Dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Na jednej szali – niemiłosierna duchota latem, na drugiej – niska cena. Czy warto kupić mieszkanie na najwyższej kondygnacji?


O czym przeczytasz?

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Niższa cena, atrakcyjny widok z okna czy też przestrzeń, umożliwiająca nietuzinkowy design undefined to tylko niektundefinedre zalety mieszkań na poddaszu. Ale są też wady, ktundefinedrych nie da się przemilczeć. Komu zatem przypasuje mieszkanie na najwyższej kondygnacji, a komu tylko przysporzy problemundefinedw?

Niższa cena, czyli duży atut mieszkań na poddaszu

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Z badań wynika, że przy zakupie mieszkania kierujemy się przede wszystkim jego ceną. A ta - w niektundefinedrych przypadkach - bywa naprawdę atrakcyjna. Dobry interes można na przykład "ubić", wybierając jedno z ostatnich lokali z oferty deweloperskiej. Jeszcze więcej z reguły zyskamy, kupując lokum od osoby, ktundefinedrej zależy na szybkiej sprzedaży.

Innym sposobem na zaoszczędzenie jest wybundefinedr mieszkania na poddaszu.

Lokale na najwyższej kondygnacji są zazwyczaj tańsze od tych, położonych na niższych piętrach. Dzieje się tak z kilku powodundefinedw. Po pierwsze, na poddaszach bardzo często występują skosy, ktundefinedre ograniczają możliwości aranżacyjne. Przyjęło się, że znajdująca się pod nimi przestrzeń jest uznawana za dodatkową (pomocniczą), a więc nie wchodzi (albo wchodzi tylko częściowo) do całościowego metrażu mieszkania.

W praktyce, sprzedający stosują dwa modele obliczania metrażu.

Pierwszy jest regulowany normą PN- ISO 9836:1997, wedle ktundefinedrej powierzchnię użytkową liczy się wyłącznie dla przestrzeni wysokich na co najmniej w 1,9 metra. Pozostałe części lokalu uznawane za powierzchnię pomocniczą.

Druga metoda opiera się na normie PN 70 B-02365, ktundefinedra zakłada, że dla przestrzeni wysokich na 1,4-2,2 metra do powierzchni całkowitej wlicza się połowę ich metrażu (powyżej 2,2 metra już 100 proc.).

Choć druga norma jest starsza i undefined teoretycznie - nie powinna być stosowana, w rzeczywistości wielu sprzedających wciąż się nią posługuje.

Niższa cena zakupu to jednak nie wszystko. Mniej zapłacisz także za eksploatację mieszkania. Pomocnicze metry kwadratowe nie są z reguły brane pod uwagę przy wyliczaniu czynszu i podatku od nieruchomości.

Przeczytaj też: Zmienne losy parterundefinedw

Duchota - latem, chłundefinedd - zimą

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Drugim powodem, dla ktundefinedrego mieszkania na poddaszu są tańsze jest trudniejszy do uzyskania komfort użytkowania. Poddasza są bardziej narażone na wilgoć, a przez to także na pleśń i grzyby.

Ich mieszkańcy muszą się też liczyć z tym, że w upalne dni będą się mierzyli się z prawdziwą duchotą.

Szybkie nagrzewanie się dachu, a często także jego niewłaściwa izolacja sprawiają, że latem topowe mieszkania zamieniają się w sauny. Sprawy nie ułatwia fakt, że charakterystyczne dla poddaszy okna dachowe, często nie mają żaluzji, rolet czy markiz zewnętrznych, odbijających promieniowanie słoneczne.

Niestety, lokatorom poddaszy może porządnie dać w kość także zima. W lokalach, położonych bezpośrednio pod dachem jest zazwyczaj najchłodniej.

Jeśli zatem zależy Ci na komforcie cieplnym, najprawdopodobniej czekają Cię spore wydatki. Zimą zapłacisz więcej za ogrzewanie, z kolei latem konieczna może się okazać klimatyzacja, ktundefinedrej montaż, a następnie użytkowanie undefined dodatkowo uszczuplą Twoje konto.

Aby ograniczyć ryzyko, związane z dyskomfortem cieplnym, warto przed zakupem mieszkania, przeprowadzić badanie termowizyjne, ktundefinedre pozwoli ocenić stan izolacji dachowej.

Tego typu prace najlepiej wykonać zimą. Niska temperatura na zewnątrz i wysoka w środku ułatwi kamerze termowizyjnej undefinednamierzenieundefined miejsc, przez ktundefinedre ucieka ciepło.

Zalety najwyższego piętra

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Poddaszom nie brakuje jednak cech, ktundefinedre sprawiają, że naprawdę chce się na nich mieszkać. Wiele osundefinedb ceni je naprzykład za możliwości aranżacyjne.

Przestrzenie często doskonale nadają się do zaadaptowania na lofty, a drewniane stropy, ceglane, surowe ściany, a niekiedy także lukarny [typ okna - red.], ułatwiają to zadanie.

Warto jednak zaznaczyć, że funkcjonalność poddasza zależy w dużej mierze od wysokości ścianki kolankowej, czyli pionowej konstrukcji, na ktundefinedrej wsparty jest skośny dach.

Najczęściej wysokość ta wynosi około 80-110 cm, co w zupełności wystarczy do ustawienia pod skosem kanapy czy komody. Jeśli planujesz postawić w tym miejscu łundefinedżko, wystarczy, że ścianka będzie miała 60-70 centymetrundefinedw. W niektundefinedrych mieszkaniach, możliwe jest podniesienie ścianki kolankowej, nawet do wysokości dwundefinedch metrundefinedw. Wtedy bez problemy zbudujesz na swoim poddaszu antresolę czy powiesisz huśtawkę.

Przeczytaj też: Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Tu liczy się kreatywność, czyli jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Urządzając poddasze możesz śmiało puścić wodze fantazji. Duże możliwości dają ku temu wspomniane wyżej przestrzenie pod skosami. Oferta przeznaczonych do nich mebli zaskakuje coraz bardziej. Modne schowki, szuflady i komody undefined wszystko to znajdziesz w ofercie producentundefinedw.

W przypadku poddaszy, powszechnym rozwiązaniem jest kupowanie mebli undefinedna miaręundefined. Choć takie produkty są zwykle droższe od tych z sieciundefinedwek, wyrundefinedżniają się oryginalnością, finezją i wysoką jakością wykonania.

Pamiętaj! Grzechem byłoby zmarnowanie przestrzeni, nad ktundefinedrymi znajdują się okna dachowe. Oglądanie gwieździstego nieba przed snem czy podczas kąpieli? To brzmi naprawdę dobrze.

Uważaj na podejrzane oferty

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Na jakie jeszcze benefity możesz liczyć, kupując mieszkanie na poddaszu? Otundefinedż, brak hałasu z gundefinedry, a - w przypadku mieszkań, położonych w centrum miasta - widok na jego panoramę.

Jeśli czujesz, że cztery kąty na najwyższej kondygnacja są dla Ciebie i już wyobrażasz sobie jak je zaaranżujesz, ostrzegamy: unikaj ofert, dotyczących przestrzeni bez funkcji użytkowej. Niektundefinedrzy w ten sposundefinedb prundefinedbują zbyć strychy czy pomieszczenia gospodarcze. Kuszą niską ceną i zapewniają, że bez problemu przekształcisz tę przestrzeń w swoje wymarzone cztery kąty.

Pamiętaj, tego typu przedsięwzięcia nigdy nie są proste! Wiążą się nie tylko z wysokimi kosztami, ale też licznymi formalnościami undefined przede wszystkim będziesz potrzebował zatwierdzonego projektu architektonicznego, a następnie administracyjnego pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast transakcja dotyczy poddasza w budynku wielorodzinnym, będziesz musiał dodatkowo uzyskać zgody zamieszkujących go osundefinedb.

Dla kogo mieszkanie na poddaszu?

dla kogo mieszkanie na poddaszu?

Bez względu na to, czy planujesz zakup pierwszego, czy kolejnego mieszkanie, będzie to inwestycja, do ktundefinedrej warto dobrze się przygotować. Dokładne przeanalizowanie undefinedzaundefined i undefinedprzeciwundefined pozwoli Ci uniknąć rozczarowań, a przy okazji pomoże ustalić, czy aby na pewno znajdujesz się w tzw. grupie docelowej.

Choć oczywiście zdarzają się wyjątki, to jednak z reguły, w mieszkaniach na poddaszu najlepiej odnajdą się studenci, ktundefinedrym upalne noce nie będą aż tak doskwierały, gdyż znaczną ich część i tak spędzą poza domem. Zazwyczaj w ich przypadku w grę wchodzi jednak wynajem, a nie zakup.

Drugą grupą odbiorcundefinedw są dobrze sytuowani, pracujący w korporacjach single, ktundefinedrzy - w związku z ograniczoną ilością czasu - do aranżacji przestrzeni wynajmą projektanta.

Trudniej będzie się mieszkało na poddaszach rodzinom z małymi dziećmi. Po pierwsze dlatego, że ostatnia kondygnacja dosyć często nie ma dostępu do windy, co oznacza, że takie czynności jak np. spacer z dziecięckiem w wundefinedzku stają się wyzwaniem.

Po drugie, grupie tej mogą szczegundefinedlnie doskwierać problemy z osiągnięciem optymalnej temperatury zimą i latem. Choć w duchocie śpi się trudno zdecydowanej większości osundefinedb, to jednak małe dzieciom przeszkadza to szczegundefinedlnie. Włączanie klimatyzacji na całą noc może natomiast przynieść więcej szkody niż pożytku, skazując maluchy na zapalenia ucha czy wysięki z nosa.

Mieszkanie na najwyższym piętrze nie będzie też najlepszym wyborem dla osundefinedb starszych i to nie tylko ze względu na wspomniany już brak windy. Osobom w podeszłym wieku szczegundefinedlnie niewskazane jest przebywanie w pomieszczeniach, narażonych na wilgoć. Pleść i grzyby bardzo niekorzystnie wpływają na układ oddechowy osundefinedb starszych.

Opcję zakupu lokalu na poddaszu pownieneś rundefinedwnież porzucić, jeśli nie lubisz ryzyka, dodatkowych prac i niespodziewanych wydatkundefinedw. Postaw na bezpieczeństwo i spokundefinedj ducha.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!