Czyszczenie komina - czy można to zrobić samodzielnie?

Czysty komin wpływa na ciąg, lepszą pracę kotła, a także na nasze bezpieczeństwo. Najlepiej zlecić to specjaliście, a co jeśli chcemy zrobić to sami?

widok komina na dachuCzyszczenie komina - czy rzeczywiście jest tak ważne?

Czyszczenie komina to niezwykle ważna czynność, której nie wolno zaniedbywać. Czysty komin to nie tylko lepsza jakość ogrzewania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. W nieczyszczonym kominie zbiera się sadza, która w każdej chwili może się zapalić i spowodować pożar lub zablokować komin i zamknąć ujście czadu.

A czy są jakieś przepisy, które mówią nam kiedy i jak powinniśmy czyścić komin?

Oczywiście. Przepisy nakazują czyszczenie kominów raz na kwartał, a wizytę kominiarską raz w roku. Najlepiej jeśli do czyszczenia komina zatrudnimy fachowego kominiarza, jednak jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie tego zrobić możemy zrobić to sami. Tylko najpierw trzeba się odpowiednio przygotować.

A jeśli zdecydujemy się wyczyścić komin samodzielnie, o czym musimy pamiętać? Czy jest jakiś sprzęt, który musimy zakupić zanim wejdziemy na dach?

Tak, jest i zaopatrzenie się w niego to bardzo ważny element przygotowania się do czyszczenia komina. Będziemy potrzebować szczotki kominiarskiej, żeliwnej kuli do czyszczenia kominów oraz stalowej linki, na której będziemy mogli zawiesić szczotkę. Do obciążania zamiast metalowej kuli możemy użyć także ciężkiego młotka bez trzonka.

Wszystkie te elementy powinniśmy znaleźć w sklepie z akcesoriami metalowymi. Zakup niezbędnych przyborów jest pewną inwestycją, ale te sprzęty będą nam służyć przez dłuższy czas.

Ok, załóżmy, że wyposażaliśmy się w odpowiedni sprzęt. Co robimy w kolejnym kroku?

Wyposażeni w sprzęt możemy ruszyć na dach. Dobrze jest mieć ze sobą jeszcze jedną osobę, która nam pomoże i będzie asekurować podczas czyszczenia. Jeśli idziemy sami warto rozważyć opcję przymocowania się sznurem do stabilnego elementu na dachu. Na dachu należy pozbyć się brawury!

Teraz przechodzimy do samego czyszczenia, Jak to zrobić? Od czego zacząć? 

Rozpoczynamy czyszczenie od usunięcia sadzy z każdej ścianki komina, za pomocą szczotki i obciążenia - spuszczamy ją coraz niżej i niżej. Jeśli napotykamy przeszkodę można upuścić szczotkę z większej wysokości.

Możemy użyć także proszku do czyszczenia kominów, który wsypuje się kilkanaście minut wcześniej przed użyciem szczotki. Na rynku znajdują się także odkurzacze kominowe, które pozwalają wciągnąć drobny pył i sadzę z przewodów kominowych.

Po zakończonym czyszczeniu od góry, musimy jeszcze oczyścić dno komina, które znajduje się w kotłowni, gdyż tam zebrał się cały brud. Wygarniamy cały zebrany tam pył i sadzę. Następnie możemy sprawdzić drożność komina za pomocą lusterka, jeśli po włożeniu go do komina widzimy niebo znaczy to, że komin nie jest zapchany.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat