Futony - modne materace rodem z Japonii

Materace wzorowane na tradycyjnych japońskich posłaniach zdobywają coraz większą popularność. Jakie są zalety futonów i czy warto zainwestować w naturalny materac?


O czym przeczytasz?

Futony - japońskie materace naturalne

Co to jest futon?

Słowo futon oznacza tradycyjne japońskie posłanie używane w Kraju Kwitnącej Wiśni niezmiennie od tysięcy lat. Składa się ono z rozwijanego materaca (shikibuton) oraz kołdry (kake-buton). Klasyczny futon na czas snu rozwija się na podłodze wyłożonej słomianymi matami tatami. Doszyte tasiemki pozwalają związać materac zwinięty w rulon, by wygodnie przechować go, gdy nie jest potrzebny. W dzień zrolowany futon przechowuje się w szafie ściennej (oshiire). Dzięki temu zyskuje się cenne miejsce, adomowa przestrzeń może być wielofunkcyjna.

Futony - japońskie materace naturalne

Western futon undefined japoński materac w europejskim stylu

Standardowy materac, taki ktundefinedry kupujemy w markecie meblowym czy sklepie z materacami, ma wewnatrz sprężyny, wykonany jest z pianki albo lateksu. Jego wysokość to przeważnie około 20-25 centymetrundefinedw.

Oryginalne japońskie materace są cienkie undefined mają ok. 6 cm grubości. Wypełnia się je bawełną i obszywa bawełnianą tkaniną. Jak na zachodnie przyzwyczajenia, pomimo ułożenia materaca na macie tatami, tradycyjne futony to dość spartańskie posłanie. Chociaż spanie w stylu japońskim ma grupę swoich zwolennikundefinedw, większości z nas komfort kojarzy się raczej z nocą spędzoną w łundefinedżku, na wysokim sprężystym materacu.

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. Instagram.com/karup_design/

Futony popularne w Polsce, innych krajach Europy czy w Stanach Zjednoczonych rundefinedżnią się zdecydowanie od tych tradycyjnych japońskich. Są od nich przede wszystkim grubsze. Ich grubość to ok. 14-18 cm. Oczywiście dla miłośnikundefinedw materacy typowo japońskich produkowane są rundefinedwnież cieńsze wersje o grubości 6-10 cm. Drugą podstawową rundefinedżnicą jest wypełnienie. Western futony, czyli materace japońskie na modłę zachodnią wypełniane są, poza bawełną czy wełną, rundefinedwnież innymi materiałami, takimi jak len, sprasowane włundefinedkna kokosowe, trawa morska, konopie, końskie włosie oraz pianka lateksowa lub termoelastyczna. Pokrycie materaca wykonane jest przeważnie z grubej bawełnianej tkaniny, rzadziej z lnu. Aby wypełnienie nie przesuwało się w trakcie użytkowania, materac jest przepikowany. Bawełniany płundefinedcienny pokrowiec w dowolnym kolorze oraz pikowanie futonu mają rundefinedwnież walor estetyczny. Taki materac dobrze wygląda sam w sobie, nie ma potrzeby ukrywania go przed wzrokiem.

Futony są rundefinedwnież zdecydowanie lżejsze od typowych materacy. Dzięki temu łatwiej jest o nie dbać undefined odwracać, wietrzyć czy trzepać. Przeważnie da się je rolować, co ułatwia przenoszenie i przechowywanie.

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. Instagram.com/karup_design/

Zalety futonundefinedw

Nie bez przyczyny futony określa się mianem materacy naturalnych. Wykonywane są wyłącznie z naturalnych materiałundefinedw, ktundefinedre są nie tylko ekologiczne, ale także przyjazne dla naszego zdrowia. Odpowiednio dobrane i ułożone warstwy wypełnienia sprawiają, że materac typu futon zapewnia wygodę i prawidłową pozycję ciała w czasie snu. Naturalny skład sprawia, że materac undefinedoddychaundefined undefined jest przewiewny. Cyrkulacja powietrza wewnątrz zapobiega rozwojowi roztoczy, dlatego futon zalecany jest dla alergikundefinedw. Materac zapewnia rundefinedwnież odpowiednią termoregulację ciała, co oznacza, że zimą nas ogrzewa, a latem odprowadza ciepło.

Futony doskonale nadają się rundefinedwnież dla najmłodszych undefined zarundefinedwno dla niemowląt jak i starszych dzieci. Futonowe legowiska chwalą sobie także czworonożni domownicy.

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. Instagram.com/karup_design/

Futony są rozwiązaniem elastycznym dosłownie i w przenośni. Można ich używać kładąc bezpośrednio na podłodze, na macie tatami, dowolnym stelażu lub ramie każdego łundefinedżka. Dzięki możliwości ich zawijania nadają się nie tylko do przechowywania i używania np. jako dodatkowe posłanie dla gości, ale także jako element mebli rozkładanych. Wystarczy do futonu dodać prosty drewniany stelaż - dzięki niemu materac na co dzień pełni funkcję sofy czy fotela, a w razie potrzeby zamienia się w komfortowe łundefinedżko. undefinedPatentundefinedwundefined na stworzenie wielofunkcyjnych mebli bazujących na futonach jest więcej. Wykorzystuje się do tego rundefinedwnież tradycyjne japońskie maty tatami. Kombinacja futonundefinedw, tatami i poduszek, w minimalistycznych wnętrzach lub wnętrzach w japońskim stylu może zastąpić np. małżeńskie łundefinedżko lub rozkładaną narożną sofę.

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. Maja Wirkus, thisispaper.com

Futony - japońskie materace naturalne

fot. unidcr.com

Gdzie kupić futon w Polsce i ile kosztuje?

Marką, ktundefinedrej produkty bazują na western futonach jest duński Karup design. Skandynawskie uniwersalne wzornictwo połączono tu z japońskim stylem i funkcjonalnymi walorami futonundefinedw. Rozkładane sofy czy fotele tej firmy to kombinacje materacy japońskich z lekkimi stelażami lub matami tatami. Marka jest dostępna w Polsce. Jej meble można kupić np. w sklepie internetowym futon.pl albo na platformie Bonami.

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. Instagram.com/karup_design/

Futony powstają rundefinedwnież w Polsce. Produkuje je na zamundefinedwienie pracownia Słodkich Snundefinedw. Korzystając z praktycznego poradnika oraz prundefinedbnikundefinedw kolorundefinedw, swundefinedj wymarzony futon wybierzemy i zamundefinedwimy przez stronę internetową marki. Zostanie uszyty specjalnie dla nas i dostarczony nawet w ciągu kilku dni! Do wyboru mamy wiele kolorundefinedw tkanin i rundefinedżne wypełnienia. Dodatkowo możemy zażyczyć sobie np. przeszycie brzegundefinedw undefined tzw. szew francuski, doszycie do materaca poręcznego ucha z taśmy albo zamundefinedwić materac o nietypowych wymiarach. W sklepie dostępne są rundefinedwnież proste rozkładane stelaże do materacy oraz dodatkowe akcesoria, takie jak poduszki o rundefinedżnych kształtach czy wałki.

Ceny futonundefinedw zaczynają się od ok. 500 zł. Tyle zapłacimy za materac przypominający najbardziej tradycyjny materac japoński, o wymiarach 80x200 cm. Maksymalnie za sam materac wydamy ok. 2300 zł. Tyle kosztują grube futony o wymiarach 200x200 cm. Z dodatkiem lateksu, wełny czy kokosa.

Futony - japońskie materace naturalne

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. slodkichsnow.com

Jaki futon wybrać?

Jaki materac wybrać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych cech, potrzeb i upodobań. Jeżeli lubimy mocno twarde materace, wybierzmy taki z warstwą z włundefinedkna kokosowego. Materac z dodatkiem lateksu lub pianki termoelastycznej zyskuje na sprężystości i najlepiej dostosuje się do kształtundefinedw naszego ciała. Najbardziej miękki będzie futon wełniany. Wełna jest doskonała rundefinedwnież dla undefinedzmarźluchundefinedwundefined undefined ogrzeje tych, ktundefinedrym ciągle zimno, a także dla osundefinedb, ktundefinedre mocniej się pocą (jest chłonna, ale łatwo ja wywietrzyć. Wilgoć doskonale absorbuje rundefinedwnież włundefinedkno kokosowe.

Do użytku na zewnątrz, np. na tarasie nadaje się futon wodoodporny, uszyty z wodoodpornej tkaniny i wypełniony zmieloną pianką.

Futony - japońskie materace naturalne

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. Instagram.com/karup_design/

Jak użytkować i dbać o futon?

Należy pamiętać, że z czasem futon się ugniata undefined staje się bardziej zbity. Na początku będzie na pewno bardziej miękki i puszysty niż po kilku latach codziennego spania czy siadania. Dla rundefinedwnomiernego wygniatania zaleca się obracanie materaca i przewracanie go na drugą stronę, regularnie, w trakcie użytkowania. Dla zachowania higieny dobrze jest co jakiś czas materac przewietrzyć i wytrzepać. Przy domowych zwierzętach warto pomyśleć o dodatkowym pokrowcu, ktundefinedry łatwo zdejmiemy do czyszczenia czy prania.

Futony - japońskie materace naturalne

Fot. slodkichsnow.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!