Fairphone 4. Smartfon tworzony dla idei. Czy bycie fair się opłaca?

Holenderski start-up powstał, aby tworzyć etyczną i ekologiczną konkurencję dla popularnych modeli telefonów. Najnowsza wersja już w sprzedaży


O czym przeczytasz?

Nowy smartfon Fairphone 4

Etyczna technologia, która chce zmieniać świat 

Jak wiadomo dzisiaj już niemal każdemu, produkcja sprzętu elektronicznego wiąże się ze stosowaniem nieetycznych praktyk - wykorzystywaniem globalnych nierówności społecznych i nieludzkimi sposobami pozyskiwania surowców a także generuje gigantyczne szkody dla środowiska, związane m.in. z wytwarzaniem milionów ton elektroodpadów. Czy istnieje firma produkująca smartfony, która naprawdę troszczy się o ludzi i o planetę? 

Fairphone to holenderski start-up technologiczny, który powstał w 2013 r. aby stworzyć alternatywę dla popularnych modeli telefonów wielkich globalnych koncernów. Czy smartfon rzeczywiście może być fair? 

Podróż smartfona z ziemi do kieszeni jest pełna nieuczciwych praktyk. Wierzymy, że bardziej sprawiedliwy przemysł elektroniczny jest możliwy. Wprowadzając zmiany od wewnątrz, oddajemy głos osobom, którym zależy. Tak budujemy sprawiedliwszy świat 

- oto, jak twórcy Fairphone’a podsumowują swoją misję.

Nowy smartfon Fairphone 4

Zmiana w Twoich rękach 

Twórcy Fairphone kierują swą ofertę do świadomych klientów, którzy chcą głosować portfelem i dać do zrozumienia światu, w tym także technologicznym koncernom, że zależy im nie tylko na wyglądzie oraz parametrach technicznych sprzętu, który kupują. Marketing marki jest w pełni oparty na wartościach. Używanie Fairphona jest z pewnością, poza wszystkim innym, formą manifestowania swoich przekonań i pewnej postawy moralnej. Jak głosi hasło reklamowe, Fairphone ma być „zmianą w Twoich rękach”: 

Kupując Fairphone, kupujesz coś więcej niż tylko telefon. Kupujesz deklarację, że zmiana jest możliwa i że jest tutaj. Dziś. W Twoich rękach 

Nowy smartfon Fairphone 4

Fairphone oczywicie nie jest w stanie konkurować z rynkowymi potentatami w kwestii liczby sprzedanych telefonów. Jego twórcy wyznaczają sobie jednak inny cel. Globalne koncerny co i rusz informują świat o swoich proekologicznych czy prospołecznych akcjach. W większości przypadków są to działania w gruncie rzeczy pozorowane. Ich pozytywne efekty są zupełnie nieadekwatne do skali szkód i negatywnego wpływu jaki te firmy generują. Fairphone mówi konkurencji: sprawdzam! Na własnym przykładzie udowadnia, że zrównoważona produkcja nawet w tej branży jest możliwa. W swojej dziedzinie Fairphone nie ma sobie równych – pod względem ekologicznych i odpowiedzialnych społecznie rozwiązań wyprzedza wszystkich i wyznacza nowe standardy. 

Dbamy o prawa człowieka i dobro pracowników. Dbamy o klimat i delikatny ekosystem naszej planety. Zależy nam na projektowaniu produktów trwalszych i łatwiejszych w naprawie. Zależy nam na zmniejszeniu ilości odpadów i maksymalnym wykorzystaniu tego, co już mamy 

- mówią twórcy Fairphone’a.

Nowy smartfon Fairphone 4

Proekologiczne i prospołeczne działania producenta Fairphone’a mają swoje potwierdzenie w otrzymanych certyfikatach i wyróżnieniach przyznawanych przez niezależne organizacje. Firma otrzymała m.in.: certyfikat B-Corp, dołączając do grona ponad 1000 firm, wykorzystujących biznes do rozwiązywania problemów społecznych i środowiskowych. Marka otrzymała platynowy medal EcoVadis, co plasuje ją w czołówce 1% firm z sektora technologii mobilnych najbardziej skoncentrowanych na zrównoważonym rozwoju. Poprzedni model Fairphone’a - Fairphone 3 z 2019 roku, jako jedyny smartfon na świecie otrzymał ocenę 10/10 portalu iFixit, którą przyznaje się za długowieczność sprzętu oraz umożliwienie i jak największe ułatwienie jego naprawy. Jako pierwsza i jedyna firma produkująca smartfony Fairphone do produkcji swoich urządzeń używa złota z międzynarodowym certyfikatem Fairtrade.

Nowy smartfon Fairphone 4

Zamknąć cykl życia telefonu

Każdego roku ludzie wytwarzają 50 milionów ton elektro-odpadów – to ponad 6 kilogramów na każdą osobę na świecie. Kupując Fairphone’a możesz zmniejszyć swój eco-guilt (wyrzuty sumienia z powodów ekologicznych) korzystając z programu recyklingu Fairphone. Oddając im swój stary telefon, masz pewność, że albo po oczyszczeniu z danych i niezbędnych naprawach, trafi on sprawny z powrotem do sprzedaży i ktoś inny będzie z niego korzystać, albo zostanie poddany bezpiecznemu recyclingowi. W ten sposób 55% powierzonych Fairphone telefonów zyskuje nowe życie, a 45% trafia do europejskiego zakładu recyklingu, gdzie jest przetwarzane w celu odzyskania cennych surowców. W zeszłym roku Fairphone poddał recyklingowi ponad 17 000 telefonów. Tym razem producent ogłasza podwojenie swojego wysiłku i rozszerzenie zasięgu akcji. Nowy program ponownego wykorzystania i recyklingu zostanie uruchomiony do końca października 2021: 

Zajmujemy się produkcją i sprzedażą telefonów. Recykling traktujemy poważnie. Chcemy zakończyć cykl marnowania cennych zasobów 

Nowy smartfon Fairphone 4

Fairphone 4. Ile naprawdę jest wart?

Najnowszy model zrównoważonego smartfonu jest już dostępny w przedsprzedaży, z wysyłką również do Polski. Fairphone 4 jest wyposażony m.in. w technologię 5G, wysokiej jakości podwójny aparat oraz baterię o długiej żywotności. Ma wyświetlacz Full HD+ o przekątnej 6,3 cala. O dokładnych parametrach technicznych urządzenia przeczytamy na stronie producenta oraz w tematycznych serwisach i recenzjach.  

Nowy smartfon jest neutralny pod względem odpadów elektronicznych. Jest wytworzony z elementów z recyclingu oraz materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Obudowa telefonu jest wykonana z aluminium od certyfikowanych dostawców oraz tworzywa sztucznego pochodzącego w 100% z recyklingu. Jest jedynym smartfonem wyprodukowanym z użyciem złota z certyfikatem Fairtrade. Producent cały czas pracuje również nad pozyskaniem kobaltu i litu do swoich baterii za pomocą bardziej sprawiedliwych łańcuchów dostaw. W 2020 roku nawiązał współpracę z Impact Facility, aby stworzyć Fair Cobalt Alliance (sojusz na rzecz sprawiedliwego pozyskiwania Kobaltu), do którego niedawno dołączyły duże marki, takie jak Tesla i Volvo.

Fairphone deklaruje zapewnianie pracownikom fabryk dobrych warunków pracy oraz wypłatę premii za każdy wyprodukowany smartfon, co powiększa ich dochody o ok. 30%. 

Nowy smartfon Fairphone 4

Fairphone zapewnia, co niespotykane, 5-letnią gwarancję na swoje produkty. Fairphone’a zaprojektowano z myślą o trwałości – im dłużej korzystamy z jednego telefonu, tym bardziej cały proces jest zrównoważony, a więc tym mniejszy jest negatywny wpływ na środowisko, to proste. Producent obiecuje długoterminowe wsparcie, aktualizacje oprogramowania systemu Android do wersji 12, 13, a w miarę możliwości również 14 i 15. 

W razie usterki, Fairphone’a można naprawić samodzielnie. Jak zapewnia producent „Nie musisz być ekspertem, aby wymienić baterię lub wyświetlacz”. Żadna część Fairphone 4 nie została przyklejona, więc da się łatwo wymontować, naprawić lub wymienić ją samodzielnie za pomocą standardowego śrubokręta. Producent gwarantuje części na wymianę oraz usługę naprawy. Smartfon otrzymał ocenę 9,8/10 we francuskim wskaźniku naprawialności (Indice de Réparabilité). 

Nowy smartfon Fairphone 4

Największą wadą Fairphone’a jest jego cena, która oceniając jedynie pod kątem parametrów technicznych telefonu, jest wysoka. Fairphone 4 kosztuje od 579 do 649 euro, czyli za jego lepszą wersję musimy zapłacić prawie 3 tysiące złotych. To dużo zważywszy, że smartfon o porównywalnej specyfikacji można obecnie kupić nawet za połowę tej kwoty.  

Pamiętajmy jednak, że nie tylko o parametry techniczne tutaj chodzi. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach kolejne nowinki technologiczne często nie są wcale odpowiedzią na realne zapotrzebowanie przeciętnego użytkownika a jedynie elementem czysto marketingowego wyścigu. W przypadku Fairphone’a dopłacamy za coś, co powinno być normą, ale jak na razie jest nie lada osiągnięciem – trwały i uczciwy produkt.

Zdjęcia: materiały prasowe producenta

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement