Meble do zabawy i nauki. Stwórz pokój dziecięcych marzeń

Z powodu pandemii nasze dzieci są zmuszone więcej czasu spędzać w domu. Często trudno pogodzić pracę zdalną z opieką nad nimi. Jak wesprzeć samodzielną zabawę i naukę poprzez aranżację otoczenia? Pomagają w tym kreatywne meble


O czym przeczytasz?

Pokój dziecięcy łóżko domek

Pokój dziecięcy to miejsce, w którym najmłodsi spędzają większą część doby. Służy zarówno do spania, jak i wszelkich aktywności w ciągu dnia. Wybraliśmy trzy polskie marki, z którymi można stworzyć wymarzoną przestrzeń dla dzieci. Do nauki, zabawy i odpoczynku. Te firmy łaczy wiele. To małe rodzinne manufaktury, w których rodzice tworzą, a dzieci testują produkty. To zapaleńcy i pasjonaci, którzy zgodnie mówią: projektujemy takie meble i zabawki, o jakich marzyliśmy dla naszych dzieci, ale nie mogliśmy ich znaleźć na rynku. Ich projekty wyróżnia przemyślany i dopracowany design, oszczędna, skandynawska stylistyka, stonowana kolorystyka, naturalne materiały, ekologiczna, lokalna produkcja, wielofunkcyjność i innowacyjność. Projekty tworzone są zwykle w duchu metody Montessori, czyli idei rozwoju dzieci poprzez naturalną i swobodną zabawę.

Drewniana kuchnia do zabawy

Świat HINGI

HINGI to kameralna marka drewnianych mebli dla dzieci, stworzona, by podarować najmłodszym kreatywny, radosny i bezpieczny świat, w którym najważniejszą rolę odgrywa swobodna, samodzielna i rozwijająca zabawa.

Odkąd zostałam mamą, staram się świadomie dobierać to, co otacza moją córkę. Wspieram jej samodzielność i chęć odkrywania dorosłego świata. Kreatywność mam we krwi, więc gdy nie mogłam znaleźć dla niej mebli, które […] będą ze sobą spójne a dodatkowo neutralne płciowo, postanowiłam podjąć wyzwanie i zaprojektować je sama

- mówi założycielka marki HINGI, reżyserka Iwona Bielecka.

Słowo hinges po angielsku oznacza zawiasy, natomiast hen (czyt. hin) w języku szwedzkim stanowi zaimek neutralny, który podkreśla, że jedną z idei przyświecającą tworzeniu mebelków jest zachowanie neutralności płciowej. Meble HINGI pobudzają wyobraźnię, rozwijają kreatywność, a także pozwalają dzieciom na samodzielne spędzanie czasu, zdobywanie nowych doświadczeń i wykształcania nowych umiejętności. Ich neutralne wzornictwo i stonowana paleta kolorów pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, boho, nowoczesnym czy minimalistycznym. Misją HINGI jest stworzenie dzieciom świata, w którym mogą być kreatywne i samodzielne, a ich rodzicom stworzenie możliwości wychowywania dzieci w otoczeniu estetycznych, dobrych jakościowo i ekologicznych przedmiotów. Meble i zabawki HINGI umożliwiają swobodną zabawę, uruchamiają wyobraźnię i wspomagają odgrywanie ról. Są wielofunkcyjne i innowacyjne a do wnętrza wprowadzają harmonię i porządek. Projekty tworzone są zgodnie z założeniami metody Montessori.

meble zabawki dla dzieci

MY MINI HOME. Pokój przyjazny dziecku, czyli metoda Montessori w praktyce

my mini home to czteroosobowa rodzina, w której rodzice projektują i produkują mebelki, a dzieci na bieżąco testują ich funkcjonalność. W ofercie manufaktury my mini home są praktyczne meble znane od pokoleń. Nadano im jednak nowe kształty, dzięki czemu stały się efektowne i ekscytujące. Poszczególne elementy można uzupełnić o dodatkowe części, które sprawiają, że konkretny model zyskuje nowe funkcje. W ten sposób łóżko jest kryjówką i placem zabaw, krzesło tunelem i zjeżdżalnią dla samochodów, a parawan biurkiem, regałem lub domkiem dla lalek. Meble podsuwają pomysły na ciekawą zabawę, zajmującą wciąż żądne nowych wrażeń i zajęć umysły maluchów. Proste, estetyczne konstrukcje mebli wpływają na zdolność analitycznego myślenia dziecka, i co ważne, „rosną” wraz z nim, ponieważ wysokość półek oraz blatów można regulować.

Filozofia my mini home opiera się na metodzie Montessori. Chodzi o stworzenie w dziecięcym pokoju przestrzeni, która będzie zachęcać do samodzielnej aktywności. Minimalistyczna i funkcjonalna aranżacja, w przeciwieństwie do kolorowych motywów przewodnich zaczerpniętych z bajek, zapewnia dobrą zabawę, a przy tym nie wymaga zmiany co sezon. Co więcej, umożliwia wyciszenie i odcięcie od nadmiaru bodźców, które atakują maluchy zewsząd, choćby ze świata wirtualnego.

meble do zabawy dla dzieci

Odpowiednio rozplanowany pokój dziecka, z wydzielonymi strefami do zabawy, nauki i odpoczynku to także gwarancja zdrowego snu. Zapełnienie przestrzeni nadmiarem przedmiotów wprowadza chaos i dezintegrację również w sposobie zabawy. Metoda Montessori opiera się na wspomaganiu maluchów w ich naturalnym dążeniu do samodzielności. Wbrew pozorom, dzieci nie potrzebują do zabawy wielu przedmiotów. Wystarczy im kilka elementów dobrej jakości, wykonanych z naturalnych materiałów. Najlepiej, jeśli przedstawiają świat rzeczywisty, który fascynuje maluchy. Twórcom my mini home zależało na tym, by ich meble nadawały się do zabawy, która niepostrzeżenie staje się nauką, by pełniły także funkcję pomocy dydaktycznej. Naturalna ciekawość dziecka obejmuje wszystkie „dorosłe” czynności, jakie obserwuje ono u rodziców. Szczególnie atrakcyjne są zajęcia kuchenne. Zabawa w przygotowanie posiłków i pomoc rodzicom w tym prawdziwym gotowaniu.

Metoda Montessori to mądre podążanie za dzieckiem, obserwowanie jego potrzeb i możliwości. Jako rodzic lub opiekun możemy wesprzeć działania malucha, dyskretnie podsuwając mu narzędzia, dzięki którym będzie mogło samodzielnie odkrywać świat

- mówią Kasia i Bartek z my mini home

Domek dla dzieci

NUKO. Zabawa w dom

Dom to najważniejsze miejsce, w którym dzieci stają się dorosłymi. To tu stawiają pierwsze kroki, tu czują się bezpieczne, tu mają ukochane osoby. Z domu wynoszą w dorosłe życie odwagę, poczucie własnej wartości, umiejętności, siłę, miłość. Dom to też miejsce dla przygód i nieograniczonej wyobraźni. System NUKO to edukacyjne domki z drewnianej sklejki oraz odpowiednio dobrane do nich, różnorodne akcesoria. Dzięki akcesoriom i dziecięcej wyobraźni domek może stać się nie tylko szafą, wezgłowiem łóżka, biurkiem czy regałem, ale także: sklepem, teatrzykiem, pocztą, kuchnią, statkiem kosmicznym i mini wersją domu całej rodziny. Markę NUKO współtworzą siostry Agata i Anna. Wszystkie akcesoria NUKO testowane są przez ich dzieci. Sam domek najpierw powstał, by odpowiedzieć na ich potrzeby, żeby jednocześnie je uszczęśliwiać i rozwijać, a także kształtować u nich poczucie estetyki.

Agata: Zawsze chciałam, żeby moje dzieci wychowywały się w estetycznym otoczeniu, wśród naturalnych materiałów. Skończyłam historię sztuki i dbam o to, żeby nasze produkty były piękne i funkcjonalne. Kocham domki za to, że nie muszę włączać dzieciom bajki, gdy mam coś do zrobienia. Wiem, że są zajęte mądrą zabawą

Domek sklep dla dzieci

Metoda NUKO pozwala na swobodną, samodzielną zabawę bez ingerencji dorosłego, a sama zabawka nie narzuca jednego sposobu zabawy. Odrywa od tabletu, telewizji, czy smartfona. Pobudza wyobraźnię i nie ogranicza. To zabawka rozwijająca w wielu kierunkach i kształcąca poprzez zabawę. System uniwersalnych akcesoriów zapewnia nieskończenie wiele jej wariantów. Mnogość elementów do wyboru zachęca do korzystania z nich na swój własny sposób. Tyle pomysłów ile pomysłowości dziecka, a im więcej zabaw, tym więcej zaskakujących zastosowań.

Anna: Jestem pedagogiem, arteterapeutą i psychopedagogiem kreatywności. Opracowałam koncepcję wspierania dzieci w rozwoju metodą NUKO. Cenię domki za to, że moje dzieci tą samą zabawką mogą rozwijać swoje zdolności matematyczne, ruchowe, manualne, i wiele wiele innych

NUKO to produkt polski tworzony lokalnie, ekologiczny, z certyfikatami bezpieczeństwa i jakości. Domek zdobi i porządkuje przestrzeń, wykonany jest z naturalnych i bezpiecznych materiałów, zastępując wiele zabawek o jedynym możliwym sposobie wykorzystania. Zabawa nim wspiera dzieci w zdobywaniu nowych umiejętności. Domek NUKO nie wymaga dodatkowych narzędzi do złożenia i może być wielokrotnie łatwo składany i rozkładany. Można go pomalować lub okleić. Zabawa z systemem NUKO rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności społeczne. Daje możliwość integracji, zabawy w grupie i nawiązywania relacji. Jest przeznaczony dla dzieci w różnym wieku, zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek, wspomagając je w harmonijnym rozwoju.

Domek teatr dla dzieci

Zdjęcia pochodzą ze stron producentów: hingi.eu, myminihome.pl i nukohome.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome