Dlaczego rozkładana sofa w salonie to nie zawsze dobry pomysł?

Goście, goście... czy ich sporadyczne wizyty powinny decydować o wyborze mebla, z którego korzystamy na co dzień? Zobacz czym zastąpić sofę z funkcją spania


O czym przeczytasz?

Nowoczesna sofa granatowa

Kiedy sofa do spania to zły pomysł i dlaczego

Czy sofa w salonie musi być rozkładana do spania? Zanim odpowiesz twierdząco, zadaj sobie kilka pytań pomocniczych: Czy któryś z domowników będzie na niej codziennie spać? Jeżeli nie i dodatkowe spanie ma być przeznaczone dla gości, zastanów się: Jak często masz gości, którzy potrzebują noclegu? Ile razy w poprzednich miesiącach ktoś u Ciebie nocował? Ile to zwykle jest osób i na jak długo zostają? W zależności od odpowiedzi, rozważ czy sofa z funkcją spania to jedyna sensowna opcja. Być może wystarczy inne rozwiązanie dające możliwość spania okazjonalnego.

Zakup sofy rozkładanej wiąże się z większym kosztem — za dodatkową funkcję trzeba dopłacić. Wybór mebli z funkcją spania, choć spory, ogranicza się do wybranych modeli. Sofy o oryginalnej formie, pięknym, wyszukanym designie zwykle nie mają opcji spania. Możliwość rozłożenia sofy do spania oznacza także kompromis w sprawie poziomu komfortu. Najwygodniejsze sofy się nie rozkładają. Marzysz o miękkich poduchach, w które można się zapaść? Raczej zapomnij o funkcji spania.

Jeżeli nie sofa z funkcją spania, to co? Oto kilka pomysłów rozwiązań umożliwiających spanie okazjonalne.

materac pompowany w salonie

Materac Intex

intex.pl

Pompowane łóżko

Wiem, wiem, pompowany materac nie kojarzy się ze standardem noclegu, który chciał_abyś zaproponować swoim gościom. Zapomnij jednak o niewygodnym materacu, który trzeba samemu nadmuchać, a spanie na nim kończy się bólem pleców lub pobudką na podłodze. Rozwiązania proponowane obecnie przez producentów, z takimi materacami nie mają wiele wspólnego. To właściwie łóżka – wysokie, stabilne, często nawet z zagłówkiem. Stabilność i wygodę spania na materacu zapewnia wewnętrzny stelaż, odporny na rozciąganie, łączący dolną i górną powierzchnię. Z zewnątrz materac pokryty jest przyjemnym w dotyku welurowym wykończeniem. Co więcej, tego typu materace mają wbudowaną pompkę elektryczną, dzięki której dwuosobowe łóżko dla gości rozłożymy w około 5 minut. Materac po złożeniu mieści się do wygodnej torby, którą otrzymamy w zestawie. Takie dodatkowe spanie przechowamy w szafie, czy w garażu. Przyda się także, kiedy sami będziemy potrzebowali przenocować poza domem. To kolejny plus. Sofy z salonu nie zabralibyśmy ze sobą.

Spanie na materacu Intex

intex.pl

Puf do zadań specjalnych

Puf to mebel bardzo przydatny w każdym salonie. Możemy oprzeć na nim nogi, układając się wygodnie w fotelu lub na kanapie. Pełni funkcję dodatkowego siedziska, a czasem także stolika. W pufie z pojemnikiem przechowamy koce czy dodatkową poduszkę. Istnieją jednak także pufy z funkcją spania, które po rozłożeniu zmieniają się w materac, a nawet w wygodne jednoosobowe łóżko na stelażu. Co ważne, wygląd takiej kostki zwykle wcale nie zdradza, że to gościnna sypialnia instant. Wystarczy, w zależności od konstrukcji, zdjąć pokrowiec i rozłożyć puf – podobnie jak sofę „belgijkę” otrzymując łóżko z materacem na metalowym stelażu, albo rozpiąć suwak, wysunąć drewniany stelaż i rozłożyć materac (tak działa np. puf z serii Vallentuna z IKEA). Pufy w formie samego materaca z gąbki, składanego na trzy, sprawdzą się doskonale w pokoju dziecięcym. Złożone – do siedzenia, rozłożone – kiedy kolega zostanie na noc, lub do fikania koziołków :)

Puf z funkcją spania

pufy z funkcją spania

boconcept.com

Fotel z kuszetką

Jeżeli okazjonalnie nocuje u nas jedna osoba, warto rozważyć zakup rozkładanego fotela. Fotele z funkcją spania mogą mieć różne konstrukcje, jednak zwykle dodatkowa opcja nie wpływa negatywnie na wygląd mebla. Fotel rozkładany do spania nie musi być szerszy od zwykłego. Zwykle stawiamy takie meble w pokojach gościnnych czy gabinetach. Możemy jednak dobrać fotel rozkładany także do sofy w pokoju dziennym.

To rozwiązanie na nocleg dla jednej osoby, chyba że drugi gość zajmie rozkładany puf, lub kanapę... nierozkładaną.

Fotel z funkcją spania

Fotel Cubbed Innovation

Innovationliving.com

Sofa do spania, ale nierozkładana

Jeżeli marzy się nam kanapa, w której możemy się zapaść na wiele godzin z książką, wygodnie wylegiwać lub ułożyć w dowolnej pozycji, wybierzemy głęboki model z miękkim siedziskiem o wysokim komforcie. Nie jest to raczej charakterystyka sofy rozkładanej. Jednak narożnik, czy sofa tego typu również okazjonalnie może posłużyć do spania. Wystarczy, że długość siedziska jest odpowiednia do wzrostu gościa (optymalnie 200 cm), a po zdjęciu poduch z oparcia otrzymamy miejsce do spania o szerokości standardowego materaca. Na jedną noc? Wystarczy pościelić!

Wybierając meble modułowe, mamy dodatkowo inne niestandardowe możliwości jak zsuwanie poszczególnych mebli ze sobą, tak by razem stworzyły miejsce do spania – np. otomana lub szezlong dosunięte prostopadle do sofy utworzą narożnik, dosunięte równolegle – dwuosobowe łóżko. Mniejsze sofy narożne zamienią się w posłanie po dosunięciu pufu.

Sofa modułowa beżowa

Ligne Roset szeslong

ligne-roset.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować