Owoce w ozdobnej ceramicznej misie będą wyglądały malowniczo, jak martwa natura. Rzeźby i figurki zapewnią artystyczny akcent.

Przeczytaj rundefinedwnież: Najpiękniejsza ceramika polskich marek

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Twundefinedrz kompozycje

Twundefinedrz dekoracyjne kompozycje składające się choćby z trzech elementundefinedw undefined z naczyń, ozdundefinedb, roślin, świec oraz przedmiotundefinedw codziennego użytku. Wyeksponujesz je na komodzie, stoliku kawowym, na pundefinedłce, a nawet nocnej szafce.

Osobiste pamiątki

Nic tak nie pozwala oswoić wnętrza jak osobiste motywy undefined pamiątki, rodzinne zdjęcia, rzeczy otrzymane w prezencie od kogoś ważnego, znaleziska i skarby z podrundefinedży, a także przedmioty odziedziczone po przodkach czy przywiezione ze sobą z dawnego miejsca zamieszkania.

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Rośliny doniczkowe

Dzięki roślinom doniczkowym wnętrze zawsze wydaje się osobiste i autentyczne. Rośliny możesz ustawić na komodzie, na parapecie, w specjalnym stojaku a nawet na podłodze. Zwieszające się pnącza ustaw na wysokich meblach lub zawieś w dekoracyjnym makramowym kwietniku. Rośliny we wnętrzu nie tylko je zdobią. Mają rundefinedwnież dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Przeczytaj: Zdrowe rośliny doniczkowe do domu. Czy rośliny naprawdę oczyszczają powietrze?

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Daj sobie czas

Nie musisz się wcale spieszyć. Kiedy urządzasz własne mieszkanie, nie kompletuj wszystkich domowych akcesoriundefinedw za jednym razem. Poświęć trochę czasu na poszukiwania tego, co naprawdę Ci się podoba i zdefiniowanie własnego stylu. Czasem warto zaczekać. Jeżeli przedmiot, ktundefinedry Ci się podoba kosztuje więcej, może warto na niego odłożyć. Dobry design i przedmioty vintage to świetna inwestycja.

Szukaj w nieoczywistych miejscach

Inspiracje znajdziesz nie tylko w internecie czy magazynach wnętrzarskich, ale wszędzie naokoło. Szukaj ich w wystroju ulubionych restauracji, hoteli, sklepundefinedw, w muzeach i galeriach.

Oryginalne dodatki kupisz na targach staroci i antykwariatach. Przejrzyj aukcje internetowe. Sprawdź co proponują niezależne lokalne marki oraz młodzi projektanci. Owocnym może okazać się odwiedzenie targundefinedw designu oraz kiermaszundefinedw rękodzieła, plakatu, czy młodej sztuki.

Rola dodatkundefinedw we wnętrzu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!