Jak uniknąć nietrafionych prezentów? Skąd wiedzieć co ucieszy bliskich? Zobacz nasz poradnik

Wybór prezentów to często duży kłopot. Zalegające w domu niepotrzebne rzeczy, które dostaliśmy od innych to istne utrapienie. Jak się ich pozbyć bez wyrzutów sumienia? Jak dawać tylko upragnione podarunki i samemu takie otrzymywać? Oto sposoby

prezent na gwiazdkę

Książka, którą już czytałeś, bluzka za mała o dwa rozmiary oraz całe mnóstwo „bardzo przydatnych” gadżetów i przedmiotów gospodarstwa domowego, które tylko zabierają przestrzeń w szafkach i gromadzą kurz. Nietrafione prezenty to utrapienie. Nie pozbywasz się ich tylko z poczucia winy, bo „nie wypada” albo żeby nie sprawić przykrości ofiarowującemu.

Ekspertka od porządkowania, Marie Kondo w swoim bestsellerze „Magia Sprzątania” radzi jak przełamać tabu związane z rzeczami, które dostaliśmy w prezencie i przestać czuć się źle, kiedy chcemy się ich pozbyć. Ważne jest to, by we własnej przestrzeni otaczać się tylko przedmiotami, które sprawiają nam radość. W dawaniu prezentów najważniejsza jest intencja. Jeżeli osoba, która coś Ci podarowała, miała szczery zamiar sprawienia ci przyjemności, na pewno nie chciałaby, żeby ów przedmiot stanowił źródło problemu, lub żeby obarczał Cię poczuciem winy. Pożegnanie się z daną rzeczą nie wyklucza odczuwania wdzięczność za intencję, która towarzyszyła gestowi jej ofiarowania. Jeżeli obdarowujący prezentem ma zwyczaj obrażać się, jeżeli jego podarunek nie jest używany, to za hojnością tej osoby kryje się raczej nadmierna potrzeba kontroli niż chęć uszczęśliwiania czy pomocy.

Od pewnej bliskiej mi osoby dość często otrzymuję prezenty, które nie są trafione. Zdaję sobie sprawę, że jestem wybredna i w mój mocno sprecyzowany gust trudno trafić. Wiem także, że osobie tej towarzyszy szczera intencja podarowania mi czegoś pięknego. Dotąd prezenty najczęściej trafiały do rzadko otwieranych pudeł lub wysokich szafek, żebym, po kilku latach, mogła dyskretnie się z nimi rozstać. Jakież było moje zdziwienie, kiedy pewnego razu ta sama osoba zapytała, czy chciałabym pewną rzecz, którą dostała, ale jej się nie przyda. Był to nietrafiony prezent... ode mnie.

Ta sytuacja nauczyła mnie, że nie tylko nie powinniśmy mierzyć innych własną miarą (dawać prezentów, które to nam się podobają), ale także tego, że choćby nie wiem jak, jesteśmy pewni, że znamy czyjeś upodobania, zawsze możemy się pomylić i trafić jak kulą w płot.

Marie Kondo proponuje, by zrobić w domu generalne porządki i zgromadzić w jednym miejscu wszystkie przedmioty należące do tej samej kategorii. Pomyślmy, jaką część będą na naszych stertach zajmować niechciane prezenty. Czas coś z tym zrobić.

Nietrafionych podarunków, które już mamy, po prostu się pozbądźmy. Można zastanowić się, komu by się przydały. Czy jest ktoś, komu sprawiłyby radość? Jeżeli nie pamiętamy, od kogo jest dany prezent, lepiej nie ryzykujmy, pytając bliskich, czy im się przyda. Unikniemy nietaktu. Sprawdźmy jakie organizacje charytatywne i instytucje działają w pobliżu. Może mamy w sąsiedztwie dom dziecka, dom samotnej matki lub ośrodek opieki. Wystarczy do niego zadzwonić. Nowe, nieużywane i niezniszczone sprzęty gospodarcze, zabawki, naczynia, ręczniki czy pościel mogą się bardzo przydać. W wielu miastach działają również sklepy typu charity shop, które chętnie przyjmą różne dary. Tu pisaliśmy również jak pozbyć się niepotrzebnych ubrań.

Prezenty na Boże Narodzenie

Pozostaje pytanie, jak uniknąć problemu nietrafionych prezentów w przyszłości. Czy jest sposób, aby otrzymywać od bliskich tylko to, o czym marzymy i samemu dawać tylko upragnione podarunki innym? Oczywiście. Z pomocą przychodzą przydatne, darmowe aplikacje, jak giftster.com czy polskie giftbooking.net, które umożliwiają tworzenie list prezentów i dzielenie się nimi z kim chcemy. Wystarczy się zarejestrować, utworzyć listę, dodać do niej dowolną liczbę wymarzonych pozycji. Można zilustrować je zdjęciami lub umieścić linki, np. do sklepów internetowych, co w okresie lockdownu ułatwi wszystkim sprawę. Pozostaje przyporządkować do danej listy bazę wybranych kontaktów mailowych i zrobione! Znajomi otrzymają zawiadomienie o naszej liście do swoich skrzynek. Możemy również zaprosić innych do skorzystania z serwisu i założenia własnych prezentowych list. Co ważne, każdą pozycję na czyjejś liście można zabukować, co rozwiązuje problem potencjalnego zdublowania prezentów. Inni użytkownicy widzą, że kokretny punkt jest już „zajęty”, jednak nie wiedzą kto dany przedmiot „zaklepał”. Wirtualne listy prezentów są bardzo przydatne przed większymi okazjami, takimi jak ślub, urodziny czy święta Bożego Narodzenia. Szczególnie kiedy w rodzinie są dzieci. Żeby uniknąć telefonów od krewnych, z pytaniami, co ucieszy nasze maluchy, wystarczy ich listy do mikołaja przenieść np. do giftbooking.

Poza oczywistymi względami praktycznymi nie bez znaczenia pozostaje także aspekt ekologiczny używania aplikacji z listami prezentów on-line. Unikając niepożądanych prezentów, nie generujemy nadmiaru przedmiotów i mniej marnotrawimy. Warto w te święta ułatwić sobie życie i spędzić je w duchu less waste.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować