Decluttering - jak posprzątać zagracone mieszkanie i dom? Sprawdź, jak wprowadzić minimalizm w domu

Zagracone domy przytłaczają mieszkańców, sprawiają, że nie tylko trudno jest się w nich poruszać, ale i myśleć. Teraz, gdy wiele z nas pracuje zdalnie, szczególnie doceniamy przestrzeń sprzyjającą kreatywności. Jak odgracić przestrzeń wokół siebie?


O czym przeczytasz?

Decluttering - jak posprzątać zagracone mieszkanie 

Jak doprowadzić dom do porządku, kiedy przytłacza nas nadmiar zgromadzonych przedmiotów? Przeprowadzić decluttering! Pod tym terminem pochodzącym od angielskiego słowa clutter, czyli nieład, kryje się metodycznie odgracanie przestrzeni. Jednak decluttering to coś więcej niż po prostu gruntowne porządki - to zmiana sposobu myślenia o swoim domu, a nawet trybie życia. 

Jeśli masz tendencję do odkładania w nieskończoność różnych zadań do zrobienia, odwlekasz wizyty w urzędach, wykonanie badań lekarskich czy przeczytanie dawno kupionych książek, z dużym prawdopodobieństwem zrobienie przestrzeni wokół siebie w sensie materialnym, pomoże Ci ruszyć z miejsca mentalnie. 

Jak zabrać się za porządki

Chaos w naszym otoczeniu przekłada się na nieład w myślach. Nadmiar przedmiotów i niekończące się listy rzeczy do załatwienia domagają się uwagi, odciągając ją od kwestii istotnych. Nieporządek i niedziałające rzeczy pochłaniają masę czasu i powodują frustrację. Jeśli często zdarza Ci się poszukiwać “zgubionych” w domu przedmiotów, odwlekasz składanie prania, bo i tak nie zmieści się ono w przeładowanej szafie, a na blacie w kuchni trudno znaleźć miejsce do przygotowania posiłku - doskonale wiesz, o czym mówię.

Jak posprzątać szafę

Więcej na ten temat w artykule: Czy to wszystko jest ci potrzebne? Zmień swój dom w oazę spokoju

Jak wprowadzić minimalizm w domu

Minimalizm to sposób aranżowania przestrzeni, który jak żaden inny wystrój wnętrza koresponduje ze stylem życia osób zamieszkujących dany dom. 

Minimalizm, jak pisze Emilia Branecka-Ledwoń, “polega w skrócie na świadomym samoograniczeniu, dążeniu do zachowania umiaru oraz pochwale prostoty we wszelkich jej aspektach” - więcej na ten temat przeczytasz w artykule “Minimalizm we wnętrzach. Poznaj jego nowe oblicze [ABC stylu]

Co to jest minimalizmChcąc wprowadzić minimalizm w swoim domu, szykuj się na prawdziwą rewolucję w sposobie myślenia. Każda rewolucja wymaga jednak iskry, która ją zapoczątkuje. Pierwsze kroki na drodze ku minimalizmowi to:

 • zwizualizowanie zmian. W jaki sposób chcesz, aby wyglądało Twoje mieszkanie czy dom po zakończonych porządkach? Jaki efekt chcesz uzyskać? Wyobraź sobie pokoje, ale nie zapomnij zajrzeć do szaf i szafek - jak powinno prezentować się ich wnętrze?
 • zrobienie listy zakupów. Chociaż może się to wydawać paradoksalne, odgracanie przestrzeni niekiedy trzeba zacząć od wprowadzenia do niej dodatkowych przedmiotów. W sklepach meblowych znajdziesz mnóstwo pomysłowych sposobów na przechowywanie, sorterów, pojemników, pudełek i wieszaków, które pomogą Ci ogarnąć chaos.

Jak posprzątać w szafie

 • zrobienie listy newralgicznych miejsc. Z pewnością w Twoim domu są pomieszczenia/miejsca, które wymagają większej uwagi niż inne. Na początek wybierz takie, którego minimalistyczna przemiana będzie szczególnie widoczna. Da Ci to energię i motywację do dalszego odgracania domu. 

Biorąc się za domową graciarnię warto zapamiętać, że jedynym sposobem na to, jak pozbyć się zbędnych rzeczy z domu, jest ich… wyrzucenie. Tak proste i trudne jednocześnie. Większość z nas ma bardzo emocjonalny stosunek do posiadanych przedmiotów i to on jest największą przeszkodą w porządkowaniu. 

Jak zrobić porządek w szafie? 5 kroków

Twoja szafa to nie tylko miejsce przechowywania ubrań, ale prawdziwa graciarnia, w której znajdują się narty, opakowanie po dawno nieużywanym laptopie, kable, których przeznaczenia zupełnie nie pamiętasz i dwa pudła zdjęć rodzinnych? Zastanów się najpierw, do czego dana szafa ma służyć. Następnie wszystko to, co nie pasuje do tego konceptu musi zostać zabrane i albo znaleźć swoje miejsce w innej szafie lub… innym domu. 

Odgracanie mieszkania i domu

Wiele rzeczy, które dla nas jest bezużytecznych, potrafi być prawdziwą perełką dla innych - świadczy o tym popularność serwisów z ogłoszeniami i profili na Facebooku takich jak Śmieciarka jedzie, w których mnóstwo jest ogłoszeń z kategorii “graty z chaty”. Pewnie Twoje opakowanie na laptopa powinno wylądować w koszu (pamiętaj o segregowaniu!), ale już nieużywane kable mogą się komuś przydać, podobnie jak stara szafka nocna, za duża o 2 rozmiary puchowa kurtka i nieużywany koc w jednorożce od cioci. A Ty zyskasz nie tylko miejsce w szafie, ale również parę złotych - rewelacyjny interes!

Podczas gdy związek emocjonalny ze starymi kablami żywi tylko pewna wąska grupa osób (w tym mój mąż), tak dla znacznie szerszego grona jest zrozumiałe, jak heroicznym czynem jest pozbycie się ubrań. Jak zrobić porządek w szafie, do której nie jesteśmy już w stanie włożyć nawet jednego swetra?

 1. Weź wolne. Serio, zrób sobie urlop od wszystkiego na jeden dzień. Dzieci wypraw poza dom, na obiad zamów pizzę, wyłącz media społecznościowe. Masz ważne zadanie do wykonania, skup się i zrób to raz, a porządnie!
 2. Podziel przestrzeń na podłodze na trzy kategorie: rzeczy do oddania, sprzedania i wyrzucenia.
 3. Po kolei opróżniaj kolejne półki w szafie i wrzucaj ubrania na kupki konkretnych kategorii. 
 4. Kieruj się zasadą 2-óch sezonów. Jeśli masz ubrania, które nie zostały przez Ciebie założone ani razu przez dwa ostatnie lata - nie są Ci potrzebne. Wersja dla ambitnych: ubrania nie noszone od roku muszą odejść. Uwaga: dotyczy to także nigdy nieużywanych ubrań z metką!
 5. W sytuacji kryzysowej poproś o pomoc kogoś bliskiego. Z pewnością pojawią się ubrania, co do których nie masz pewności, gdzie je zakwalifikować. Osoba z dystansem patrząca na Twoją garderobę na pewno doradzi, co z nimi zrobić. 

Jak utrzymać porządek w domu?

Nie ma jednego sposobu na to, jak utrzymać porządek w domu. Każda rodzina powinna wypracować swój własny rytm dbania o przestrzeń. Pomocne w tym okazują się różne plannery rodzinne, aplikacje z listami do zrobienia, albo po prostu drzwi lodówki i system karteczek post-it. Wszystko, co u Was się sprawdza, jest dobrą metodą.

Odgracanie przestrzeni

Uniwersalne zasady, które warto wprowadzić, to:

 1. Sprzątanie na bieżąco. Pozostawianie wszystkiego na sobotę lub czas przed świętami sprawia, że niemal stale żyjemy w bałaganie, a potem jesteśmy udręczeni nadmiarem sprzątania. Wyrób w sobie nawyk “ogarniania” w miarę systematycznie.
 2. Reguła 3 minut. Jeśli jakaś rzecz zajmuje mniej niż 3 minuty - zrób ją. Uwaga na pułapkę nadmiaru obowiązków: wszyscy domownicy powinni stosować tę regułę, inaczej tylko jedna osoba będzie przytłoczona sprzątaniem!
 3. Polowanie na stare graty i nowe “niezbędniki”. Co pewien czas zróbcie krytyczny przegląd zawartości swoich szaf i szafek. Niestety, ale często opróżnione z dużym wysiłkiem półki szybko się zapełniają. Co ciekawe, pojawiają się na nich zarówno rzeczy, które w trakcie declutteringu uznaliśmy za potrzebne (a teraz już takie nie są), jak i zupełnie nowe. Walczcie ze swoją potrzebą posiadania i kupowania.

Najczęstsze pytania o odgracanie przestrzeni i odpowiedzi w pigułce

Minimalizm w domu - od czego zacząć?

Minimalizm jest drogą, w którą gdy ruszasz, musisz znać cel. Podróż zaczyna się od tego pierwszego kroku - dla Ciebie powinna nim być wizualizacja zmian, jakie chcesz wprowadzić. Możesz sięgnąć po inspiracje wizualne, jak zdjęcia wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, a także podręczniki. Znajdziesz je w każdej księgarni.

Jak pozbyć się nadmiaru rzeczy, czyli graty z chaty

 1. Sprzedaj - to, co może być dla kogoś cenne, jest w dobrym stanie i nadaje się do użytku, możesz sprzedać w lokalnych grupach na Facebooku, serwisach z ogłoszeniami, a także na pchlim targu (Przydatne aplikacje w duchu less waste)
 2. Oddaj - poszukaj sklepów charytatywnych w Twojej okolicy lub fundacji zbierających dobrej jakości rzeczy używane. Możesz również oddać część swoich rzeczy bliskim i znajomym, albo wystawić na portalu z ogłoszeniami w kategorii “oddam/zamienię”.
 3. Wyrzuć - jeśli dany przedmiot jest zepsuty i nie nadaje się do naprawy, jego miejsce jest na śmietniku. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio posegregować wyrzucane przedmioty - być może da się je rozdzielić na papier, plastik i metal. Uwaga na elektrośmieci - nigdy nie wyrzucamy ich do odpadów zmieszanych. 

Niepotrzebny sprzęt elektro nadasz w paczkomacie! O tym, jak InPost myśli o ekologii.

Dlaczego powinniśmy zadbać o swoje elektrośmieci?

Jak zabrać się za porządki w domu?

Do porządków warto podejść metodycznie. Dzięki temu nie stracisz zapału i będziesz widzieć wyraźne postępy. Przejdź się po mieszkaniu i przyjrzyj się krytycznie wszystkim zakamarkom - które z nich to prawdziwa graciarnia, a które wymagają jedynie niewielkich porządków? Uwaga, wbrew pozorom duże przestrzenie nie są wcale trudniejsze do posprzątania od mniejszych. Dobrym tego przykładem jest szafka z “papierami”, których nikt nie chce ruszyć od lat. Segregowanie starych umów, rachunków, faktur i innych dokumentów bywa trudniejsze od wyniesienia starych gratów ze strychu. 

Zrób listę miejsc, które potrzebują Twojej uwagi. Lista ta może być bardzo ogólna lub szczegółowa - niektórzy z nas bardzo lubią odkreślać zadania z listy i motywuje ich to do dalszych działań. Zaplanuj sobie czas, w jakim chcesz wykonać misję odgracanie (tzw. deadline) i po prostu zacznij po kolei realizować punkty ze swojej listy. Powodzenia!

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement