The Green Box. Projekt jednorazowych przyborów kosmetycznych z bio plastiku zwycięzcą konkursu make me!

Co roku do środowiska trafiają miliony jednorazowych zestawów kosmetycznych wyrzucanych przez hotele. Czym zastąpić plastik? Jury konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival przyznało główne wyróżnienie za projekt The Green Box

Zestaw The Green Box

The Green Box to zestaw stworzony z myślą o pokojach hotelowych, a konkretnie znajdujących się w nich łazienkach. Co roku hotele wyrzucają dziesiątki milionów jednorazowych zestawów kosmetycznych. Elementy zestawów wykonane są głównie z plastiku, który w formie nieprzetworzonych odpadów trafia do środowiska, czego efektem jest wysokie zanieczyszczenie m.in. wód w oceanach. Czy naprawdę potrzebujemy, aby te przedmioty trwały wiecznie, będąc używane przez kilka minut? To pytanie retoryczne, które zadają nam projektanci z OnMateria.

The Green Box, w przeciwieństwie do standardowego hotelowego zestawu do higieny, jest produktem ekologicznym i zrównoważonym. Został stworzony z bioodpadów porolniczych. Po wyrzuceniu i przetworzeniu w naturalnym procesie recyklingu organicznego tworzy zieloną energię. Składniki, z których wykonano zestaw to pochodzący z recyklingu kwas polimlekowy (PLA) i przetworzone włókna pszenicy. Otrzymana substancja daje się formować i przypomina właściwościami tworzywo sztuczne, jednak nadaje się do kompostowania w kontrolowanym środowisku - w warunkach przemysłowych. Kolor zielony pochodzi z naturalnych pigmentów roślinnych.

The Green Box OnMateria

Ideą projektu Green Box jest pomoc przemysłowi hotelowemu w przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Green Box to produkt dopasowany do modelu biznesowego opartego na zasadach cyrkularnych.

Projekt The Green Box ma również aspekt edukacyjny. Poprzez korzystanie z zestawu goście hotelowi zyskują wiedzę o nowych alternatywnych materiałach i możliwych lepszych praktykach. W każdym pokoju znajdowałby się także specjalny pojemnik do sortowania elementów na te z materiałów kompostowalnych i niekompostowalnych. Zielone części należałoby umieścić w zielonym fragmencie pudełka. Białe elementy, zbyt zanieczyszczone bakteriami, aby mogły być kompostowane, byłyby wyrzucane z odpadami zmieszanymi. Po oddzieleniu, zielone części wraz z odpadami organicznymi z restauracji hotelowej byłyby kompostowane przemysłowo. Po 10 tygodniowym okresie metanizacji (przetwarzaniu w środowisku beztlenowym) otrzymalibyśmy nawóz oraz biogaz. W efekcie Jeden zestaw Green Box wytwarzałby wystarczającą ilość energii do zasilania standardowej żarówki LED przez ponad 27 godzin.

Zestaw The Green Box w łazience

OnMateria to kolektyw projektantów, których głównym polem zainteresowań jest zrównoważony rozwój. Grupa została założona w 2018 roku przez Eléę Nouraud, Jamesa Darta i Lolę Buades w Szwecji. Ich misją jest przyspieszanie pozytywnych zmian poprzez projektowanie i budowanie świadomości. Nazwa „OnMateria” odzwierciedla chęć zrozumienia substancji, produktu i jego cyklu życia. Projekty studia dotyczą zarówno surowców, jak i doświadczeń użytkowników. Mają zarówno charakter badawczy, jak i twórczy.

make me! to międzynarodowy konkurs wzorniczy dla młodych projektantów. Jury Łódź Design Festival od 2008 r. roku wyróżnia projekty warte wdrożenia. Najważniejszym celem make me! jest prognozowanie nadciągających trendów, odważnych idei, oraz wsparcie młodych projektantów, którzy są gotowi do startu, będąc ich trampoliną do dalszego rozwoju zawodowego.

The Green Box schemat cyrkularny

Więcej o projekcie na: www.onmateria.com

więcej o konkursie make me!: makeme.lodzdesign.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome