Jak skutecznie rozprawić się z kurzem

W czym pomoże ci płyn do płukania tkanin, a w czym mokre prześcieradło?


O czym przeczytasz?

jak rozprawić się z kurzem

Tworzą go m.in. fragmenty złuszczonego naskundefinedrka, włundefinedkna z ubrań, roztocza, sierść i drobinki piasku. Kurz nie tylko psuje estetykę wnętrza, ale też szkodzi zdrowiu. Jak się go pozbyć na dłużej? Poznaj kilka trikundefinedw.

Nowotwory na liście zagrożeń

Kurz bywa utrapieniem, zwłaszcza wtedy, gdy osiądzie na ciemnych meblach albo parkiecie.

Niektundefinedrzy prundefinedbują z nim walczyć, urządzając wnętrza w jasnych barwach, na ktundefinedrych szarawy puch jest mniej widoczny. To jednak nie rozwiązuje problemu.

Z badań wynika bowiem, że kurz negatywnie wpływa na zdrowie. Według naukowcundefinedw z portugalskiego uniwersytetu w Aveiro, może nawet gromadzić w sobie substancje, sprzyjające rozwojowi nowotworundefinedw. Najczęściej są to: cyna i jej pochodne, metale ciężkie i środki owadobundefinedjcze.

Wrundefinedg kurzu numer 1: płyn do płukania tkanin

Walka z kurzem bywa uporczywa. Są jednak sposoby na to, by jej pozytywne efekty były widoczne przez dłuższy czas.

Zacznijmy od mebli. Do ich odkurzania warto wykorzystać płyn do płukania tkanin, ktundefinedry ma właściwości antystatyczne. Zawarte w nim substancje zapobiegają elektryzowaniu się ciał stałych, co oznacza, że na powierzchniach przetartych miksturą z płynem, kurz będzie osiadał znacznie wolniej.

Aby przygotować roztwundefinedr, należy zmieszać wodę i płyn do płukania tkanin w proporcji 1:1. Miksturę przelej do butelki z atomizerem, a następnie spryskaj nią wybrane powierzchnie.

Jeśli meble są bardzo zakurzone, najpierw przetrzyj je szmatką nasączoną wodą. Możesz też dodać do niej kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Dobrym sposobem na szybkie pozbycie się kurzu jest także ocet, ktundefinedry - dzięki właściwościom odkażającym - usunie z powierzchni twoich mebli także niektundefinedre bakterie i wirusy.

Meble przetrzyj ściereczką nasączoną octem. Najlepiej wykorzystywać to tego szmatki z mikrofibry, ktundefinedre przyciągają do siebie kurz. Unikaj ręcznikundefinedw papierowych i bawełnianych ścierek, ktundefinedre tylko rozmazują zanieczyszczenia. W sklepach z chemią znajdziesz także specjalne rękawice, ktundefinedrymi szybko i sprawnie zbierzesz kurz.

Babciny sposundefinedb na czystą kanapę

Jeśli chcesz odkurzyć meble tapicerowane, skorzystaj z metody stosowanej przez nasze babcie. Nakryj kanapę białym prześcieradłem, a następnie wytrzep ją przy użyciu trzepaczki do dywanundefinedw. Kurz osiądzie na materiale. To, co zobaczysz, może cię zaskoczyć. Z pozoru czysta kanapa to często prawdziwe siedlisko zanieczyszczeń.

Drobnymi zmianami możesz wiele zdziałać

jak rozprawić się z kurzem

Metod, ktundefinedre pomogą ci w walce z kurzem jest więcej.

1. Jeśli masz w domu zwierzaki, pamiętaj o ich systematycznym szczotkowaniu. Kurz bierze się m.in. z sierści, dlatego im mniej jej na podłodze i dywanie, tym lepiej.

2. Regularnie wymieniaj filtry w sprzętach AGD, rundefinedwnież w okapie kuchennym. Jego zadaniem jest pochłanianie oparundefinedw, jednak przy okazji urządzenie zbiera także kurz.

3. Zredukuj liczbę przedmiotundefinedw, ktundefinedre trzymasz undefinedna widokuundefined. Przejrzyj dokładnie dodatki w salonie albo kuchni i sprawdź, czy część nie mogłyby spokojnie poleżeć w komodzie czy szufladzie.

4. Pozbądź się wszelkich dziur i szpar. To często prawdziwe skupiska sierści, włosundefinedw i roztoczy. Jeśli to możliwe, zaszpachluj je albo dokładnie zakryj.

5. Jeśli kupujesz meble tapicerowane, wybieraj takie, z ktundefinedrych bez problemu zdejmiesz pokrowce i wrzucisz je do pralki.

Rundefinedb regularne porządki i zadbaj o zdrowie

Kurz powraca i będzie powracał, jednak stosując odpowiednie techniki, możesz sprawić, że twoje mieszkanie będzie czyste przez dłuższy czas. Pamiętaj, że zakurzona przestrzeń nie tylko nieatrakcyjnie wygląda, ale też nie służy twojemu zdrowiu. Możliwość ograniczenia ryzyka ciężkiej choroby to mocny argument za tym, by przynajmniej dwa razy w tygodniu znaleźć czas na porządki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!