Jak nie urządzać mieszkania? Najczęstsze błędy w aranżacji wnętrz. Sprawdź czy je popełniasz

Jak uniknąć błędów w urządzaniu mieszkania. Praktyczny poradnik


O czym przeczytasz?

Błędy w urządzaniu mieszkania

Czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie? Teraz nie musicie sprawdzać. Zebraliśmy wszystkie najczęstsze błędy przy aranżacji wnętrz i najczęstsze problemy, jakie sprawia nam samodzielne urządzanie wnętrz. Porady tutaj zgromadzone pozwolą uniknąć największych pomyłek

Na bakier z zasadami, czyli niefunkcjonalność

Niefunkcjonalna przestrzeń i niezachowanie zasad ergonomii to największy grzech w aranżacji wnętrz. Niefunkcjonalnie zaprojektowane mieszkanie daje się nam we znaki każdego dnia, utrudniając zwykłe życiowe czynności, powodując nie tylko irytację i frustrację, ale także marnując nasz czas i szkodząc zdrowiu.

Przykłady niefunkcjonalnych elementundefinedw przestrzeni? Zaburzone lub mało płynne ciągi komunikacyjne powodujące, że nie możemy się bezproblemowo przemieszczać w swoim mieszkaniu. Drzwi wewnętrzne wchodzące ze sobą w kolizję. Włącznik światła umieszczony po złej stronie drzwi (powinien być obok klamki, nie zawiasundefinedw). Nieprawidłowe umiejscowienie sprzętundefinedw kuchennych. Lodundefinedwka otwierająca się w undefinedzłąundefined stronę. Krzesła, na ktundefinedrych siedzi się zbyt nisko lub zbyt wysoko względem blatu stołu, co wymusza nieprawidłową postawę itd., itdundefined

Mieszkanie powinno być przede wszystkim dostosowane do indywidualnych potrzeb, upodobań oraz naszego trybu życia. Ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że funkcjonalność jest tylko do pewnego stopnia kwestią standaryzacji. Nikt nie jest w pełni undefinedstatystycznymundefined człowiekiem a normy i standardy opierają się na uśrednieniu. Jesteśmy niscy lub wysocy, prawo- lub leworęczni. Jesteśmy undefinedskowronkamiundefined lub undefinedsowamiundefined, krundefinedtko- lub dalekwidzami. Inaczej spędzamy czas w domu. To wszystko ma znaczenie.

Skorzystaj z usług projektanta wnętrz. Nie czujesz się wystarczająco pewnie, by samodzielnie urządzić mieszkanie lub nie masz na to czasu, a pragniesz by było ono piękne i funkcjonalne? Na etapie projektowania skorzystaj z porad profesjonalisty. Jego wiedza, doświadczenie i kreatywność sprawią, że docenisz rozwiązania, ktundefinedre Tobie nie przyszłyby do głowy.

Funkcjonalność swojego mieszkania można poprawić rundefinedwnież nie przeprowadzając w nim wielkich rewolucji. Po pierwsze posprzątaj. Zagracenie i bałagan utrudniają życie. Przemebluj undefined ustaw biurko do pracy pod oknem, monitor tyłem do źrundefineddła światła. Stolik pomocniczy niech wyląduje tam, gdzie chcesz odłożyć książkę a lampka nad fotelem, w ktundefinedrym czytasz. Zmień przeznaczenie pomieszczeń. Jesteś nocnym markiem i lubisz czasem dłużej pospać? Sypialnia w pokoju położonym od wschodu czy nad ruchliwą ulicą nie będzie temu sprzyjać.

Przeczytaj więcej: Jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie i dom

Błędy w urządzaniu mieszkania

Brak dobrej bazy

Na bazę składają się: podłogi, ściany, drzwi wewnętrzne, ramy okienne oraz grzejniki. Ważne są rundefinedwnież zamontowane na stałe detale wykończeniowe, takie jak listwy przypodłogowe, gniazdka, włączniki czy klamki. Dobra baza toundefined podstawa dobrze zaprojektowanego wnętrza. O bazę należy zadbać na etapie budowy domu, podczas remontu czy wykańczania mieszkania, ktundefinedre kupiliśmy w stanie surowym.

Dobra baza definiuje wnętrze, określa jego charakter. Odpowiednio dobrany zestaw wymienionych wyżej elementundefinedw to połowa sukcesu, jeśli chodzi o urządzanie mieszkania. Baza, ktundefinedra jest niespundefinedjna, kłundefinedci się z architekturą czy wyposażeniem mieszkania powoduje zgrzyt i rodzaj dysonansu poznawczego.

Uniwersalna zasada nakazuje odwołać się do stylu budynku oraz do jego najbliższego otoczenia, czyli do rodzaju budownictwa i okolicy. Do kamienicy pasować będzie odsłonięta cegła, parkiet ułożony w jodełkę, klasyczne drzwi, wysokie listwy i sztukateria na ścianach. Do loftu beton, przeszklone ścianki w stalowych ramach oraz undefinedebonitoweundefined włączniki światła. Do mieszkania w nowym budownictwie gładkie białe ściany, minimalistyczne drzwi z ukrytą ościeżnicą czy ultranowoczesne grzejniki.

Wybieraj naturalne, szlachente materiały. Niezależnie od stylu, ważny jest dobundefinedr odpowiednich materiałundefinedw wykończeniowych. Zadbaj o to, by były szlachetne i ponadczasowe - trwałe, naturalne i dobrej jakości. Wystrzegaj się imitacji undefined materiałundefinedw sztucznych i takich, ktundefinedre naśladują inne.

Staraj się podkreślić atuty swojego mieszkania i ukryć jego mankamenty. Nie masz możliwości wprowadzenia zmian undefined mieszkasz w mieszkaniu wynajmowanym, nie możesz sobie pozwolić na gruntowny remont? Podkreśl i doceń to, co dobre. Atutem może być np. widok za oknem, wielkość pomieszczenia albo ilość światła. Brzydką podłogę zasłonisz dywanem, nieciekawe okno czy kaloryfer firanko-zasłoną. Ścianę może da się przemalować? Odwrundefinedć uwagę od tła przy pomocy interesujących, przykuwających wzrok dodatkundefinedw

Czasem, nawet jeśli nie wiadomo, jak się staramy undefined dekorujemy, przemeblowujemy, mamy wrażenie, że coś jest wciąż nie tak z naszym mieszkaniem, coś czego nie potrafimy zmienić. Zwykle chodzi wundefinedwczas o zaburzenie proporcji. Mają na to wpływ np. wielkość, kształt i umiejscowienie okien oraz otworundefinedw drzwiowych, wysokość pomieszczenia. Na większość z tych rzeczy nie mamy wpływu. Nie oznacza to jednak, że nie da się nic zrobićundefined

Proporcje możemy poprawić za pomocą wnętrzarskich undefinedsztuczekundefined. Zbyt niskie wnętrze podwyższymy optycznie doświetlając je, używając jasnych, odbijających światło kolorundefinedw oraz pionowych elementundefinedw dekoracyjnych. Wysokie ściany zyskają, jeśli zestawimy dwa poziomy koloru - zastosujemy podział poprzez lamperie czy sztukaterie. Źle umiejscowione lub zbyt małe okna zasłonimy pundefinedłprzejrzystą firanką i skorygujemy zasłonami sięgającymi od sufitu do podłogi.

Przeczytaj rundefinedwnież: Drewniana podłoga do domu. Na co zwrundefinedcić uwagę przy jej wyborze

Błędy w urządzaniu mieszkania

Od Sasa do Lasa, czyli niespundefinedjność

Jednym z największych błędundefinedw w aranzacjii wnętrz jest użycie zbyt wielu rundefinedżnych elementundefinedw wykończeniowych. Efekty możemy undefinedpodziwiaćundefined w wielu polskich mieszkaniach. Jeśli na podłogach każdego pomieszczenia w domu położymy inne płytki, panele czy wykładzinę, do tego zastosujemy inny kolor farby czy wzundefinedr tapety na ścianach, powstaje estetyczny misz-masz, ktundefinedry męczy wzrok i wizualnie pomniejsza przestrzeń. Jeżeli jeszcze w każdym pokoju stoi komplet mebli w innym stylu, nadmiar staje się nieznośny.

O wnętrzu zawsze należy myśleć jak o całości, a nie zbiorze niepowiązanych ze sobą stylistycznie pomieszczeń.

Ogranicz paletę materiałundefinedw i wzorundefinedw. Urządzając mieszkanie najlepiej wykorzystać ograniczoną liczbę rodzajundefinedw wykończenia. Taki minimalizm jest rundefinedwnież praktyczny i ułatwi nam zadanie. Ułożenie tej samej podłogi we wszystkich pomieszczeniach zapewni projektowi spundefinedjność, uspokoi aranżację i będzie stanowić dla niej dobrą bazę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni i łazience użyć tego samego kamienia czy płytek oraz baterii w tym samym kolorze. Często robią tak projektanci. To samo dotyczy kolorystyki. Ściany w całym mieszkaniu możesz pomalować na ten sam kolor. Jeżeli zależy Ci na dekoracyjnej tapecie czy bardziej zdecydowanym odcieniu, możesz użyć ich na wybranej ścianie, uzyskując wyrazisty akcent.

Przeczytaj dalej: Jak urządzić spundefinedjne wnętrze? Sprawdź jak to robią projektanci

Błędy w urządzaniu mieszkania

Źle dobrany kolor ścian

Dobundefinedr kolorystyki ścian w mieszkaniu to niełatwa sprawa. Wybundefinedr dostępnych odcieni przyprawia o zawrundefinedt głowy. Skutkiem niefortunnych czy pochopnych zakupundefinedw są zbyt jaskrawe, krzykliwe oraz źle dobrane kolory w naszych wnętrzach. Źle wyglądają rundefinedwnież zbyt zimne lub przeciwnie undefined zbyt ciepłe odcienie.

Jak uniknąć błędundefinedw i kolorystycznych porażek? Trzymajmy się paru prostych zasad:

Biel jest uniwersalna - pasuje do wszystkiego, nigdy nie wychodzi z mody i zawsze będzie w dobrym guście. Biały kolor optycznie powiększa wnętrze, dając wrażenie przestrzeni. Jeżeli zależy Ci na przytulności, wybierz ciepły odcień bieli.

Szarości są rundefinedwnież bezproblemowe. Jeżeli chcesz uniknąć stylowej wpadki, wybierz jeden z odcieni szarości.

Ostrożnie z beżami. Choć są obecnie bardziej modne od szarości, beżowe odcienie mogą być problematyczne. Przede wszystkim unikaj odcieni z domieszką żundefinedłtych bądź pomarańczowych tonundefinedw.

Wybieraj odcienie stonowane. Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrany odcień jest zbyt intensywny lub jaskrawy, odpowiedź zwykle brzmi: tak.

Uważaj na pastele. Mogą okazać się zbyt zimne, undefinedbieliźnianeundefined lub infantylne. Wybieraj zgaszone, undefinedprzybrudzoneundefined odcienie, przełamane szarością, beżem lub innym kolorem.

Bierz przykład z przyrody, ale uwaga! undefined w naszej szerokości geograficznej. Zamiast szukać w Maroku czy Grecji, użyj palety naturalnej dla krajobrazu Pundefinedłnocnej Europy. Ogromne znaczenie ma tutaj naturalne światło undefined jego barwa, kąt padania i intensywność będą wspundefinedłgrały z naturalnymi odcieniami.

Przed pomalowaniem zawsze sprawdzaj kolor we własnym wnętrzu. Zaopatrz się w prundefinedbki wybranych farb i pomaluj mały fragment ściany. Będziesz mieć możliwość obejrzenia koloru w jego przyszłym otoczeniu i oświetleniu, o rundefinedżnych porach dnia. Taki test uchroni Cię od wpadki.

Przeczytaj więcej o tym, Jak wybrać kolor ścian do mieszkania? Praktyczne porady i najnowsze trendy

Błędy w urządzaniu mieszkania

Nieodpowiednie oświetlenie

Źle rozplanowane, niefunkcjonalne i niezdrowe oświetlenie to mankament wielu naszych mieszkań i miejsc pracy. Zwykle mamy zbyt mało rundefinedżnych źrundefineddeł światła. Te, ktundefinedre są, znajdują się często w złym miejscu i nie pełnią należycie swej funkcji. Mamy rundefinedwnież problem z dobraniem odpowiednich żarundefinedwek. Wybieramy światło o zbyt małym lub za dużym natężeniu oraz o nieodpowiedniej temperaturze barwowej. Pomieszczenia, w ktundefinedrych przebywamy, są niedoświetlone lub oświetlone zbyt ostrym i zimnym światłem.

Urządzając mieszkanie musimy pamiętać o wszystkich funkcjach oświetlenia i zapewnić sobie rundefinedżnorodne źrundefineddła światła:

Głundefinedwne światło nie powinno być zbyt ostre, lecz rozproszone i łagodne. W pomieszczeniu nie może także być zbyt ciemno. Błędem jest założenie, że centralnie umieszczona lampa sufitowa nam wystarczy. Wkręcenie do niej zbyt mocnej żarundefinedwki sprawi, że pokundefinedj stanie się mało przytulny. Pamiętajmy, że pokundefinedj dzienny spełnia wiele rundefinedżnych funkcji i korzystamy z niego o rundefinedżnych porach dnia. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykorzystanie rozwiązań umożliwiających regulację jasności, jak lampa (czy żarundefinedwka) ze ściemniaczem albo żyrandol z łącznikiem świecznikowym pozwalającym na zaświecenie wszystkich lub tylko części żarundefinedwek.

Oświetlenie funkcyjne (lampy do czytania i pracy, oświetlenie blatu w kuchni, lampa nad stołem w jadalni, lampki przy lustrze czy w szafie, lampki nocne itd.) pomaga nam wykonywać wszystkie domowe czynności i jest włączane tylko wtedy, kiedy go potrzebujemy.

Oświetlenie boczne i dekoracyjne (kinkiety, lampy stojące, np. na komodzie w salonie, listwy świetlne przy podłodze lub pod sufitem, a także światełka ozdobnen np. w pokoju dziecięcym) to dodatkowe źrundefineddła światła, ktundefinedre pomogą nam stworzyć przytulną atmosferę, zbudować nastrundefinedj i odpowiednio wypocząć.

Strefy funkcjonalne w mieszkaniu możesz wyznaczyć za pomocą dobrze rozplanowanego i przemyślanego oświetlenia o rundefinedznym przeznaczeniu.

Natężenie i barwa światła sztucznego powinny być dostosowane do czynności, ktundefinedre wykonujemy oraz do pory dnia.

Optymalne natężenie światła sprawia, że w pomieszczeniu nie jest dla nas ani za jasno ani za ciemno. Żarundefinedwki odpowiednie do pracy powinny mieć 500-1000 lm (lumenundefinedw). W sypialni czy salonie 100-400 lm.

Rano i w czasie pracy powinniśmy używać światła o barwie neutralnej o zakresie od 3300-4500 K (kelwinundefinedw), ktundefinedre imituje naturalne światło dzienne undefined rozbudza i ułatwia skupienie na pracy. Światło neutralne jest też idealne do czytania i wykonywania codziennych obowiązkundefinedw.

Do sypialni i salonu wybierzmy światło ciepłe (2700 K). Pomoże nam ono odpocząć i przygotować organizm do snu.

Pamiętajmy, że światło zimne, o niebieskim spektrum, wieczorem undefinedoszukujeundefined nasz mundefinedzg i m.in. blokując produkcję melatoniny, powoduje problemy z zasypianiem.

Do mieszkania najlepiej wybrać LED-y, ktundefinedre są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Technologia LED jest wszechstronna i pozwala uzyskać oświetlenie dopasowane do naszych potrzeb undefined rundefinedżnorodne pod względem estetyki, mocy czy temperatury i barwy.

Zapewnijmy sobie rundefinedwnież jak najlepszy dostęp do naturalnego światła dziennego.

Przeczytaj więcej: Oświetlenie w aranżacji wnętrza. Podstawowe zasady

Błędy w urządzaniu mieszkania

Uleganie modom

Sezonowe trendy rządzą się swoimi prawami. Jednym z nich jest prawo pewnej symetrii - im większą popularność zyskuje dana nowość, tym szybciej z mody wychodzi. Zasada brzmi: jeżeli jakiś trend wnętrzarski undefinedatakujeundefined Cię zewsząd: z Pinteresta, Instagrama, magazynundefinedw o wnętrzach, popularnych programundefinedw telewizyjnych i katalogundefinedw marketundefinedw meblowych, to znak, by dwa razy się zastanowić zanim zdecydujesz się na zakupy. Płytki o najmodniejszym wzorze, szafki kuchenne w undefinedkolorze sezonuundefined, aktualna undefinedit lampundefined, undefineddesignerskieundefined krzesła, ktundefinedre kosztują fortunę, lub co gorsza undefinedinspirowaneundefined nimi imitacjeundefined jeżeli na coś jest undefinedszałundefined i undefinedmają to wszyscyundefined, nie warto płynąć z prądem.

Jeżeli zanadto ulegniesz sezonowym trendom urządzając swundefinedj dom, wystrundefinedj po niedługim czasie przestanie Cię cieszyć, ponieważ stanie się... niemodny. Charakterystyczne wzory, materiały czy zestawienia kolorundefinedw, ktundefinedre aktualnie Cię zachwycają, po pewnym czasie mogą Ci się po prostu znudzić.

Zanim wypełnisz mieszkanie modnym wyposażeniem, odpowiedz sobie na pytanie: czy za rok, dwa chcesz wszystko wymieniać?

Jak odrundefinedżnić wzory ponadczasowe od tych, na ktundefinedre moda szybko przeminie? Długowieczny będzie zarundefinedwno styl klasyczny jak i nowoczesny, prosty i neutralny minimalizm. Bezpretensjonalny styl skandynawski rundefinedwnież właściwie nie wychodzi z mody i dobrze pasuje do polskich mieszkań. Szlachetne, naturalne materiały zawsze dobrze się starzeją i przetrwają prundefinedbę czasu.

Jeżeli lubisz częste zmiany we wnętrzu, wybierz oryginalne dodatki, ktundefinedrymi nie obciążysz zanadto domowego budżetu undefined zmień plakat na ścianie, zasłonę, poduszki. Wyeksponuj coś, co wcześniej było schowane w szafie a obecnie wrundefinedciło do łask.

Antyki i meble vintage będą ozdobą wnętrza, nadadzą mu charakter i chętnie poddadzą się metamorfozom. W cenie jest eklektyzm i indywidualizm undefined łączenie rundefinedżnych stylundefinedw na swundefinedj własny sposundefinedb.

Przeczytaj więcej: Urzadzasz mieszkanie? Nie kieruj się modą. Dlaczego nie warto podążać za trendami

Błędy w urządzaniu mieszkania

Brak przytulności i osobistego charakteru, czyli dodatki są ważne

Na ostatnim etapie należy skupić się na dodatkach i dekoracji wnętrza. Jeżeli zaniedbasz ten temat, mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bezosobowego, nudnego i niewykończonego, a także zimnego i mało przytulnego. Urządzanie własnego wymarzonego M nie kończy się na spundefinedjnym, funkcjonalnym projekcie i kwestiach czysto użytkowych. Abyśmy naprawdę poczuli się dobrze we wnętrzu, pomieszczenia powinny nabrać osobistego charakteru. Dlatego kiedy zadbasz o dobrą bazę i podstawowe wyposażenie, pamiętaj, aby na tym etapie nie poprzestać.

Jak nijakie wnętrze bez wyrazu zmienić w nasz wyjątkowy azyl? Diabeł tkwi w szczegundefinedłach, czyli drobnych elementach wyposażenia, takich jak tekstylia czy dekoracje. Jak zabrać się do dekorowania?

Nie spiesz się undefined nie skompletujesz wszystkich domowych akcesoriundefinedw za jednym razem. Daj sobie trochę czasu na poszukiwania tego, co naprawdę Ci się podoba i na zdefiniowanie własnego stylu. Inspiracje znajdziesz nie tylko w internecie czy magazynach wnętrzarskich, ale wszędzie naokoło.

Gdzie szukać dodatkundefinedw? Oryginalne dodatki do mieszkania znajdziesz w nieoczywistych miejscach. Np. na targu staroci. Przejrzyj aukcje internetowe. Sprawdź co proponują rodzime niezależne marki oraz młodzi projektanci. Owocnym może okazać się odwiedzenie targundefinedw designu oraz kiermaszundefinedw rękodzieła, plakatu, czy młodej sztuki.

Wyeksponuj osobiste motywy. Nic tak nie oswoi wnętrza jak pamiątki, rodzinne zdjęcia, rzeczy otrzymane w prezencie od kogoś ważnego, znaleziska i skarby z podrundefinedży, a także przedmioty odziedziczone po przodkach czy przywiezione ze sobą z dawnego miejsca zamieszkania.

Domowe tekstylia to te elementy wystroju, ktundefinedre wnoszą do wnętrza ciepło i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. Ważna jest przytulność. Miękkie materiały pełnią rundefinedwnież ważną funkcję praktyczną undefined mięsiste kotary czy zasłony oraz puszyste dywany, oprundefinedcz tego, że są miłe w dotyku, izolują od chłodu i wygłuszają pomieszczenie. Firanki i zasłony chronią wzrok przed zbyt ostrymi promieniami słonecznymi, filtrują wpadające z zewnątrz światło, ktundefinedre staje się miękkie i rozproszone. Dekoracyjne poduszki i ciepłe pledy zapewnią nam optymalny komfort podczas odpoczynku i urozmaicą wnętrze swoimi zrundefinedżnicowanymi kolorami, wzorami i fakturami.

Przeczytaj więcej na ten temat: Rola dodatkundefinedw we wnętrzu. Jak dobrać dekoracje do mieszkania?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!