Domy modułowe - nowoczesne rozwiązania prefabrykowane

Domy modułowe stają się coraz popularniejszym trendem w budownictwie jednorodzinnym.


O czym przeczytasz?

domy modułowe

Inwestorzy doceniają krundefinedtki czas realizacji inwestycji, znacznie mniej czasochłonny niż proces budowy domu murowanego. Za takim wyborem przemawia także atrakcyjna cena rozwiązań prefabrykowanych. Co charakteryzuje domy modułowe? Co warto wiedzieć na ich temat? Trendy w budownictwie zmieniają się niezwykle dynamicznie. Coraz więcej inwestorundefinedw szuka niedrogich rozwiązań, ktundefinedrych realizacja odbywa się błyskawicznie. Odpowiedzią na ich potrzeby są domy modułowe.

Co to jest dom modułowy?

Dom modułowy, czyli prefabrykowany, to obiekt budowlany, ktundefinedrego większość elementundefinedw powstaje w hali fabrycznej. Poszczegundefinedlne elementy konstrukcji są transportowane na plac budowy i instalowane na przygotowanym wcześniej fundamencie. W sytuacji, w ktundefinedrej obiekt budowlany ma składać się z kilku modułundefinedw, zachodzi konieczność ich połączenia.

Domek letniskowy modułowy

Technologia prefabrykacji jest powszechnie wykorzystywana w budownictwie sezonowym. Niewielkie domki letniskowe, wykonane w technologii modułowej, stanowią znacznie bardziej funkcjonalną alternatywę dla altanek działkowych, ktundefinedre były niezwykle popularne w ubiegłym wieku. O popularności takiego rozwiązania w dużej mierze przesądza fakt, że taki obiekt nie musi być trwale związany z gruntem. To znacząco obniża koszty inwestycji, a nie można nie wspomnieć, że jeżeli obiekt charakteryzuje się odpowiednim metrażem, może być wybudowany na podstawie zgłoszenia.

Zobacz też: Rośliny doniczkowe cieniolubne

REKLAMA
Advertisement

Domy modułowe całoroczne

Obiekty prefabrykowane to nie tylko domki drewniane modułowe o charakterze sezonowym. Technologia modułowa pozwala na budowanie pełnoprawnych domundefinedw całorocznych. Praktyka pokazuje, że pod względem komfortu mieszkania i właściwości użytkowych, dom prefabrykowany nie rundefinedżni się niczym od murowanego. Mało tego, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, taki obiekt bez problemu spełni wymogi budownictwa energooszczędnego.

Bez względu na przeznaczenie budynku, dom prefabrykowany może być wykonany z keramzytobetonu lub w technologii szkieletowej. W pierwszym przypadku, prawie wszystkie elementy domu powstają w fabryce. Prace budowlane na działce ograniczają się do "posadzenia" przestrzennych modułundefinedw na fundamencie i połączenia ich w całość.

Domy keramzytobetonowe są budowane w oparciu o stalową ramę wypełnioną keramzytobetonem. Do ocieplenia ścian i stropundefinedw służy wełna mineralna. Ściany zewnętrzne pokrywa się tynkiem akrylowym lub mineralnym albo drewnianą oblicundefinedwką.

W przypadku domundefinedw szkieletowych, elementy nośne są wykonane z drewna lub ze stali ocynkowanej. W przypadku konstrukcji drewnianej, ściany są wypełniane wełną mineralną. Szkielet stalowy wymaga zastosowania izolacji z pianki poliuretanowej.

Sprawdź: Co to jest ogrundefinedd sensoryczny?

Gotowe domy modułowe - cena

Cena gotowych obiektundefinedw prefabrykowanych jest uzależniona od wielu czynnikundefinedw. Jednym z najistotniejszych jest powierzchnia. Oczywiste jest, że dom modułowy 100m2 będzie droższy niż dom modułowy 50m2. Nie bez znaczenia jest też sam projekt i technologie, ktundefinedre mają być zastosowane. W przypadku konstrukcji keramzytobetonowych, średni koszt za m2 otwiera kwota 1800 zł. Dotyczy to obiektu w stanie surowym zamkniętym. Jeżeli mowa o domach wykończonych pod klucz, minimalny koszt za m2 to 2000 zł.

Tanie domy modułowe

Niższe koszty generują domy modułowe wykonane w konstrukcji szkieletowej. W tym przypadku, za m2 domu w stanie surowym zamkniętym trzeba zapłacić ok. 1400 zł. Trzeba jednak pamiętać, że czas realizacji takiej inwestycji może być nieznacznie dłuższy niż domu z keramzytobetonu.

Domy modułowe - projekty

Właściwie każdy producent domundefinedw modułowych ma w swojej ofercie od kilku do kilkunastu gotowych projektundefinedw domundefinedw modułowych. Ze względu na specyfikę tego typu konstrukcji, nie należy liczyć na znaczne urozmaicenie architektoniczne. Wybundefinedr odpowiedniego wariantu nie powinien jednak być dużym problemem. Najczęściej można wybierać spośrundefinedd konstrukcji z dachem płaskim i skośnym, parterowych i piętrowych. Zdarza się, że klienci mogą dostarczyć własne projekty domundefinedw modułowych, ktundefinedre następnie są adaptowane przez producenta. W praktyce okazuje się jednak, że nie każda fabryka domundefinedw modułowych daje taką możliwość.

Poznaj: Trujące rośliny doniczkowe

Domy modułowe - opinie

Inwestorzy, ktundefinedrzy zdecydowali się na budowę domu modułowego, najczęściej wyrażają pozytywne opinie o tego typu konstrukcjach. Pod względem komfortu zamieszkania, nowoczesne domy modułowe 35m2 i większe nie odbiegają od swoich murowanych odpowiednikundefinedw o zbliżonej powierzchni. Właściciele domundefinedw prefabrykowanych chwalą też błyskawiczny i bezproblemowy przebieg realizacji inwestycji. Brakuje natomiast opinii na temat trwałości takich domundefinedw, ale biorąc pod uwagę fakt, że mundefinedwimy tu o wciąż młodej technologii budownictwa, nie jest to specjalnie zaskakujące.

Czytelnicy pytają o domy modułowe - QA

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat domundefinedw modułowych.

Ile kosztuje dom modułowy?

Koszt domu modułowego jest uzależniony od wielu czynnikundefinedw, w tym od projektu i rozwiązań użytych w procesie prefabrykacji i budowy. Należy przyjąć, że średnia cena zamyka się w przedziale od 1400 do 1800 zł. Dotyczy to konstrukcji całorocznych. Przyjmując dolną granicę, łatwo można obliczyć, że dom modułowy całoroczny 80 m2 można wybudować już za 112000 zł. Znacznie niższy koszt wygeneruje domek modułowy sezonowy, ktundefinedry nie będzie trwale związany z gruntem. W takim przypadku, cena z m2 nie powinna przekroczyć 800 zł.

Dom modułowy - co to jest?

Modułowy dom to konstrukcja powstająca z połączenia gotowych elementundefinedw, czyli prefabrykatundefinedw wytwarzanych poza placem budowy.

Dom modułowy - czy warto?

Domki modułowe to idealne rozwiązanie dla inwestorundefinedw, ktundefinedrzy chcą szybko wprowadzić się pod nowy adres. Pod względem czasu budowy, tego typu obiekty nie mają sobie rundefinedwnych - inwestycja może być ukończona już po kilkudziesięciu dniach od chwili złożenia zamundefinedwienia. Nie można jednak powiedzieć, że krundefinedtki czas realizacji to jedyna zaleta tego typu konstrukcji. Polskie domy modułowe całoroczne pod klucz bez problemu spełniają standardy energooszczędności i są trwałe. Przy tym wszystkim, koszt realizacji inwestycji może być niższy nawet o 20-30 proc. w porundefinedwnaniu z budową obiektu murowanego. Odpowiadając na postawione wyżej pytanie - bez dwundefinedch zdań warto rozważyć taką inwestycję.

Jakie ogrzewanie w domu modułowym?

W domach modułowych stosowane jest ogrzewanie elektryczne lub gazowe, wspundefinedłpracujące z nowoczesnym systemem mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Czy na dom modułowy potrzebne jest zezwolenie?

Kwestia konieczności uzyskania pozwolenia na budowę jest uzależniona od powierzchni zabudowy. Do niedawna, w oparciu o zgłoszenie można było wybudować dom modułowy 35m2. Obecnie, uproszczonymi formalnościami nie są objęte wyłącznie małe domy modułowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w oparciu o zgłoszenie można wybudować obiekt, ktundefinedrego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70m2.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement