Klimatyzacja do mieszkania – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz klimatyzator

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup klimatyzacji. Jest ona świetnym rozwiązaniem nie tylko na upalne dni, ale także coraz częściej spełnia funkcję grzewczą. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, przydatnych podczas wybierania klimatyzatora.


O czym przeczytasz?

KlimatyzacjaKAROL: Zastanawiam się, nad zainstalowaniem klimatyzatora do mieszkania w bloku. Na co zwracać uwagę kupując klimatyzację do mieszkania? 

ANNA: Z roku na rok branża klimatyzacyjna w Polsce ma się coraz lepiej. Dotychczas była popularna na zachodzie Europy a w Stanach Zjednoczonych jest podstawą każdego domu. Klimatyzacja jest dobrym rozwiązaniem na upalne miesiące. W dni, kiedy temperatura jest wysoka, odpoczynek w domu jest wręcz niemożliwy. Warto wtedy pomyśleć o klimatyzacji, tym bardziej, że niekoniecznie musi być drogą inwestycją. Oto kilka rad, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając klimatyzator: 

Koszt 

Nie będę udawać, że problem finansów  nie jest najważniejszy. Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem w mieszkaniu, jest przenośna klimatyzacja. Urządzenie to można przenosić i schładzać powietrze w wybranym przez siebie pomieszczeniu. Jest to także najtańsze rozwiązanie. Koszt takiego sprzętu to 1 000 – 2 000 zł. 

Droższym rozwiązaniem klimatyzatora do mieszkania w bloku jest klimatyzacja typu split. Składa się on z jednostki zewnętrznej, którą instaluje się na balkonie i wewnętrznej, którą instaluje się w środku mieszkania. Cena takiego klimatyzatora wynosi 2 000 – 4 000 zł. Często w cenę zakupu klimatyzatora wliczony jest także montaż. Musisz jednak uważać, ponieważ nie każdy klimatyzator do mieszkania w bloku można bez problemu zainstalować. 

Najdroższym, ale najbardziej komfortowym z klimatyzatorów do mieszkania w bloku jest klimatyzacja multisplit. To rozwiązanie będzie dla ciebie odpowiednie, jeśli planujesz schładzać kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Wtedy za każdą dodatkową jednostkę płacisz 1 000 – 4 000 zł więcej. 

Klimatyzacja do mieszkania typu split lub multisplit może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli do zainstalowania jednostki zewnętrznej potrzebne będzie rusztowanie lub przenośnik. Wtedy koszty za robociznę i materiały wzrosną. W przypadku klimatyzatora split będzie to dodatkowy koszt 1500 – 2000 zł. 

Energooszczędność 

Na cenę klimatyzacji do mieszkania składa się nie tylko sam zakup sprzętu oraz montaż, ale także użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną klimatyzatora który kupujesz – najwyższa A+++ jest oznaczona kolorem ciemnozielonym. Im wyższej klasy urządzenie, tym niższe będziesz miał rachunki za energię elektryczną. 

Poziom hałasu 

Jeśli rozważasz zakup klimatyzatora do mieszkania w bloku musisz zwrócić uwagę na poziom hałasu. Klimatyzacja będzie w twoim mieszkaniu prawdopodobnie pracowała w dzień i w nocy, dlatego ważne, aby nie była uciążliwa. Jeśli rozważasz kupno klimatyzatora przenośnego, to musisz wiedzieć, że jest głośniejszy. Klimatyzacja typu split i multisplit będzie cicha, ponieważ hałaśliwe sprężarki i wentylatory są umieszczane na jednostce zewnętrznej. Dzięki temu w pomieszczeniu nie słychać ich pracy.   

W karcie technicznej możemy sprawdzić poziom hałasu jaki klimatyzacja emituje podczas pracy. Poziom hałasu klimatyzatorów określany jest w odległości jednego metra od urządzenia. Wartość tego parametru  nie powinna przekraczać 35 dB(A). Hałas na tym poziomie jest porównywalny do szeptu. 

Moc 

Aby klimatyzator w mieszkaniu w bloku zdał egzamin, musi zagwarantować odpowiednią wydajność. 

Dla efektywnego schłodzenia powierzchni zakłada się że na 1 mkw należy wybrać moc 100 W, czyli 1 kW. W przypadku pokoju o wielkości 25 mkw, musisz wybrać klimatyzator wielkości 2 500 W. Wybór mocy będzie dla ciebie zapewne istotny ze względu na cenę – czym większa moc, tym droższy o kilkaset złotych klimatyzator. Podejmując decyzję o mocy, zasugeruj się również innymi czynnikami, takimi jak ilość okien w pomieszczeniu oraz tym, na którą stronę świata wychodzą okna twojego mieszkania. 

Dodatkowe funkcje 

Coraz więcej klimatyzacji do mieszkania jest wyposażonych w dodatkowe funkcje, które będą dla ciebie dużym komfortem w codziennym użytkowaniu. Wiele klimatyzatorów umożliwia np. oczyszczanie lub nawilżanie powietrza. Poprawi to jakość oddychania w domu i to nie tylko w sezonie letnim. Zwróć uwagę też na klimatyzatory z funkcją ogrzewania, dzięki którym w twoim mieszkaniu zimą będzie cieplej , a także na klimatyzatory których temperaturę można ustawiać np. za pomocą smartfona. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować