Polska projektantka w gronie najlepszych. Niezwykły projekt Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej w Muzeum Designu w Londynie

Dziewięciu topowych designerów z całego świata stawiło czoła sytuacji związanej z lockdownem. Teraz efekty ich zdalnej pracy są prezentowane na wystawie w Muzeum Designu w Londynie. Jak, na tle innych, wypada projekt Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej?

Projekt Connected (Połaczeni) to wspundefinedlne przedsięwzięcie Muzeum Designu w Londynie oraz Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council undefined AHEC) i brytyjskiego zakładu produkcji mebli Benchmark Furniture.

Do projektu zaproszono dziewięcioro utalentowanych projektantundefinedw z rundefinedżnych krajundefinedw. Poza Marią Jeglińską-Adamczewską z Polski, byli to: Jaime Hayon (Hiszpania), Ini Archibong (Szwajcaria), Maria Bruun (Dania), Heatherwick Studio (Wielka Brytania), Sebastian Herkner (Niemcy), Sabine Marcelis (Holandia), Studiopepe (Włochy) oraz Studio Swine (Wielka Brytania/Japonia).

Przed uczestnikami projektu postawiono zadanie stworzenia stołu i siedzisk, na użytek własny, dostosowanych do pracy w domu i nowego trybu życia związanego z pandemią. Do stworzenia mebli projektanci mieli do wyboru trzy, pozyskiwane w sposundefinedb zrundefinedwnoważony, gatunki amerykańskiego drewna liściastego: czerwony dąb, klon lub wiśnię. Podstawą projektu było przesłanie zrundefinedwnoważonego rozwoju.

Rzemieślnik przy pracy

Celem tego wyjątkowego eksperymentu, jest przesuwanie granic twundefinedrczych związanych z wykorzystaniem drewna oraz zbadanie, w jaki sposundefinedb projektanci i wykonawcy mebli musieli dostosować swoją pracę do ograniczeń wynikających z pracy zdalnej.

Justin McGuirk, naczelny kurator w Muzeum Designu, tak skomentował projekt:

Pandemia zmusiła każdego z projektantundefinedw do nowego spojrzenia na swoje domowe biuro czy warsztat i swoje rzeczywiste potrzeby. Projekt undefinedConnectedundefined okazał się dla nich rzadką okazją do zaprojektowania czegoś dla siebie, przy czym głundefinedwnym wyzwaniem było zdanie się w całości na komunikację cyfrową. Taki projekt nie mundefinedgł być bardziej odpowiedni do aktualnej sytuacji i jesteśmy zachwyceni uzyskanymi efektami prac.

Od obu stron projekt wymagał innowacyjnego podejścia do realizacji zadań, opierającego się m.in. na udziale w licznych wideokonferencjach, dzięki ktundefinedrym możliwe było urzeczywistnienie wizji twundefinedrczych projektantundefinedw. Taki tryb pracy oznaczał konieczność obdarzenia rzemieślnikundefinedw pełnym zaufaniem, ponieważ projektanci pozbawieni byli fizycznego kontaktu ze swoimi przedmiotami podczas ich wytwarzania w zakładzie.

Powstało dziewięć bardzo oryginalnych i rundefinedżniących się od siebie projektundefinedw. Interpretacje projektantundefinedw i ich sposoby realizacji wytycznych okazały się niezwykle kreatywne i rundefinedżnorodne. Każdy z projektantundefinedw podszedł do zadania trochę inaczej, jednak wszystkie propozycje odznaczały się wysokim poziomem złożoności wykonania oraz odznaczały się ogromną dbałością o szczegundefinedły.

Stundefinedł i siedziska projektu Jaimego Hayona

Słynny hiszpański projektant Jaime Hayon stworzył wieloelementową konstrukcję, ktundefinedra stanowi wspundefinedlną przestrzeń do pracy, zabawy, spożywania posiłkundefinedw i spędzania czasu z rodziną. Stundefinedł został zaprojektowany na wzundefinedr szwajcarskiego scyzoryka. Jego elementy można otwierać i wysuwać, w zależności od pożądanej w danym momencie funkcji. Schowki i pundefinedłki umieszczone zostały na drewnianych prowadnicach, co wymagało niezwykle precyzyjnego wykonania. W stołkach wycięto otwory w kształcie undefineduśmiechniętej buźkiundefined. Zestaw powstał z wiśni amerykańskiej, zaimpregnowanej olejem bezbarwnym.

Rysunek Jaimego Hayona

Heatherwick Studio z Wielkiej Brytanii zwraca szczegundefinedlną uwagę na biofilię, umieszczając w nogach-donicach z klonu amerykańskiego rośliny. Drewniane elementy zostały wykonane na maszynie CNC i połączone za pomocą zaciskundefinedw ze szklanym blatem. Po trzech miesiącach spędzonych przy tym samym biurku podczas licznych wideokonferencji, pracownicy studia zapragnęli powrotu do natury, a przestrzeń wokundefinedł siebie zaczęli postrzegać jako mini studio telewizyjne - to, co znajduje się za daną osobą i wokundefinedł niej może być teraz obserwowane przez cały świat. W zaprojektowanym zestawie znalazł się rundefinedwnież niski regał z wyprofilowanymi drewnianymi słupkami-stojakami na rośliny i szklanymi pundefinedłkami oraz siedzisko tapicerowane futrem gotlandzkim, z wyprofilowaną podstawą nawiązującą do pozostałych elementundefinedw.

Szklany blat na nogach donicach z roślinami

Jeszcze inaczej do tematu podeszła Sabine Marcelis z Holandii, ktundefinedra stworzyła Candy Cubicle undefined zestaw, ktundefinedry przechodzi z undefinedtrybu pracyundefined w undefinedtryb ukryciaundefined. Element zaskoczenia oparty na funkcjonalnym wnętrzu kubika, pokrytym jaskrawożundefinedłtym lakierem, inspirowany jest sceną z filmu undefinedPulp Fictionundefined, w ktundefinedrej głundefinedwnym rekwizytem jest walizka. Wewnątrz zestawu znajdują się: pundefinedłki na książki, przegrody na komputer, wysuwana szafka z szufladami oraz okrągły stołek wykonany z nakładanego na siebie i toczonego litego klonu. Wszystkie elementy umieszczono na dopasowanych kolorystycznie żundefinedłtych kundefinedłkach, pozwalających na łatwe zamknięcie zestawu po zakończonym dniu pracy.

Candy Cubicle Sabine Marcelis

Arco Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej to, na pierwszy rzut oka, dość klasyczny, jednak nowoczesny i lekki zestaw stołu i krzesłami, wykonanych z wiśni amerykańskiej. W tym przypadku cała wirtuozeria tkwi w detalach. Projekt inspirowany jest rzeźbiarskimi formami i architekturą benedyktyńskich opactw. Stundefinedł powstał z desek starannie dopasowanych pod względem usłojenia. nogi stołu, ustawione pod kątem w stosunku do blatu, mają nietypowy kształt ćwierćksiężycundefinedw, zapewniając odpowiedni rozkład naprężeń na blacie dzięki metalowym wstawkom. Wyprofilowane krzesło, Mimo że z wyglądu wszystko wydaje się strukturalnie proste, odpowiada krzywiznom ciała. Boczne panele krzesła wykonane są techniką klepkową, zaczerpniętą z bednarstwa.

Projekt Arco Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej

Maria Jeglińska-Adamczewska to polska projektantka urodzona w 1983 r. we Francji. W 2007 r. ukończyła studia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na ECAL (Uniwersytecie Sztuki w Lozannie, w Szwajcarii). Zdobyła stypendium fundacji IKEA, ktundefinedre umożliwiło jej pracę dla Galerie kreo w Paryżu, Konstantina Grcica w Monachium oraz Aleksandra Taylora w Londynie. W 2012 r. Maria Jeglińska-Adamczewska otworzyła swoje Biuro Projektowania i Badań (Office for Design undefined Research). Jej zainteresowania kreatywne obejmują m. in. projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, projektowanie wystaw, jak rundefinedwnież projekty oparte na pracy badawczej w dziedzinie designu. Projektantka jest przekonana, że w dzisiejszym świecie badania mogą prowokować i generować odpowiedzi na istniejące pytania i potrzeby. Do jej klientundefinedw należą m. in.: Ligne Roset, Vitra, St Etienne Design Biennale czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace Marii Jeglińskiej są regularnie wystawiane na całym świecie, m. in. w Centre Pompidou Metz oraz na Triennale di Milano. Była m.in. jedną z kuratorek i autorką polskiego pawilonu na inauguracji London Design Biennale we wrześniu 2016 r. W 2018 r. została dyrektorką kreatywną Targundefinedw ARENA DESIGN w Poznaniu.

Stundefinedł i krzesła proj. Marii Jeglińskiej

Międzynarodowy projekt Connected został zaprezentowany w ramach London Design Festival 2020. Wydarzenie tym razem odbyło się częściowo wirtualnie. Wszystkie prototypy, stworzone na podstawie przygotowanych projektundefinedw, zostały zaprezentowane w ramach instalacji Connected w Muzeum Designu w Londynie. Wirtualną wersję wystawy Connected możemy podziwiać na stronie projektu: https://www.connectedbydesign.online/

Zdjęcia: materiały prasowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!