Design wokół kawy. Najlepsze metody parzenia doskonałej kawy w domu

Nie potrzebujesz drogiego ekspresu. Dzięki tym genialnie zaprojektowanym przedmiotom przygotujesz w domu najlepszy aromatyczny napar.


O czym przeczytasz?

Te przedmioty z powodzeniem zastąpią ekspres do kawy a nie wydasz na nie całej pensji. Zajmują mało miejsca. Ich prosta konstrukcja i doskonały design sprawiają, że są niezawodne oraz praktycznie niezniszczalne, a co najważniejsze zaparzysz w nich wyśmienitą kawę

kawa do łundefinedżka. Dzbanek z tłokiem french press

Kawowa alternatywa

Alternatywne do ekspresundefinedw ciśnieniowych sposoby parzenia kawy wrundefinedciły wraz z rewolucją tzw. trzeciej fali kawowej, ktundefinedra pojawiła się w latach dwutysięcznych i rozsławiła sięganie do kawowych źrundefineddeł oraz metod sprzed ery niepodzielnego panowania espresso italiano. Obecnie kładzie się nacisk na jakość kawy, a także docenia się bardziej undefinedpierwotneundefined sposoby jej parzenia, w duchu filozofii slow life, takie jak metoda przelewowa.

kawa z mlekiem w filożance, sniadanie

Należy zaznaczyć, że żadną z metod alternatywnych nie przygotujemy klasycznego espresso. Espresso to kawa z bardzo drobno zmielonych i ubitych ziaren przygotowana w specjalnym ekspresie, pod ciśnieniem ok. 9 (8,5-9,5) bara. Oczywiście prawdziwe włoskie espresso, cappuccino czy latte, szczegundefinedlnie wypite we włoskiej kafeterii to cudowna sprawa. Możemy jednak obejść się bez profesjonalnego ekspresu, żeby przygotować doskonale aromatyczny napar we własnym domu. Jest jednak kilka ważnych warunkundefinedw, ktundefinedre musi spełnić kawa, jakiej użyjemy do parzenia. Po pierwsze, kawa powinna być świeżo palona. Miłośnicy kawy odradzają picie kawy, ktundefinedra została wypalona dłużej niż kilka tygodni przed parzeniem. Starsza zdecydowanie traci na swej jakości, smaku i aromacie. Po drugie, nie poleca się kupowania kawy mielonej. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości młynek i samemu mielić kawę w domu, przed parzeniem. Zyskujemy wtedy o połowę bardziej intensywny smak i aromat kawy. Po trzecie, jakość samej kawy ma ogromne znaczenie. Sprundefinedbujmy kaw z małych lokalnych palarni. Bez trudu znajdziemy ich ofertę w internecie. Na koniec ważne jest dostosowanie rodzaju kawy i stopnia jej zmielenia do metody parzenia, ktundefinedrą wybierzemy. Istnieje tu pewien kanon oraz pole do naszej kreatywności i eksperymentundefinedw, ale o tym za chwilę. No to parzymy. Czas na kawę!

Młynek do kawy, mielenie

Kawiarka Bialetti undefined włoska ikona designu

Kultowa moka czyli włoska makinetka (macchinetta del caffundefined undefined dosłownie maszynka do kawy) zwana kafetierą lub po prostu kawiarką została zaprojektowana we Włoszech w 1933 r. i do dziś jest produkowana w niemal niezmienionej formie. Ta ikona wzornictwa przemysłowego, ktundefinedra sprzedała się dotąd w setkach milionundefinedw sztuk na całym świecie, jest jednocześnie symbolem Włoch i włoskiego dolce vita. Markę Bialetti produkującą garnki, sztućce i inne przybory kuchenne założył w 1919 r. Alfonso Bialetti i to na jego zlecenie powstał projekt w stylu art deco - dzbanka undefinedperkolatoraundefined Moka, ktundefinedrego autorem jest Luigi de Ponti. Wynalazek rozsławił jednak dopiero syn i spadkobierca Alfonsa, Renato Bialetti. Za popularnością wzoru stoi genialnie prosta konstrukcja o niezawodnym działaniu oraz sprawny marketing. Słynne logo marki przedstawia karykaturę Alfonso Bialettiego unoszącego w gundefinedrę palec w geście oznaczającym undefinedjedno espresso proszę!undefined.

Kawiarka Bialetti we włoską flagę

Klasyczne kawiarki Moka Express produkowane są z polerowanego stopu aluminium i dostępne są w rundefinedżnych pojemnościach. Przeznaczone są do użycia na palniku kuchenki gazowej lub elektrycznej. Od 2016 r. marka Bialetti produkuje rundefinedwnież wersję do stosowania na płytach indukcyjnych. Budowa kafetierki jest dość prosta. Składa się z trzech elementundefinedw: dolnego zbiornika na wodę, filtra w kształcie lejka z sitkiem oraz gundefinedrnego, odkręcanego zbiornika na kawę.

Chcąc przygotować napundefinedj zgodnie ze sztuką, do dolnego zbiornika nalewamy gorącej wody (aby podgrzewanie trwało jak najkrundefinedcej) do sitka wsypujemy kawę mieloną (grubiej niż do ekspresu ciśnieniowego ale drobniej niż do aeropresu czy zaparzaczy przelewowych). Kawy nie należy ubijać. Wystarczy lekko wyrundefinedwnać jej powierzchnię. Dokręcamy gundefinedrny element i umieszczamy dzbanek na palniku. Po kilku minutach wskutek ciśnienia wrzątek przesączy się przez kawę w sitku i do gundefinedrnego dzbanuszka spłynie zaparzona kawa. Ważna wskazundefinedwka: w dolnym zbiorniku znajduje się tzw. zawundefinedr bezpieczeństwa, ktundefinedrego nie należy zalać wodą. Zawundefinedr w przypadku zbyt dużego ciśnienia w dolnej części zbiornika uwalnia parę. Do takiej sytuacji dochodzi m.in. wtedy, gdy użyjemy zbyt drobno zmielonej kawy, ktundefinedra zapcha sitko, przez co woda nie będzie mogła się przez nie swobodnie przedostawać.

kafetiera Moka Express Bialetti aluminiowa

French press - kawa z charakterem

French press czyli praska francuska to klasyczny zaparzacz tłokowy, za pomocą ktundefinedrego rundefinedwnież łatwo przygotujemy świeżą kawę w domu. Chociaż jako pierwsza kawiarki tego typu produkowała firma francuska, wynalazek ten powstał we Włoszech. Autorem pierwowzoru z 1929 roku był Attilio Calimani. Początkowo urządzenie nie cieszyło się dużą popularnością. W latach 50. inny włoski projektant, Faliero Bondanini, dokonał modyfikacji w oryginalnym projekcie i podjął wspundefinedłpracę z francuską fabrykąundefined klarnetundefinedw undefined Martin SA, ktundefinedra rozpropagowała nowy typ kafetiery w Europie. Dużą popularnością praska francuska cieszy się w krajach anglosaskich a także w Danii. Z produkcji najlepszej jakości undefinedfrench pressundefinedundefinedwundefined słynie właśnie duńska firma Bodum. Konstrukcja zaparzacza tłokowego jest bardzo prosta. Jest to szklany lub metalowy dzbanek - cylinder, w ktundefinedry wchodzi tłok z sitkiem dobrze przylegającym do ścianek.

Dzbanek z kawą - Praska francuska

Standardowy przepis na kawę z praski francuskiej podaje proporcję około 60-70 g kawy na litr wody. Używamy kawy grubo zmielonej. Do dzbanka wsypujemy kawę, wlewamy wodę o temp. ok. 90 st. C i mieszamy. Czekamy ok. 4 minut. Ponownie mieszamy. Nakładamy tłoczek z pokrywką i delikatnie dociskamy tłoczek, zbierając fusy na dnie. Kawę należy serwować od razu, ponieważ mając kontakt z fusami stanie się zbyt gorzka.

Kawa przygotowana w zaparzaczu tłokowym jest nieco mniej delikatna w smaku niż ta zaparzona innymi metodami, jednak jej wyrazisty charakter ma wielu zwolennikundefinedw.

Nalewanie kawy

Chemex - subtelny design i smak

Chemex, ktundefinedry w ostatnich latach wrundefinedcił do mody to rundefinedwnież przedmiot o statusie ikony designu. Szklany zaparzacz przelewowy i karafka w jednym to projekt z 1941 autorstwa amerykańskiego chemika dr Petera Schlumbohma, ktundefinedry do dziś jest produkowany w niezmienionej formie przez Chemex Corporation w niewielkim mieście Chicopee w stanie Massachusetts. Szklany, przypominający klepsydrę dzbanek z drewnianym uchwytem spiętym skundefinedrzanym paskiem jest nie tylko efektowny ale niezwykle praktyczny. Umożliwia zarundefinedwno parzenie kawy, jak i serwowanie jej w optymalny dla tego napoju sposundefinedb. Doskonały design sprawił, że Chemex trafił do stałych zbiorundefinedw MoMA, nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Docenił go także świat literatury i filmu. Kawę z Chemexundefinedu pije James Bond w powieści undefinedFrom Russia, with loveundefined a także tytułowa Rosemary z filmu Romana Polańskiego undefinedDziecko Rosemaryundefined.

Oprundefinedcz unikalnego kształtu atutem Chemexa jest specjalny, papierowy filtr. Jest on grubszy od standardowego i wielowarstwowy, co powoduje, że znacznie skuteczniej zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki zmielonej kawy, oddzielając je od naparu.

Parzenie kawy w Chemexie

fot. coffeedesk.pl

Chemex służy do parzenia kawy metodą przelewową. Jest to tzw. drip, czyli sposundefinedb, w ktundefinedrym woda przesącza się przez zmieloną kawę znajdującą się w papierowym filtrze i skrapla się do naczynia. Zastosowanie odpowiedniego stopnia zmielenia oraz dobrego papierowego filtra powoduje, że woda undefinedwyciągaundefined ze zmielonych ziaren wszystko, co najlepsze i pod wpływem grawitacji dociera do znajdującego się na dole zbiorniczka.

Do zaparzenia kawy w Chemexundefinedie potrzebna jest zagotowana woda (ale nie wrzątek undefined 90-95 st. C) oraz średniogrubo zmielona kawa. Najpierw umieszczamy w szyjce przeznaczony do tego papierowy filtr i przelewamy filtr gorącą wodą, co pozwoli pozbyć się papierowego posmaku i ogrzeje dzbanek. Następnie wsypujemy kawę do filtra i zalewamy wodą. Stosunek ilości kawy do wody jest kwestią indywidualnych preferencji. Standardowo zaleca się proporcję taką, jak do praski francuskiej, czyli 6-7 g kawy na 100 ml wody. Czas na parzenie wstępne undefined zalej kawę niewielką ilością wody, zamieszaj i odczekaj ok 50 sek. Następnie powoli zalewaj kawę kolejnymi partiami wody tak, by napar cały czas kapał do dolnego zbiorniczka. Na koniec usuń filtr z fusami i gotowe. Możesz serwować.

Parzenie kawy w ten sposundefinedb wymaga chwili cierpliwości, jednak napar jest wyjątkowo delikatny, idealnie klarowny i aksamitny, a przy tym zawiera sporo kofeiny.

Chemex kawa

Chemex, nalewanie kawy

Aeropress - mistrzowska nowość

Aeropress to jedna z najmłodszych metod alternatywnego parzenia kawy. Została wynaleziona w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych przez Alana Adlera. Alan Adler był wundefinedwczas właścicielem firmy produkującej zabawki, m.in. popularne frisbee. Chcąc mieć dobrą świeżą kawę zawsze na wyciągnięcie ręki wymyślił zaparzacz z tłokiem działający podobnie do strzykawki. Aeropresy marki Aerorobie przebojem wkroczyły na światowy rynek. Parzenie kawy w Aeropresie stało się tak popularne, że co roku odbywają się mistrzostwa świata w tej dziedzinie. Co sprawia, że nowa technika cieszy się takim powodzeniem? Poza przystępną ceną i prostą obsługą, za głundefinedwną zaletę Aeropresu uważa się jego uniwersalność i brak ograniczeń jeżeli chodzi o sposundefinedb parzenia kawy. Dzięki temu możemy osiągnąć rundefinedżne efekty i dostosować moc i smak kawy do własnych upodobań. Nie ma narzuconego przepisu czy sposobu przygotowania napoju. Możemy użyć rundefinedżnej ilości kawy o dowolnym stopniu zmielenia. Z tą metodą można i warto eksperymentować.

Parzenie kawy w aeropresie

Aeropress - parzenie kawy

Aeropress składa się z wykonanego z poliwęglanu cylindra (głundefinedwnej tuby) z tłokiem i sitkiem, w ktundefinedrym umieszcza się papierowy filtr. Po włożeniu tłoczka, od drugiej strony do cylindra wsypujemy świeżo zmieloną kawę, zalewamy gorącą wodą (o temperaturze około 80undefinedC), mieszamy, zakręcamy sitkiem z przelanym gorącą wodą filtrem. Filtry przelewa się wodą, by zniwelować papierowy posmak. Czekamy chwilę. W części przepisundefinedw poleca się wykonać te czynności na dwa razy, dolewając wody do pełna za drugim razem. Odczekujemy od 30 sekund do kilku minut. Odwracamy tubę i delikatnie przeciskamy przy pomocy tłoka gotową kawę do filiżanki lub kubka.

Mundefinedwi się, że Aeropress łączy zalety parzenia ciśnieniowego i przelewowego. Na pewno pozwala na eksperymentowanie i kreatywność. Jeszcze jedną zaletą tego urządzenia jest to, że doskonale nadaje się do zabrania ze sobą w podrundefinedż czy na wycieczkę w plener. W tym celu powstała specjalna wersja Aeropressu undefined Aeropress Go.

Aeropress - części

Hario V60 dripper - krundefinedlewski wzundefinedr

Drip (z ang. undefinedkapaćundefined) to potoczna nazwa, ktundefinedrą określa się wszelkie urządzenia wykorzystujące filtry i przelewanie wody przez zmielone ziarna do zaparzenia kawy. Za wzorcowe narzędzie i archetyp metody przelewowej uważa się dripper tradycyjnej japońskiej marki Hario. Słowo hario w tłumaczeniu oznacza undefinedkrundefinedl szkłaundefined. Japońska huta o tej nazwie od prawie 100 lat produkuje szkło i ceramikę, obecnie głundefinedwnie przeznaczoną do parzenia i serwowania kawy i herbaty. Hario V60 Dripper to stożkowate naczynie, ktundefinedre stało się symbolem trzeciej fali kawowej i powrotu do źrundefineddeł parzenia kawy na świecie. Litera V w nazwie symbolizuje kształt drippera a liczba 60 kąt nachylenia jego ścianek. Dripper Hario może być wykonany ze szkła, miedzi, stali, ceramiki lub tworzywa. Materiał nie ma większego wpływu na proces parzenia. Możemy więc wybrać taki, ktundefinedry bardziej pasuje do warunkundefinedw, w ktundefinedrych będziemy z niego korzystać.

Dripper Hario czerwony ceramiczny

Dripper Hario parzenie kawy

Przepis na kawę przygotowaną z pomocą undefinedjapońskiego kundefinedlaundefined? Proces jest podobny do parzenia w Chemexundefinedie. Dripper umieszczamy na naczyniu, w ktundefinedrym chcemy podać gotową kawę. Zmielone ziarna wsypujemy do papierowego filtra umieszczonego w dripperze, wyrundefinedwnujemy ich powierzchnię i zalewamy wodą, na początek niewielką jej ilością. Wlewamy tylko tyle, żeby namoczyć kawę. Jest to tzw. etap preinfuzji, w trakcie ktundefinedrego kawa się undefinedotwieraundefined i uwalnia pierwsze aromaty. Woda oczywiście nie powinna być wrząca. Odpowiednia temperatura to około 90undefinedC. po około 30 sek. undefinednamaczaniaundefined wlewamy resztę wody. Proporcja: 6 g kawy na 100 ml wody. Wodę wlewamy delikatnie, kolistymi ruchami. Kiedy cała woda skropli się w naczyniu w postaci gotowego naparu, zdejmujemy dripper, wyrzucamy filtr i pyszna kawa gotowa.

Hario V60 Dripper szklany

Za pomocą drippera typu Hario otrzymamy czysty napar, w ktundefinedrym łatwo będzie wyczuć profil smakowy konkretnej kawy. Kawa będzie intensywna, nie tak bardzo delikatna, jak z Chemexundefineda. Jednak pojawią się w niej interesujące nuty, charakterystyczne dla danej kawy, np. owocowe, orzechowe lub czekoladowe.

Parzenie kawy w dripie. Hario V60 Dripper metalowy

Slowpresso - polski projekt z dobrą energią

Slowpresso to ceramiczny zestaw do przelewowego parzenia kawy undefinedwymyślony przez ojca i zaprojektowany przez cundefinedrkęundefined. Ojciec to Stefan Karamuz, miłośnik kawy i umysł ścisły. Fizyk z wykształcenia pracujący w branży IT. W każdej dziedzinie, ktundefinedrą się zajmuje, szuka prostych i dobrych rozwiązań. Lubi smaczną i mocną kawę, od wielu lat szukał swojego sposobu na jej przygotowywanie. W końcu wymyślił metodę Slowpresso. Cundefinedrka to Justyna Karamuz, projektantka i ceramiczka. Wiele lat pracowała w branży nowych technologii, zanim zdecydowała, że ceramika to jej sposundefinedb na życie. Uwielbia dobrą kawę i herbatę, wiele inspiracji czerpie z dalekowschodnich tradycji ceramicznych i herbacianych. Funkcja i użyteczność są dla niej rundefinedwnie ważne, co estetyka i jakość wykonania.

Skąd się wziął pomysł na Slowpresso? Z osobistej potrzeby picia dobrej kawy:

Dzięki Slowpresso w końcu możemy się napić takiej kawy, jaką lubimy najbardziej undefined mocnej, o zawiesistej konsystencji, mającej w smaku ciekawe nuty, na ktundefinedrych uzyskanie pozwala tylko metoda przelewowa

- mundefinedwią Justyna i Stefan Karamuz, twundefinedrcy marki Slowpresso

Karamuz Slowpresso

naczynia ceramiczne Karamuz Slowpresso

fot. slowpresso.pl

Pomysł na Slowpresso dojrzewał od dawna. Stefan przez lata dopracowywał swoją metodę parzenia. W 2010 roku wymyślił, że sitko można zrobić z ceramiki i poprosił cundefinedrkę o jego zrobienie. Powstała seria kilku sitek, ktundefinedrych używał w domu, pracy i na spotkaniach z przyjaciundefinedłmi. Kawa bardzo im smakowała, nazywali ją undefinedkawą Stefanaundefined. Tak rozpoczęła się przygoda z budowaniem wspundefinedlnie marki tworzącej produkty do parzenia kawy własnego pomysłu. Zestawy Slowpresso produkowane są w Polsce w niewielkiej manufakturze w Wałbrzychu, z lokalnych surowcundefinedw.

zestaw ceramiczny Slowpresso Karamuz

kawa Karamuz Slowpresso

fot. slowpresso.pl

Parzenie kawy w Slowpresso trwa około 5 minut, jest bardzo proste i nie wymaga niczego więcej niż świeżo zmielonej kawy i zagotowanej gorącej wody (nie wrzątku). Kawa przygotowana w Slowpresso jest esencjonalna, mocna i aromatyczna. Aksamitna w smaku i naturalnie słodka. Otrzymujemy gęsty ekstrakt, ktundefinedry możemy wypić jako undefinedmałą czarnąundefined lub potraktować jako bazę do ulubionej kawy, z mlekiem lub bez. Parząc kawę w wersji Slowpresso zyskujemy chwilę spokoju. To czas, w ktundefinedrym można odpocząć, nabrać oddechu i dobrej energii. Projekt obejmuje więc nie tylko przedmiot, ale proponuje sposundefinedb jego używania, ktundefinedry jest naturalny, przyjemny i może stać się codziennym rytuałem.

Kawa to nie tylko smak i aromat, ale też czas na odpoczynek. Rytuał, ktundefinedry można dzielić z bliskimi lub samym sobą. Slow w Slowpresso nie dotyczy czasu parzenia, tylko zasady, że można się na chwilę zatrzymać, wziąć oddech, nabrać dobrej energii.

nalewanie kawy Karamuz Slowpresso

fot. slowpresso.pl

Na standardowy ceramiczny zestaw Slowpresso składają się: dzbanek, sitko oraz pokrywka. W komplecie znajdziemy także krundefinedtką instrukcję parzenia kawy oraz zestaw ekologicznych jednorazowych filtrundefinedw (200 szt.) Slowpresso może być fajnym pomysłem na prezent na urodziny, imieniny, święta, ślub czy parapetundefinedwkę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!