IKEA hack po polsku. Wyjątkowe kuchnie tworzone przez młodą markę

Zachwyciły miłośników dobrego designu. Fronty skrojone na miarę, pasujące do standardowych szafek z IKEA. Oryginalne wzornictwo, które sprawia, że kuchnia wygląda jak milion dolarów. Ten pomysł nie mógł nie wypalić.


O czym przeczytasz?

Kuchnia FROPT, fronty drewniane

IKEA hacks. Co to znaczy?

IKEA hacks to inaczej sposoby na „podrasowanie” popularnych mebli z IKEA. Sprytne patenty, pozwalające upiększyć i spersonalizować produkty szwedzkiej sieci, lub znaleźć dla nich nowe niestandardowe zastosowanie. Wokół idei powstała ogromna międzynarodowa społeczność osób, które dzielą się swoimi pomysłami i sposobem ich wykonania w sieci, m.in. na stronie IKEAhackers.net czy na YouTube. Na całym świecie, także w Polsce, powstają także marki, które na idei kreatywnego przeobrażania popularnych produktów z IKEA opierają swój model biznesowy i IKEA hackingiem zajmują się profesjonalnie. Nie każdy jest miłośnikiem majsterkowania czy projektów DIY we własnym wykonaniu. Niedroga i sprawdzona baza z IKEA w połączeniu z oryginalnym designem czy możliwością personalizacji to atrakcyjne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną stworzyć zindywidualizowane wnętrze.

Kuchnia FROPT, ciemne fronty drewniane

FRØPT Sposób na stylową kuchnię

Jeżeli marzy nam się wyjątkowa kuchnia, której próżno szukać w katalogu marketu serwującego słynne klopsiki, ale nie chcemy wydać fortuny, zamawiając meble na wymiar, mamy jedno wyjście. Istnieją firmy, które dają nam możliwość nabycia samych dekoracyjnych frontów dopasowanych do szafek z IKEA. Marka FRØPT, która powstała w Polsce, w 2017 r. oferuje starannie zaprojektowane i wykonane fronty kuchenne do korpusów m.in. z popularnej serii METOD. Młoda marka wykonuje drzwiczki (a także cokoły oraz wszelkie elementy maskujące) dopasowane do standardowych rozwiązań IKEA. Studio FRØPT mieści się w Krakowie, jednak ich projekty zadomowiły się w wielu kuchniach, także w Berlinie i Paryżu.

Modele frontów w obu kolekcjach zostały opracowane, tak aby połączyć aktualne trendy z ponadczasowym wzornictwem i funkcjonalnością

- mówią Magda Milejska i Kasia Kurowska-Loedl założycielki marki FRØPT

Kuchnia ze złotą ścianą, fronty FROPT

Natura źródłem inspiracji

Obecnie w ofercie FRØPT dostępne są dwie serie frontów: Terra oraz Norwegian Wood. Obie odwołują się do natury. Terra to kolekcja frontów z płyty MDF, lakierowanych matowo, w stonowanej palecie kolorów nawiązującej do barw ziemi. Mamy więc: terakotę, khaki, kamienną szarość i piaskowy beż. Dodatkowo fronty z płyty MDF lakierowanej bezbarwnie. Kolory można różnie zestawiać. Istnieje również możliwość zamówienia frontu w dowolnym kolorze ze wzornika RAL i NCS. Fronty Terra doskonale komponują się z przedmiotami z surowców naturalnych jak złoto, miedź czy kamień.

Norwegian Wood – kolekcja wprowadzona do oferty w 2019 r. to fronty wykończone naturalnymi drewnianymi fornirami o różnorodnych wybarwieniach: bardzo jasna brzoza skandynawska (dająca wygląd sklejki), orzech amerykański, dąb naturalny, dąb wędzony oraz, niemal czarny w wyniku naturalnego procesu, dąb bagienny. Ten ostatni materiał powstaje z drewna dębów, które przeleżały pod wodą od kilkuset do kilku tysięcy lat. Stąd bardzo ciemna barwa forniru. Kolekcja jest pochwałą prostoty i autentyczności. Unikalność oparta jest na akceptacji „niedoskonałości” i nieregularności typowych dla użytego materiału, takich jak sęki, zmienna częstotliwość usłojenia czy różnice odcieni. Powierzchnia frontów z serii Norwegian Wood zabezpieczona jest lakierem, a ich baza wykonana jest z płyty stolarskiej lub wiórowej. Fronty z obu kolekcji FRØPT dostępne są w różnych modelach, nadających im zupełnie inny charakter. Od minimalistycznej, gładkiej wersji Pure przez Modern i Blade z wyfrezowanymi uchwytami, Classic z delikatną żłobioną ramką, po Brush czy Stripe z oryginalnym frezowaniem tworzącym wzór na całej powierzchni. Fronty wykonywane są lokalnie, przez doświadczonych rzemieślników.

kuchnia, fronty FROPT Terra Classic

Kolekcja Terra FRØPT została nagrodzona wyróżnieniem must have 2018 przyznawanym przez Łódź Design Festival projektantom i producentom za najlepsze wzornictwo. Fronty FRØPT są chętnie wykorzystywane w projektach architektów wnętrz i goszczą na łamach prestiżowych magazynów.

Dopełnieniem frontów FRØPT są stylowe mosiężne uchwyty marki Plankton dla domu, które również zostały wyróżnione znakiem jakości must have oraz znalazły się w finale konkursu DOBRY WZÓR 2018 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Zdjęcia pochodzą ze stron producenta

Artykuły, które mogą Cię zainteresować