House-Coaching. Nowy trend w projektowaniu wnętrz. Czy przyjmie się w Polsce?

Jak urządzanie mieszkania pomoże ci zrozumieć, kim jesteś.


O czym przeczytasz?

House-Coaching-co-to-znaczy

Czym jest House-Coaching

To połączenie praktyki life-coachingu z projektowaniem wnętrz. Innymi słowy, jest to wzbogacenie projektowania o elementy z dziedziny rozwoju osobistego. Specjalista, czyli house coach, dzięki empatycznej postawie i narzędziom zapożyczonym z psychologii, pomaga rozpoznać prawdziwe potrzeby klienta i zrealizować je za pomocą właściwej aranżacji wnętrza. Dzięki pogłębionemu wstępnemu etapowi projektowania powstaje wnętrze, ktundefinedre nie tylko będzie ci służyć, ale też pozwoli być lepszą wersją siebie.

Dom zaprojektowany zgodnie z zasadami House-Coachingu ma budzić w jego mieszkańcach pozytywne uczucia, przywoływać dobre wspomnienia i inspirować do działania. W założeniu, jest wypełniony dobrą energią, pozwala naładować emocjonalne baterie i odpowiada potrzebom wszystkich domownikundefinedw, by każdy czuł się w nim komfortowo.

Prekursorką House-Coachingu jest duńska architektka Kirsten Steno. Po 25 latach doświadczenia w projektowaniu wnętrz i ukończeniu kursu life-coachingu, Kirsten Steno postanowiła połączyć obie te dziedziny. W 2012 roku założyła Instytut House-Coachingu, opracowała narzędzia i szkoli kolejnych projektantundefinedw.

Kirsten Steno odmieniła moje spojrzenie na urządzanie wnętrz już na zawsze. Dzięki niej poznałam podejście, ktundefinedre stawia mieszkańca, jego potrzeby i uczucia na pierwszym miejscu, ponad ambicjami projektanta

undefined mundefinedwi Alicja Mateja, architektka i projektantka wnętrz z ponad 10-letnim doświadczeniem, ktundefinedra zajmuje się House-Coachingiem w Polsce.

House-Coaching. Co to znaczy?

House-Coaching a piramida Maslowa

Kirsten Steno stworzyła m.in. piramidę House-Coachingu, zainspirowaną słynnną teorią amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa, przedstawianą jako piramida potrzeb.

Maslow zauważył, że ludzkie potrzeby ustawione są hierarchicznie undefined od najbardziej podstawowych do tych wyższego rzędu. Zaspokojenie potrzeb podstawowych warunkuje powstawanie potrzeb wyższych. Potrzeby stanowią motywację dla wszelkich ludzkich działań, a ich zaspokojenie decyduje o ludzkim dobrostanie i poczuciu szczęścia.

W House-Coachingu piramida odzwierciedla potrzeby, ktundefinedre domownicy zaspokajają dzięki wnętrzu. Przede wszystkim dom zapewnia schronienie dla ciała i daje poczucie bezpieczeństwa. Konkretne przedmioty w domu odpowiadają na potrzebę przynależności. Wnętrze może rundefinedwnież pomagać mieszkańcom realizować własne wartości, a także umożliwiać im rozwundefinedj osobisty czy wreszcie osiągać duchowy spokundefinedj i harmonię.

House-Coaching. Co to znaczy?

Czym House-Coaching rundefinedżni się od zwykłego projektowania wnętrz

House-Coach, poprzez zadawanie właściwych pytań oraz stosowanie narzędzi coachingowych, pomaga klientom odkryć, czego naprawdę potrzebują.

House-Coaching i projektowanie wnętrz idealnie się uzupełniają undefined ten pierwszy poprzedza wykonanie projektu wnętrza. Kładzie nacisk przede wszystkim na użytkownika. Za pomocą narzędzi typowych dla life-coachingu, pytań zadawanych z empatią przez House-Coacha podczas spotkań, klient może dowiedzieć się więcej o sobie

undefined tłumaczy Aleksandra Tefelska, House-Coach, stylistka wnętrz Decoroom.

Wspundefinedłpraca z House-Coachem może przyjść nam z pomocą, kiedy potrzebujemy zmiany lub gdy stajemy w obliczu przełomowych momentundefinedw w życiu, związanych z miejscem zamieszkania, takich jak pierwsze wspundefinedlne mieszkanie, wyprowadzenie się dzieci czy przeprowadzka do nowego domu.

Houseundefinedcoach może pomundefinedc rundefinedwnież firmom w zaprojektowaniu siedziby, ktundefinedra będzie spundefinedjna z jej misją i wartościami.

House-Coaching. Co to znaczy?

House-Coaching undefined chwilowa moda czy coś więcej?

Choć House-Coaching jest nowym trendem w projektowaniu wnętrz. Nie wiąże się z określoną estetyką czy stylem w aranżacji. Jest raczej nowym sposobem aranżacji przestrzeni.

Najbliższe związki idea House-Coachingu ma z popularną filozofią hygge undefined obie podkreślają znaczenie przytulności we wnętrzu i jego wpływ na dobre samopoczucie. Kirsten Steno, twundefinedrczyni House-Coachingu, pochodzi z Danii, ktundefinedra jest kolebką hygge.

House-Coaching nie jest jednak urządzaniem wnętrz pod dyktando modnych trendundefinedw. Celem nie jest wnętrze undefinedwyjęte z kataloguundefined, ale przestrzeń autentyczna i zindywidualizowana.

House-Coaching to holistyczne podejście do projektowania, ktundefinedre przede wszystkim uwzględnia potrzeby mieszkańcundefinedw i pozwala im nie tylko poczuć się lepiej we własnym wnętrzu, ale także lepiej zrozumieć siebie.

Przeczytaj rundefinedwnież:

Wnętrza bez retuszu. Rozmowa z Aleksandrą Koperdą z Hygge Blog

Co to jest lagom? Poznaj szwedzką sztukę życia, ktundefinedrą ogłoszono nowym hygge

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!