Decluttering - jak posprzątać zagracone mieszkanie i dom? Sprawdź, jak wprowadzić minimalizm w domu

Zagracone domy przytłaczają mieszkańców, sprawiają, że nie tylko trudno jest się w nich poruszać, ale i myśleć. Teraz, gdy wiele z nas pracuje zdalnie, szczególnie doceniamy przestrzeń sprzyjającą kreatywności. Jak odgracić przestrzeń wokół siebie?


O czym przeczytasz?

Decluttering - jak posprzątać zagracone mieszkanie

Jak doprowadzić dom do porządku, kiedy przytłacza nas nadmiar zgromadzonych przedmiotundefinedw? Przeprowadzić decluttering! Pod tym terminem pochodzącym od angielskiego słowa clutter, czyli nieład, kryje się metodycznie odgracanie przestrzeni. Jednak decluttering to coś więcej niż po prostu gruntowne porządki - to zmiana sposobu myślenia o swoim domu, a nawet trybie życia.

Jeśli masz tendencję do odkładania w nieskończoność rundefinedżnych zadań do zrobienia, odwlekasz wizyty w urzędach, wykonanie badań lekarskich czy przeczytanie dawno kupionych książek, z dużym prawdopodobieństwem zrobienie przestrzeni wokundefinedł siebie w sensie materialnym, pomoże Ci ruszyć z miejsca mentalnie.

Jak zabrać się za porządki

Chaos w naszym otoczeniu przekłada się na nieład w myślach. Nadmiar przedmiotundefinedw i niekończące się listy rzeczy do załatwienia domagają się uwagi, odciągając ją od kwestii istotnych. Nieporządek i niedziałające rzeczy pochłaniają masę czasu i powodują frustrację. Jeśli często zdarza Ci się poszukiwać undefinedzgubionychundefined w domu przedmiotundefinedw, odwlekasz składanie prania, bo i tak nie zmieści się ono w przeładowanej szafie, a na blacie w kuchni trudno znaleźć miejsce do przygotowania posiłku - doskonale wiesz, o czym mundefinedwię.

Jak posprzątać szafę

Więcej na ten temat w artykule: Czy to wszystko jest ci potrzebne? Zmień swundefinedj dom w oazę spokoju

Jak wprowadzić minimalizm w domu

Minimalizm to sposundefinedb aranżowania przestrzeni, ktundefinedry jak żaden inny wystrundefinedj wnętrza koresponduje ze stylem życia osundefinedb zamieszkujących dany dom.

Minimalizm, jak pisze Emilia Branecka-Ledwoń, undefinedpolega w skrundefinedcie na świadomym samoograniczeniu, dążeniu do zachowania umiaru oraz pochwale prostoty we wszelkich jej aspektachundefined - więcej na ten temat przeczytasz w artykule undefinedMinimalizm we wnętrzach. Poznaj jego nowe oblicze [ABC stylu]undefined

Co to jest minimalizmChcąc wprowadzić minimalizm w swoim domu, szykuj się na prawdziwą rewolucję w sposobie myślenia. Każda rewolucja wymaga jednak iskry, ktundefinedra ją zapoczątkuje. Pierwsze kroki na drodze ku minimalizmowi to:

 • zwizualizowanie zmian. W jaki sposundefinedb chcesz, aby wyglądało Twoje mieszkanie czy dom po zakończonych porządkach? Jaki efekt chcesz uzyskać? Wyobraź sobie pokoje, ale nie zapomnij zajrzeć do szaf i szafek - jak powinno prezentować się ich wnętrze?
 • zrobienie listy zakupundefinedw. Chociaż może się to wydawać paradoksalne, odgracanie przestrzeni niekiedy trzeba zacząć od wprowadzenia do niej dodatkowych przedmiotundefinedw. W sklepach meblowych znajdziesz mnundefinedstwo pomysłowych sposobundefinedw na przechowywanie, sorterundefinedw, pojemnikundefinedw, pudełek i wieszakundefinedw, ktundefinedre pomogą Ci ogarnąć chaos.

Jak posprzątać w szafie

 • zrobienie listy newralgicznych miejsc. Z pewnością w Twoim domu są pomieszczenia/miejsca, ktundefinedre wymagają większej uwagi niż inne. Na początek wybierz takie, ktundefinedrego minimalistyczna przemiana będzie szczegundefinedlnie widoczna. Da Ci to energię i motywację do dalszego odgracania domu.

Biorąc się za domową graciarnię warto zapamiętać, że jedynym sposobem na to, jak pozbyć się zbędnych rzeczy z domu, jest ichundefined wyrzucenie. Tak proste i trudne jednocześnie. Większość z nas ma bardzo emocjonalny stosunek do posiadanych przedmiotundefinedw i to on jest największą przeszkodą w porządkowaniu.

Jak zrobić porządek w szafie? 5 krokundefinedw

Twoja szafa to nie tylko miejsce przechowywania ubrań, ale prawdziwa graciarnia, w ktundefinedrej znajdują się narty, opakowanie po dawno nieużywanym laptopie, kable, ktundefinedrych przeznaczenia zupełnie nie pamiętasz i dwa pudła zdjęć rodzinnych? Zastanundefinedw się najpierw, do czego dana szafa ma służyć. Następnie wszystko to, co nie pasuje do tego konceptu musi zostać zabrane i albo znaleźć swoje miejsce w innej szafie lubundefined innym domu.

Odgracanie mieszkania i domu

Wiele rzeczy, ktundefinedre dla nas jest bezużytecznych, potrafi być prawdziwą perełką dla innych - świadczy o tym popularność serwisundefinedw z ogłoszeniami i profili na Facebooku takich jak Śmieciarka jedzie, w ktundefinedrych mnundefinedstwo jest ogłoszeń z kategorii undefinedgraty z chatyundefined. Pewnie Twoje opakowanie na laptopa powinno wylądować w koszu (pamiętaj o segregowaniu!), ale już nieużywane kable mogą się komuś przydać, podobnie jak stara szafka nocna, za duża o 2 rozmiary puchowa kurtka i nieużywany koc w jednorożce od cioci. A Ty zyskasz nie tylko miejsce w szafie, ale rundefinedwnież parę złotych - rewelacyjny interes!

Podczas gdy związek emocjonalny ze starymi kablami żywi tylko pewna wąska grupa osundefinedb (w tym mundefinedj mąż), tak dla znacznie szerszego grona jest zrozumiałe, jak heroicznym czynem jest pozbycie się ubrań. Jak zrobić porządek w szafie, do ktundefinedrej nie jesteśmy już w stanie włożyć nawet jednego swetra?

 1. Weź wolne. Serio, zrundefinedb sobie urlop od wszystkiego na jeden dzień. Dzieci wypraw poza dom, na obiad zamundefinedw pizzę, wyłącz media społecznościowe. Masz ważne zadanie do wykonania, skup się i zrundefinedb to raz, a porządnie!
 2. Podziel przestrzeń na podłodze na trzy kategorie: rzeczy do oddania, sprzedania i wyrzucenia.
 3. Po kolei oprundefinedżniaj kolejne pundefinedłki w szafie i wrzucaj ubrania na kupki konkretnych kategorii.
 4. Kieruj się zasadą 2-undefinedch sezonundefinedw. Jeśli masz ubrania, ktundefinedre nie zostały przez Ciebie założone ani razu przez dwa ostatnie lata - nie są Ci potrzebne. Wersja dla ambitnych: ubrania nie noszone od roku muszą odejść. Uwaga: dotyczy to także nigdy nieużywanych ubrań z metką!
 5. W sytuacji kryzysowej poproś o pomoc kogoś bliskiego. Z pewnością pojawią się ubrania, co do ktundefinedrych nie masz pewności, gdzie je zakwalifikować. Osoba z dystansem patrząca na Twoją garderobę na pewno doradzi, co z nimi zrobić.

Jak utrzymać porządek w domu?

Nie ma jednego sposobu na to, jak utrzymać porządek w domu. Każda rodzina powinna wypracować swundefinedj własny rytm dbania o przestrzeń. Pomocne w tym okazują się rundefinedżne plannery rodzinne, aplikacje z listami do zrobienia, albo po prostu drzwi lodundefinedwki i system karteczek post-it. Wszystko, co u Was się sprawdza, jest dobrą metodą.

Odgracanie przestrzeni

Uniwersalne zasady, ktundefinedre warto wprowadzić, to:

 1. Sprzątanie na bieżąco. Pozostawianie wszystkiego na sobotę lub czas przed świętami sprawia, że niemal stale żyjemy w bałaganie, a potem jesteśmy udręczeni nadmiarem sprzątania. Wyrundefinedb w sobie nawyk undefinedogarnianiaundefined w miarę systematycznie.
 2. Reguła 3 minut. Jeśli jakaś rzecz zajmuje mniej niż 3 minuty - zrundefinedb ją. Uwaga na pułapkę nadmiaru obowiązkundefinedw: wszyscy domownicy powinni stosować tę regułę, inaczej tylko jedna osoba będzie przytłoczona sprzątaniem!
 3. Polowanie na stare graty i nowe undefinedniezbędnikiundefined. Co pewien czas zrundefinedbcie krytyczny przegląd zawartości swoich szaf i szafek. Niestety, ale często oprundefinedżnione z dużym wysiłkiem pundefinedłki szybko się zapełniają. Co ciekawe, pojawiają się na nich zarundefinedwno rzeczy, ktundefinedre w trakcie declutteringu uznaliśmy za potrzebne (a teraz już takie nie są), jak i zupełnie nowe. Walczcie ze swoją potrzebą posiadania i kupowania.

Najczęstsze pytania o odgracanie przestrzeni i odpowiedzi w pigułce

Minimalizm w domu - od czego zacząć?

Minimalizm jest drogą, w ktundefinedrą gdy ruszasz, musisz znać cel. Podrundefinedż zaczyna się od tego pierwszego kroku - dla Ciebie powinna nim być wizualizacja zmian, jakie chcesz wprowadzić. Możesz sięgnąć po inspiracje wizualne, jak zdjęcia wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, a także podręczniki. Znajdziesz je w każdej księgarni.

Jak pozbyć się nadmiaru rzeczy, czyli graty z chaty

 1. Sprzedaj - to, co może być dla kogoś cenne, jest w dobrym stanie i nadaje się do użytku, możesz sprzedać w lokalnych grupach na Facebooku, serwisach z ogłoszeniami, a także na pchlim targu (Przydatne aplikacje w duchu less waste)
 2. Oddaj - poszukaj sklepundefinedw charytatywnych w Twojej okolicy lub fundacji zbierających dobrej jakości rzeczy używane. Możesz rundefinedwnież oddać część swoich rzeczy bliskim i znajomym, albo wystawić na portalu z ogłoszeniami w kategorii undefinedoddam/zamienięundefined.
 3. Wyrzuć - jeśli dany przedmiot jest zepsuty i nie nadaje się do naprawy, jego miejsce jest na śmietniku. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio posegregować wyrzucane przedmioty - być może da się je rozdzielić na papier, plastik i metal. Uwaga na elektrośmieci - nigdy nie wyrzucamy ich do odpadundefinedw zmieszanych.

Niepotrzebny sprzęt elektro nadasz w paczkomacie! O tym, jak InPost myśli o ekologii.

Dlaczego powinniśmy zadbać o swoje elektrośmieci?

Jak zabrać się za porządki w domu?

Do porządkundefinedw warto podejść metodycznie. Dzięki temu nie stracisz zapału i będziesz widzieć wyraźne postępy. Przejdź się po mieszkaniu i przyjrzyj się krytycznie wszystkim zakamarkom - ktundefinedre z nich to prawdziwa graciarnia, a ktundefinedre wymagają jedynie niewielkich porządkundefinedw? Uwaga, wbrew pozorom duże przestrzenie nie są wcale trudniejsze do posprzątania od mniejszych. Dobrym tego przykładem jest szafka z undefinedpapieramiundefined, ktundefinedrych nikt nie chce ruszyć od lat. Segregowanie starych umundefinedw, rachunkundefinedw, faktur i innych dokumentundefinedw bywa trudniejsze od wyniesienia starych gratundefinedw ze strychu.

Zrundefinedb listę miejsc, ktundefinedre potrzebują Twojej uwagi. Lista ta może być bardzo ogundefinedlna lub szczegundefinedłowa - niektundefinedrzy z nas bardzo lubią odkreślać zadania z listy i motywuje ich to do dalszych działań. Zaplanuj sobie czas, w jakim chcesz wykonać misję odgracanie (tzw. deadline) i po prostu zacznij po kolei realizować punkty ze swojej listy. Powodzenia!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!