Jak wyczyścić dywan? Skuteczne, domowe sposoby

Czyszczenie dywanów kojarzy się ze żmudną i czasochłonną pracą. Czy najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki chemiczne?

skuteczne, domowe metody czysczeniaCzyszczenie dywanów kojarzy się ze żmudną i czasochłonną pracą. Czy najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środki chemiczne?

Czyszczenie chemiczne to często pierwsze, co wpada nam do głowy, bo wydaje się najłatwiejszym rozwiązaniem. Ale to mylne przekonanie! Istnieje wiele prostych i skutecznych domowych sposobów na czyszczenie dywanów. A potrzebne składniki każdy z nas ma w swojej kuchni czy łazience.

No właśnie, a o czym powinniśmy pamiętać przede wszystkim jeśli chodzi o utrzymywanie dywanów w czystości?

To, co ważne w utrzymaniu dywanów w czystości to szybkie reagowanie. Świeżą plamę na dywanie jesteśmy w stanie łatwo usunąć wodą, mydłem czy płynem do naczyń. Im dłużej zwlekamy z czyszczeniem tym trudniej pozbyć się zaschniętych plam.

Jakie są pierwsze kroki domowego czyszczenia?

Pierwszym krokiem w czyszczeniu dywanu jest porządne odkurzenie go. Dzięki temu pozbędziemy się wierzchniej warstwy zabrudzeń: kurzu, sierści, drobnych śmieci, itp.

Przygotujmy także niezbędne akcesoria: rękawice gospodarcze, miskę z wodą, poręczną szczotkę z twardym włosiem lub gąbkę.

Jaką prostą i skuteczną domową metodę czyszczenia można polecić, gdy chcemy odświeżyć dywan?

Płatki mydlane i skrobia ziemniaczana. To mieszanka, która doskonale sprawdzi się w odświeżeniu dywanu. Aby ją przygotować będzie potrzebne:

 • 3 łyżki płatków mydlanych (płatki mydlane można zrobić samodzielnie używając mydła w kostce i tarki z drobnymi oczkami)

 • 500 g skrobi ziemniaczanej

Składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie rozsypać na dywanie i dokładnie wetrzeć szczotką. Pozostawić mieszankę wtartą w dywan na 30 minut, a po tym czasie dokładnie go odkurzyć. Ta bardzo prosta i mało pracochłonna metoda czyszczenia dywanu, a jest naprawdę skuteczna.

A czy jest jakaś domowa metoda na większe zabrudzenia?

Oczywiście. Mieszanka sody oczyszczonej z octem  Ta metoda daje naprawdę dobre rezultaty, ale najpierw trzeba przygotować miksturę. Jej skład to:

 • 2 litry gorącej wody

 • opakowanie sody oczyszczonej

 • pół szklanki octu

Do wody wsypujemy sodę oczyszczoną i wlewamy ocet, mieszamy. W mieszance moczymy szczotkę i zaczynamy czyszczenie. Lepiej zanadto nie moczyć dywanu, nadmiar wody należy strzepnąć ze szczotki. Ważne jest także skrupulatne czyszczenie, miejsce w miejsce, bez pozostawiania wolnych przestrzeni na dywanie. Następnie czekamy aż dywan wyschnie, w tym czasie lepiej po nim nie chodzić. Efekty na pewno będą zadowalające!

A jeśli na przykład nie mamy akurat sody oczyszczonej?

To wtedy możemy zrobić prostszą wersję mikstury, tylko z octem i solą, by ją przygotować potrzebujemy:

 • szklankę octu

 • 2 szklanki wody

 • 2 łyżki soli

Składniki mieszamy i przelewamy do miski, a następnie za pomocą gąbki nakładamy ją na dywan. Możemy także użyć butelki z rozpylaczem, wtedy rozpylamy mieszankę na dywanie i pozostawiamy do wyschnięcia, a potem dokładnie odkurzamy.

A co z trudnymi plamami na dywanie, czy jest na nie jakiś sposób?

Tak, to kolejna mikstura składająca się z płynu do naczyń, octu i sody oczyszczonej. To przepis na prawdziwego pogromcę plam na dywanie. Aby go przygotować będzie potrzebne:

 • płyn do naczyń

 • pół szklanki octu

 • 2 litry ciepłej

 • opakowanie sody

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać w misce, a następnie wcierać mieszankę gąbką w dywan.  Dywan pozostawić do wyschnięcia, a jeśli za bardzo się namoczył można osuszyć jego powierzchnię ręcznikiem papierowym. Do mieszanki można także dodać kilka kropel olejku zapachowego, wtedy pozostawi na dywanie delikatny miły zapach.

To najbardziej popularne domowe sposoby czyszczenia dywanów, które na pewno warto wypróbować w swoim domu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować