Karaluchy w domu – jak skutecznie się ich pozbyć?

Szczeliny w ścianach, wykładzinach, kanałach wentylacyjnych - to drogi, którymi karaluchy mogą dostać się do Twojego domu. Oto kilka rad jak sobie pomóc, gdy Ci nieproszeni goście pojawia się w twoim mieszkaniu.


O czym przeczytasz?

Karaluchy to częste owady w Polsce

MARTA: Wprowadziłam się do starego domu, w którym wcześniej mieszkali moi dziadkowie. Raz na jakiś czas pojawiają się tutaj karaluchy. Jak sobie z nimi poradzić? Czy istnieje skuteczny sposób na  pozbycie się ich? 

 

ANNA: Przede wszystkim musisz wiedzieć, że najskuteczniejszym sposobem będzie przeprowadzona przez profesjonalną firmę dezynsekcja. Jeśli jednak nie masz do czynienia z plagą, ale z pojedynczymi przypadkami, spróbuj zwalczyć karaluchy na własną rękę.

Skąd biorą się karaluchy w domu? 

Karaluchy lubią miejsca ciepłe i wilgotne. Zwabić je może także brud i nieporządek. Żywią się tym samym co ludzie, dlatego pozostawione resztki jedzenia będą je przyciągać do twojego domu. Jeśli już jednak dostały się tam gdzie mieszkasz, spróbuj temu zaradzić. 

Jak skutecznie pozbyć się karaluchów z domu? 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wytępienie karaluchów jest oprysk. To skuteczny środek biobójczy. Stosuje się go w miejscach największej aktywności karaluchów. Karaluchy można zwalczyć także innymi preparatami chemicznymi, które są dostępne w sprayu, w proszku czy w żelu. Jeśli chcesz najpierw samemu spróbować się ich pozbyć, musisz wiedzieć, że 

jednym z największych problemów ze skutecznym zwalczeniem karaluchów jest znalezienie miejsc, przez które się przedostają.  

Zaobserwuj obszary, gdzie występują karaluchy w twoim domu i zrób porządek 

Miejsca, w których występują karaluchy, musisz dokładnie zbadać. Którędy mogły się przedostać? „Odetnij” im drogę dostawania się do twojego domu. Fugi, szczeliny w ścianach i wykładzinach, a także kratki wentylacyjne mogą być powodem przedostawania się karaluchów do twojego domu. Zadbaj, aby te elementy były dokładnie uszczelnione. Następnie zrób w tych miejscach gruntowne porządki. Poodsuwaj wszystkie szafki, wysprzątaj je dokładnie i odkurz. W sklepie chemicznym znajdziesz specjalny specyfik zwalczający karaluchy. Dodaj go do wody i umyj nim dokładnie podłogę i okolice, gdzie w twoim domu znajdowały się karaluchy. 

Popularną domową metodą na zwalczanie karaluchów jest kwas borowy. Możesz go kupić w aptece. Następnie wymieszaj z cukrem, gotowanym żółtkiem, ziemniakiem lub mąką. Mieszankę rozłóż w miejscach największej aktywności karaluchów w twoim domu. Taka mieszanka jest trucizną dla tych niechcianych szkodników. 

Pamiętaj jednak, że wszelkie środki chemiczne oraz kwas borowy są trujące i niebezpieczne dla dzieci, dlatego przy stosowaniu ich należy być bardzo ostrożnym. 

Nie dopuść do nadmiernej wilgoci w domu i bałaganu w żywności 

Ważne! Po takim gruntownym czyszczeniu, już zawsze utrzymuj to miejsce w czystości. Nie dopuszczaj, aby dostawała się do niego nadmierna wilgoć. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Selekcjonuj produkty żywieniowe i przechowuj w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach – najlepiej szklanych, porcelanowych lub ceramicznych. Wyrzucaj regularnie wszelkie resztki jedzenia, naczynia zmywaj natychmiast po użyciu i nie zostawiaj ich na noc w zlewie. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować