Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy? Niezawodne sposoby na usuwanie pluskiew

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy - takie pytanie możemy postawić wówczas, gdy zauważymy pierwsze niepokojące oznaki obecności tych insektów.


O czym przeczytasz?

jak sprawdzić czy w domu są pluskwy

Ich poszukiwania najlepiej rozpocząć jak najszybciej, aby uniknąć dalszej ekspansji nieproszonych lokatorundefinedw. Pluskwy nie stanowią wprawdzie najczęściej poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, ale są z pewnością bardzo uciążliwe.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwy w bloku albo domu jednorodzinnym bywają często traktowane jako temat tabu. Niewiele osundefinedb bierze na serio ewentualność, że taki problem mundefinedgłby ich dotyczyć w jakiejkolwiek mierze. Panuje bowiem powszechne mniemanie, że owady te pojawiają się wyłącznie w miejscach brudnych i zaniedbanych, zaś utrzymywanie odpowiedniego poziomu czystości skutecznie nas przed nimi ochroni.

Niestety, podobne przekonania nie do końca zgadzają się z rzeczywistością. Tak naprawdę pluskwy bardzo lubią miejsca czyste, o gładkiej powierzchni. W dodatku potrafią wytrzymać nawet do dwundefinedch miesięcy bez jedzenia, ukrywając się w najrundefinedżniejszych szparach i szczelinach. Aby je znaleźć i usunąć, trzeba się wykazać nie lada determinacją. Przede wszystkim należy jednak prawidłowo odczytać sygnały ostrzegawcze.

Zobacz też: Te domowe sposoby na mrundefinedwki są niezawodne

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Pluskwa domowa pojawia się w ludzkich siedzibach znacznie częściej niż mogłoby się z pozoru wydawać. Można ją do siebie "przetransportować" za pośrednictwem zakupionych mebli (zwłaszcza używanych), walizek czy innych sztuk bagażu. Albo nawet... własnych ubrań. Gniazdo pluskiew może się znajdować rundefinedwnie dobrze w gundefinedrskim schronisku, jak i w pięciogwiazdkowym hotelu. Nierzadko spotyka się je także w restauracjach, kinach oraz komunikacji miejskiej.

Ponadto przypuszcza się, że pluskwy potrafią się przemieszczać z mieszkania do mieszkania przez dziury w ścianach i systemy kanalizacyjne. Jeśli więc nasi sąsiedzi narzekają na pluskwy w mieszkaniu, powinniśmy zachowywać podwyższoną czujność. W niedługim czasie taki problem może dotknąć także i nas.

Pluskwy: jak rozpoznać?

Ugryzienie pluskwy

Najprostszą (a jednocześnie najbardziej dobitną) oznaką obecności pluskiew w domu są pozostawiane na skundefinedrze ugryzienia. Pluskwy żerują głundefinedwnie w nocy, żywiąc się krwią ludzi i zwierząt. Pozostawiają na ciele czerwone punkciki, najczęściej układające się w linię prostą albo w trundefinedjkąt. Znajdujemy je rano głundefinedwnie na brzuchu, szyi, klatce piersiowej, rękach i plecach. Tylko sporadycznie pojawiają się natomiast na nogach lub stopach.

Ślady po ukąszeniach pluskiew bywają często mylone z tymi, ktundefinedre "zawdzięczamy" pchłom. Te ostatnie także układają się w rzędy. Z reguły są jednak mniejsze i bledsze, zabarwione na rundefinedżowo. Zarundefinedwno ukąszenie pluskwy, jak i pchły może powodować mocny świąd oraz pokusę drapania. Nie należy jej ulegać, bo rozdrapana ranka grozi poważniejszą infekcją.

Wygląd pluskwy

Stykając się z problemem pluskiew po raz pierwszy, mamy prawo nie wiedzieć, jak owady te wyglądają. Są one stosunkowo niewielkie, ale dostrzegalne gołym okiem. Dorosłe osobniki osiągają długość 6-7 mm. Cechują się kształtem spłaszczonym, przypominającym nieco pestkę jabłka. Barwa pluskwy zależy od stopnia jej najedzenia: bezpośrednio po posiłku insekt przybiera kolor ciemnobrązowy, zaś w okresie głodu będzie jaśniejszy. Jego ciało ma kształt owalny, zwężający się ku przodowi. Wieńczy je głowa z parą oczu i czułkami podzielonymi na cztery segmenty. Pluskwy są także zaopatrzone w trzy pary odnundefinedży z wyrastającymi pazurami.

Ucząc się, jak rozpoznać pluskwy, warto także zwracać uwagę na najbardziej ewidentne ślady po tych owadach. Będą to zwłaszcza odchody, ktundefinedre przybierają postać czarnych bądź ciemnoczerwonych plamek, wchłanianych przez otaczający materiał. Dojrzymy je przede wszystkim na materacach, pościeli i ścianach.

Przy okazji trzeba też pamiętać, że pluskwy przechodzą w ciągu życia przez kilka stadiundefinedw rozwojowych, zrzucając okrywające ich ciało osłonki. Znalezienie wylinki pluskwy rundefinedwnież powinno być dla nas cenną wskazundefinedwką.

Czasami można natknąć się nie tyle na same pluskwy, ile na ich jaja. Przypominają one drobne, blade nasiona maku lub ryżu. Nawet jedna pluskwa w domu powinna wzbudzić naszą czujność i skłaniać do konkretnego, przemyślanego działania.

Pluskwy w domu: zapach

Obecności pojedynczej pluskwy w łundefinedżku nie wykryjemy zmysłem powonienia - jest to możliwe dopiero wundefinedwczas, gdy rozwinie się u nas cała kolonia. Zapach pluskiew posiada charakterystyczną, słodkawą nutę. Powstaje w wyniku wzajemnego wabienia się przez owady.

Zobacz rundefinedwnież: Rybiki cukrowe - skąd się biorą i jak je zwalczać?

Jak pozbyć się pluskwy z domu?

Zanim uwolnimy nasz dom od pluskiew, musimy podjąć świadomą prundefinedbę ich znalezienia. Dla wielu ludzi jest to sporym problemem, bo nigdy nie widzieli pluskwy na własne oczy i zwyczajnie nie są świadomi zagrożenia z ich strony. Pierwszym krokiem powinno być zatem przyznanie, że kłopot z owadami może dotyczyć także i nas.

Kiedy ta myśl zostanie już zaakceptowana, możemy przystąpić do poszukiwań. Najlepiej rozpocząć je od przeglądu materacy oraz tapicerowanych mebli. Pluskwy bardzo lubią tego rodzaju miejsca, bo mogą się w nich bez problemu ukrywać i pozostawać niezauważone przez długi czas. Ze szczegundefinedlną uwagą warto obejrzeć wszelkie zagięcia i fałdy materiału, przeszycia, suwaki czy łączenia. Oględzinom poddajemy łundefinedżko wraz ze stelażem, a także leżące najbliżej listwy przypodłogowe. Ogundefinedlna zasada jest taka, że zerkamy tam, gdzie w innych okolicznościach na pewno byśmy nie zajrzeli: wyjmujemy szuflady, rozkręcamy listwy, badamy meble. Im dokładniejsza będzie inspekcja, tym większa szansa na wytropienie intruzundefinedw.

Cenną wskazundefinedwką okaże się zapewne i ta, że pluskwy rzadko gnieżdżą się w kuchniach lub łazienkach. Interesują je głundefinedwnie te pomieszczenia, w ktundefinedrych ludzie przebywają najczęściej - czyli sypialnie i pokoje dzienne. Właśnie w tych strefach domu warto przejrzeć wszystkie zakamarki. Na pewno nie zaszkodzi zaopatrzyć się w tym celu w latarkę o mocnym strumieniu światła.

Usuwanie pluskiew - jakie kroki należy podjąć?

Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy faktycznie wykryjemy w domu gniazdo pluskiew? Niestety, najczęściej oznacza to konieczność wezwania profesjonalnej pomocy. Fachowcy dysponują całym wachlarzem środkundefinedw, ktundefinedre skutecznie rozwiązują problem. Można to zrobić np. za pomocą spryskiwania, zamgławiania czy wymrażania owadundefinedw. Wszystkie wykorzystywane metody cechuje skuteczność, połączona z wysokim profilem bezpieczeństwa.

W przypadku obecności w domu pluskiew istnieje rundefinedwnież szereg działań, ktundefinedre powinniśmy podjąć we własnym zakresie. Chodzi tu zwłaszcza o przeprowadzenie generalnego prania ubrań oraz innych rzeczy z materiału, takich jak pościel, zasłony bądź obrusy. Pierzemy wszystko w temperaturze minimum 50 stopni Celsjusza - właśnie taka wartość eliminuje insekty. Można też oczywiście zlecić ten zabieg profesjonalnej pralni.

Druga obowiązkowa czynność to dokładne odkurzanie i czyszczenie całego domu, przynajmniej raz w tygodniu (aż do momentu rozwiązania problemu pluskiew). Ze szczegundefinedlną pieczołowitością trzeba zadbać o wszelkie meble i przedmioty, ktundefinedre znajdują się w pobliżu łundefinedżka. Sam worek z odkurzacza najlepiej po gruntownym sprzątaniu po prostu wyrzucić albo przynajmniej trzymać w szczelnym zamknięciu.

Masz ugryzienia po nocy? Sprawdź co gryzie, gdy śpisz

Co odstrasza pluskwy?

W ostatnich latach pojawiło się w sklepach co najmniej kilka preparatundefinedw przeciw pluskwom. Warto spryskać nimi znalezione gniazda insektundefinedw, jak rundefinedwnież łączenia twardych elementundefinedw mebli i tapicerki. Środek owadobundefinedjczy możemy także rozpylić na listwach przypodłogowych oraz we wszelkich szczelinach, ktundefinedre wydadzą się nam dobrą kryjundefinedwką dla pluskiew. Omijamy natomiast elementy elektryczne, a także wszystkie przedmioty, z jakimi sami mamy na co dzień kontakt. W każdym wypadku stosujemy się rundefinedwnież do wskazundefinedwek producenta preparatu.

QA: Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Czy pluskwy żyją w ubraniach?

Tak, to się zdarza. Jeśli wykryjemy w domu pluskwy, dobrze byłoby przeprać jak najwięcej ubrań w temp. minimum 50 stopni Celsjusza.

Pluskwy: gdzie szukać?

Ten typ insektundefinedw zalęga się przede wszystkim w miejscach trudno dostępnych: zakamarkach mebli, listwach podłogowych, fałdach materiału. Należy więc szukać wszędzie tam, gdzie na co dzień rzadko zaglądamy.

Czy pluskwy gryzą w dzień?

Pluskwy żerują raczej po zapadnięciu zmroku - ich ukąszeń należy się więc spodziewać głundefinedwnie nocą.

Gdzie szukać pluskwy?

Najlepiej rozpocząć poszukiwania w sypialni. Możemy znaleźć pluskwy w materacu, w stelażu łundefinedżka, w listwach przypodłogowych. Często ukrywają się one także w pościeli.

Jak sprawdzić, czy mam pluskwy w domu?

Dobrze byłoby wziąć latarkę i przebadać pod tym kątem wszelkie słabo dostępne miejsca w sypialni i salonie. Tam bowiem przeważnie gnieżdżą się pluskwy.

Czy pluskwy sa widoczne gołym okiem?

Tak. Dorosłe osobniki mierzą do 7 mm długości i mają brązowy kolor.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!