Czy warto kupić stary dom do remontu?

Kiedy taka inwestycja się opłaci, a kiedy można na niej stracić?


O czym przeczytasz?

czy warto kupić stary dom?

Marzy ci się duży dom z ogrodem, jednak w upatrzonej przez ciebie okolicy znajdują się tylko stare budynki do remontu. Myślisz: undefinedKupię, odnowię i urządzę po swojemu. To będzie moje miejsce na Ziemiundefined. Z drugiej strony obawiasz się, że inwestycja pochłonie zbyt wiele pieniędzy i nerwundefinedw. Kiedy zatem warto podjąć ryzyko i na co uważać? Odpowiadamy.

Sporządzenie kosztorysu undefined jak ułatwić sobie to zadanie?

czy warto kupić stary dom?

Zanim kupisz stary dom, musisz przede wszystkim oszacować koszt jego modernizacji. Aby to zrobić precyzyjnie, warto skorzystać ze wsparcia fachowcundefinedw od remontu. Choć na ich stronach często prundefinedżno szukać informacji o konsultacjach, w rzeczywistości wiele firm świadczy takie usługi, a ich cena rzadko przekracza tysiąc złotych.

Możesz też skorzystać z internetowych platform do wyceny kosztundefinedw modernizacji. Jest ich całkiem sporo, np. needhelp.com sporządza kosztorysy w 24 godziny, z kolei w serwisie branżowym kb.pl znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator remontowych wydatkundefinedw.

Jeśli planujesz zainwestować w starą nieruchomość, przygotuj się też na niespodziewane zwroty akcji. Eksperci platformy kb.pl radzą nawet, by do szacowanych kosztundefinedw remontu dodać co najmniej 20-procentową rezerwę.

Konstrukcja nośna i fundamenty idą pod lupę jako pierwsze

czy warto kupić stary dom?

Elementundefinedw do sprawdzenia podczas oględzin starego domu jest mnundefinedstwo. Niektundefinedre wymagają jednak szczegundefinedlnej uwagi. Dotyczy to przede wszystkim stanu konstrukcji nośnej budynku. W praktyce oznacza to, że trzeba dokładnie przyjrzeć się ścianom undefined sprawdzić, czy nie są popękane, albo czy nie ma na nich pleśni. W skrajnych przypadkach może się okazać, że konstrukcja jest tak zniszczona, że remont się zupełnie nie opłaci.

Pęknięcia na ścianach mogą też być oznaką osiadania budynkundefinedw, ktundefinedre wynika głundefinedwnie ze słabych fundamentundefinedw. Jak tłumaczą eksperci serwisu inzynierbudownictwa.pl, pęknięcia biegną zwykle po przekątnej albo pojawiają się nagle na tynkach wewnątrz i na zewnątrz budynku. Są też z reguły grubsze niż te drobne, włoskowate, ktundefinedre powstają na skutek naturalnych ruchundefinedw konstrukcji.

Na osiadanie fundamentundefinedw mogą rundefinedwnież wskazywać trudności z domykaniem drzwi i okien albo zapadanie się podłogi.

Aby zlikwidować problem, coraz częściej stosuje się iniekcje geopolimerowe, ktundefinedre mają na celu zagęścić grunt. Metoda jest kosztowna, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego domu, warto się upewnić, że problem z osiadaniem go nie dotyczy.

Twardy orzech do zgryzienia, czyli uszkodzony dach i przestarzałe instalacje

czy warto kupić stary dom?

Koszt remontu w znacznym stopniu zależy rundefinedwnież od stanu dachu. Jeśli się okaże, że nie tylko pokrycie, ale też drewniany szkielet, zwany więźbą dachową, wymagają wymiany, twoje wydatki znacznie wzrosną. Specjaliści serwisu propertylook.pl szacują, że sam materiał na więźbę kosztuje zwykle 40-70 zł za 1 mkw., a montaż nowej konstrukcji to kolejne 33-38 zł za 1 mkw.

Musisz też ocenić stan instalacji. W starych budynkach są one często przestarzałe i wymagają całkowitej wymiany. Dotyczy to przede wszystkim przyłączy elektrycznych, ktundefinedre mogą nie tylko szwankować, lecz także nie spełniać obecnych wymagań technicznych.

Do wymiany mogą być rundefinedwnież instalacje wodno-kanalizacyjne. Niekiedy trzeba będzie je zbudować od zera, co oznacza wysoki koszt undefined z reguły kilka tysięcy złotych.

Jeśli remont będzie wymagał kucia ścian albo wymiany kafelkundefinedw, pamiętaj, że nowe materiały i robocizna to niejedyne koszty. Sporą część twojego budżetu pochłonie także wywundefinedz i utylizacja starych materiałundefinedw. Specjaliści extradom.pl szacują, że pozbycie się zużytych tynkundefinedw i kafelkundefinedw może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych.

Zrobisz to po swojemu i oszczędzisz czas

czy warto kupić stary dom?

Choć zakup domu do remontu bywa trudny i kosztowny, może się okazać doskonałym wyborem. Przede wszystkim chodzi o czas. Budowa domu od zera zazwyczaj trwa około dwundefinedch lat. Jeśli jednak okaże się, że twoja działka nie została na przykład objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i musisz pozyskać decyzję o Warunkach Zabudowy, proces ten może się wydłużyć.

Może też dojść do tego wtedy, gdy grunt nie będzie uzbrojony i przyjdzie ci na własną rękę doprowadzić przyłącza elektryczne czy wodno-kanalizacyjne.

Kupując dom do remontu, zazwyczaj nie musisz czekać dwundefinedch lat, by mundefinedc się do niego wprowadzić. Może się okazać, że większość prac modernizacyjnych wykonasz w międzyczasie.

Inną zaletą jest to, że stare domy mają niepowtarzalny charakter, a w niektundefinedrych można znaleźć prawdziwe undefinedperełkiundefined sprzed stuleci undefined np. stylowe sztukaterie, witraże czy piece kaflowe.

W przypadku wiekowych posiadłości, tuż obok domu znajdują się też często stare zbudowania gospodarcze, ktundefinedre można z powodzeniem wykorzystać jako magazyn. Sprawdzi się on podczas remontu, ale nie tylko.

Przedstaw kosztorys i negocjuj

czy warto kupić stary dom?

Czasami inwestycja w stary dom jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy potencjalnemu nabywcy zależy na szybkiej transakcji, a wybundefinedr lokalizacji nie podlega dyskusji.

Jeśli w okolicy nie ma innych domundefinedw na sprzedaż, czekanie aż coś się zwolni nie ma najmniejszego sensu. Zwłaszcza teraz, gdy boom na domy trwa w najlepsze i nikt chętnie się ich nie pozbywa.

Najważniejsze to dobrze się przygotować do inwestycji. Oszacowanie kosztundefinedw remontu pozwoli nie tylko zapanować nad domowym budżetem, ale może też posłużyć jako karta przetargowa podczas negocjacji ze sprzedającym. Warto wykorzystać tę okazję.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!