Earthships. Jak zbudować przytulny dom z ziemi i starych opon

Idea samowystarczalnych i w pełni ekologicznych domów powstała już w latach 70.


O czym przeczytasz?

Earthship

Wojna, pandemia, katastrofa klimatycznaundefined wobec ekstremalnych zagrożeń, ktundefinedrych doświadczamy, coraz bardziej doceniamy samowystarczalność i bezpieczeństwo jakie dają nam budynki. Przetrwanie człowieka na ziemi nie byłoby możliwe bez wspundefinedlnoty i wspundefinedłpracy z siłami natury. Ekologiczne i samowystarczalne Earthships to projekt, ktundefinedry kiedyś wydawał się hipisowską utopią. Dziś uznawany jest za jedną z ważniejszych architektonicznych odpowiedzi na wspundefinedłczesne wyzwania.

Earthship

Architektura zero waste

Earthships to pasywne, solarne domy budowane z naturalnych materiałundefinedw i odpadundefinedw. Ich ściany zewnętrzne powstają z wypełnionych i obłożonych ziemią zużytych opon. Ścianki działowe wznosi się zwykle z puszek z recyklingu łączonych betonem oraz cegieł. Budowle zdobią często charakterystyczne undefinedwitrażeundefined z denek od szklanych butelek, ktundefinedrych używa się jako izolacji. Owe nowoczesne ziemianki przybierają organiczne, fantazyjne kształty. Dzięki łukom i kopułom przypominają nieco dzieła Antonia Gaudiego. Charakterystycznym elementem tych domundefinedw są rundefinedwnież rzędy okien znajdujących się od frontu, co ma uzasadnienie praktyczne.

Earthship

Earthship w Brighton w Wielkiej Brytanii. Fot. Dominic Alvez wikipedia.org

Jak to się zaczęło?

Twundefinedrcą technologii i filozofii budowy undefinedziemnych statkundefinedwundefined jest amerykański architekt Michael Reynolds. Już po skończeniu studiundefinedw, na przełomie lat 60. I 70. Reynolds wyrażał krytyczną postawę wobec tradycyjnego rozumienia architektury i roli architekta. Jako zwolennik undefinedradykalnie zrundefinedwnoważonego stylu życiaundefined zaczął eksperymentować z wykorzystaniem odpadundefinedw, ktundefinedre w przeciwieństwie do konwencjonalnych materiałundefinedw i metod budowlanych nie zużywają energii ani paliw kopalnych.

Pierwsze domy z przetworzonych materiałundefinedw pomysłu Reynoldsa powstały już na początku lat 70.

Architekt zbudował wokundefinedł swojej idei społeczność i zapoczątkował ruch osundefinedb, ktundefinedre pragnęły zbudować samowystarczalny dom nieingerujący w środowisko naturalne.

Technologia działa na zasadach open source, jest ogundefinedlnodostępna. Chętni mogą wziąć udział w budowie, zdobywając w ten sposundefinedb praktyczne doświadczenie.

Pierwsza wspundefinedlnota i nieformalne osada ziemnych statkundefinedw powstała w Stanach Zjednoczonych, na pustyni w stanie Nowy Meksyk. Idea Earthships rozprzestrzeniła się jednak na całym świecie, w ktundefinedrego rundefinedżnych zakątkach można natrafić na tę wyjątkową pod każdym względem budowlę.

Earthship

Jak działa ziemny statek?

Earthship to budynek off grid, w pełni niezależny od jakiejkolwiek publicznej sieci undefined energetycznej czy wodnej. Wykorzystuje odnawialne źrundefineddła energii za pomocą paneli solarnych i turbin wiatrowych. Dobra izolacja i naturalna wentylacja zapewniają stałą temperaturę wewnętrzną (ok. 21 st. C), nawet przy ekstremalnych warunkach panujących na zewnątrz. Wodę dom pobiera z otoczenia undefined jest wyposażony w system do magazynowania i oczyszczania deszczundefinedwki i śniegu, tak, by nadawały się do picia. Woda używana jest w obiegu pozwalającym jej nie marnować. Przefiltrowaną (przez wewnętrzną uprawę roślin) wodę undefinedszarąundefined, czyli tę po myciu lub zmywaniu naczyń, wykorzystuje się do spłukiwania toalety. Woda undefinedczarnaundefined zasila rośliny odseparowane w zewnętrznych betonowych donicach. Żywność mieszkańcom w dużej mierze zapewniają własne uprawy.

Earthship

Amzi Smith wikipedia.org

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!