Design z recyklingu. Te produkty z IKEA zostały wykonane z odpadów

Fronty kuchenne, „owcza skóra”... zobacz, co jeszcze można wyprodukować z butelek PET

Ikea - produkty z recyklingu

Globalne marki zaczynają dostrzegać fakt, że dzisiaj należy postrzegać odpady jako nowe surowce. Jedną z marek otwartych na ideę recyklingu jest IKEA. „To, co dla jednych jest niepotrzebnym odpadem, dla IKEA okazuje się wartościowym surowcem do wytwarzania produktów firmy” – czytamy w komunikacie marki. Szwedzka sieć stale poszerza zakres i sposoby wykorzystywania odpadów, stosując je obecnie do produkcji frontów kuchennych, jak i drobnych akcesoriów. Do 2030 roku IKEA zobowiązała się produkować swój asortyment z odnawialnych lub przetworzonych surowców i korzystać wyłącznie z energii odnawialnej.

Wybór surowców i materiałów, tak aby miały jak najmniejszy wpływ na zasoby naszej planety, jest kluczowym elementem demokratycznego wzornictwa IKEA. Demokratyczne podejście do procesu projektowania zakłada, że przy opracowywaniu i ocenie nowych produktów firma bierze pod uwagę pięć kryteriów, są nimi forma, funkcja, jakość, cena oraz właśnie pozytywny wpływ na ludzi, środowisko i zasoby planety.

Dlatego też w asortymencie IKEA znajdziemy coraz więcej produktów wytworzonych z odpadów. W efekcie przetworzone butelki PET, skrawki materiałów i inne resztki produkcyjne zmieniają się w pełni funkcjonalne produkty o wysokiej jakości i atrakcyjnym designie. Jednym z nich jest kuchnia KUGNSBACKA.

Przeczytaj także: Nawóz ze smogu, beton z CO2, cenne kruszce i żyzna gleba z odpadów poprzemysłowych... Czy zanieczyszczenia to nowe zasoby? 

Kuchnia z recyklingu

Nowoczesne czarne matowe fronty kuchenne z serii KUGNSBACKA powstały częściowo z butelek PET. We współpracy z jednym z dostawców projektanci IKEA opracowali sposób na przetwarzanie butelek w folię plastikową, w którą następnie owinęli płytę wiórową wykonaną z drewna, także pochodzącego z recyklingu. W ten sposób zużyte plastikowe butelki - i to w dużej ilości - wykorzystano do stworzenia nowego produktu - trwałego i o wysokiej jakości, co firma podkreśla udzielając na kuchnię KUNGSBACKA 25-letniej gwarancji.

Czarne kuchnie nie wychodzą z mody. Zobacz najnowsze trendy w aranżacji kuchni

Ikea - produkty z recyklingu

Wycieraczka z butelek

Innym produktem powstałym aż w 90% z butelek PET jest wycieraczka KRISTRUP. Prosta, trwała i dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie.

Dywan ze skrawków

Innym bohaterem kampanii jest dywan TÅNUM. Do produkcji dywanu IKEA wykorzystuje skrawki materiałów - odpady bawełny powstające przy produkcji tekstyliów.

Butelka w owczej skórze

Odpady w IKEA mogą znaleźć naprawdę niezwykłe zastosowanie. O ile niewielu zdziwi fakt, że plastikowe pojemniki KUGGIS zrobione są tworzywa pochodzącego z recyklingu, a papierowe pudełka PAPPIS z przetworzonego ponownie papieru, o tyle dywanik TOFTLUND może zaskakiwać. Na pierwszy, a nawet drugi rzut oka wygląda jakby był zrobiony z owczej skóry, a przy tym jest miękki, ciepły i przytulny. Tymczasem, zaglądając do karty produktu, przekonamy się, że wykonano go z przetworzonych butelek PET. Ekologiczna „owcza skóra” doskonale pasuje np. do wnętrza w stylu boho.

Ikea - produkty z recyklingu

Produkty z ekologicznej serii IKEA wraz z odpadami, które posłużyły do ich wytworzenia można było obejrzeć w gablotach reklamowych umieszczonych w przestrzeni miejskiej Szczecina, m.in. na przystankach autobusowych. Akcja promowała otwarcie nowego sklepu IKEA w Szczecinie.

Przeczytaj również: Jak wygląda mieszkanie przyszłości? W Szczecinie powstał Dom Jutra IKEA

Ikea - produkty z recyklingu

Odpady zakorzenione w strategii

Przyjęta w 2012 roku strategia zrównoważonego rozwoju People & Planet Positive zakłada, że do 2030 roku wszystkie materiały stosowane w produktach IKEA będą odnawialne lub pochodzące z recyklingu. Dzięki wykorzystaniu odpadów firma zużywa mniej nowych surowców i zmniejsza swój wpływ na środowisko.

Zdjęcia: materiały prasowe IKEA

Może Cię również zainteresować: Drugie życie naszych rzeczy. Jak marki wspierają recykling

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat