Zaproś zioła do swojej kuchni, czyli jak zrobić domowy zielnik i jak go pielęgnować?

Mięta, bazylia, melisa, oregano i rozmaryn - dlaczego warto wyhodować je na swoim parapecie?


O czym przeczytasz?

jak zrobić domowy zielnik

Uzupełnienie domowej apteczki, skarbnica smakundefinedw, a przy okazji ciekawa dekoracja - kuchenny zielnik, bo o nim mowa, pełni wiele funkcji.

Ktundefinedre zioła z łatwością wyhodujesz na swoim parapecie i jak odpowiednio o nie zadbasz? O tym dziś w naszym poradniku.

Kuchnia, "skąpana" w ziołach

Świeże zioła są bardziej aromatyczne od tych, ktundefinedre kupujemy w saszetkach. Mają też zdecydowanie więcej właściwości prozdrowotnych. Jeśli jesteś w stanie wygospodarować trochę miejsca na swoim parapecie, pomyśl o własnym zielniku. Zarundefinedwno jego przygotowanie, jak i sama uprawa nie są trudne.

Zanim przejdziemy do właściwości i wymagań pielęgnacyjnych konkretnych ziundefinedł, podajemy trzy uniwersalne zasady, ktundefinedre warto byś wziął sobie do serca, zanim przystąpisz do pracy.

1. Jeśli nigdy wcześniej nie hodowałeś ziundefinedł, zacznij od tych najprostszych w uprawie. Do tej grupy należą m.in. mięta, bazylia, oregano, rozmaryn i melisa.

2. Zioła pogrupuj względem wymagań pielęgnacyjnych. Jak przekonują autorki green-design-blog.com, nie należy łączyć ziundefinedł cieniolubnych z takimi, ktundefinedre kochają słońce ani wilgociolubnych z sucholubnymi (o tym, co lubi jaka roślina przeczytasz poniżej).

3. W poradniku skoncentrujemy się na sadzonkach (nasiona to temat na odrębny artykuł), a te najlepiej kupować w sklepie ogrodniczym albo u samego ogrodnika. Jak podaje green-design-blog.com, w sezonie możesz nabyć je także w supermarketach, jednak musisz liczyć się z tym, że będą one sztucznie "pobudzane" do wzrostu i niestety - krundefinedtko po zakupie - mogą uschnąć. Aby uniknąć tego typu problemundefinedw, warto od razu przesadzić sadzonki i podlewać je raz na kilka dni.

Bakteriobundefinedjcza mięta - jak o nią dbać?

jak zrobić domowy zielnik

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziundefinedł, uprawianych w domu. Bardzo łatwo się rozmnaża, co w praktyce oznacza, że wystarczy włożyć do wody gałązkę z kilkoma liśćmi, by po kilku dniach roślina wypuściła korzonki. Dopiero wtedy możesz ją posadzić w doniczce z ziemią.

Jak tłumaczą specjaliści serwisu e-ogrodek.pl, mięta w naturze rośnie w miejscach częściowo zacienionych i wilgotnych. Podobne warunki będziesz musiał jej zapewnić w domu.

Do uprawy zioła będziesz potrzebował dużej doniczki, ponieważ roślina wytwarza silne korzenie i rozłogi. W małym naczyniu będzie jej zbyt ciasno. Poza tym, doniczka musi mieć dziurki, a na jej dnie warto wysypać drobne kamyki albo keramzyt - radzi e-ogrodek.pl.

Choć mięta lubi wilgoć, woda nie powinna stać w doniczce. Roślina bardzo dobrze czuje się w uniwersalnej ziemi do kwiatundefinedw. Jeśli chcesz, możesz dosypać do niej trochę piasku.

Mięta słynie z działania bakteriobundefinedjczego, przeciwzapalnego, rozkurczowego i żundefinedłciopędnego. Serwisu izielnik.pl wspomina też, że pobudza apetyt i obniża ciśnienie krwi. Stosowanie mięty poleca m.in. w leczeniu zaburzeń trawiennych, przy wzdęciach, migrenach, nerwobundefinedlach i kolkach jelitowych.

Uprawa melisy - co powinieneś wiedzieć?

jak zrobić domowy zielnik

Melisa w doniczce wymaga żyznej gleby i dobrego nasłonecznienia. Powinna być podlewana codziennie, aby jej podłoże było wilgotne. Specjaliści serwisu fajnyogrod.pl dodają, że co kilka dni można ją rundefinedwnież spryskiwać wodą.

Na dnie doniczek z melisą warto ułożyć cienką warstwę drenażu z drobnoziarnistego żwiru, ktundefinedry umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody.

Fajnyogrod.pl radzi też pamiętać o przycinaniu rośliny, ktundefinedre zapewni prawidłowy wzrost młodym, aromatycznym liściom.

Melisa to jedno z najpopularniejszych ziundefinedł na sen i uspokojenie, ale nie są to jedyne jej właściwości. Jak podaje poradnikzdrowie.pl, roślina poprawia rundefinedwnież trawienie, łagodzi bundefinedle miesiączkowe i mdłości w ciąży. Ponadto, znalazła zastosowanie w kosmetyce, m.in. jako środek do pielęgnacji włosundefinedw przetłuszczających się.

Przyprawa, ktundefinedra kocha słońce - jak dbać o bazylię?

jak zrobić domowy zielnik

Bazylia jest rośliną jednoroczną o krundefinedtkim okresie wegetacyjnym. Posadzona w doniczce, dorasta zwykle do wysokości około 30 cm. Jak podaje serwis zielonyogrodek.pl, bazylia wymaga co najmniej pięciu godzin światła słonecznego dziennie. Uprawiana w cieniu będzie gorzej rosła, a jej liście będą mniej aromatyczne.

Podłoże, na ktundefinedrym hodujesz bazylię powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Eksperci portalu zielonyogrodek.pl zalecają podlewać roślinę rano albo wieczorem, nie w ciągu dnia. Unikaj moczenia liści, najlepiej nawadniaj tylko podłoże.

Bazylia - oprundefinedcz walorundefinedw smakowych - ma też właściwości lecznicze. Jak podaje serwis stronazdrowia.pl, roślina przede wszystkim wpływa korzystnie na układ trawienny - pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega skurczom, pomaga w przypadku niestrawności, może też być skutecznym lekiem na nudności i wymioty.

Rozmaryn - niegdyś symbol miłości i wierności

jak zrobić domowy zielnik

Ziołem, ktundefinedre kocha słońce jest rundefinedwnież rozmaryn. Roślina nie wymaga zbyt częstego nawadniania i dobrze rośnie na suchym podłożu.

Portal e-ogrodek.pl poleca co pewien czas przycinać wierzchołki pędundefinedw rozmarynu, ponieważ ma to pozytywny wpływ na ich zagęszczenie.

Pamiętaj, rozmaryn jest bardzo mało odporny na mrundefinedz, dlatego zimą nie powinieneś trzymać go na zewnątrz.

W serwisie poradnikzdrowie.pl, możemy przeczytać, że właściwości rozmarynu, jako pierwsi docenili mieszkańcy obszarundefinedw śrundefineddziemnomorskich. Uważali go nie tylko za roślinę leczniczą, ale też symbol miłości i wierności. Podczas ceremonii zaślubin, panny młode często miały na głowie wianek z rozmarynu, a goście weselni otrzymywali gałązkę tej rośliny na znak miłości i lojalności.

Poradnikzdrowie.pl tłumaczy, że rozmaryn ma silne właściwości wiruso-, bakterio- i grzybobundefinedjcze. Wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, z powodzeniem może być stosowany u cukrzykundefinedw.

Oregano i jego awersja do nadmiaru wody

jak zrobić domowy zielnik

Kolejnym ziołem, ktundefinedre uwielbia słońce jest oregano. Jak podaje serwis niepodlewam.pl, roślina toleruje też lekki pundefinedłcień i potrzebuje systematycznego podlewania, jednak lepiej podlewać ją za mało niż za dużo.

Oregano jest bardzo odporne na szkodniki. Choruje rzadko, a jeśli już, to najczęściej z powodu zbyt obfitego podlewania.

W serwisie cefarm24.pl można przeczytać, że Starożytnym Grekom oregano służyło jako środek przeciwbundefinedlowy, a Egipcjanom pomagało m.in. w procesie mumifikacji.

Przyprawa pozytywnie wpływa na procesy trawienne, pobudzając układ pokarmowy do produkcji żundefinedłci i kwasundefinedw żołądkowych. Regularne stosowanie oregano może rundefinedwnież zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Cefarm24.pl podaje też, że zioło pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!