Jak urządzić kuchnię, żeby była funkcjonalna?

Dobrze urządzona kuchnia powinna być praktyczna i wygodna. Poznaj podstawowe zasady aranżacji kuchni i uniknij najczęściej popełnianych błędów


O czym przeczytasz?

jak-urzadzic-funkcjonalna-kuchnie

Funkcjonalna aranżacja ułatwia wszystkie czynności wykonywane w kuchni. Zadbajmy o ergonomię w kuchni, szczegundefinedlnie jeżeli często z niej korzystamy i regularnie przygotowujemy posiłki. Praktyczne rozwiązania pomogą nam robić to z prawdziwą przyjemnością i oszczędzą nasz cenny czas.

Zasięgnij fachowej porady

Przy projektowaniu układu kuchni dobrze jest zasięgnąć fachowej porady specjalisty.

Jeżeli samodzielnie urządzasz mieszkanie, rozważ skorzystanie z usługi projektowania kuchni, ktundefinedrą bezpłatnie oferuje obecnie większość sklepundefinedw sprzedających meble i sprzęty kuchenne.

Zanim wybierzesz się po fachowy projekt kuchni, zrundefinedb dokładne pomiary pomieszczenia (możesz to rundefinedwnież zlecić firmie przygotowującej projekt), a następnie zastanundefinedw się czego potrzebujesz i o jakiej kuchni marzysz. Jakie naczynia i sprzęty będziesz przechowywać? Co jest Ci niezbędne do gotowania i podawania swoich dań? Czy kuchnia będzie spełniać jakieś inne funkcje, poza przygotowywaniem posiłkundefinedw? Jaki styl i kolorystyka kuchni najbardziej Ci odpowiada? Przejrzyj gotowe projekty kuchni i zastanundefinedw się co Ci się w nich podoba, a co nie. Poszukaj inspiracji w magazynach wnętrzarskich w internecie. Jeżeli przychodzi Ci do głowy konkretny układ, możesz pokusić się o własny szkic undefined będzie podpowiedzią dla projektanta.

Funkcjonalna kuchnia. Jak ją urządzić?

Trundefinedjkąt roboczy

Trundefinedjkąt roboczy to jedna z podstawowych zasad projektowania kuchennej zabudowy undefined dotyczy optymalnego układu najważniejszych sprzętundefinedw: lodundefinedwki, zlewozmywaka i kuchenki. Sprzęty te powinny być rozlokowane w wymienionej kolejności, tak, by droga pomiędzy nimi tworzyła kształt trundefinedjkąta. Optymalne odległości między sprzętami, czyli długość bokundefinedw trundefinedjkąta to od 120 do 210 cm. Takie rozmieszczenie sprzętundefinedw jest możliwe w kuchni o kształcie litery L, litery U czy G, ale także w kuchni o dwundefinedch rundefinedwnoległych ciągach roboczych lub kuchni z wyspą. Trundefinedjkąta roboczego nie stworzymy oczywiście w kuchni o zabudowie liniowej czy aneksie kuchennym zajmującym tylko jedną ścianę. Najważniejsze są jednak kolejność sprzętundefinedw i wygodne odległości między nimi. Kolejność odpowiada czynnościom przy przygotowywaniu posiłkundefinedw: przechowywanie undefined mycie undefined gotowanie.

Najwygodniejsza droga przemieszczania się w kuchni, dla osundefinedb praworęcznych będzie zgodna z ruchem wskazundefinedwek zegara, dla osundefinedb leworęcznych będzie to ruch odwrotny.

Trundefinedjkąt roboczy usprawnia kuchenne czynności, jednak nie jest żelazną zasadą, ktundefinedrej nie wolno pod żadnym pozorem złamać. Możesz to zrobić, jeżeli mały metraż lub konkretne uwarunkowania danego pomieszczenia narzucają inny układ.

Funkcjonalna kuchnia. Jak ją urządzić?

Podział na strefy

Urządzając kuchnię powinniśmy zadbać o stworzenie trzech podstawowych stref roboczych, nawiązujących do zasady trundefinedjkąta roboczego:

Strefa przechowywania żywności. Należą do niej lodundefinedwka i zamrażalnik oraz spiżarnia lub szafka na zapasy. Pamiętaj by drzwi lodundefinedwki otwierały się w odpowiednią stronę, czyli tak, by nie trzeba było ich omijać wyjmując produkty i kładąc je na blacie lub wkładając do zlewu. W tej strefie dobrze byłoby przechowywać wszystkie produkty spożywcze. Funkcję spiżarni doskonale spełni wysoka wysuwana szafka typu cargo. Blat w pobliżu lodundefinedwki powinien mieć min. 40 cm. długości.

Strefa mycia. Tu powinien znaleźć się zlewozmywak i zmywarka do naczyń. Jeżeli nie masz miejsca na zlew dwukomorowy pamiętaj o ociekaczu. Jeżeli blat jest z kamienia lub konglomeratu, może to być fragment blatu przy zlewie z wyfrezowanymi rowkami do odprowadzania wody. W razie potrzeby będzie dodatkowym miejscem roboczym. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie ociekacza w szafce nad zlewem. Obok zlewozmywaka powinna znaleźć się zmywarka. Droga od zlewu do komory zmywarki powinna być jak najkrundefinedtsza undefined dzięki temu wygodnie i szybko włożysz do niej brudne naczynia.

Strefa gotowania powinna uwzględniać wygodny, duży blat roboczy, kuchenkę i piekarnik. Produkty spożywcze po wyjęciu z lodundefinedwki i umyciu trafiają właśnie tutaj. Nie zapomnij o okapie z wyciągiem (ktundefinedry podłącza się do kanału wentylacyjnego) lub okapie z pochłaniaczem (działającym na zasadzie obiegu zamkniętego). Zamiast montować piekarnik pod płytą grzewczą, warto rozważyć umieszczenie go na wygodniejszym poziomie, w wysokiej zabudowie.

Poza podstawowymi trzema strefami należy pomyśleć o kąciku herbaciano-kawowym w kuchni. Zawczasu zaplanujmy miejsce na czajnik elektryczny, ekspres do kawy, ew. młynek i dzbanek na wodę filtrowną. W ich pobliżu zaplanujmy pundefinedłki, szafkę lub szufladę, w ktundefinedrej będziemy przechowywać opakowania z herbatą i kawą.

Funkcjonalna kuchnia. Jak ją urządzić?

Blat roboczy

Standardowa głębokość blatu kuchennego to 60 cm a wysokość 85-95 cm. Optymalna wysokość zależy jednak od wzrostu osoby, ktundefinedra z blatu korzysta. Obniżenie fragmentu blatu przyda się, jeśli i dużo pieczesz - zagniatanie ciasta będzie dużo wygodniejsze. Oczywiście to rozwiązanie do dużej kuchni. Najwięcej miejsca na blacie jest potrzebne pomiędzy zlewozmywakiem a płytą kuchenki. Tam będziesz przygotowywać posiłki. Głundefinedwny blat roboczy powinien mieć 90-120 cm. długości. Na kącik herbaciany wystarczy 40-50 cm.

Pamiętaj o dobrym oświetleniu blatu roboczego. Najlepiej sprawdza się LEDowa lub halogenowa listwa bądź punkty świetlne zamontowane od spodu szafek wiszących a także w suficie bezpośrednio nad blatem.

Nie zapomnij o umieszczeniu nad blatem wystarczającej liczby gniazdek elektrycznych. Policz, ile urządzeń będzie potrzebowało podłączania do prądu i w ktundefinedrych miejscach będziesz ich używać. Czajnik, ekspres, toster, opiekacz lub szybkowar, mikser, blenderundefined

Reling na ścianie ułatwi przechowywanie rzeczy, ktundefinedre zwykle zabierają miejsce na blacie - ręcznika papierowego, łyżek do gotowania, przyborundefinedw do zmywania a nawet pojemnikundefinedw na zioła.

Funkcjonalna kuchnia. Jak ją urządzić?

Przechowywanie

Wykorzystaj dobrze przestrzeń. Szczegundefinedlnie w małej kuchni warto zrobić użytek z każdego wolnego miejsca. Skorzystaj z funkcjonalnych rozwiązań producentundefinedw mebli kuchennych. Dopasuj meble do swoich potrzeb undefined rozplanuj, gdzie pochowasz swoje naczynia i sprzęty. Twoje przyzwyczajenia mają znaczenie. Używasz dużo przypraw, a może przyda się pundefinedłka na wino?

Szafki dolne. Pod blatem zamontuj przede wszystkim szuflady o rundefinedżnej szerokości i głębokości, w zależności od przeznaczenia i szafki wysuwane. Są one zdecydowanie wygodniejsze od tradycyjnych szafek otwieranych. W szafce narożnej sprawdzą się pundefinedłki obrotowe lub typu undefinednerkaundefined. Z pojemnej szuflady z łatwością wyjmiesz talerze, garnki czy nawet robot kuchenny. Pojemniki na śmieci rundefinedwnież zmieszczą się w wysuwanej szafce.

Szafki gundefinedrne

Szafki wiszące standardowo montuje się w odległości ok. 50 cm. od blatu. Ich zalecana głębokość to 30-40 cm. Mogą otwierać się dotykowo - uchylnie, do gundefinedry lub klasycznie na boki. Pamiętaj o drzwiczkach z tzw. undefinedcichym domykiemundefined.

Funkcjonalna kuchnia. Jak ją urządzić?

Kuchnia modna czy wygodna?

Kuchnia otwarta to nie zawsze dobry pomysł. Rozważ wszystkie za i przeciw. Być może dodatkowe pomieszczenie, w ktundefinedrym można się odseparować, sprawdzi się lepiej niż domowy open space. Szczegundefinedlnie w przypadku małych mieszkań.

Nie masz miejsca na wyspę kuchenną? Nie undefinedwciskajundefined jej na siłę. Pamiętaj, że za odsuniętym krzesłem czy otwartymi drzwiami lodundefinedwki czy zmywarką powinno pozostać przejście! Zaburzone ciągi komunikacyjne to jeden z podstawowych błędundefinedw w aranżacji kuchni

Kuchnia, ktundefinedra pięknie się prezentuje w katalogu czy w salonie, nie zawsze jest praktyczna. Jeżeli nie przepadasz za ciągłym sprzątaniem, wybierz proste fronty szafek, bez ozdobnych frezundefinedw, w ktundefinedrych zbiera się tłuszcz i kurz. Nieskazitelny wygląd błyszczących powierzchni, np. ze stali nierdzewnej rundefinedwnież będzie trudny do utrzymania. Będziesz walczyć z zaciekami i odciskami palcundefinedw. Wybierz blat odporny na zarysowania, wysokie temperatury i plamy.

Wybierając materiały wykończeniowe nie podążaj za sezonową modą. Postaw na jakość i ponadczasowy styl. W końcu kuchnię urządza się na lata.

Przeczytaj także: Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania do kuchni. Urządzamy kuchnię z firmą Haier

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!