Jak zaprojektować mieszkanie idealne na nowe czasy?

Mieszkania Polaków nie spełniają oczekiwań. Czasy pandemii i wywołana nimi zmiana stylu życia, m.in. praca zdalna, pokazały, że nasze wnętrza mają wiele mankamentów. Jak urządzić mieszkanie idealne? – Rusza nowatorskie badanie Łódź Design Festival

ŁDF21_badania przestrzeni

Lata 2020–2021 przyniosły wiele zmian. Ich katalizatorem była pandemia, która sprawiła, że braki i niedogodności związane z naszymi mieszkaniami zaczęliśmy odczuwać z większą intensywnością. Przyszedł czas na to, żeby urządzić je LEPIEJ. Jak? Z pomocą przychodzą organizatorzy Łódź Design Festival. Właśnie rusza nowatorskie badanie, które pokaże, jak urządzić idealną przestrzeń domową na miarę aktualnych wyzwań.

Po wybuchu pandemii i przeniesieniu pracy do warunków domowych bardzo szybko okazało się, że mieszkania większości Polaków nie są w stanie spełnić wszystkich zadań, jakie zostały przed nimi postawione. Jak pogodzić przestrzeń do pracy, odpoczynku i posiłków na kilkudziesięciu metrach? Pojawiło się wiele spekulacji na temat zmian, które są konieczne, aby móc funkcjonować w mieszkaniach łatwiej i przyjemniej.

Twórcy Łódź Design Festival właśnie uruchamiają badanie, dzięki któremu będzie można dowiedzieć się, jak zmieniły się oczekiwania wobec przestrzeni domowych mieszkańców polskich bloków i kamienic.

Jako festiwal postanowiliśmy rozpocząć cykl działań, spotkań i konsultacji z ekspertami oraz badań społecznych, które pozwolą zdiagnozować kierunek zmian wymuszonych przez pandemię. Chcemy dowiedzieć się, jak zmieniły się oczekiwania wobec wnętrz, w których żyjemy oraz jak je obecnie wykorzystujemy

– zapowiada Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival

Potrzeba przeprowadzenia takiej analizy została zauważona przez współpracującą z festiwalem Joannę Jo Jurgę oraz Justynę Puchalską – projektantki i badaczki trendów, tworzące wspólnie platformę badawczą Isolation Institute.

ŁDF21_badania przestrzeni

Wspólnie z łódzkim Biurem Badań Społecznych Question Mark przygotowano specjalne badanie na statystycznie znaczącej grupie. Do tej pory badanie tego typu w Polsce nie powstało. Partnerem badania jest Ceramika Paradyż.

Cieszymy się, że pandemia nieco nam odpuściła, mamy nadzieję, chyba jak wszyscy, że najgorsze już za nami. Jesteśmy jednak przekonani, że pewne wypracowane w jej trakcie modele zachowań i praktyki mogą wiele wnieść w nasze przyszłe życie. Dlatego ważne jest badanie życia w pandemii. Zachęcamy do przyczynienia się do realizacji tego projektu badawczego poprzez wypełnienie ankiety

– mówi Izabela Franckiewicz-Olczak, prezes zarządu BBS Question Mark.

W ramach badania „Jakość życia w domu w czasie pandemii” realizowana jest ankieta internetowa, skierowana do osób w wieku 25–50 lat, aktywnych zawodowo, mieszkających w dużym mieście (powyżej 100 tysięcy mieszkańców), w budynku wielorodzinnym (typu blok/kamienica), w mieszkaniu (własnym bądź wynajętym) o powierzchni do 70 m kw., którym zdarzyło się w ciągu ostatniego roku pracować z domu.

Postanowiliśmy przebadać właśnie te osoby, bo to tak naprawdę statystycznie najliczniejsza grupa spośród tych, którzy doświadczyli zmian. Zupełnie inaczej pandemię przeżywają osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, na wsiach czy w małych miasteczkach. W dużych skupiskach ludzkich, w miastach, wśród osób, które zamieszkują średniej wielkości mieszkania, potrzeba zmian była często największa i właśnie tę grupę chcemy poznać

– wyjaśnia Michał Piernikowski.

ŁDF21_badania przestrzeni

Wypełnienie ankiety trwa 15 min. Pytania koncentrują się na zmianie postrzegania naszych mieszkań, które w czasie pandemii stały się główną przestrzenią pracy, nauki, rozrywki i wypoczynku. Osoby uzupełniające formularz mogą zgłosić się do udziału w gratyfikowanym wywiadzie indywidualnym (rozmowie on-line), pogłębiającym tematykę ankiety, który potrwa około 45 minut. Uczestnikom badania zostanie udostępniony raport zilustrowany zdjęciami miejsc pracy w mieszkaniach osób biorących udział w wywiadach.

Ankieta jest dostępna tutaj: www.survio.com/survey/d/Z2M6A3M2A6U1A8F3H

Wyniki badania zostaną przedstawione w ramach drugiej części 15. edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 16–19 września 2021.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement