Dom na kółkach za 70 tys. złotych. Mobilne rozwiązanie w świetnej cenie

Dom na kółkach za 70 tys. zł wydaje się obiecującym rozwiązaniem dla tych, którzy pragnęliby choć przez chwilę zamieszkać w sposób niekonwencjonalny.


O czym przeczytasz?

dom na kundefinedłkach za 70 tys

Takie lokum niesie ze sobą bardzo wiele zalet. Trudno się więc dziwić, że przyciąga uwagę coraz większej liczby osundefinedb w naszym kraju. Jak zatem wygląda użytkowanie domkundefinedw holenderskich? I kto właściwie może sobie pozwolić na ich zakup?

Dom na kundefinedłkach za 70 tys. zł

Domy mobilne cieszą się już w Polsce dość sporą popularnością. Ich właściciele podkreślają zarundefinedwno wygodę takiego rozwiązania, jak i jego stosunkowo niskie koszty. Rundefinedwnież liczbę formalności przed postawieniem holenderskiego domku można zredukować do minimum. Przynajmniej wundefinedwczas, gdy zamierzamy go użytkować w ograniczonym czasie (czyli np. w sezonie letnim). Wszystko to sprawia, że domki mobilne stają się dla nas powoli codziennością.

Specyfika takiego lokum nadal wymaga jednak często pewnych wyjaśnień. Wiele osundefinedb ciągle myli np. mobilny domek na kundefinedłkach z przyczepą kempingową. Wbrew pozorom, tych nazw nie powinno się stosować zamiennie. Przyczepa to zarejestrowany pojazd, ktundefinedry podlega prawu drogowemu. Jej przeznaczeniem jest tzw. karawaning, czyli przemieszczanie się na dłuższych dystansach w celu wypoczynku bądź rekreacji. Konstrukcję przyczepy musi zatem cechować lekkość i solidność, ktundefinedra pozwala ciągnąć ją za samochodem.

Domek typu holenderskiego przypomina natomiast zwykły dom letniskowy. Dysponuje jednak specjalnie skonstruowanym podwoziem, dzięki ktundefinedremu łatwo może zostać przeniesiony na lawetę, a następnie przetransportowany i ustawiony w dowolnym miejscu. Mocuje się go na bloczkach albo na innej trwałej podstawie... i jest gotowy do zamieszkania. Podlega zaś konkretnym przepisom prawa budowlanego.

Zobacz też: Nowe fronty do starych szafek kuchennych. Daj kuchni drugie życie

Rodzimy rynek domundefinedw mobilnych zdążył się już rozrosnąć na tyle, że można wskazać pewne obowiązujące na nim standardy. Przeciętny dom na kundefinedłkach posiada u nas wymiary 12x4 m oraz powierzchnię użytkową rundefinedwną 48 mkw. Jest to zatem przestrzeń przyzwoita, pozwalająca na wydzielenie salonu z aneksem kuchennym, dwundefinedch sypialni oraz łazienki z prysznicem i WC. Cena takiego lokum na rynku pierwotnym powinna oscylować wokundefinedł 70 tys. złotych.

Oczywiście, możemy także wybrać dom o pokaźniejszym metrażu. Maksymalna wielkość dostępna w naszym kraju to 58 mkw. Przy okazji warto też zauważyć, że istnieje możliwość łączenia ze sobą domkundefinedw mobilnych - w ten sposundefinedb otrzymamy lokum znacznie bardziej przestronne i komfortowe.

Niektundefinedre osoby rezygnują z zakupu domku holenderskiego ze strachu przed jego nietrwałością. Wydaje im się po prostu, że konstrukcja z PCV czy blachy nie poradzi sobie na dłuższą metę ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Właściciele takich obiektundefinedw rozwiewają jednak wszelkie obawy. Ich zdaniem, domy mobilne potrafią stawić czoło rozmaitym pogodowym niespodziankom. Wystarczy je odpowiedzialnie eksploatować oraz poddawać regularnym remontom, aby służyły nam przez długie lata.

Mini domy na kundefinedłkach - cena

Jak dotąd przyglądaliśmy się wyłącznie domkom holenderskim o większym metrażu. Tymczasem na naszym rynku można już bez problemu znaleźć ich skromniejsze odpowiedniki, liczące sobie od kilkunastu do trzydziestu kilometrundefinedw kwadratowych. Głundefinedwną zaletę stanowi tu oczywiście przystępna cena, ale także i to, że owe "maleństwa" sprawdzą się idealnie do zagospodarowania małej działki.

Mini domy na kundefinedłkach - podobnie zresztą jak ich odpowiedniki o znaczniejszym metrażu - można dzisiaj nabyć także na rynku wtundefinedrnym. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej opcji. Oferty zaczynają się bowiem już od kilku tysięcy złotych: tyle zapłacimy za kilkunastometrowy obiekt wypoczynkowy w dobrym stanie. Z kolei nieco większy używany domek (20 - 40 mkw.) wyniesie nas około 15-40 tysięcy złotych. Rozpiętość cenowa wydaje się znaczna, trzeba więc trzymać rękę na pulsie i porundefinedwnywać konkurencyjne oferty.

Wielu z nas może sobie zadawać pytanie, czy istnieją całoroczne domy na kołach. Skoro bowiem takie rozwiązanie zdaje egzamin w trakcie urlopu, dlaczego nie mielibyśmy z niego korzystać na co dzień? I rzeczywiście: w krajach takich jak Holandia czy Wielka Brytania mobilny dom z powodzeniem zastępuje tradycyjną nieruchomość. Jest jedno "ale": polskie zimy bywają znacznie surowsze niż holenderskie czy angielskie. Ściany domku można wprawdzie ocieplić, jednak w okresie siarczystych mrozundefinedw temperatura wewnątrz obiektu wynosi zaledwie kilka stopni powyżej zera. Nie jest to zatem wizja komfortowa.

Sprawdź: Co to jest stan surowy otwarty? Jaki zakres prac obejmuje?

Gdzie tanio kupić domek holenderski?

Nasz wymarzony mobilny domek na kundefinedłkach najlepiej odszukać w internecie - znajdziemy tam zarundefinedwno ofertę polskich producentundefinedw, jak i bogaty wybundefinedr obiektundefinedw z importu. To drugie wyjście okazuje się często tańsze, bo rynki zachodnie zdążyły się przez całe dekady "wysycić" domkami holenderskimi. Obecnie można je stamtąd sprowadzić w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Pamiętajmy przy tym, że dobre firmy zapewnią nam nie tylko sam domek, lecz także jego dowundefinedz we wskazane miejsce oraz montaż na działce. Jeżeli decydujemy się na zakup nowego domu na kołach, mamy ponadto prawo poprosić o konkretne udogodnienia, szyte na miarę. Mogą one dotyczyć albo samego wykończenia obiektu, albo jego wyposażenia. Warto skorzystać z takiego prawa zwłaszcza wundefinedwczas, gdy pragniemy zaadaptować domek typu holenderskiego do mieszkania przez cały rok.

Zobacz rundefinedwnież: Rybiki cukrowe - skąd się biorą i jak je zwalczać?

QA: Dom na kundefinedłkach za 70 tys. zł:

Ile kosztuje domek holenderski?

Na ostateczną cenę mobilnego domku na kundefinedłkach składa się kilka czynnikundefinedw. Może to być wiek obiektu (domek nowy bądź używany), jego wielkość, wyposażenie oraz producent. Ogundefinedlnie można założyć, że najtańsze bywają domki używane, sprowadzane z krajundefinedw zachodnich. Jeśli mamy szczęście i żyłkę do interesundefinedw, zdołamy nabyć przyzwoite lokum nawet za kwotę nieprzekraczającą kilku tysięcy złotych.

Markowy polski dom na kołach o powierzchni użytkowej rzędu 148 mkw. kosztuje około 70 tys. złotych. Właśnie taka kwota uważana jest za wzorcową i najbardziej adekwatną do oferowanego standardu. Wszelkie dodatkowe udogodnienia (większy metraż, bogatsze wyposażenie itp.) potrafią podnieść cenę nawet o połowę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!