Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Otwarcie okna wcale nie pomoże

Jak przygotować mieszkanie na nadchodzące upały? Zainstalowanie klimatyzacji to rozwiązanie, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Aby zaoszczędzić, a jednocześnie działać ekologicznie, warto skorzystać z poniższych wskazówek.


O czym przeczytasz?

Zasłoń okna

Latem przez okna dostaje się do wnęrza około 25% ciepła. By chłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji, w najbardziej słonecznych godzinach dnia warto zamknąć i zasłonić okna. Świetnie sprawdzą się żaluzje, rolety, zasłony, a w ostateczności nawet koce.

Gotuj i zmywaj wieczorami

Duże sprzęty gospodarstwa domowego generują znaczne ilości ciepła. By dodatkowo nie dogrzewać mieszkania, piekarnik, zmywarkę, kuchenkę czy pralkę warto włączać wieczorem. Oczywiście, o ile to możliwe.

Zwiększ możliwości wentylatora

Wystarczy napełnić miskę wodą z lodem i postawić ją przed wentylatorem. Do naczynia warto też dodać łyżeczkę soli. Dzięki temu lundefinedd szybciej się rozpuści, a woda ochłodzi. Po włączeniu urządzenia nawiew stworzy efekt chłodnej, mglistej bryzy.

Zastosuj folie przeciwsłoneczne

Folie okienne oferują wiele korzyści. Pomagają obniżyć koszty energii i zapewniają prywatność. Jednocześnie pozwalają cieszyć się widokiem i światłem z zewnątrz. W porundefinedwnaniu z oknami niezabezpieczonymi przepuszczają nawet do 90% mniej ciepła. Metr kwadratowy takiej folii dostaniemy już za ok. 50 zł.

Zainwestuj w poduszkę z żelem chłodzącym

Takie rozwiązanie może zdecydowanie poprawić komfort snu podczas upalnych nocy. Oprundefinedcz tego ważna jest także naturalna kołdra, ktundefinedra będzie lekka. Wypełnienie z puchu gęsi lub kaczek zapewni prawidłową cyrkulację powietrza przez cały rok.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement