Jak nie urządzać mieszkania? Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz. Sprawdź czy je popełniasz

Jak uniknąć błędów w urządzaniu mieszkania. Praktyczny poradnik


O czym przeczytasz?

Błędy w urządzaniu mieszkania

Czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie? Teraz nie musicie sprawdzać. Zebraliśmy wszystkie najczęstsze błędy przy aranżacji wnętrz i najczęstsze problemy, jakie sprawia nam samodzielne urządzanie wnętrz. Porady tutaj zgromadzone pozwolą uniknąć największych pomyłek

Na bakier z zasadami, czyli niefunkcjonalność 

Niefunkcjonalna przestrzeń i niezachowanie zasad ergonomii to największy grzech w aranżacji wnętrz. Niefunkcjonalnie zaprojektowane mieszkanie daje się nam we znaki każdego dnia, utrudniając zwykłe życiowe czynności, powodując nie tylko irytację i frustrację, ale także marnując nasz czas i szkodząc zdrowiu.

Przykłady niefunkcjonalnych elementów przestrzeni? Zaburzone lub mało płynne ciągi komunikacyjne powodujące, że nie możemy się bezproblemowo przemieszczać w swoim mieszkaniu. Drzwi wewnętrzne wchodzące ze sobą w kolizję. Włącznik światła umieszczony po złej stronie drzwi (powinien być obok klamki, nie zawiasów). Nieprawidłowe umiejscowienie sprzętów kuchennych. Lodówka otwierająca się w „złą” stronę. Krzesła, na których siedzi się zbyt nisko lub zbyt wysoko względem blatu stołu, co wymusza nieprawidłową postawę itd., itd… 

Mieszkanie powinno być przede wszystkim dostosowane do indywidualnych potrzeb, upodobań oraz naszego trybu życia. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że funkcjonalność jest tylko do pewnego stopnia kwestią standaryzacji. Nikt nie jest w pełni „statystycznym” człowiekiem a normy i standardy opierają się na uśrednieniu. Jesteśmy niscy lub wysocy, prawo- lub leworęczni. Jesteśmy „skowronkami” lub „sowami”, krótko- lub dalekwidzami. Inaczej spędzamy czas w domu. To wszystko ma znaczenie.  

Skorzystaj z usług projektanta wnętrz. Nie czujesz się wystarczająco pewnie, by samodzielnie urządzić mieszkanie lub nie masz na to czasu, a pragniesz by było ono piękne i funkcjonalne? Na etapie projektowania skorzystaj z porad profesjonalisty. Jego wiedza, doświadczenie i kreatywność sprawią, że docenisz rozwiązania, które Tobie nie przyszłyby do głowy.

Funkcjonalność swojego mieszkania można poprawić również nie przeprowadzając w nim wielkich rewolucji. Po pierwsze posprzątaj. Zagracenie i bałagan utrudniają życie. Przemebluj – ustaw biurko do pracy pod oknem, monitor tyłem do źródła światła. Stolik pomocniczy niech wyląduje tam, gdzie chcesz odłożyć książkę a lampka nad fotelem, w którym czytasz. Zmień przeznaczenie pomieszczeń. Jesteś nocnym markiem i lubisz czasem dłużej pospać? Sypialnia w pokoju położonym od wschodu czy nad ruchliwą ulicą nie będzie temu sprzyjać.

Przeczytaj więcej: Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie i dom

Błędy w urządzaniu mieszkania

Brak dobrej bazy 

Na bazę składają się: podłogi, ściany, drzwi wewnętrzne, ramy okienne oraz grzejniki. Ważne są również zamontowane na stałe detale wykończeniowe, takie jak listwy przypodłogowe, gniazdka, włączniki czy klamki. Dobra baza to… podstawa dobrze zaprojektowanego wnętrza. O bazę należy zadbać na etapie budowy domu, podczas remontu czy wykańczania mieszkania, które kupiliśmy w stanie surowym. 

Dobra baza definiuje wnętrze, określa jego charakter. Odpowiednio dobrany zestaw wymienionych wyżej elementów to połowa sukcesu, jeśli chodzi o urządzanie mieszkania. Baza, która jest niespójna, kłóci się z architekturą czy wyposażeniem mieszkania powoduje zgrzyt i rodzaj dysonansu poznawczego. 

Uniwersalna zasada nakazuje odwołać się do stylu budynku oraz do jego najbliższego otoczenia, czyli do rodzaju budownictwa i okolicy. Do kamienicy pasować będzie odsłonięta cegła, parkiet ułożony w jodełkę, klasyczne drzwi, wysokie listwy i sztukateria na ścianach. Do loftu beton, przeszklone ścianki w stalowych ramach oraz „ebonitowe” włączniki światła. Do mieszkania w nowym budownictwie gładkie białe ściany, minimalistyczne drzwi z ukrytą ościeżnicą czy ultranowoczesne grzejniki.

Wybieraj naturalne, szlachente materiały. Niezależnie od stylu, ważny jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Zadbaj o to, by były szlachetne i ponadczasowe - trwałe, naturalne i dobrej jakości. Wystrzegaj się imitacji – materiałów sztucznych i takich, które naśladują inne. 

Staraj się podkreślić atuty swojego mieszkania i ukryć jego mankamenty. Nie masz możliwości wprowadzenia zmian – mieszkasz w mieszkaniu wynajmowanym, nie możesz sobie pozwolić na gruntowny remont? Podkreśl i doceń to, co dobre. Atutem może być np. widok za oknem, wielkość pomieszczenia albo ilość światła. Brzydką podłogę zasłonisz dywanem, nieciekawe okno czy kaloryfer firanko-zasłoną. Ścianę może da się przemalować? Odwróć uwagę od tła przy pomocy interesujących, przykuwających wzrok dodatków

Czasem, nawet jeśli nie wiadomo, jak się staramy – dekorujemy, przemeblowujemy, mamy wrażenie, że coś jest wciąż nie tak z naszym mieszkaniem, coś czego nie potrafimy zmienić. Zwykle chodzi wówczas o zaburzenie proporcji. Mają na to wpływ np. wielkość, kształt i umiejscowienie okien oraz otworów drzwiowych, wysokość pomieszczenia. Na większość z tych rzeczy nie mamy wpływu. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic zrobić… 

Proporcje możemy poprawić za pomocą wnętrzarskich „sztuczek”. Zbyt niskie wnętrze podwyższymy optycznie doświetlając je, używając jasnych, odbijających światło kolorów oraz pionowych elementów dekoracyjnych. Wysokie ściany zyskają, jeśli zestawimy dwa poziomy koloru - zastosujemy podział poprzez lamperie czy sztukaterie. Źle umiejscowione lub zbyt małe okna zasłonimy półprzejrzystą firanką i skorygujemy zasłonami sięgającymi od sufitu do podłogi.

Przeczytaj również: Drewniana podłoga do domu. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Błędy w urządzaniu mieszkania

Od Sasa do Lasa, czyli niespójność

Jednym z największych błędów w aranzacjii wnętrz  jest użycie zbyt wielu różnych elementów wykończeniowych. Efekty możemy „podziwiać” w wielu polskich mieszkaniach. Jeśli na podłogach każdego pomieszczenia w domu położymy inne płytki, panele czy wykładzinę, do tego zastosujemy inny kolor farby czy wzór tapety na ścianach, powstaje estetyczny misz-masz, który męczy wzrok i wizualnie pomniejsza przestrzeń. Jeżeli jeszcze w każdym pokoju stoi komplet mebli w innym stylu, nadmiar staje się nieznośny.

O wnętrzu zawsze należy myśleć jak o całości, a nie zbiorze niepowiązanych ze sobą stylistycznie pomieszczeń.

Ogranicz paletę materiałów i wzorów. Urządzając mieszkanie najlepiej wykorzystać ograniczoną liczbę rodzajów wykończenia. Taki minimalizm jest również praktyczny i ułatwi nam zadanie. Ułożenie tej samej podłogi we wszystkich pomieszczeniach zapewni projektowi spójność, uspokoi aranżację i będzie stanowić dla niej dobrą bazę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni i łazience użyć tego samego kamienia czy płytek oraz baterii w tym samym kolorze. Często robią tak projektanci. To samo dotyczy kolorystyki. Ściany w całym mieszkaniu możesz pomalować na ten sam kolor. Jeżeli zależy Ci na dekoracyjnej tapecie czy bardziej zdecydowanym odcieniu, możesz użyć ich na wybranej ścianie, uzyskując wyrazisty akcent.

Przeczytaj dalej: Jak urządzić spójne wnętrze? Sprawdź jak to robią projektanci

Błędy w urządzaniu mieszkania

Źle dobrany kolor ścian 

Dobór kolorystyki ścian w mieszkaniu to niełatwa sprawa. Wybór dostępnych odcieni przyprawia o zawrót głowy. Skutkiem niefortunnych czy pochopnych zakupów są zbyt jaskrawe, krzykliwe oraz źle dobrane kolory w naszych wnętrzach. Źle wyglądają również zbyt zimne lub przeciwnie – zbyt ciepłe odcienie.

Jak uniknąć błędów i kolorystycznych porażek? Trzymajmy się paru prostych zasad

Biel jest uniwersalna - pasuje do wszystkiego, nigdy nie wychodzi z mody i zawsze będzie w dobrym guście. Biały kolor optycznie powiększa wnętrze, dając wrażenie przestrzeni. Jeżeli zależy Ci na przytulności, wybierz ciepły odcień bieli. 

Szarości są również bezproblemowe. Jeżeli chcesz uniknąć stylowej wpadki, wybierz jeden z odcieni szarości.  

Ostrożnie z beżami. Choć są obecnie bardziej modne od szarości, beżowe odcienie mogą być problematyczne. Przede wszystkim unikaj odcieni z domieszką żółtych bądź pomarańczowych tonów. 

Wybieraj odcienie stonowane. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrany odcień jest zbyt intensywny lub jaskrawy, odpowiedź zwykle brzmi: tak.

Uważaj na pastele. Mogą okazać się zbyt zimne, „bieliźniane” lub infantylne. Wybieraj zgaszone, „przybrudzone” odcienie, przełamane szarością, beżem lub innym kolorem. 

Bierz przykład z przyrody, ale uwaga! – w naszej szerokości geograficznej. Zamiast szukać w Maroku czy Grecji, użyj palety naturalnej dla krajobrazu Północnej Europy. Ogromne znaczenie ma tutaj naturalne światło – jego barwa, kąt padania i intensywność będą współgrały z naturalnymi odcieniami. 

Przed pomalowaniem zawsze sprawdzaj kolor we własnym wnętrzu. Zaopatrz się w próbki wybranych farb i pomaluj mały fragment ściany. Będziesz mieć możliwość obejrzenia koloru w jego przyszłym otoczeniu i oświetleniu, o różnych porach dnia. Taki test uchroni Cię od wpadki.

Przeczytaj więcej o tym, Jak wybrać kolor ścian do mieszkania? Praktyczne porady i najnowsze trendy

Błędy w urządzaniu mieszkania

Nieodpowiednie oświetlenie  

Źle rozplanowane, niefunkcjonalne i niezdrowe oświetlenie to mankament wielu naszych mieszkań i miejsc pracy. Zwykle mamy zbyt mało różnych źródeł światła. Te, które są, znajdują się często w złym miejscu i nie pełnią należycie swej funkcji. Mamy również problem z dobraniem odpowiednich żarówek. Wybieramy światło o zbyt małym lub za dużym natężeniu oraz o nieodpowiedniej temperaturze barwowej. Pomieszczenia, w których przebywamy, są niedoświetlone lub oświetlone zbyt ostrym i zimnym światłem. 

Urządzając mieszkanie musimy pamiętać o wszystkich funkcjach oświetlenia i zapewnić sobie różnorodne źródła światła:  

Główne światło nie powinno być zbyt ostre, lecz rozproszone i łagodne. W pomieszczeniu nie może także być zbyt ciemno. Błędem jest założenie, że centralnie umieszczona lampa sufitowa nam wystarczy. Wkręcenie do niej zbyt mocnej żarówki sprawi, że pokój stanie się mało przytulny. Pamiętajmy, że pokój dzienny spełnia wiele różnych funkcji i korzystamy z niego o różnych porach dnia. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykorzystanie rozwiązań umożliwiających regulację jasności, jak lampa (czy żarówka) ze ściemniaczem albo żyrandol z łącznikiem świecznikowym pozwalającym na zaświecenie wszystkich lub tylko części żarówek. 

Oświetlenie funkcyjne (lampy do czytania i pracy, oświetlenie blatu w kuchni, lampa nad stołem w jadalni, lampki przy lustrze czy w szafie, lampki nocne itd.)  pomaga nam wykonywać wszystkie domowe czynności i jest włączane tylko wtedy, kiedy go potrzebujemy. 

Oświetlenie boczne i dekoracyjne (kinkiety, lampy stojące, np. na komodzie w salonie, listwy świetlne przy podłodze lub pod sufitem, a także światełka ozdobnen np. w pokoju dziecięcym) to dodatkowe źródła światła, które pomogą nam stworzyć przytulną atmosferę, zbudować nastrój i odpowiednio wypocząć. 

Strefy funkcjonalne w mieszkaniu możesz wyznaczyć za pomocą dobrze rozplanowanego i przemyślanego oświetlenia o róznym przeznaczeniu.

Natężenie i barwa światła sztucznego powinny być dostosowane do czynności, które wykonujemy oraz do pory dnia.  

Optymalne natężenie światła sprawia, że w pomieszczeniu nie jest dla nas ani za jasno ani za ciemno. Żarówki odpowiednie do pracy powinny mieć 500-1000 lm (lumenów). W sypialni czy salonie 100-400 lm. 

Rano i w czasie pracy powinniśmy używać światła o barwie neutralnej o zakresie od 3300-4500 K (kelwinów), które imituje naturalne światło dzienne – rozbudza i ułatwia skupienie na pracy. Światło neutralne jest też idealne do czytania i wykonywania codziennych obowiązków. 

Do sypialni i salonu wybierzmy światło ciepłe (2700 K)Pomoże nam ono odpocząć i przygotować organizm do snu.

Pamiętajmy, że światło zimne, o niebieskim spektrum, wieczorem „oszukuje” nasz mózg i m.in. blokując produkcję melatoniny, powoduje problemy z zasypianiem.  

Do mieszkania najlepiej wybrać LED-y, które są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Technologia LED jest wszechstronna i pozwala uzyskać oświetlenie dopasowane do naszych potrzeb – różnorodne pod względem estetyki, mocy czy temperatury i barwy.  

Zapewnijmy sobie również jak najlepszy dostęp do naturalnego światła dziennego.

Przeczytaj więcej: Oświetlenie w aranżacji wnętrza. Podstawowe zasady

Błędy w urządzaniu mieszkania

Uleganie modom 

Sezonowe trendy rządzą się swoimi prawami. Jednym z nich jest prawo pewnej symetrii - im większą popularność zyskuje dana nowość, tym szybciej z mody wychodzi. Zasada brzmi: jeżeli jakiś trend wnętrzarski „atakuje” Cię zewsząd: z Pinteresta, Instagrama, magazynów o wnętrzach, popularnych programów telewizyjnych i katalogów marketów meblowych, to znak, by dwa razy się zastanowić zanim zdecydujesz się na zakupy. Płytki o najmodniejszym wzorze, szafki kuchenne w „kolorze sezonu”, aktualna „it lamp”, „designerskie” krzesła, które kosztują fortunę, lub co gorsza „inspirowane” nimi imitacje… jeżeli na coś jest „szał” i „mają to wszyscy”, nie warto płynąć z prądem.

Jeżeli zanadto ulegniesz sezonowym trendom urządzając swój dom, wystrój po niedługim czasie przestanie Cię cieszyć, ponieważ stanie się... niemodny. Charakterystyczne wzory, materiały czy zestawienia kolorów, które aktualnie Cię zachwycają, po pewnym czasie mogą Ci się po prostu znudzić.

Zanim wypełnisz mieszkanie modnym wyposażeniem, odpowiedz sobie na pytanie: czy za rok, dwa chcesz wszystko wymieniać?

Jak odróżnić wzory ponadczasowe od tych, na które moda szybko przeminie? Długowieczny będzie zarówno styl klasyczny jak i nowoczesny, prosty i neutralny minimalizm. Bezpretensjonalny styl skandynawski również właściwie nie wychodzi z mody i dobrze pasuje do polskich mieszkań. Szlachetne, naturalne materiały zawsze dobrze się starzeją i przetrwają próbę czasu.

Jeżeli lubisz częste zmiany we wnętrzu, wybierz oryginalne dodatki, którymi nie obciążysz zanadto domowego budżetu – zmień plakat na ścianie, zasłonę, poduszki. Wyeksponuj coś, co wcześniej było schowane w szafie a obecnie wróciło do łask. 

Antyki i meble vintage będą ozdobą wnętrza, nadadzą mu charakter i chętnie poddadzą się metamorfozom. W cenie jest eklektyzm i indywidualizm – łączenie różnych stylów na swój własny sposób.

Przeczytaj więcej: Urzadzasz mieszkanie? Nie kieruj się modą. Dlaczego nie warto podążać za trendami

Błędy w urządzaniu mieszkania

Brak przytulności i osobistego charakteru, czyli dodatki są ważne

Na ostatnim etapie należy skupić się na dodatkach i dekoracji wnętrza.  Jeżeli zaniedbasz ten temat, mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bezosobowego, nudnego i niewykończonego, a także zimnego i mało przytulnego. Urządzanie własnego wymarzonego M nie kończy się na spójnym, funkcjonalnym projekcie i kwestiach czysto użytkowych. Abyśmy naprawdę poczuli się dobrze we wnętrzu, pomieszczenia powinny nabrać osobistego charakteru. Dlatego kiedy zadbasz o dobrą bazę i podstawowe wyposażenie, pamiętaj, aby na tym etapie nie poprzestać. 

Jak nijakie wnętrze bez wyrazu zmienić w nasz wyjątkowy azyl? Diabeł tkwi w szczegółach, czyli drobnych elementach wyposażenia, takich jak tekstylia czy dekoracje. Jak zabrać się do dekorowania?  

Nie spiesz się – nie skompletujesz wszystkich domowych akcesoriów za jednym razem. Daj sobie trochę czasu na poszukiwania tego, co naprawdę Ci się podoba i na zdefiniowanie własnego stylu. Inspiracje znajdziesz nie tylko w internecie czy magazynach wnętrzarskich, ale wszędzie naokoło. 

Gdzie szukać dodatków? Oryginalne dodatki do mieszkania znajdziesz w nieoczywistych miejscach. Np. na targu staroci. Przejrzyj aukcje internetowe. Sprawdź co proponują rodzime niezależne marki oraz młodzi projektanci. Owocnym może okazać się odwiedzenie targów designu oraz kiermaszów rękodzieła, plakatu, czy młodej sztuki. 

Wyeksponuj osobiste motywy. Nic tak nie oswoi wnętrza jak pamiątki, rodzinne zdjęcia, rzeczy otrzymane w prezencie od kogoś ważnego, znaleziska i skarby z podróży, a także przedmioty odziedziczone po przodkach czy przywiezione ze sobą z dawnego miejsca zamieszkania. 

Domowe tekstylia to te elementy wystroju, które wnoszą do wnętrza ciepło i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest przytulność. Miękkie materiały pełnią również ważną funkcję praktyczną – mięsiste kotary czy zasłony oraz puszyste dywany, oprócz tego, że są miłe w dotyku, izolują od chłodu i wygłuszają pomieszczenie. Firanki i zasłony chronią wzrok przed zbyt ostrymi promieniami słonecznymi, filtrują wpadające z zewnątrz światło, które staje się miękkie i rozproszone. Dekoracyjne poduszki i ciepłe pledy zapewnią nam optymalny komfort podczas odpoczynku i urozmaicą wnętrze swoimi zróżnicowanymi kolorami, wzorami i fakturami.

Przeczytaj więcej na ten temat: Rola dodatków we wnętrzu. Jak dobrać dekoracje do mieszkania?

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement