Jak ochłodzić mieszkanie - skuteczne sposoby

W wielu krajach klimatyzacja w domu jest standardem. W Polsce nadal uważa się ją za luksus, choć w za kilka lat zapewne się to zmieni. Z roku na rok mamy coraz cieplejsze lata, a tym samym coraz większe upały. Jak je przetrwać nie mając klimatyzacji?

Wietrzenie mieszkaniaKAROLINA: Mieszkam w mieszkaniu, które jest usytuowane na południe. Gdy nadchodzi wiosna, przez cały dzień mogę cieszyć się słońcem. Jednak latem w mieszkaniu jest tak wysoka temperatura, że nie jestem w stanie w nim przebywać. Jak mogę ochłodzić mieszkanie nie mając klimatyzacji?  

MAGDALENA: Według Światowej Organizacji Zdrowia idealna temperatura w pomieszczeniu to 18 stopni Celsjusza. Ma ona dobry wpływ na zdrowie, koncentrację i samopoczucie. Każdy uwielbia lato i słońce, jednak częste upały  wywołują zmęczenie. Jak sobie poradzić w gorące dni, gdy nie masz w domu klimatyzacji? 

Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach: 

→ Aż 30% ciepła w mieszkaniu dochodzi z okien. Jeśli zachowasz zasłonięte rolety, żaluzje lub zasłony temperatura w twoim domu może obniżyć się do 20 stopni, nawet w przypadku dużych upałów. Najlepiej zasłaniać je na noc – rano zdąży wpaść przez nie dużo słońca i ogrzać mieszkanie. 

 Jak ochłodzić mieszkanie dzięki odpowiednim zasłonom? Jasny materiał – podobnie jak ubranie - rozprasza światło. Oprócz odpowiedniego koloru, zwróć uwagę na tkaniny, z których są zrobione – najlepsze są materiały typu blackout. To tkaniny o silnych właściwościach zaciemniających. Nie przepuszczają żadnego światła, a tym samym nie pozwalają, aby słońce nagrzewało mieszkanie. Początkowo wykorzystywano je w hotelach lub studiach nagrań – teraz są powszechnie spotykane w domach. Rzadko stosowaną, ale równie skuteczną metodą jest także zwilżanie zasłon. Parująca woda będzie przyjemnym, naturalnym nawilżaczem.  

→ Na pewno wiesz o konieczności wietrzenia mieszkania. Jednak czy robisz to w odpowiedni sposób? Jak ochłodzić mieszkanie zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza? Wietrzenie należy zaczynać późnym wieczorem – przed snem. Jeśli boisz się, że się przeziębisz śpiąc przy otwartym oknie, uchyl okna w innych pomieszczeniach. Latem warto na kilka godzin zrobić przeciąg, zimą unikaj ich, bo możesz się przeziębić. Nad ranem, gdy do mieszkania zaczyna docierać słońce, warto zamknąć okna na kilka godzin. Przyjemne, orzeźwiające powietrze z rana, utrzyma się w domu jeszcze przez jakiś czas.  

→ Jak ochłodzić mieszkanie dzięki pościeli? Flanelowe prześcieradła, polarowe koce, kołdry z dużą ilością puchu to idealne tkaniny na zimę. Na lato zaopatrz się w bawełnę, która latem przepuszcza powietrze i pozostaje chłodniejsza. Jeśli jesteś bardzo wykończony upałem, kup gryczaną poduszkę. Łuski gryki mają między sobą naturalnie występującą przestrzeń powietrza i nie zatrzymują ciepła ciała (nawet gdy założysz na nie poszewkę).  

→ Dużo przyjemniej spędzisz czas w upalne dni odpowiednio nawilżając powietrze. Jak ochłodzić mieszkanie bez kupowania drogich nawilżaczy? Wystarczą mokre ręczniki zawieszone na suszarce do prania lub grzejniku. Parując zapewnią odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.  

 

1. Zasłonięte rolety, żaluzje lub zasłony → Zasłaniaj je na noc. Mieszkanie zdąży się schłodzić, a poranne słońce go nie nagrzeje.  

2. Jak ochłodzić mieszkanie dzięki odpowiednim zasłonom → Zasłony blackout zatrzymują 100% światła. Jeśli nie chcesz całkowicie zaciemnić mieszkania, wybierz tkaninę typu Dimout  – zatrzymuje 80-90% światła 

3. Wietrzenie mieszkania → Wietrz mieszkanie przed 7:00 i po 20:00. Na noc zostawiaj uchylone okno. W godzinach, gdzie jest najgoręcej, wietrzenie nie jest dobrym pomysłem – mieszkanie nagrzeje się jeszcze bardziej. 

4. Jak ochłodzić mieszkanie dzięki pościeli → Kup bawełnianą pościel, a jeśli upały nocą są dla ciebie bardzo męczące, kup poduszkę wypełnioną łuskami gryki.  

5. Odpowiednie nawilżenie powietrza → Mokre ręczniki zawieszone na suszarce do prania lub grzejniku nawilżą twoje mieszkanie. Pamiętaj także o roślinach, które są dobrymi nawilżaczami. Należą do nich m.in. paproć, fikus, szeflera czy bluszcz. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome