Jesteśmy znad morza… Jak TABANDA projektuje i produkuje „fajne rzeczy”

O meblach polskiej marki, z której możemy być dumni

Tabanda - projekty

Tabanda to gdańska grupa projektująca i produkująca meble. Jej znakiem rozpoznawczym są projekty łączące sklejkę drewnianą z aluminium. Meble Tabandy mają soczyste kolory i nowoczesne geometryczne kształty. Produkty powstają z naturalnych materiałów. Wyróżniają się prostą, przemyślaną formą łączącą funkcjonalność z charakterystyczną surową estetyką i lekkością. Można w nich dostrzec zarówno inspirację naturą jak i stylem mid-century modern. 

Wspólnie wypracowaliśmy styl oparty na subtelnych kontrastach i nieoczywistych zestawieniach: motywy inspirowane naturą przemycamy do nowoczesnych geometrycznych form, a surowe, industrialne akcenty łączymy z żywą, pogodną kolorystyką. Wdrażamy w życie nasze motto – projektujemy i produkujemy fajne rzeczy 

Tabanda - projekty

Tabanda powstała w 2009 r. Grupę tworzą Małgorzata (Megi) Malinowska, Filip Ludka oraz Tomek Kempa. Wszyscy są z wykształcenia architektami. Megi i Filip to absolwenci Politechniki Gdańskiej, Tomek ukończył Westminster School of Architecture. Grupa tworzy zgrany team również w życiu prywatnym – to troje przyjaciół, których łączą wspólne pasje i spojrzenie na świat. 

Z wykształcenia jesteśmy architektami, od zawsze jednak fascynowała nas mniejsza skala i poręczniejsze formy. (…) Chcemy, aby nasze produkty były przyjazne ludziom – to daje nam największą satysfakcję. Osiągamy to skupiając się na nowoczesnej formie, naturalnych i lokalnych materiałach, ciekawych rozwiązaniach technicznych i obserwacjach inspirującego otoczenia. Kreujemy produkty szczere, ponadczasowe i charakterystyczne. 

Tabanda - projekty

Wszystko zaczęło się od fascynacji tworzywem – jednym z najbardziej, zdaniem projektantów z Tabandy, niedocenionych materiałów - drewnianą sklejką i chęci zgłębienia jej potencjału. Wybór sklejki jako swojego „firmowego” surowca wiązał się również z inspiracją polskim wzornictwem z lat 50. Ówczesne meble, nie wszystkie wprowadzone do produkcji – część projektów pozostało w formie prototypów - często wykonywano ze sklejki, jako materiału tańszego, dostępnego i wdzięcznego, bo poddającego się formowaniu. Przykładem takiego mebla – inspiracji jest krzesło Muszelka – kultowy projekt Teresy Kruszewskiej. Siedzisko flagowego krzesła Tabandy, czyli Diago, zostało ostatecznie wykonane z blachy aluminiowej, jednak w jego sylwetce możemy dostrzec nawiązanie to tamtego ponadczasowego wzoru.

Tabanda - projekty

Sklejka na meble Tabandy jest wycinana za pomocą numerycznej frezarki CNC a następnie poddawana ręcznej obróbce. Ta technika pozwala na eksperymenty z formą i osobisty charakter produkcji wszystkich opracowywanych modeli. Każdy ze stworzonych produktów jest inspiracją do powstania kolejnych, stając się częścią większej całości. 

Nasze projekty zyskują własne życie. Te, które już stworzyliśmy, są pełnoprawnymi członkami naszego zespołu i zazwyczaj to one podsuwają nam kolejne pomysły 

- zdradzają projektanci z Tabandy   

To sprawia, że wszystkie projekty mają ze sobą coś wspólnego – są nowoczesne i cechuje je minimalistyczne wzornictwo. Co więcej, w każdym z nich zawarte są elementy inspirowane naturą.

Tabanda - projekty

Nie bez znaczenia dla twórczości Tabandy jest fakt, że projektanci pochodzą z Gdańska i tam działają: 

Jesteśmy znad morza. Oddychamy głęboko patrząc na otwartą przestrzeń i szeroki horyzont. Ta perspektywa od zawsze miała wpływ na estetykę naszych produktów 

Najbardziej rozpoznawalny produkt Tabandy to krzesło Diago o siedzisku z blachy aluminiowej (jednego kawałka) złożonego w diagonalną formę przypominającą origami oraz nogach ze sklejki fornirowanej. Diago doczekało się różnych wersji. Dostępne jest w wielu kolorach, z siedziskiem wyłożonym filcem lub skórą, a także w formie stołka kuchennego i barowego.

Tabanda meble

Równie charakterystyczne są stoliki Moose, o szklanym blacie i podstawie przypominającej poroże, regał modułowy Dynks pozwalający na nieskończoną liczę aranżacji, czy naśladujące kształt fal siedziska Falon zaprojektowane tak, by doskonale prezentowały się z każdej strony, pojedynczo i zestawione w rzędy.

Tabanda - projekty

Lampki Lampania są mobilne i dostosowują się do sytuacji. Mogą wisieć lub stać, a także zmienić kształt. Lampa Stołowa to dowcipna gra z konwencją i formą – klosz „2D”, niczym wyjęty z komiksu, jest „graficzną” oprawą dla żarówki. 

Tabanda - projekty

Najnowsza kolekcja to meble wypoczynkowe: fotele Panka i Ginka oraz leżanka Napka. Wszystkie lekkie, nawiązujące do stylu mid-century modern, bazujące na organicznych kształtach i przemyślane - z możliwością różnych konfiguracji. 

Tabanda - projekty

Bardzo w trendach jest również najnowsza kolekcja do jadalni w nieco „szkolnym” klimacie – stół Troj oraz krzesła Trojka (dostępne w trzech odmiennych wersjach). Oba meble łączą giętą sklejkę fornirowaną dębem ze stalowymi rurkami, dostępnymi w różnych kolorach. 

Tabanda - projekty

Tabanda - projekty

Zdjęcia: materiały prasowe tabanda.pl

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement