Jak dbać o storczyka, aby kwitł długo i obficie?

Storczyki, znane też pod inną nazwą – orchidee, to piękne, bardzo dekoracyjne kwiaty, które nadadzą charakteru każdemu wnętrzu. W naturze rosną wysoko na drzewach, a ich korzenie są w dużej części odsłonięte.


O czym przeczytasz?

jak dbać o storczyka?

Jednak dobrze czują się także w naszych mieszkaniach, jeśli tylko odpowiednio się o nie zatroszczymy. Przeczytaj i dowiedz się, jak pielęgnować storczyka w doniczce. Jak dbać o storczyka? Ten piękny kwiat ma bardzo specyficzne wymagania, a wiele z nich zależy od konkretnej odmiany. Jest jednak parę uniwersalnych zasad, ktundefinedre sprawią, że storczyk w mieszkaniu będzie kwitł przez wiele miesięcy. I choć orchidee są dość kapryśne i mają spore potrzeby, ich uroda wynagradza wysiłek włożony w pielęgnację.

Jak dbać o storczyka?

Jak dbać o storczyki, aby kwitły długo i obficie? Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy tutaj od konkretnej odmiany. Rundefinedżne storczyki mają rundefinedżne wymagania, dlatego też już na etapie zakupu warto dowiedzieć się, czy nasz kwiat ma jakieś indywidualne potrzeby. Za najprostszą w uprawie odmianę uważany jest niezwykle popularny Phalaenopsis. Poradzą sobie z nim nawet niedoświadczeni hodowcy.

Dbanie o storczyka zacznijmy od wybrania dla niego odpowiedniego stanowiska. Zazwyczaj storczyki potrzebują dużo światła. Większość odmian lubi słońce, ale nie powinna stać w miejscu, gdzie padają silne promienie undefined wtedy liście zaczynają żundefinedłknąć, a nawet stawać się czerwonawe, co oznacza, że roślina doznała poparzenia.

Rundefinedwnie niekorzystne są miejsca, w ktundefinedrych storczyk ma za ciemno. Jego liście stają się wtedy małe, matowe i ciemnozielone. Roślina ma problemy z kwitnieniem, pakundefinedw jest niewiele i szybko opadają. Idealna temperatura dla storczyka w ciągu dnia to 20-22undefinedC. Kwiat ten bardzo nie lubi przeciągundefinedw.

Poznaj: Choroby roślin doniczkowych

Jak i czym podlewać storczyki, aby kwitły?

Orchidee nie lubią mieć zbyt mokro. Lepiej rosną z lekko przesuszonej glebie niż w tej bardzo wilgotnej. Zazwyczaj wystarczy podlewać je raz na tydzień, choć w okresie letnich upałundefinedw powinno się to robić nieco częściej.

Letnia przegotowana lub przefiltrowana woda w temperaturze pokojowej, to coś, co bardzo lubi storczyk. Podlewanie zimną wodą z kranu mu nie służy. Najlepszym sposobem na nawodnienie rośliny jest zanurzenie doniczki w większym pojemniku z wodą. Po kilkunastu minutach takiej kąpieli trzeba ją wyjąć i odlać nadmiar wody.

Jak przesadzić storczyka?

Jednym z elementundefinedw pielęgnacji jest przesadzanie. Storczyk najczęściej wymaga go wtedy, gdy jego korzenie nie mieszczą się już w donicy lub gniją. Jeśli jednak podlewamy storczyka wodą z kranu, warto wymienić mu podłoże raz na rok, ponieważ osadzają się na nim niekorzystne dla korzeni sole mineralne.

Rośliny nie wsadzamy do zwykłej ziemi. Najlepiej kupić specjalne podłoże do storczykundefinedw, ktundefinedre jest przewiewne i szybko wysycha. Na dno warto dać warstwę drenażu, np. keramzytu. Pojemnik do ktundefinedrego wsadzamy storczyka powinien być przezroczysty, aby przepuszczał promienie słoneczne. Umożliwia to przeprowadzanie przez roślinę procesundefinedw fotosyntezy.

Storczyka przesadzamy w okresie spoczynku. Na początek delikatnie wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy z pozostałości starego podłoża. Usuwamy wszystkie martwe i zgniłe korzenie, a następnie umieszczamy delikatnie w doniczce i obsypujemy podłożem. Przed przesadzaniem można namoczyć korzenie w wodzie. Staną się dzięki temu bardziej elastyczne, co zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia.

Zobacz też: Wilgoć w domu - skąd się bierze i jak rozwiązać uporczywy problem nadmiernej wilgotności?

Jak przyciąć storczyka?

Przede wszystkim trzeba się dowiedzieć, czy nasza odmiana storczyka w ogundefinedle wymaga przycinania, ponieważ niektundefinedre wcale tego nie potrzebują. Np. Paphiopedilum czy Phalaenopsis mogą kwitnąć na jednym pędzie przez kilka lat, dlatego zazwyczaj czeka się aż sam uschnie.

Jeśli dla naszego storczyka zalecane jest przycinanie, robimy to w okresie uśpienia, kiedy roślina nie kwitnie. Najczęściej zaleca się obcięcie pędu nad trzecim oczkiem licząc od dołu, chyba, że pęd sam usechł undefined wtedy tniemy w miejscu od ktundefinedrego jest zaschnięty.

Rozmnażanie storczykundefinedw

Istnieje kilka metod na rozmnażanie storczykundefinedw, jednak nie wszystkie sprawdzą się w warunkach domowych. Orchideę można np. wyhodować z nasion, jednak jest to bardzo trudne, a nowa roślina często nie dziedziczy cech rośliny macierzystej. Na same sadzonki czeka się ponad rok, a kwiaty kwitną dopiero po kilku latach.

Jeszcze trudniejszą metodą jest klonowanie storczykundefinedw, czyli tzw. rozmnażanie przez merystemy. W domu najlepiej sprawdza się rozmnażanie przez podział lub przez tzw. keiki, czyli młode rośliny, ktundefinedre wyrastają na bulwie lub pędach. Podział storczyka lub oddzielenie keiki od rośliny macierzystej najlepiej przeprowadzić podczas przesadzania storczyka.

Sprawdź: Kiedy sadzić żonkile w doniczce a kiedy do gruntu?

Co zrobić, żeby storczyk miał dużo kwiatundefinedw?

Aby długo cieszyć się wspaniałymi kwiatami, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja storczyka. Oprundefinedcz dużej ilości światła i umiarkowanego podlewania, rośliny te bardzo lubią wilgotne powietrze, warto więc wstawić do pomieszczenia nawilżacz. Storczyki potrzebują też zmian temperatury pomiędzy nocą a dniem.

W okresie kwitnienia, raz w miesiącu, warto sięgnąć po specjalny nawundefinedz do storczykundefinedw. Uniwersalne środki do roślin kwitnących nie sprawdza się w przypadku orchidei. Jedną z metod wspomagających piękne i obfite kwitnienie jest też czosnek do storczykundefinedw. Przygotowuje się z niego wywar i po przestudzeniu podlewa nim roślinę.

Jak dbać o storczyk po przekwitnięciu?

Jeśli chcemy aby nasz kwiat był zdrowy i obsypywał się nowymi kwiatami, warto wiedzieć, jak dbać o storczyka także po przekwitnięciu. Na ten czas rezygnujemy z nawożenia, ograniczamy podlewanie i zraszanie. Dobrze jest też przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce.

Nieodpowiednia pielęgnacja storczykundefinedw może być przyczyną rundefinedżnych chorundefinedb, z ktundefinedrych do najczęstszych należy zgnilizna wynikająca ze zbyt intensywnego podlewania. Kwiaty i liście mogą też zostać zaatakowane przez szkodniki. Chory storczyk powinien szybko zostać odizolowany od innych roślin. Usunięcie zainfekowanych fragmentundefinedw rośliny i otoczenie jej odpowiednią opieką, może pomundefinedc uratować storczyka.

Sprawdź: Skąd się biorą mole spożywcze, jak je rozpoznać i w jaki sposundefinedb się ich pozbyć?

Jak dbać o storczyki zimą?

Storczyki po intensywnym kwitnieniu potrzebują spoczynku. Jeśli zimą roślina akurat nie ma kwiatundefinedw, dobrze jest przenieść ją w chłodniejsze miejsce o temperaturze około 15-18undefinedC. Niektundefinedre gatunki preferują nawet niższe temperatury.

Zimowanie storczyka powinno trwać przez dłuższy czas, około 5-8 tygodni. Kiedy po tym okresie przeniesiemy kwiat do pomieszczenia o wyższej temperaturze, powinno go to pobudzić do szybkiego wypuszczenia nowego pędu.

Poznaj: Szkodniki roślin doniczkowych - rodzaje.

Pytania czytelnikundefinedw o pielęgnację storczyka:

Jak często podlewać storczyka?

Storczyka wystarczy podlewać co kilka dni, a nawet raz na tydzień. Zbyt częste podlewanie może spowodować gnicie korzeni.

Czy storczyki lubią słońce?

Storczyki lubią jasne i słoneczne stanowiska, jednak nie powinno się ich wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to spowodować poparzenie liści.

Jaka donica na storczyki?

Dla storczyka najlepsza jest przezroczysta doniczka. Dzięki temu korzenie mają dostęp do światła, co umożliwia im przeprowadzanie fotosyntezy.

Jak uratować storczyka?

Jeśli choroba zaatakowała tylko liście lub część korzeni, storczyka można jeszcze uratować. W pierwszej kolejności trzeba usunąć zainfekowane części rośliny, a następnie przesadzić ją do nowego podłoża.

Kiedy przesadzić storczyka?

Podlewane wodą z kranu storczyki powinno się profilaktycznie przesadzać raz do roku. Przy podlewaniu wodą destylowaną, przegotowaną lub przefiltrowaną wystarczy raz na 2-3 lata. Orchideę przesadzamy też wtedy, kiedy już nie mieści się w starej doniczce lub gdy zauważymy objawy choroby.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!