Jak urządzić spójne wnętrze? Sprawdź, jak to robią projektanci

Jak dobrać różne elementy wykończenia, żeby wszystko do siebie pasowało? Co zrobić, żeby aranżacja mieszkania była harmonijna? Oto kilka prostych sposobów dzięki którym urządzisz swoje mieszkanie jak zawodowiec


O czym przeczytasz?

Jak urządzić spójne wnętrze

Chcesz, by Twoje mieszkanie było nie tylko wygodne, ale również piękne i stylowe? Żeby sprawiało Ci radość i wywoływało „efekt wow”, jak wnętrza z magazynów? Zadbaj o spójność i harmonię w aranżacji. Brak spójności – jednolitości, umiaru i konsekwencji jest jednym z podstawowych błędów w urządzaniu wnętrz. Daje wrażenie chaosu, przytłacza i optycznie pomniejsza przestrzeń. 

O wnętrzu zawsze należy myśleć jak o całości. Pamiętajmy, że mieszkanie nie jest zbiorem niepowiązanych ze sobą pomieszczeń. Szczególnie w nowym budownictwie, kiedy mamy do czynienia ze strefą dzienną o otwartym planie, w której kolejne pomieszczenia płynnie przechodzą jedno w drugie. Zarówno baza wnętrza, czyli jego stałe elementy takie jak podłoga czy ściany, jak i wyposażenie – meble oraz dodatki powinny „grać w jednej orkiestrze” – korespondować ze sobą i być do siebie dopasowane. Jak to osiągnąć? Pomogą w tym wszystkie poniższe sposoby.

Jak urządzić spójne wnętrze

Umiar - mniej znaczy lepiej 

Ogranicz paletę materiałów wykończeniowych do minimum. Tak właśnie robią projektanci. Ograniczenia są również praktyczne - ułatwiają nam kwestię wyboru i zmniejszają liczbę decyzji zakupowych.

Wybierz jeden rodzaj podłogi do całego mieszkania. Ewentualnie drugi do miejsc narażonych na kontakt z wodą, jak łazienka czy kuchnia.  

Taka sama podłoga drewniana może znaleźć się we wszystkich pokojach (i w przedpokoju). Jednakowa powierzchnia ujednolici aranżację i optycznie powiększy przestrzeń. Wszelkie podziały ją zmniejszają. Łączenie różnych materiałów wykończeniowych na podłodze w jednym pomieszczeniu jest zwykle złym pomysłem. 

W kuchni i łazience użyj tych samych płytek. Jeszcze prościej? W łazience oraz toalecie jednakowe płytki możesz ułożyć zarówno na podłodze jak i na ścianach. Wybierz ten sam kolor lub tę samą kolekcję producenta. 

Pomaluj sciany na jeden kolor. Zasada złotego minimum dotyczy również kolorystyki. Ściany w całym domu bez wahania możesz pomalować na ten sam kolor – o ile będzie jasny i stonowany. Jeżeli zależy Ci na bardziej zdecydowanym odcieniu farby lub na dekoracyjnej tapecie, użyj ich na wybranej ścianie, uzyskując wyrazisty akcent w mieszkaniu.

Przeczytaj również: Jak wybrać kolory ścian do mieszkania?

Jak urządzić spójne wnętrze

Znajdź swój styl 

Wybierz jeden styl w aranżacji wnętrz, który najbardziej do Ciebie przemawia i odpowiada Twoim wyobrażeniom na temat wymarzonego mieszkania. Podoba Ci się styl boho, styl loftowy, minimalizm a może japandi? Przyjrzyj się, czym Twój ulubiony styl się charakteryzuje, jakie są jego typowe motywy, jaka kolorystyka będzie odpowiednia, jaki dobór materiałów wykończeniowych, jakie dodatki... Wybór określonego stylu pomoże Ci dobrać do siebie wszystkie wymienione elementy w mieszkaniu i osiągnąć ów efekt zachwytu, o który chodzi.

Eklektyzm zostaw zawodowcom - łączenie różnych stylów to wyższa szkoła jazdy i jeżeli nie ma się dużej wprawy czy doskonałego wyczucia, łatwo się w tej sztuce pogubić.  

Zrób moodboard 

Stwórz tablicę inspiracjiczyli tzw. moodboard. To kolejny sposób wykorzystywany przez projektantów. Planując urządzanie mieszkania zacznij od poszukiwania inspiracji, np. w internecie. Zbieraj wszystkie przykłady pięknie urządzonych wnętrz, które sprawiają, że serce zaczyna Ci bić szybciej. Następnie dokonaj selekcji. Pozostań przy jednym określonym looku – niech on stanie się punktem wyjścia dla Twojego moodboardu. Teraz dobierz do wybranego stylu materiały wykończeniowe, paletę kolorów oraz przykładowe meble i dodatki. Ich kombinacja stworzy zgrany kolaż.

Stwórz kilka tablic pomocniczych, spójnych ze sobą – do salonu, sypialni, kuchni oraz łazienki. Korzystaj ze swoich moodbordów szukając konkretnych produktów w sklepach.

Takie kolaże będą jak menu, na podstawie którego szef kuchni robi szczegółową listę zakupów.

Jak urządzić spójne wnętrze

Konsekwencja przede wszystkim 

Kiedy już zdecydujesz się na wybrany styl wykończenia mieszkania, trzymaj się go i nie zmieniaj zdania. Gdy zaczniesz urządzanie niech nie zwiodą Cię nowe pomysły, które pojawią się w trakcie, rozwiązania podpatrzone u znajomych, kolejne trendy z internetu, nowości w sklepie meblowym czy markecie budowlanym. Takie spontaniczne zmiany są zwykle wrogiem spójności i psują ostateczny efekt.

Jeśli chcesz działać jak profesjonalista, trzymaj się zatwierdzonego projektu. 

Powtarzaj się!  

Powtarzalność nie musi być nudna. W spójnie urządzonym wnętrzu jest nawet pożądana. Jak rozumieć i zastosować zasadę powtarzania motywów w swoim mieszkaniu? Projektanci wnętrz na to także mają swój sprawdzony sposób. Przypomina on nieco zasadę trójpodziału w kompozycji fotografii: 

Dzielimy pomieszczenie umownie na trzy poziomy i powtarzamy wybrany motyw (materiał, kolor) w każdym z nich. Np. czarny stalowy stolik kawowy + czarna metalowa ramka na komodzie + czarny metalowy klosz lampy. Jasny kilimowy dywan + kremowa poduszka z frędzlami na sofie + makatka na ścianie z jasnej naturalnej wełny. Ludzki wzrok lubi takie replikacje, szczególnie jeśli tworzą kształt trójkąta. Warto przećwiczyć!

Jak urządzić spójne wnętrze

Spójność z otoczeniem 

Wnętrze naszego domu powinno również korespondować z tym, co na zewnątrz. Spójność aranżacji wnętrza polega również na wizualnym nawiązaniu do otoczenia. Charakter mieszkania nie powinien „kłócić się” z architekturą - rodzajem budownictwa oraz widokiem za oknem. Styl prowansalski nie pasuje do nowoczesnego wielkomiejskiego penthous’u z widokiem na wieżowce a domu z bali w lesie nie urządzimy konsekwentnie w stylu industrialnym. Nie można mieć wszystkiego, na szczęście! 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement