Jak urządzić spójne wnętrze? Sprawdź, jak to robią projektanci

Jak dobrać różne elementy wykończenia, żeby wszystko do siebie pasowało? Co zrobić, żeby aranżacja mieszkania była harmonijna? Oto kilka prostych sposobów dzięki którym urządzisz swoje mieszkanie jak zawodowiec


O czym przeczytasz?

Jak urządzić spundefinedjne wnętrze

Chcesz, by Twoje mieszkanie było nie tylko wygodne, ale rundefinedwnież piękne i stylowe? Żeby sprawiało Ci radość i wywoływało undefinedefekt wowundefined, jak wnętrza z magazynundefinedw? Zadbaj o spundefinedjność i harmonię w aranżacji. Brak spundefinedjności undefined jednolitości, umiaru i konsekwencji jest jednym z podstawowych błędundefinedw w urządzaniu wnętrz. Daje wrażenie chaosu, przytłacza i optycznie pomniejsza przestrzeń.

O wnętrzu zawsze należy myśleć jak o całości. Pamiętajmy, że mieszkanie nie jest zbiorem niepowiązanych ze sobą pomieszczeń. Szczegundefinedlnie w nowym budownictwie, kiedy mamy do czynienia ze strefą dzienną o otwartym planie, w ktundefinedrej kolejne pomieszczenia płynnie przechodzą jedno w drugie. Zarundefinedwno baza wnętrza, czyli jego stałe elementy takie jak podłoga czy ściany, jak i wyposażenie undefined meble oraz dodatki powinny undefinedgrać w jednej orkiestrzeundefined undefined korespondować ze sobą i być do siebie dopasowane. Jak to osiągnąć? Pomogą w tym wszystkie poniższe sposoby.

Jak urządzić spundefinedjne wnętrze

Umiar - mniej znaczy lepiej

Ogranicz paletę materiałundefinedw wykończeniowych do minimum. Tak właśnie robią projektanci. Ograniczenia są rundefinedwnież praktyczne - ułatwiają nam kwestię wyboru i zmniejszają liczbę decyzji zakupowych.

Wybierz jeden rodzaj podłogi do całego mieszkania. Ewentualnie drugi do miejsc narażonych na kontakt z wodą, jak łazienka czy kuchnia.

Taka sama podłoga drewniana może znaleźć się we wszystkich pokojach (i w przedpokoju). Jednakowa powierzchnia ujednolici aranżację i optycznie powiększy przestrzeń. Wszelkie podziały ją zmniejszają. Łączenie rundefinedżnych materiałundefinedw wykończeniowych na podłodze w jednym pomieszczeniu jest zwykle złym pomysłem.

W kuchni i łazience użyj tych samych płytek. Jeszcze prościej? W łazience oraz toalecie jednakowe płytki możesz ułożyć zarundefinedwno na podłodze jak i na ścianach. Wybierz ten sam kolor lub tę samą kolekcję producenta.

Pomaluj sciany na jeden kolor. Zasada złotego minimum dotyczy rundefinedwnież kolorystyki. Ściany w całym domu bez wahania możesz pomalować na ten sam kolor undefined o ile będzie jasny i stonowany. Jeżeli zależy Ci na bardziej zdecydowanym odcieniu farby lub na dekoracyjnej tapecie, użyj ich na wybranej ścianie, uzyskując wyrazisty akcent w mieszkaniu.

Przeczytaj rundefinedwnież: Jak wybrać kolory ścian do mieszkania?

Jak urządzić spundefinedjne wnętrze

Znajdź swundefinedj styl

Wybierz jeden styl w aranżacji wnętrz, ktundefinedry najbardziej do Ciebie przemawia i odpowiada Twoim wyobrażeniom na temat wymarzonego mieszkania. Podoba Ci się styl boho, styl loftowy, minimalizm a może japandi? Przyjrzyj się, czym Twundefinedj ulubiony styl się charakteryzuje, jakie są jego typowe motywy, jaka kolorystyka będzie odpowiednia, jaki dobundefinedr materiałundefinedw wykończeniowych, jakie dodatki... Wybundefinedr określonego stylu pomoże Ci dobrać do siebie wszystkie wymienione elementy w mieszkaniu i osiągnąć undefinedw efekt zachwytu, o ktundefinedry chodzi.

Eklektyzm zostaw zawodowcom - łączenie rundefinedżnych stylundefinedw to wyższa szkoła jazdy i jeżeli nie ma się dużej wprawy czy doskonałego wyczucia, łatwo się w tej sztuce pogubić.

Zrundefinedb moodboard

Stwundefinedrz tablicę inspiracji, czyli tzw. moodboard. To kolejny sposundefinedb wykorzystywany przez projektantundefinedw. Planując urządzanie mieszkania zacznij od poszukiwania inspiracji, np. w internecie. Zbieraj wszystkie przykłady pięknie urządzonych wnętrz, ktundefinedre sprawiają, że serce zaczyna Ci bić szybciej. Następnie dokonaj selekcji. Pozostań przy jednym określonym looku undefined niech on stanie się punktem wyjścia dla Twojego moodboardu. Teraz dobierz do wybranego stylu materiały wykończeniowe, paletę kolorundefinedw oraz przykładowe meble i dodatki. Ich kombinacja stworzy zgrany kolaż.

Stwundefinedrz kilka tablic pomocniczych, spundefinedjnych ze sobą undefined do salonu, sypialni, kuchni oraz łazienki. Korzystaj ze swoich moodbordundefinedw szukając konkretnych produktundefinedw w sklepach.

Takie kolaże będą jak menu, na podstawie ktundefinedrego szef kuchni robi szczegundefinedłową listę zakupundefinedw.

Jak urządzić spundefinedjne wnętrze

Konsekwencja przede wszystkim

Kiedy już zdecydujesz się na wybrany styl wykończenia mieszkania, trzymaj się go i nie zmieniaj zdania. Gdy zaczniesz urządzanie niech nie zwiodą Cię nowe pomysły, ktundefinedre pojawią się w trakcie, rozwiązania podpatrzone u znajomych, kolejne trendy z internetu, nowości w sklepie meblowym czy markecie budowlanym. Takie spontaniczne zmiany są zwykle wrogiem spundefinedjności i psują ostateczny efekt.

Jeśli chcesz działać jak profesjonalista, trzymaj się zatwierdzonego projektu.

Powtarzaj się!

Powtarzalność nie musi być nudna. W spundefinedjnie urządzonym wnętrzu jest nawet pożądana. Jak rozumieć i zastosować zasadę powtarzania motywundefinedw w swoim mieszkaniu? Projektanci wnętrz na to także mają swundefinedj sprawdzony sposundefinedb. Przypomina on nieco zasadę trundefinedjpodziału w kompozycji fotografii:

Dzielimy pomieszczenie umownie na trzy poziomy i powtarzamy wybrany motyw (materiał, kolor) w każdym z nich. Np. czarny stalowy stolik kawowy + czarna metalowa ramka na komodzie + czarny metalowy klosz lampy. Jasny kilimowy dywan + kremowa poduszka z frędzlami na sofie + makatka na ścianie z jasnej naturalnej wełny. Ludzki wzrok lubi takie replikacje, szczegundefinedlnie jeśli tworzą kształt trundefinedjkąta. Warto przećwiczyć!

Jak urządzić spundefinedjne wnętrze

Spundefinedjność z otoczeniem

Wnętrze naszego domu powinno rundefinedwnież korespondować z tym, co na zewnątrz. Spundefinedjność aranżacji wnętrza polega rundefinedwnież na wizualnym nawiązaniu do otoczenia. Charakter mieszkania nie powinien undefinedkłundefinedcić sięundefined z architekturą - rodzajem budownictwa oraz widokiem za oknem. Styl prowansalski nie pasuje do nowoczesnego wielkomiejskiego penthousundefinedu z widokiem na wieżowce a domu z bali w lesie nie urządzimy konsekwentnie w stylu industrialnym. Nie można mieć wszystkiego, na szczęście!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!