Sielskie życie na każdą kieszeń. Nowy dom od MUJI. W Japonii można go kupić w sklepie.

Mini dom w stylu nowoczesnej wiejskiej chaty, odzwierciedlający minimalistyczny styl życia blisko natury. To najnowsza propozycja dostępnej w Polsce marki MUJI, znanej z funkcjonalnego, neutralnego designu. Jak wygląda z bliska? Zaglądamy do środka.


O czym przeczytasz?

dom MUJI Yo no le

MUJI, czyli no name. Filozofia marki

Firma MUJI została założona w 1980 r. w Japonii. Dzisiaj ma sieć 700 sklepów na 4 kontynentach. Oferuje w nich produkty wyposażenia wnętrz, odzież, żywność, a od 2004 r. także domy. Słowo MUJI w języku japońskim oznacza „niemarkowe”. Nazwa oddaje filozofię marki, która opiera się na racjonalizacji, zarówno procesów produkcyjnych, jak i tych zakupowych. W kwestii produkcji MUJI kładzie nacisk na trzy aspekty: dobór materiałów, usprawnianie procesów oraz upraszczanie opakowań. Produkty mają być jak najprostsze, jednak nie chodzi jedynie o minimalistyczną stylistykę. Tworzone są zgodnie z zasadą „pustego naczynia”, które użytkownik wypełni własną osobowością. Chodzi o anonimowość i uniwersalność, która będzie „trafiała w odczucia i myśli” wszystkich ludzi. Kolejnym ważnym hasłem jest oszczędność. MUJI jest zorientowane na naturę, liczy się więc oszczędność zasobów, a także to, by produkty były przystępne cenowo. Jak czytamy, MUJI nie tworzy swoich produktów, by wywołać silną potrzebę ich natychmiastowego posiadania. Nie pragnie wywołać u klientów silnych emocji prowadzących do karmiących egoizm, impulsywnych zakupów, jak czynią to produkty „nadmiernie upiększone”. Chodzi bardziej o racjonalną decyzję zakupu tego, co „wystarczy mieć”. Odsuwając nadmierne pożądanie przedmiotów i przesyt osiągniemy wg założycieli japońskiej marki, satysfakcję i spokój prowadzące do bardziej harmonijnego życia.

Dom MUJI 2019

Domy jak puste pudełka. Idea architektury dla każdego

Wszystkie swoje zasady MUJI stosuje również w produkcji domów. W ciągu 15 lat powstały już 4 różne modele. W 2004 r. firma stworzyła Ki no le (The Tree House), następnie, w 2008 roku, powstał Mado no le (Window House), a w 2010 Tato no le (Vertical House). Najnowszy z gotowych domów to „Yo no le” został zaprezentowany w 2019 r. W międzyczasie marka stworzyła również prototyp mikro apartamentów – wspólnej przestrzeni mieszkaniowej dla mieszkańców metropolii, a także otworzyła własne hotele urządzone zgodnie ze swoją filozofią. Domy MUJI produkowane są z prefabrykatów, w związku z tym ich budowa jest bardzo szybka. Dzięki niewielkim rozmiarom i ekonomicznym materiałom domy MUJI mają być dostępne dla każdego. Podobnie jak inne swoje produkty MUJI tworzy domy, które są minimalistycznym, funkcjonalnym „pustym pudełkiem”. Mocna konstrukcja nie wymaga stawiania ścian wewnętrznych, co umożliwia zachowanie maksymalnie otwartej przestrzeni wewnątrz domu. W założeniu domy MUJI mają starczać jednej rodzinie na wiele lat, dostosowując się elastycznie do jej zmieniających się potrzeb.

Yo no le House MUJI

Yo no le MUJI. Dom, w którym poczujesz harmonię.

Yo no le to pierwszy dom MUJI, który nie jest zaprojektowany jako element przestrzeni miejskiej. Nowy budynek został stworzony z myślą o naturalnym otoczeniu. Projekt umożliwia otwarcie domu na naturę i wtopienie go w otoczenie. Przestronny taras stanowi 15% powierzchni całego domu, który zgodnie z ideą marki jest kompaktowy i liczy niecałe 80 m2. W drewnianą platformę wbudowano miejsce do siedzenia przy zewnętrznym palenisku lub pod uprawę niewielkiego ogródka. Yo no le to Hiraya, czyli „płaski dom” jednopoziomowy o otwartym planie. W domu pokazowym osobne pomieszczenia stanowią jedynie łazienka i toaleta. Sypialnia/gabinet znajduje się za rozsuwaną ścianką. We wspólnej przestrzeni zaaranżowano salon, kuchnię oraz jadalnię. Stół dzięki kółkom może stać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wnętrze wyposażono oczywiście sprzętami MUJI. Dom jest kwintesencją minimalistycznego podejścia do projektowania oraz stylu życia skupionego wyłącznie na prawdziwych potrzebach, wyrażonego hasłem less is more. Kupno domu MUJI jest w założeniu ekonomicznym rozwiązaniem. Yo no le kosztuje od 160 tys. USD, czyli w przeliczeniu ok. 600 tys. zł. Niestety jest dostępny tylko na terenie Japonii.

wnętrze domu yo no le Muji

Źródło zdjęć: https://hypebae.com/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować