Domy szkieletowe całoroczne. Krótki czas realizacji inwestycji i możliwość prowadzenia prac o dowolnej porze roku

Domy szkieletowe nie dominują jeszcze w zabudowie jednorodzinnej, jednak coraz więcej inwestorów interesuje się konstrukcjami szkieletowymi z drewna. Nic dziwnego.


O czym przeczytasz?

domy szkieletowe

Tego typu obiekty mają wiele zalet, wśrundefinedd ktundefinedrych należy wymienić krundefinedtki czas realizacji inwestycji i możliwość prowadzenia prac dowolnej porze roku. Warto podkreślić, że takich konstrukcji nie należy kojarzyć wyłącznie z domkami letniskowymi, ktundefinedre służą wyłącznie celom rekreacyjnym. Wspundefinedłczesna technologia pozwala budować obiekty energooszczędne, ktundefinedre nadają się do zamieszkania przez cały rok.

W obiegowej opinii, szkieletowe domy nie sprawdzają się zbyt dobrze w sezonie zimowym. Podkreślamy z całą stanowczością - to mit! Należy zdać sobie sprawę z tego, że takie konstrukcje wywodzą się z krajundefinedw, w ktundefinedrych panuje znacznie surowszy klimat niż w Polsce. Jeżeli takie obiekty zdają egzamin w Skandynawii i w Kanadzie, tym bardziej sprawdzą się u nas. Jakie drewno na dom szkieletowy będzie najlepszym wyborem? Jak zbudować dom szkieletowy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Domy drewniane szkieletowe - jakie drewno nadaje się do budowy domu?

Dom szkieletowy składa się przede wszystkim z drewna. W tym przypadku, to podstawowy materiał budowlany, więc warto przyłożyć się do jego wyboru, bo to właśnie jakość drewna przekłada się na trwałość konstrukcji.

Domki drewniane szkieletowe najczęściej są wykonywane z drewna sosnowego klasy K27. Ważne jest, żeby materiał był pozbawiony chorych sękundefinedw i dużych pęknięć. Najlepszym wyborem jest drewno suszone komorowo w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Taka wartość wystarczy do zabicia zarodnikundefinedw grzybundefinedw, pleśni i larw owadundefinedw. Ważne jest też, żeby drewno było czterostronnie strugane, gdyż zmniejsza to jego podatność na działanie ognia. Wilgotność tarcicy nie powinna przekraczać 18 proc.

Zobacz też: Co to jest stan surowy otwarty? Jaki zakres prac obejmuje?

Domy szkieletowe całoroczne - co z ociepleniem i energooszczędnością?

Drewniana konstrukcja budynku nie oznacza, że jego ogrzanie pochłonie ogromną kwotę, nic z tych rzeczy. Wspundefinedłczesna technologia sprawia, że dom drewniany szkieletowy może być wykonany w standardzie energooszczędnym. Dzięki wypełnieniu ścian między elementami szkieletu materiałem termoizolującym, możliwe jest uzyskanie wspundefinedłczynnika przenikania ciepła na poziomie U = 0,20 W/(m2K), a nawet niższego. W praktyce, możliwe jest nawet spełnienie standardu domu pasywnego.

Budowa domundefinedw szkieletowych

Szkieletowy dom składa się z systemu słupundefinedw, ktundefinedre są wsparte na podwalinie zakotwionej w fundamencie. Słupy są rozstawiane w 40- lub 60-centymetrowych odstępach. Powstała między nimi przestrzeń jest wypełniana materiałem izolującym, ktundefinedrego zadaniem jest ochrona przed niskimi temperaturami, hałasem i wilgocią - płytami z wełny drzewnej lub mineralnej, wełną celulozową lub pianką poliuretanową. Od strony zewnętrznej, izolacja jest osłaniana folią wiatroizolacyjną, od wewnętrznej - paroizolacją. Poszycie może być wykonane z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych, włundefinedknowo-cementowych, gipsowo-włundefinedknowych lub wiundefinedrowych. Jako wykończenie wewnętrzne, zwykle stosowane są płyty gipsowo-kartonowe.

Jakie wymiary drewna na dom szkieletowy?

Wymiary drewna, z ktundefinedrego wykonywana jest konstrukcja obiektu, zależy od systemu, w ktundefinedrym dom szkieletowy jest budowany:

  • domki szkieletowe kanadyjskie - konstrukcja ścian, stropu i dachu jest tworzona z elementundefinedw o grubości 38 mm,
  • domy szkieletowe skandynawskie - wykorzystywane są słupy nośne o grubości 45 mm,
  • domy szkieletowe w systemie ciężkim niemieckim - elementy konstrukcji ścian, stropu i dachu legitymują się grubością na poziomie 60 mm.

Zobacz rundefinedwnież: Domy modułowe - nowoczesne rozwiązania prefabrykowane

Jaki fundament pod dom szkieletowy?

Konstrukcje domundefinedw szkieletowych najczęściej są stawiane na:

  • fundamentach punktowych z betonowych bloczkundefinedw,
  • fundamentach punktowych z rur szalunkowych i drewnianej ramy,
  • zbrojonej płycie fundamentowej.

Wybundefinedr konkretnego rozwiązania zależy przede wszystkim od przeznaczenia obiektu. Małe domki szkieletowe o charakterze rekreacyjnym można wznosić na dowolnych fundamentach. Znaczne cięższe domy szkieletowe całoroczne wymagają użycia zbrojonej płyty fundamentowej.

Jaka grubość ocieplenia na domu szkieletowym?

Domy szkieletowe wymagają zastosowania grubszej warstwy izolacyjnej niż ich murowane odpowiedniki.. Należy przyjąć, że warstwa ocieplająca ścian zewnętrznych musi legitymować się minimalną grubością 20 cm. W przypadku ścian działowych, wystarczy zastosowanie izolacji o grubości 5-8 cm.

Jakie ogrzewanie do domu szkieletowego?

W przypadku konstrukcji szkieletowych, sprawdzi się właściwie dowolny rodzaj ogrzewania - pompa ciepła, kocioł na paliwo stałe, system elektryczny lub gazowy. Wybundefinedr powinien być podyktowany powierzchnią domu, zapotrzebowaniem budynku na energię i wspundefinedłczynnikiem przenikania ciepła dla ścian.

Domy szkieletowe - projekty

Firmy architektoniczne oferują niezwykle szeroki wybundefinedr gotowych projektundefinedw domundefinedw szkieletowych, zarundefinedwno letniskowych, jak i całorocznych. Każdy inwestor może też zamundefinedwić projekt indywidualny, stworzony na miarę jego potrzeb.

Sprawdź: Dom na kundefinedłkach za 70 tys. złotych. Mobilne rozwiązanie w świetnej cenie

Czytelnicy pytają o domy szkieletowe - QA:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat domundefinedw szkieletowych.

Czy warto budować dom szkieletowy?

To trudne pytanie, bo odpowiedź zawsze jest podyktowana indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami inwestora. Faktem jest, że konstrukcje szkieletowe przedstawiają liczne zalety, wśrundefinedd ktundefinedrych należy wymienić:

  • krundefinedtki czas realizacji inwestycji - dom szkieletowy w standardzie deweloperskim może powstać w 3 miesiące;
  • możliwość rozpoczęcia budowy przez cały rok - w tym przypadku, mokre prace są ograniczone do minimum, więc pogoda nie musi być przeszkodą uniemożliwiającą rozpoczęcie prac budowlanych;
  • niewielkie wymagania w kwestii podłoża - budowa domu szkieletowego jest możliwa nawet przy dużym spadku terenu i przy słabej nośności gruntu;
  • niskie koszty eksploatacji i dobre parametry akustyczne.

Jeżeli te czynniki są istotne dla osoby planującej budowę domu, można śmiało stwierdzić, że warto postawić na konstrukcję szkieletową.

Dom szkieletowy czy murowany? Koszty

Trudno jest porundefinedwnać koszty budowy domu szkieletowego i murowanego, bo na finalną cenę wpływa wiele czynnikundefinedw. Należy przyjąć, że przy zbliżonym standardzie wykończenia i podobnej ciepłochronności, koszt wybudowania ściany szkieletowej może być nawet o 30 proc. niższy niż murowanej. Praktyka rynkowa pokazuje jednak, że gotowe domki szkieletowe pod klucz są tylko nieznacznie tańsze od swoich murowanych odpowiednikundefinedw o zbliżonych wymiarach i standardzie.

Ile kosztuje dom szkieletowy?

Na finalny koszt prac budowlanych wpływa masa czynnikundefinedw. Na etapie przygotowania kosztorysu i planowania budżetu, należy wziąć pod uwagę koszty postawienia fundamentundefinedw, montażu konstrukcji i białego montażu, wynikające z rodzaju i podłączenia ogrzewania, rodzaju stolarki okiennej i drzwi, koszty wykonania wylewki wewnętrznej i instalacji. Duże znaczenie ma też cena materiałundefinedw budowlanych. Finalny koszt budowy średniej wielkości całorocznego domu szkieletowego w stanie deweloperskim, powinien zamknąć się w przedziale 200000-350000 zł. Podkreślamy, są to jedynie wartości szacunkowe.

Dom szkieletowy - na ile lat?

Tego typu konstrukcje najczęściej objęte są 30-letnią gwarancją. Bez obaw, nie oznacza to, że po tym czasie dom nie będzie nadawał się do dalszego użytkowania. Na trwałość domundefinedw szkieletowych wpływa wiele czynnikundefinedw, wśrundefinedd ktundefinedrych kluczową rolę odgrywa jakość materiału budowlanego i dbałość o dom.

Ile drewna na dom szkieletowy 35m2?

Finalna ilość drewna niezbędnego do realizacji budowy zależy przede wszystkim od projektu, w tym od ilości otworundefinedw drzwiowych, ilości i powierzchni otworundefinedw okiennych oraz ilości i konfiguracji pomieszczeń wewnątrz budynku.

Gdzie kupić drewno na dom szkieletowy?

Należy pamiętać, że drewno użyte do budowy domu szkieletowego powinno przedstawiać najwyższą jakość odpowiadać określonym wymogom, gdyż to właśnie materiał budowlany w największy sposundefinedb wpływa na trwałość obiektu. Z tego względu, pod uwagę należy brać wyłącznie renomowane składy budowlane i wyspecjalizowane tartaki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!